Jump to content

δωρεαν ραδιοφωνικη εκπομπη μεσω ιντερνετ


roulaki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξερω αν ανοιγω το τοπικ νσε σωστο μερος..

μου εχουν πει οτι μπορεις να κανεις ραδιοφωνικη εκπομπη μεσω ιντερνετ εντελως δωρεαν..

δλδ να κανεις εγγραφη σε ενα σιτε κ να κανεις εκπομπη..να μιλας,να βαζεις τραγουδια..

ξερετε κατι τετοιο????

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω εκπομπη μεσω ιντερνετ. μπες στο site listen2myradio.com κανε εγγραφη και τα σχετικα και θα μπορεσεις και συ να κανεις την δικια σου εκπομπη.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχουν πολλοί τρόποι. Κάποτε υπήρχε το MyCaster ένα πρόγραμμα το οποίο δεν χρειαζόταν να μεσολαβεί server για να στείλεις το stream σου στο Internet. Αυτό όπως φαντάζεσαι όμως απαιτεί να έχεις ένα πολύ δυνατό υπολογιστή όπως και μια πολύ μεγάλη γραμμή Internet εαν έχεις απαίτηση να φιλοξενείς στο σταθμό σου πολλά άτομα. Υπάρχει το listen2myradio που σου λέει και ο φίλος πιο πάνω, όμως όσο το χρησιμοποίησα αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα με τους servers του. Για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να κατεβάσεις ενα plug-in για το winamp και να εκπέμψεις μέσω winamp και μόνο. Πράγμα που σημαίνει οτι οι MacUsers έχουν ένα μικρό πρόβλημα. Απο εκεί και πέρα μπορείς να βρεις πάρα πολύ καλούς servers που θα φιλοξενήσουν τον σταθμό σου με ένα πολύ μικρό αντίτιμο. Πίστεψε με έχω δοκιμάσει όλες τις δωρεάν εκδοχές και καμία δεν αξίζει.. Με ένα search στο google θα βρείς άπειρους hosts για ραδιόφωνα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ekana eggrafh st listen2myradio alla dn akougetai tpt eno paizo tragoudia me to winamp

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα ,

 

Μπορεί καποιος αν γνωρίζει να με ενημερωσει για τα παρακάτω ?

 

 

1) Για να κανεις εκπομπή μεσω ιντερνετ ΧΩΡΙΣ διαφημίσεις , μόνο να μιλάς και απλα να παιζεις μουσική χρειάζεται Αδεια απο την ΑΕΠΙ ? Και αν ναι τι κοστος εχει αυτο ?

 

 

2) Πως γινεται απο το "εικονικό" studio στο pc σου να περάσεις μια τηλεφωνική συνδεση ώστε να βγει στον αέρα ? Εννοω οτι αν καποιος κανει Live ανταπόκριση απο καποιο σημειο πως γινεται να τον βγαλεις ζωντανά στον αέρα ?

 

 

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
δεν ξερω αν ανοιγω το τοπικ νσε σωστο μερος..

μου εχουν πει οτι μπορεις να κανεις ραδιοφωνικη εκπομπη μεσω ιντερνετ εντελως δωρεαν..

δλδ να κανεις εγγραφη σε ενα σιτε κ να κανεις εκπομπη..να μιλας,να βαζεις τραγουδια..

ξερετε κατι τετοιο????

ναι??? πως γίνεται αυτό για πειτε!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι??? πως γίνεται αυτό για πειτε!!!

Εδώ( http://hsradiopro.com ) προσφέρουν δωρεάν εκπομπή.

Προσφέρουν και δικό σας server(δικό σας ραδιόφωνο) με 6EUR/μήνα - Απεριόριστο Bandwidth. Πολύ καλή υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Άν κάποιος χρσιμοποιεί Mac OS X! αυτό θα του κάνει πολύ ευκολότερη τη ζωή σε σχέση με το web radio του.

 

http://www.rogueamoeba.com/nicecast/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Μπορεί καποιος αν γνωρίζει να με ενημερωσει για τα παρακάτω ?

 

 

1) Για να κανεις εκπομπή μεσω ιντερνετ ΧΩΡΙΣ διαφημίσεις , μόνο να μιλάς και απλα να παιζεις μουσική χρειάζεται Αδεια απο την ΑΕΠΙ ? Και αν ναι τι κοστος εχει αυτο ?

 

 

2) Πως γινεται απο το "εικονικό" studio στο pc σου να περάσεις μια τηλεφωνική συνδεση ώστε να βγει στον αέρα ? Εννοω οτι αν καποιος κανει Live ανταπόκριση απο καποιο σημειο πως γινεται να τον βγαλεις ζωντανά στον αέρα ?

 

 

Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

 

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που θα σου πω, όμως πιστεύω ότι οσο δεν βγάζεις λεφτά απο το ραδιόφωνο σου, και όσο πληρώνεις κάποιον host δεν θα έχεις πρόβλημα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ίσως να στείλεις κάποιο email σε κάποιο απο τα μεγάλα web radios και να τους ρωτήσεις αν πληρώνουν στην ΑΕΠΙ για να παίζουν τη μουσική τους, Τώρα όσο για την live ανταπόκριση, πρέπει να σου δίνει τη δυνατότητα το πρόγραμμα με το οποίο εκπέμπεις παράδειγμα αν χρησιμοποιείς το winamp δε νομίζω να γίνεται, (πάντα με κάθε επιφύλαξη). Ίσως αν η κλήση γίνεται μέσω skype ή κάποιου ανάλογου δικτύου να είναι πιο εύκολο να βγάλεις την γραμμή στον αέρα αφού ο ήχος είναι κατευθείαν μέσα στον υπολογιστή σου. Αν θέλεις να δώσεις στον αέρα κλήση απο κανονικό τηλεφωνικό δίκτυο θα χρειαστείς πρόσθετο εξοπλισμό ώστε να οδηγήσεις το σήμα στο input της κάρτας ήχου σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...