Jump to content

Photoshop


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να ρωτάμε γενικά ότι θέλουμε να μάθουμε σχετικά με το photoshop για να μην ανοίγουμε κάθε φορά άλλο θέμα. ;)

 

Αυτό που θέλω να είναι σχετικά απλό.. αλλά λίγο που το έψαξα δεν το βρήκα. Θέλω από μία φωτογραφία να κρατήσω ένα μόνο χρώμα και η υπόλοιπη φωτογραφία να είναι ασπρόμαυρη. Πχ να κρατήσω μόνο τα κόκκινα χρώματα από την φώτο και όλα τα υπόλοιπα να είναι ασπρόμαυρα.

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει με ποιο εργαλείο γίνεται! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δοκιμασα να εγκαταστησω το Photoshop CS4 αλλα και 5 και σε καποιο σημειο της εγκαταστασης μου κανει restart ο υπολογιστης.Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει???Ειχα το 3 το οποιο το απεγκατεστησα πριν.

 

Υ.Γ ΧΡ ειναι το λειτουργικο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να ρωτάμε γενικά ότι θέλουμε να μάθουμε σχετικά με το photoshop για να μην ανοίγουμε κάθε φορά άλλο θέμα. ;)

 

Αυτό που θέλω να είναι σχετικά απλό.. αλλά λίγο που το έψαξα δεν το βρήκα. Θέλω από μία φωτογραφία να κρατήσω ένα μόνο χρώμα και η υπόλοιπη φωτογραφία να είναι ασπρόμαυρη. Πχ να κρατήσω μόνο τα κόκκινα χρώματα από την φώτο και όλα τα υπόλοιπα να είναι ασπρόμαυρα.

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει με ποιο εργαλείο γίνεται! :)

 

Κανεις select/color range και διαλέγεις (color picker) τα σημεία που θες να παραμείνουν έγχρωμα (παίξε με το fuzziness)

Μετά select/inverse και image/adjustments/b&w

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω, το photoshop δίνει τη δυνατότητα να φτιάξουμε animated graphs. Μήπως ξέρει κάποιος πώς ακριβώς γίνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...