Jump to content

BlackBerry Storm 9500/9530


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις αλλάξεις τη sim θα το δει αυτόματα και θα σου έρθει το μήνυμα ότι "your handheld has been registered bla bla bla". Καλό θα ήταν όμως να μπεις και στη σελίδα του bis σου για να το δηλώσεις χειροκίνητα (όπου λογικά θα σου βγάλει ειδοποίηση ότι "βλέπει" άλλη συσκευή πλέον).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις αλλάξεις τη sim θα το δει αυτόματα και θα σου έρθει το μήνυμα ότι "your handheld has been registered bla bla bla". Καλό θα ήταν όμως να μπεις και στη σελίδα του bis σου για να το δηλώσεις χειροκίνητα (όπου λογικά θα σου βγάλει ειδοποίηση ότι "βλέπει" άλλη συσκευή πλέον).

Ευχαριστώ πολύ thief!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω:

Πρόκειται να αλλάξω από Storm σε 8900 (μάλλον)...χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή όσον αφορά PIN κ.α. για να συνεχίσω να λειτουργώ κανονικά το 8900 σε BIS στο πρόγραμμα που έχω ή απλά αλλάζω Sim και είμαι έτοιμος?

Γιατί αν δεν κάνω λάθος το εκάστοτε PIN είναι δηλωμένο για το εκάστοτε πρόγραμμα του εκάστοτε χρήστη.

Ευχαριστώ!

 

γιατί θα αλλάξεις? δεν έμεινες ευαχριστημένος από το storm???

και το 8900 λένε όλοι εδώ μέσα ότι το καπάκι από πίσω είναι για κλάματα...

? ? ?

Link to comment
Share on other sites

γιατί θα αλλάξεις? δεν έμεινες ευαχριστημένος από το storm???

και το 8900 λένε όλοι εδώ μέσα ότι το καπάκι από πίσω είναι για κλάματα...

? ? ?

 

Το Storm είναι αξιόπιστο κινητό...ή μάλλον έχει σχεδόν γίνει με την .173.

Ωστόσο μόλις χρησιμοποίησα το 8900 ενός φίλου αντιλήφθηκα πόσο ασταθές είναι ακόμα το Storm. Νομίζω τελικά πως έχει ακόμα λίγο δρόμο η RIM όσον αφορά τα smartphones με touchscreen, και έχουν πολύ δρόμο οι υπόλοιποι κατασκευαστές μέχρι να φτάσουν την RIM σε όλα τα υπόλοιπα.

Με βάση λοιπόν αυτά και, επειδή τα full querty, wifi, μέγεθος συσκευής και γενικότερα το λειτουργικό του λύνει χέρια, νομίζω πως το 8900 είναι πιο αξιόπιστο και πιο εύχρηστο.

Η απουσία 3G δεν με ενοχλεί μιας και σχεδόν ποτέ δεν έπιανα ικανοποιητικό σήμα και το Storm εναλλάσοταν μεταξύ 3G-GPRS.

Τώρα η ποιήτητα κατασκευής είναι σχετική. Το ότι το κάλυμμα μπαταρίας είναι πλαστικό δεν σημαίνει ότι η συσκευή είναι υποδεέστερη. Σίγουρα το Storm είναι πιο στιβαρό. Το 8900 είναι πούπουλο! Δεν μου λέει όμως κάτι αυτό. Το κάλυμμα πάντως δεν τρίζει!

Αυτό που είναι απαράδεκτο είναι οι 70 χαρακτήρες στα SMS! Και το κάνει και στους λατινικούς και στους ελληνικούς!

Ίσως με την 5 όλα γίνουν καλύτερα...οίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα στα χέρια μου ένα Storm 9500 και θέλω να το γυρίσω σε δίκτυο Wind. Έβαλα βέβαια την SIM και δουλεύει κανονικά. Τι γίνεται όμως τα MMS, WAP, Internet κλπ;

Πως θα ρυθμίσω την συσκευή ώστε να δουλεύουν όλα τα υπόλοιπα εκτός από κλήσεις και SMS;

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσουν αυτά χρειάζεσαι BIS data plan. Δεν τα ρυθμίζεις με την παραδοσιακή μέθοδο που γνωρίζεις από τα υπόλοιπα κινητά αλλά αυτόματα μέσω των service books όταν ενεργοποιήσεις την υπηρεσία. Αν δε γνωρίζεις περί BIS κοίτα στο FAQ, γράφει όλα όσα χρειάζεται να μάθεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια!! Έκανα αναβαθμιση λογισμικού στην 173, μου έκανε backup αλλα δε μου κάνει restore με τίποτα μέχρι από το outlook προσπαθησα να περάσω τις επαφές τουλάχιστον αλλά ουτε από εκεί γίνεται. Τι να κάνώ; SOS
EVGENIOS
Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει ολο το τοπικ κι ακρη δεν εβγαλα...:worry:

Υπάρχει καποια εφαρμογη κανονικής πλοήγησης για το storm???

 

Δεν μιλάω για απλή χαρτογράφηση αλλα για turn by turn διαδρομή με φωνητικη καθοδήγηδη στα ελληνικά???

 

thnx!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει ολο το τοπικ κι ακρη δεν εβγαλα...:worry:

Υπάρχει καποια εφαρμογη κανονικής πλοήγησης για το storm???

 

Δεν μιλάω για απλή χαρτογράφηση αλλα για turn by turn διαδρομή με φωνητικη καθοδήγηδη στα ελληνικά???

 

thnx!

 

Μόνο το amaze μπορεί να σε καλύψει. Μέχρι εκεί μπορείς να φτάσεις.

Υπάρχει και το Garmin αλλά πρέπει να το πληρώσεις.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το amaze μπορεί να σε καλύψει. Μέχρι εκεί μπορείς να φτάσεις.

Υπάρχει και το Garmin αλλά πρέπει να το πληρώσεις.

 

Σε ευχαριστω για την απάντηση.

Υποθετω οτι ειναι το κλασικό καλό garmin που εχουμε βαλει και σε Nokia S60 κλπ με καλη χαρτογράφηση κλπ??

 

Εχεις καποιο link να τσεκαρω τιμές γιατι αν ειναι λογικές δεν εχω προβλημα να το αγοράσω. Μπηκα στο garmin.gr αλλα ακρη δεν εβγαλα!

 

BTW το εχει αγοράσει/δοκιμάσει κανεις στο Storm ειναι συμβατά και αξιόπιστα???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις παραπάνω πληροφορίες:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2937731#post2937731

 

Έχω κάνει έρευνα σε όλα τα παρόμοια προγράμματα. Τα μάζεψα όλα και τα πόσταρα στο σχετικό τοπικ.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω μερικές απορίες που μετά από σχετικό ψάξιμο δεν κατάφερα να λύσω.

 

Ενεργοποιήθηκε BIS από Vodafone και ήρθε σχετικό μήνυμα από Blackberry. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Σέταρα gmail account στο ΒΒ και έχω το εξής θεματάκι :

 

Τα email και sms τα έχω separated από τα options. Έχει δημιουργηθεί επιπλέον folder με τον λογαριασμό μου. Έτσι έχω ένα folder που λέγεται "Messages", ένα που λέγεται "xxxxxx@gmail.com" και ένα που λέγεται "SMS and MMS".

 

To πρόβλημα είναι πώς όταν έρχεται ένα email τότε εμφανίζεται και στον φάκελο "Messages" και στον φάκελο "xxxxxx@gmail.com".

 

 

 

Πως ξεχωρίζουμε τα data αν περνάνε απο BIS ή σκέτα από το δίκτυο ? για χρεώσεις αναφέρομαι. Να σημειώσω πως έχω βάλει opera mini και έχω σετάρει apn : internet.vodafone.gr

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μπαταρία καμένη σε ένα 3μηνο μέσα είναι δυνατόν:mad: Και όχι δεν φταίει το ρέυμα έχω σταθεροποιητή τάσης και φορτίζονται δέν ξερω κιεγώ πόσα κινητά μέσα στο σπίτι χώρις να καεί ποτέ καμία μπαταρία απο τα άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Τα email και sms τα έχω separated από τα options. Έχει δημιουργηθεί επιπλέον folder με τον λογαριασμό μου. Έτσι έχω ένα folder που λέγεται "Messages", ένα που λέγεται "xxxxxx@gmail.com" και ένα που λέγεται "SMS and MMS".

 

To πρόβλημα είναι πώς όταν έρχεται ένα email τότε εμφανίζεται και στον φάκελο "Messages" και στον φάκελο "xxxxxx@gmail.com".

 

Ο φάκελος "Messages" περιέχει όλα τα μηνύματα που αποστέλονται από τον server της BIS, είτε αυτά είναι e-mail, είτε είναι facebook, είτε είναι msn messenger. Ο φάκελος "xxxxxx@gmail.com" όπως είναι αυτονόητο περιέχει μόνο τα e-mail από αυτό τον λογαριασμό. Και τα "SMS and MMS" είναι ξεχωριστά σε δικό τους φάκελο αν και μπορείς να τα ενσωματώσεις στο φάκελο "Messages".

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

 

Σέταρα gmail account στο ΒΒ και έχω το εξής θεματάκι :

 

Τα email και sms τα έχω separated από τα options. Έχει δημιουργηθεί επιπλέον folder με τον λογαριασμό μου. Έτσι έχω ένα folder που λέγεται "Messages", ένα που λέγεται "xxxxxx@gmail.com" και ένα που λέγεται "SMS and MMS".

 

To πρόβλημα είναι πώς όταν έρχεται ένα email τότε εμφανίζεται και στον φάκελο "Messages" και στον φάκελο "xxxxxx@gmail.com".

 

Έκανες battery pull; βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλ την.

 

Πως ξεχωρίζουμε τα data αν περνάνε απο BIS ή σκέτα από το δίκτυο ? για χρεώσεις αναφέρομαι. Να σημειώσω πως έχω βάλει opera mini και έχω σετάρει apn : internet.vodafone.gr

 

Ευχαριστώ.

 

Ότι περνάει από apn δεν σε χρεώνει. Στην vodafone όλα περνάνε από apn λόγω του τρόπου που δρομολογεί τα δεδομένα το δίκτυο.

 

Ο πιο απλός τρόπος για να δεις αν είσαι σε περιβάλλον bis είναι να μπεις στο πρόγραμμα που θέλεις με 3g και να πατήσεις το κουμπί με το κόκκινο ακουστικό. Αν υπάρχουν ακόμα τα μούρα τότε είσαι σε bis.

 

Για να τσεκάρεις αν γενικά εχείς bis πήγαινε στο manage connections και δες στο blackberry internet service.

 

Για το opera δεν χρειάζεσαι apn. Απεπιλεξε το και μπες σε κάποια σελίδα με τον όπερα. Θα σου βγάλει ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί και από κάτω την επιλογή test connection (κάτι τέτοιο). Πατήσε το και θα σε συνδέσει στον server της όπερα ο οποίος προσφέρει συμπίεση δεδομένων, πράγμα που δεν έχεις όταν μπαίνεις με apn.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες battery pull; βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλ την.

 

Το έκανα άλλα παραμένει ως έχει.

 

Διάβασα όμως πως γενικά έτσι είναι. Δηλαδή ο φάκελος "Messages" κρατάει όλα τα μηνύματα email,pin, sms αν τα έχεις combined.

 

Δίαβασε και το μήνυμα του northman ακριβώς από πάνω.

 

 

 

 

 

Ότι περνάει από apn δεν σε χρεώνει. Στην vodafone όλα περνάνε από apn λόγω του τρόπου που δρομολογεί τα δεδομένα το δίκτυο.

 

Ο πιο απλός τρόπος για να δεις αν είσαι σε περιβάλλον bis είναι να μπεις στο πρόγραμμα που θέλεις με 3g και να πατήσεις το κουμπί με το κόκκινο ακουστικό. Αν υπάρχουν ακόμα τα μούρα τότε είσαι σε bis.

 

Για να τσεκάρεις αν γενικά εχείς bis πήγαινε στο manage connections και δες στο blackberry internet service.

 

Για το opera δεν χρειάζεσαι apn. Απεπιλεξε το και μπες σε κάποια σελίδα με τον όπερα. Θα σου βγάλει ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί και από κάτω την επιλογή test connection (κάτι τέτοιο). Πατήσε το και θα σε συνδέσει στον server της όπερα ο οποίος προσφέρει συμπίεση δεδομένων, πράγμα που δεν έχεις όταν μπαίνεις με apn.

 

Με μπέρδεψες λίγο.

 

Όντως χωρίς apn ο opera πάει πιο γρήγορα. Άλλα έτσι δεν έχω google maps.

 

Για να καταλάβω, εφόσον εμφανίζεται 3G με μούρα ή GPRS (κεφαλαία) σε όποια εφαρμογή είμαι τότε περνάει μέσω bis άρα μέσα από το data plan.

Link to comment
Share on other sites

Από data plan περνάνε όλα! Απλά εκτός bis χάνεισ την συμπίεση.

 

Στο GPRS δεν φαίνεται, στο 3G απλά εξαφανίζονται τα μούρα.

 

Δοκίμασε το στον όπερα. Μπες σε μια σελίδα με 3G και πάτα το κόκκινο κουμπί και και θα δεις ότι δεν υπάρχουν τα μούρα.

Link to comment
Share on other sites

Και στο GPRS φαίνεται. Όταν είσαι μέσα στο BIS η ένδειξη είναι GPRS με κεφαλαία ενώ όταν δεν είσαι είναι με μικρά gprs.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Είσαι ακόμα σε bis αλλά η δρομολόγηση των δεδομένων γίνεται μέσω apn, πράγμα που σημαίνει ότι απλά χάνεις συμπίεση για την συγκεκριμένη διεργασία. Όλα τα υπόλοιπα real time email κλπ λειτουργούν κανονικά.

 

Το gprs δηλώνει ολοκληρωτική απώλεια data services ή δικτύου

 

Είναι λίγο περίπλοκο :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 γραμμές σε μία κάρτα στο BB μου. Στη γραμμή 1 (που είναι ενεργοποιημένο το BIS κανονικά) μου δείχνει το 3G με το μούρο συνέχεια ή όταν δεν υπάρχει κάλυψη τρίτης γεννιάς μου δείχνει GPRS κεφαλαία. Εαν το γυρίσω στη 2η γραμμή (που είναι καρτοκινητό οπότε δεν έχει BIS) τότε όταν είναι σε τρίτη γεννιά βγάζει 3g και όταν είναι σε δεύτερης γεννιάς γράφει gprs.

 

Άλλο παράδειγμα: χτες έκανα αλλαγή βασικού προγράμματος χρήσης στο συμβόλαιο. Τα ξημερώματα μου ήρθε το μήνυμα για την αλλαγή στο πρόγραμμα των κλήσεων φωνής (οπότε θεωρώ οτι έγινε η αλλαγή και έγινε στιγμιαία διακοπή-επανενεργοποίηση του surf&mail και επομένως του bis ίσως, παρόλο που δεν το άλλαξα το πρόγραμμα των data) και μου είχε κοπεί το BIS γιατί δεν είχε κατέβει κανένα email και έγραφε 3g σκέτο με μικρά. Κάνοντας μια επανεκίνηση της συσκευής κατά τις 11-12 το μεσημέρι μπήκε σε 3G κεφαλαία και με μούρο και άρχισαν να κατεβαίνουν τα email.

 

Πως το εξηγείς αυτό;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Απλά διάβασε τι συζητάμε παραπάνω και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο αλλά όπως προανέφερα δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Δοκίμασε το και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είναι GPRS ή 3G (με μούρα), συνεπάγεται wap και όχι bis. Δε σημαίνει οτι υπάρχει θέμα δικτύου. Δηλαδή, wap.vodafone.gr. Όταν είναι κεφαλαία σημαίνει bis.eu.vodafone.gr. Ο πάροχος τυχαίος για το παράδειγμα.

Τέλος με τα off topic.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα δηλαδη με wap απλα καταναλωνω πιο γρηγορα kb απο το data plan.

 

Τεσταρα και αυτο με το opera και το κοκκινο πληκτρο την ωρα που κατεβαζε αλλα η ενδειξη παρεμεινε 3G με μουρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...