Jump to content

Xρειάζομαι και firewall;


hellenic_sun
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας:

Στον υπολογιστή μου έχω εγκατεστημένα το Avast (αντιιικό) και το Malwarebytes (αντιspyware).

Εχω Windows XP με απενεργοποιημένο το τείχος προστασίας και τις αυτόματες ενημερώσεις.

Χρειάζεται να βάλω και κάποιο firewall (πχ. ZONE ALARM) ή είμαι καλυμμένος με τα 2 που προανέφερα;

Αν ναι, ποιο free έχετε να μου προτείνετε;

Δεν θέλω να φορτώσω με πολλά τον υπολογιστή, γι' αυτό πείτε μου αν θεωρείτε απαραίτητη την εγκατάσταση και firewall.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διύσανται! Εγώ δεν έχω firewall και δεν έχω και είχα ποτέ πρόβλημα. Εφόσον κάνεις τις ενημερώσεις των άλλων δύο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διύσανται! Εγώ δεν έχω firewall και δεν έχω και είχα ποτέ πρόβλημα. Εφόσον κάνεις τις ενημερώσεις των άλλων δύο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Aυτή είναι και η δική μου άποψη, ούτε και πριν είχα firewall και ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν εχω firewall και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. για ενα διαστημα ειχα βαλει, αλλα δεν ειδα καμια διαφορα και ετσι το εβγαλα!
Link to comment
Share on other sites

Ένα firewall είναι χρήσιμο όταν θέλεις να ελέγχεις ποιές εφαρμογές έχουν πρόσβαση στο δίκτυο κι επίσης όταν θέλεις να ορίσεις διαφορετικά rules ανάλογα με το δίκτυο, local<>internet δηλαδή. Για τους περισσότερους δεν χρειάζεται ξεχωριστό firewall, ωστόσο το ενσωματωμένο των windows, ας είναι ενεργοποιημένο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο των windows εχω ενεργοποιημενο και οσο καιρο δεν ειχα καθολου δεν ειχα καποιο προβλημα
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον χρησιμοποιεις τα αλλα 2 εισαι οκ μαζι με το firewall των windows.

 

Αν θελεις πιο advanced επιλογες υπαρχουν firewall για ολα τα γουστα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου ένα firewall όπως αυτό των windows είναι μια αρκετά καλή λύση. Απλά για περισσότερη εξασφάλιση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...