Jump to content

Απόσυρση παλαιών αυτοκινήτων


sakaflias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέτρα για τη μείωση των ρύπων συζήτησε η Κυβερνητική Επιτροπή, η οποία συνεδρίασε υπό την προεδρία του πρωθυπουργού Κ. Καραμανλή, στο Μέγαρο Μαξίμου. Σύμφωνα με αυτά επανέρχεται για μια τετραετία το μέτρο της απόσυρσης των παλιών αυτοκινήτων και συνδέονται πλέον τα τέλη κυκλοφορίας με την περιβαλλοντική επιβάρυνση του κινητήρα τον οχημάτων. Επίσης αντικαθίσταται ο γνωστός δακτύλιος στην Αθήνα με τον «πράσινο δακτύλιο» αποκλείοντας από το κέντρο της Αθήνας τα επικίνδυνα για το περιβάλλον παλιά οχήματα. Στόχος είναι, το 2012 να μειωθούν οι ρύποι κατά 25-35% και το 2015 έως 60%.

Πρόγραμμα απόσυρσης παλαιών αυτοκινήτων, με κίνητρα που θα θεσπιστούν, αλλά και επιπλέον κίνητρα για την αγορά καινούργιων ΙΧ, με άδεια κυκλοφορίας μετά το 2005, ανακοίνωσε ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ.

Τα κίνητρα για την απόσυρση

Τα κίνητρα απόσυρσης θα κλιμακώνονται ανάλογα με την κατηγορία και τον κυβισμό του οχήματος που αποσύρεται και θα είναι ακόμη μεγαλύτερα για εκείνους που κατόπιν της απόσυρσης θα προβούν σε αγορά οχήματος νέα τεχνολογίας

Η χρηματοδότηση της αγοράς νέου αυτοκινήτου θα δίδεται μόνο σε όσους ταυτόχρονα αποσύρουν παλαιό, δεν θα επιβαρύνει τον προϋπολογισμό και θα γίνεται από την υφιστάμενη αύξηση των τελών κυκλοφορίας, αλλά και την αύξηση των εσόδων του κράτους, λόγω της αύξησης ζήτησης των ΙΧ.

ΠΗΓΗ:http://www.ert.gr

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 270
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέσα στο 2009 υπολογίζεται να αποσυρθούν 50.000 οχήματα, 250.000 για το 2010, 230.000 για το 2011 και 200.000 για το 2012.

Tο πρόγραμμα θα ισχύσει από το 2009 έως το 2012 και θα εφαρμοστεί αμέσως μετά την έκδοση των σχετικών Υπουργικών Αποφάσεων.

Ειδικότερα, τα κίνητρα απόσυρσης αυτοκινήτου, χωρίς αγορά νέου,ανά κατηγορία Ι.Χ., είναι τα εξής:

500 ευρώ για απόσυρση Ι.Χ. έως 900 κυβικά,

1.000 ευρώ για Ι.Χ. από 900 έως 1.400 κυβικά,

1.500 ευρώ για Ι.Χ. από 1.400 έως 2.000 κυβικά,

1.800 ευρώ για Ι.Χ. από 2.000 έως 2.400 κυβικά και, τέλος,

2.200 ευρώ για Ι.Χ. από 2400 κυβικά και πάνω.

Για αγορά αυτοκινήτου νέας τεχνολογίας (οχήματος Euro 4 ή Euro 5) μετά την απόσυρση του παλιού, δίδεται οικονομικό κίνητρο 1.000 ευρώ επιπλέον.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εγω αποσυρω τωρα ενα αυτοκινητο 1600 κ.ε του 90 χωρις αγορα νεου θα παρω 1500 ευρω στο χερι????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπα δεν νομιζω οτι θα γινεται ετσι οπως το λες αλλα μονο αν παρεις αλλο μετα το 95 τουλαχιστον ..προσωπικα πηρα αυτοκινητο τον μαιο ..μεταχειρισμενο του 2005 αλλα με τα μετρα θα επαιρνα τα 1500 απο την αποσυρση μιας και ειναι του 89 1600 και αλλα 1000 γιατι το αστρα που πηρα ειναι τεχνολογιας euro 4
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εγω αποσυρω τωρα ενα αυτοκινητο 1600 κ.ε του 90 χωρις αγορα νεου θα παρω 1500 ευρω στο χερι????

 

εγω αυτο εχω καταλαβει:cool:...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα peugeot 307 1.6 xsi tou 2002. Simferei na to doso kai na paro 1500?

kai meta nomizo 1000 akomi gia tin agora neou...

 

xmmmmm.....

 

mallon otan exeis sakaraka aksizei:mad:

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις κάτι ανάλογο θα πρέπει να δώσεις καμια 15αρα ακόμη.

Δε νομίζω οτι σε συμφέρει. Πληρώνεις 100ευρώ το χρόνο παραπάνω και σου βγάζει λίγο καιρό ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εγω αποσυρω τωρα ενα αυτοκινητο 1600 κ.ε του 90 χωρις αγορα νεου θα παρω 1500 ευρω στο χερι????

Τόσα πολλά τα βρίσκεις δηλαδή;

Ή μήπως σου είναι τόσο μεγάλο το ποσό που πρέπει να σου τα δώσουν με δόσεις;

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καταλαβει σε ποια αυτοκινητα θα γινει αυξηση των τελων κυκλοφοριας?;)

οσα εχουν κυκλοφορησει πριν 1-1-2005 και δεν ειναι euro 4,και euro5

Link to comment
Share on other sites

Τόσα πολλά τα βρίσκεις δηλαδή;

Ή μήπως σου είναι τόσο μεγάλο το ποσό που πρέπει να σου τα δώσουν με δόσεις;

 

Aν παω και παρω 5 σαπια sunny με 500 ευρω το καθενα θα δωσω 2500 για πεντε αυτοκινητα.Αν και τα 5 τα αποσυρω με 1500 ευρω το καθενα θα βγαλω 7500,καθαρο κερδος δηλαδη 5000 ευρω,το βρισκεις λιγο????

Γι αυτο ρωταω αν ειναι ετσι τα πραγματα.Αν ισχυσει κατι τετοιο το κρατος θα υπερχρεωθει και μεις θα βγαλουμε τζαμπα λεφτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) οτι το αυτοκίνητο πρέπει να είναι στην κατοχή σου για κάποιο χρονικό διάστημα για να αποφύγουν τις "κομπίνες" που λες.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ευκαιρια πιστευω..ακουσα χθες τν αντιπροεδρο (δεν θυμαμαι τι) και ελεγε οτι περιμεναν γενικα χαμηλοτερα κινητρα...αλλα κ χαμηλοτερα να ηταν ενα αυτοκινητο πχ του 87 αντι για να πιασει 100 Ε το πολυ θα πιασει 1000...μια χαρα..
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) οτι το αυτοκίνητο πρέπει να είναι στην κατοχή σου για κάποιο χρονικό διάστημα για να αποφύγουν τις "κομπίνες" που λες.

 

και νομίζω (χωρις να ειναι διασταυρωμενο) οτι θα πρεπι να ειναι σε κατασταση κίνησης το αυτοκίνητο.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Για αγορά αυτοκινήτου νέας τεχνολογίας (οχήματος Euro 4 ή Euro 5) μετά την απόσυρση του παλιού, δίδεται οικονομικό κίνητρο 1.000 ευρώ επιπλέον.

 

Eγώ αυτό που δε κατάλαβα ή απόσυρση θα είναι μόνο για καινούργιο ή πχ. και μεταχειρισμένο να αγοράσεις πάλι θα γίνεται κάποια συμφωνια και θα το παίρνει η μαντρα πχ και θα σου αφαιρεί τα χρήματα. Επίσης λέει επιπλέον 1000€ για αγορά οχήματος νεας τεχνολογίας και πάλι όμως δε διευκρινήζει για καινούργιο ή όχι.

Όχι τίποτα άλλο αλλά ψαχνόμουν να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο κανά 5άρι αλλά επειδή έχω κι ένα ZX για πέταμα αν ειναι να περιμένω αξίζει το κόπο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει και για μεταχειρισμένο τότε αξίζει η απόσυρση,γιατί λίγοι έχουν την δυνατότητα να πάρουν πάλι καινούργιο αμάξι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τι χρονολογιας μεταχειρισμενο????Θα σε αφησουν δηλαδη να παρεις ενα του 2001???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το παράλογο του συγκεκριμένου μέτρου, το οποίο παρεπιπτόντως είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των εισαγωγέων αυτ/ων και όχι με βάση τις ανάγκες των καταναλωτών, είναι πως σε αναγκάζει να αλλάξεις το παλιό σου αυτ/το με κάποιο νεώτερο είτε έχεις, είτε δεν έχεις να το αποκτήσεις.

Ειδικά σε μια τέτοια περίοδο που τα οικονομικά του κόσμου είναι ασφυκτικά πιεσμένα δεν μπορεί τα τέλη κυκλοφορίας να αυξάνονται αυθαίρετα. Επιπλέον, αν κάποιος έχει λεφτά αγοράζει καινούριο αυτ/το και δε περιμένει να του πούνε δώσε το παλιό για να πάρεις το καινούριο..

Κάτι τέτοιο δεν έγινε ούτε στην 1η απόσυρση το 1991, όπου εκεί κυριολεκτικά πετάχτηκε τεράστιος αριθμός σαράβαλων και πραγματικά ρυπογόνων αυτ/των και όχι απλά καταλυτικών 1ης ή 2ης γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή βρισκόμαστε σε αυτή την κρίση οι έμποροι θέλουν να πουλήσουν, γι'αυτό επέβαλλαν στο κράτος αυτά τα μέτρα.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή βρισκόμαστε σε αυτή την κρίση οι έμποροι θέλουν να πουλήσουν, γι'αυτό επέβαλλαν στο κράτος αυτά τα μέτρα.

 

Οι έμποροι μόνοι τους έβγαλαν τα μάτια τους. Τόσα χρονια χρεώνανε το ένα άλλα τρία και ο Έλληνας αγοραστής αυτ/του πλήρωνε στις αντιπροσωπείες εξοπλισμό έξτρα, τον οποίο σε άλλες χώρες για τα ίδια μοντέλα περιλαμβάνονταν ως στάνταρ. Ξηλώνανε ζάντες, σχάρες, πατάκια και μας τα "ξαναπουλούσανε" ως έξτρα... Παλιό το κόλπο παιδιά. Επιπλέον θα πρέπει να διευκρινηστεί αν το κράτος και η κυβέρνηση που το διοικεί είναι η παλακίδα των εμπόρων, των εισαγωγέων και των μεταπρατών ή προασπίζει τα συμφέροντα του λαού του. Απλά.

Επανέρχομαι σχετικά με το μέτρο της απόσυρσης. Δε γίνεται σε μια τέτοια περίοδο να λαμβάνονται τέτοια αντικοινωνικά μέτρα που προκαλούν αντί να δώσουν λύση. Είναι σαν να σου λέει το κράτος ευθέως: "σου βάζω χαράτσι γιατί δεν έχεις ν' αγοράσεις καινούριο αυτ/το..".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...