Jump to content

GPS NAVAIR ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ PAPAGO


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά και χαρά σας.Έχω τρελαθεί και θέλω απεγνωσμένα την βοήθεια σας.Αγόρασα ένα GPS navair s1600 με σύστημα papago.Αν και παρακολούθησα μερικά θέματα έχω καταλήξει τελικός ότι το destinator είναι καλύτερο πρόγραμμα.Ναί μεν έχω βρεί πάρα πολά αρχεία για να κατεβάσω στην κάρτα μνήμης του gps αλλά δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει.Μήπως ξέρει κανένας πως θα το ξεκλειδώσω.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

...το destinator είναι καλύτερο πρόγραμμα...

 

Το destinator δεν είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης (ίσως δεν ήταν ποτέ), απλά μέχρι πριν λίγο καιρό είχε κατ΄αποκλειστικότητα τους πάρα πολύ καλούς, για τη χώρα, μας χάρτες της NGI (τώρα πλέον GI) και αυτό του έδωσε το "όνομα" που έχει στη χώρα μας. Τώρα που τους χάρτες αυτούς τους έχουν και άλλα προγράμματα αξίζει λίγο το ψάξιμο. :)

 

Συγνώμη για το εκτός (όχι και τόσο) θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίω και εγώ που δεν το είπα έχω και άλλο gps με το destinator και μου φαίνεται πως δουλέυει καλύτερα.Το θέμα δεν είναι για μένα ποιό είναι καλύτερο αλλά αφού το σκέφτομαι να το αλλάξω το papago θα ήθελα λίγο βοήθεια πως μπορώ να το κάνω.Ευχαριστώ.:)
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξες αν μέσα στο μενού ρυθμίσεις μπορείς να βάλεις ποιο πρόγραμμα θα τρέχει το κουμπί πλοήγηση;To πρόγραμμα βρίσκεται στην κάρτα μνήμης;Yπάρχει σε αυτή κάποιο αρχείο με όνομα engine.ini;Η συσκευή συνδέεται με το pc;
Link to comment
Share on other sites

To πρόγραμμα βρίσκεται στην κάρτα μνήμης.Δεν βρίσκω το αρχείο engine.ini και δεν νομίζω ότι στις ρυθμίσεις έχει να διαλέγεις ποιό πρόγραμμα μπορεί να τρέξει.ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξαναεπανέρχομαι εάν ξέρει κανένας πως να αλλάξω το λειτουργικό από papago που έχει το navair s1600 σε destinator παρακαλώ
Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή συνδέεται με το activesync ψάξε στην εσωτερική μνήμη για κάποιο in αρχείο που δίνει την εντολή στο κουμπί πλόηγησης Τέτοιο αρχείο μπορεί να έχει όνομα Apshell.ini.shell.ini ktl.Mια άλλη πρόταση είναι σε μια άλλη κάρτα μνήμης να ακολουθήσεις για το destinator τη δομή των φακέλων του papago.Aν π.χ. τώρα στην κάρτα μνήμης έχεις ένα φάκελο με όνομα Navi και μέσα σε αυτόν ένα αρχείο με όνομα Navigation.exe,τότε και στην νέα κάρτα θα φτιάξεις ένα φάκελο Navi, θα βάλεις μέσα όλα τα αρχεία του destinator και το destinator.exe θα το ονομάσεις Navigation.exe
Link to comment
Share on other sites

Φυλαράκη είσαι πρώτος μπράβο σου είσαι μεγάλος χακερ.Τώρα πές μου γιατί δεν βρίσκει σήμα :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου είναι ότι τρέχει το destinator αλλά δεν βρίσκει σήμα gps.Κατάλαβα ότι πρέπει να αλλάξω τις ρυθμίσεις του tmc αλλά δεν μπορώ να βρώ τις ρυθμίσεις της συσκευής αν με καταλαβένεις.Αν μου βρείς και αυτές τις ρυθμίσεις θα σε κάνω άγαλμα έξω από το σπίτι μου
Link to comment
Share on other sites

Το tmc θα το βάλεις off.Πρώτον δε λειτουργεί στην Ελλάδα και δεύτερον δεν νομίζω να το υποστηρίζει η συσκευή σου.Βάλε το tmc off και κάνε αναζήτηση gps στο destinator.
Link to comment
Share on other sites

Το tmc είναι off.Αλλα εγώ φταίω δεν βρίσκει κεραία gps πρέπει να βρώ σε ποιά θύρα δουλευεί η κεραία μου για να το αλλάξω στις ρυθμίσεις του destinator.Έγραψα tmc γιατί το αρχείο στο destinator γράφει gpstmc και έχει μέσα και τις ρυθμίσεις της κεραίας.
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο destinator μιλάς?Για το 8?Δοκίμασε και με το 7 .Δοκίμασε και giniusdriver που βρίσκει αυτόματα το gps με το που το ανοίξεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναί.Είχε το papago και έβαλα το destinator 8 έτσι που με είπες με αλλαγή ονόματος.Ησυσκευή ανοίγει με το destinator αλλά δεν βρίσκει κεραία.Καλά για το πως το έβαλα δεν σου λέω είσαι μεγάλος γιατί μου έδωσες την λύση
Link to comment
Share on other sites

αφήστε μάγκες βρήκα την λύση.Πέταξα έξω το 8 και έβαλα το 7 που έχει από μόνο στις ρυθμίσεις αναζήτηση θύρας κεραίας και δουλεύει τέλεια
Link to comment
Share on other sites

θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστό στον bbbb διότι είναι αυτός που ασχολήθηκε μαζί μου και μου άνοιξε τα μάτια ώστε να καταλάβω πως λειτουργούν τα μαραφέτια αυτά.Πάντως μετά από πολές ώρες στον υπολογιστή κατάλαβα οτί το destinator 7 είναι σαφώς καλύτερο από το 8 και είναι ίσως το μοναδικό που έχει ρύθμιση από μόνο του να βρίσκει την θύρα της κεραίας.Έγω το έβαλα αντί σε μανίσιο papago σε συσκευή navair s1600 και δουλεύει τέλεια.;)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι καινούριο τώρα εκλιπαρώ τον bbbb να σώσει την κατάσταση.Έχω δύο συσκευες το navair(που έγινε) και το takara gp8.Για το takara μανίσιο είχε το destinator 5.Έγω του έβαλα πριν πολύ καιρό το 6 με καινούριους χάρτες.Έχει λίγο καιρό που θέλω να του βάλω το 7 αλλά έχει μουλαρώσει το αναθεματισμένο.Το 6 είχε δύο φακέλους mobile navigator kai xroad.Δώσε φίλε τα φώτα σου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φίλε τα takara είναι λίγο ζόρικα.Αν πειράξεις τα μονοπάτια καμμιά φορά χάνει το μενού.Προτείνω άμεσο ξεκλείδωμα στα windows.Mε το που ανοίξει η συσκευή πατάς μια φορά το κουμπί Μ και 5 φορές το +.Στο πληκτρολόγιο που ανοίγει γράφεις ΑΑΑΑ
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό σημαίνει ότι ξεκλήδωσε:Μέσα ήταν όλα στα Γαλικά και δεν πείραξα τίποτα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειασας ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

 

Αγορασα πριν απο 2 μερες ενα gps , το navair s2100. Στην πραξη διαπιστωσα πολλες ελειψεις, ο χαρτης ειναι απαραδεκτος τουλαχιστον εδω στην επαρχια που μενω εγω. Συστημα πλοηγησης εχει papago. Πιστευετε οτι μπορω να φορτωσω επανω το destinator ή κατι αλλο που θα με καλυπτε; αν ναι θα μπορουσατε να με καθοδηγησετε πως να το κανω;

Ευχαριστω και περιμενω απαντησεις, δηλωνω αρκετα ασχετη οποτε δικαιολογειστε με για τις ερωτησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και χρόνια σου πολλά εαν κοιτάξεις ποιο πάνω το θέμα το οποιο το δημιούργησα εγώ γιατί είχα το ιδιο πρόβλημα θα βρείς την λύση αν και πάλι όχι ξανά γράψε να σου δώσο οδηγίες.ότι και να κάνεις πάντως κάνε το παπαγκο μπακ απ για να το έχεις το μανίσιο
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό σημαίνει ότι ξεκλήδωσε:Μέσα ήταν όλα στα Γαλικά και δεν πείραξα τίποτα

Eτσι ξεκλειδώνει και ρωτώ

Φίλε αν και καθυστερημένα,έβγαλες άκρη με το takara;Θυμάμαι ένα takara gp10 που είχε περάσει από τα χέρια μου,δεν έτρεχε τίποτε άλλο εκτός από destinator 6.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και χρόνια σου πολλά εαν κοιτάξεις ποιο πάνω το θέμα το οποιο το δημιούργησα εγώ γιατί είχα το ιδιο πρόβλημα θα βρείς την λύση αν και πάλι όχι ξανά γράψε να σου δώσο οδηγίες.ότι και να κάνεις πάντως κάνε το παπαγκο μπακ απ για να το έχεις το μανίσιο

 

 

 

Σε ευχαριστω για το μηνυμα σου...θα διαβασω προσεκτικα οσα γραφεις παραπανω και θα προσπαθησω να τα ακολουθησω,αν και ομολογω οτι δεν εχω τοση ευχερεια με τα προγραμματα. Το χρησιμοποιησα το συγκεκριμενο gps με το papago γιατι επρεπε να ταξιδεψω την Πρωτοχρονια και με εβγαζε αλλου για αλλου, επεμενε ντε και καλα να με παει Καλαμαρια μεσα απο το Θερμαικο,οποτε επειγοντως αλλαγη.

Αν χρειαστω καποια βοηθεια (το πιο σιγουρο) μπορω να σου στειλω πμ να με καθοδηγησεις;

Το destinator που το βρηκες; ποιος ειναι ο πιο ευκολος (και οικονομικος) τροπος να το αποκτησω;

 

Ευχομαι καλη χρονια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...