Jump to content

BlackBerry Storm 9500/9530


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.blackberryforums.com/general-9500-series-discussion-storm/186173-latest-os-9530-4-7-0-172-4-7-0-122-mutlilanguage.html

H .122 . Multilanguage.

 

ΤΟ παίρνω πίσω. Είναι για το 9530. Από την χαρά δε βλέπω.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχεις ενεγοποιήσει το pop/imap και στους δύο?

 

στη σελίδα της vodafone βλέπεις αν τους έχει κανονικά? αν έχει μπει κάποιο περίεργο φίλτρο?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

H allagh apo 113se 122 den exei sxedon kamia allagh alla kai ama exei einai h elaxisth

dhladh poio analytika:

1.akoma dn douleuei to utube

2.akoma to 8ema me tis eikones

3.akoma to 8ema me to rotation

4.KAI DEN Exw ellhnika + ena neo problhma p moy proekupse oti otan paw na sunde8w edw den mpainei !!

Ta sumperasmata dika sas!!

PIN:20DDA587

BB STORM

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ κάποιον λόγο να πάρει κανείς Storm ως ιδιώτης (π.χ. για να βλέπει τα gmail του;;;) αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετοί αυτοί που το προτίμησαν γι αυτό τον λόγο...

 

Αυτό που θα ενδιαφερόμουν να μάθω είναι πόσοι από εσάς χρησιμοποιούν το BB Storm επαγγελματικά, ως Blackberry (με BES ιδίως), στη δουλειά τους. Εγώ έτσι είμαι, και θα ήθελα να μοιραστούμε εμπειρίες (αλλιώς βλέπεις ένα κινητό όταν είναι εργαλείο της δουλειάς σου).

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να μη βλέπω το μέιλ μου gmail με push?

 

κανένα άλλο τηλέφωνο δε μου το προσφέρει ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Για όσους νομίζουν ότι κάτι τρέχει με το Storm

 

http://www.nytimes.com/2008/11/27/technology/personaltech/27pogue.html?_r=1

 

Απόσπασμα

 

How did this thing ever reach the market? Was everyone involved just too terrified to pull the emergency brake on this train?

 

για ποιο λόγο να μη βλέπω το μέιλ μου gmail με push?

κανένα άλλο τηλέφωνο δε μου το προσφέρει ;)

 

Απλά γιατί δεν ξέρω πόσοι λόγοι συντρέχουν να το πάρεις με push αντί να κάνεις έλεγχο, π.χ. ανά 15 λεπτά. Τα προσωπικά mail τείνουν να μην είναι time-sensitive...

 

Και το ΒΒ αυτό ακριβώς σου προσφέρει, το push. Αν το βγάλεις, υπολείπεται άλλων κινητών (το είχες πει κι εσύ, χωρίς BIS δεν έχει νόημα).

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

αν δουλεύεις με μέιλ (έχω 6 λογαριασμούς στο κινητό) και τα πάντα κινούνται γύρω από αυτό και το δεύτερο μετράει.

 

και φυσικά μιλάμε για BIS.

 

απλά το gmail δουλεύει άριστα με BIS. ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι προτινος το ειχα με ΒΕΣ αλλα τωρα πλεον το στορμ το εχω με ΒΙΣ και πρωθηση

και πανω σε αυτο μεχρι στιγμης ειναι 8 accounts . Pop, gmail, imap , διαφορα

επομενως ακομα και ο απλος ιδιωτης που ΞΕΡΕΙ τι ειναι το ββ , δεν βλεπω λογο να μη το προτιμησει

:X
Link to comment
Share on other sites

μεχρι προτινος το ειχα με ΒΕΣ αλλα τωρα πλεον το στορμ το εχω με ΒΙΣ και πρωθηση

και πανω σε αυτο μεχρι στιγμης ειναι 8 accounts . Pop, gmail, imap , διαφορα

επομενως ακομα και ο απλος ιδιωτης που ΞΕΡΕΙ τι ειναι το ββ , δεν βλεπω λογο να μη το προτιμησει

 

Ένας απλός ιδιώτης θα μπορούσε να πάρει κι ένα Symbian ή ένα iPhone.

 

To BB αυτό που προσφέρει είναι το push. Email μπορούν να διαχειριστούν κι άλλες συσκευές και μάλιστα πολύ καλά.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε οποιος ξερει τη διαφορα σε push + pull , αυτος παει σε ββ

 

τωρα που μαθανε ολοι το στορμ και νομιζουν οτι ειναι αλλο ενα αι φον , πηξαμε .

Και 9 στους 10 που το πηρανε δεν εχουνε καν ιμειλ

:X
Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσία

Μηνιαίο πάγιο

Δωρεάν όγκος χρήσης ανά μήνα εντός Ελλάδας

Χρέωση /ΚΒyte

 

BlackBerry Internet Solution™- COSMOTE Professional Plus

14,99€

Απεριόριστα*

-

*Με σκοπό την απρόσκοπτη παροχή και την αποφυγή τυχόν κινδύνων των Υπηρεσιών δεδομένων της COSMOTE, η μέγιστη επιτρεπτή μηνιαία χρήση είναι 250ΜΒ ανά σύνδεση. Σε περίπτωση που ο συνδρομητής υπερβεί το ανώτερο όριο η COSMOTE δικαιούται να διακόψει προσωρινά ή οριστικά ή και να περιορίσει την παροχή της υπηρεσίας της

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Θέλω να ρωτήσω αν αυτά τα 250 ΜΒ φτάνουν για email, facebook aplications (πχ πόκερ) και απλό σερφάρισμα;

 

Απλά θα σου πω οτι παλιά με 45 μαιλ την ημερά(και λίγο Browse+GMaps+Κανα 10αριά ΡΙΝ) με συννημένα έτρογα άντε 15ΜΒ... Εσυ τι λές ; Τα 250 να μην σου φτάσουν;

 

αν δουλεύεις με μέιλ (έχω 6 λογαριασμούς στο κινητό) και τα πάντα κινούνται γύρω από αυτό και το δεύτερο μετράει.

 

και φυσικά μιλάμε για BIS.

 

απλά το gmail δουλεύει άριστα με BIS. ;)

 

Χμ... Κοίτα τα μαιλ έρχονται κατευθείαν(εκτώς απο ένα διάστημα που καθυστερούσαν κάτι ώρες και έρχονταν με το επόμενο, το μόνο που σε έσωνε ήταν άν το επόμενο μαίλ σου ερχότανε γρήγορα).

Αλλά έχουμε κάποια προβλήματα με το IMAP sync. Πρώτα απο όλα όταν σβήνω/διαβάζω/παραλαμβάνω ένα μαιλ στη συσκευή δν γίνεται στο λογαριασμό + οτι τα απεσταλμένα σου ξανα έρχονται σαν εισερχόμενα(εκτώς αν βάλεις φίλτρο)

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι σας πειράζει το ποιος αγοράζει BB;;

Τι φοβάστε, μήπως σας χαλάσουν το όνομα;

Τι σνομπάρισμα είναι αυτό ώ θεοί των BB που μόνο για εσάς φτιάχτηκε;

Ακόμα και η ίδια η BB έβγαλε touch συσκευή στα πρότυπα του iPhone, γιατί;

Τον επαγγελματία στόχευε; Δεν νομίζω!

 

Θέλετε να σας πω γιατί θα πάρω (το έχω ήδη παραγγείλει βασικά) ΒΒ;

Γιατί είχα πάρα πολλά Symbian αλλά τώρα πια το θεωρώ κάπως παρωχημένο.

Γιατί το iPhone αν και το είχα για 2 μήνες δεν με βόλεψε!

Γιατί το WM δεν μου άρεσε καθόλου κι ας το δοκίμασα σε μια πολύ καλή υλοποίηση της Samsung (i780).

Γιατί έχω συνηθίσει και ΘΕΛΩ qwerty keyboard.

Γιατί καλώς ή κακώς θέλω push email, αν και θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό.

Όπως καταλαβαίνεται έχω δοκιμάσει πολλές πλατφόρμες και OS (εκτός από android).

Και τέλος γιατί μου αρέσει σαν form factor (το 8900) και πιστεύω πως θα με καλύψει σαν συσκευή.

Λοιπόν, τι λέτε; Καλύπτω τις "προδιαγραφές";

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει ποιοί ακριβώς επαγγελματίες θα "έπρεπε" να έχουν ΒΒ;

Προσωπικά, ασχολούμαι με τα δίκτυα (σχεδόν σε όλα τα επίπεδα του OSI :p) και με open source.

Επειδή δεν έχω δικιά μου εταιρία, σημαίνει πως το BB + BIS δεν απευθύνεται σε εμένα;

 

Πραγματικά αυτές τις "κλικαδόρικες" συμπεριφορές δεν μπορώ να τις καταλάβω.. :(

Link to comment
Share on other sites

και πάλι λάθος.

 

τέτοια ευκολία σε os δεν έχω ξαναδεί.

 

τέτοια ποιότητα html email επίσης.

 

όσο για επικοινωνία σε δουλειά και παρεά μιλάω δωρεάν με δεκάδες με το ενσωματωμένο πρόγραμμα.

 

απλά αυτά δεν τα προσφέρει καμία άλλη πλατφόρμα.

 

για να μη βάλω το κορυφαίο ελληνικό t9.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν με όλα τα επίπεδα του OSI :P

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι σας πειράζει το ποιος αγοράζει BB;;

Τι φοβάστε, μήπως σας χαλάσουν το όνομα;

Τι σνομπάρισμα είναι αυτό ώ θεοί των BB που μόνο για εσάς φτιάχτηκε;

Ακόμα και η ίδια η BB έβγαλε touch συσκευή στα πρότυπα του iPhone, γιατί;

Τον επαγγελματία στόχευε; Δεν νομίζω!

 

Θέλετε να σας πω γιατί θα πάρω (το έχω ήδη παραγγείλει βασικά) ΒΒ;

Γιατί είχα πάρα πολλά Symbian αλλά τώρα πια το θεωρώ κάπως παρωχημένο.

Γιατί το iPhone αν και το είχα για 2 μήνες δεν με βόλεψε!

Γιατί το WM δεν μου άρεσε καθόλου κι ας το δοκίμασα σε μια πολύ καλή υλοποίηση της Samsung (i780).

Γιατί έχω συνηθίσει και ΘΕΛΩ qwerty keyboard.

Γιατί καλώς ή κακώς θέλω push email, αν και θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό.

Όπως καταλαβαίνεται έχω δοκιμάσει πολλές πλατφόρμες και OS (εκτός από android).

Και τέλος γιατί μου αρέσει σαν form factor (το 8900) και πιστεύω πως θα με καλύψει σαν συσκευή.

Λοιπόν, τι λέτε; Καλύπτω τις "προδιαγραφές";

 

Επίσης δεν έχω καταλάβει ποιοί ακριβώς επαγγελματίες θα "έπρεπε" να έχουν ΒΒ;

Προσωπικά, ασχολούμαι με τα δίκτυα (σχεδόν σε όλα τα επίπεδα του OSI :p) και με open source.

Επειδή δεν έχω δικιά μου εταιρία, σημαίνει πως το BB + BIS δεν απευθύνεται σε εμένα;

 

Πραγματικά αυτές τις "κλικαδόρικες" συμπεριφορές δεν μπορώ να τις καταλάβω.. :(

 

Καλώς ήρθες,

μάλλον υπάρχει μία παρανόηση (κατά τη δική μου άποψη). Δεν θέλω(ουμε) κλίκα όυτε ότιδήποτε άλλο. Αυτό που λέμε είναι ότι (τουλάχιστον για το Storm) η RIM δεν ήταν αντάξιο τον προσδοκιών, ή μάλλον ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΗ. Επίσης, δεν "άρπαξε" την ευκαιρία να μάθει από το iPhone και τα WM (ορισμένα features).

Όταν λοιπόν λένε για επαγγελματίες, φαντάζομαι το εξής:

Εαν δεν σου είναι απαραίτητο

1. Η ασφάλεια (encryption κλπ)

2. Το άψογο Push email

3. Το data compression

τότε ίσως κάποια απογοητεούν. Προσωπικα το Storm με έχει ψιλοαπογοητεύσει. Δες τα προηγούμε Posts. Ιδίως τα memory leaks, η έλλειψη Pdf reader (κατά τη δική μου πάντα άποψη) κλπ δείχνουν ότι υπάρχει μακρύς δρόμος. Πως να το συστήσω το ρημάδι λειπούν που κάθε μέρα περιμένω πως και πως να βγάλουν τη νέα έκδοση;;;;:!::cry:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μιλούσα συγκεκριμένα για το Storm, γενικά για την στάση των μελών του forum απέναντι στους καινούριους χρήστες της RIM αναφερόμουν.

Εντάξει για τα τρία αυτά features των BB που αναφέρεις.

Εγώ όμως έθεσα έξι λόγους για τους οποίους πήρα ένα BB κι ας μην είμαι επαγγελματίας.

 

Anyway, το θέμα μου δεν είναι ακριβώς στο ποιους απευθύνεται ένα BB, αλλά στον τρόπο που απαντάνε κάποια μέλη χρήστες BB σε καινούριους χρήστες.

Είναι διαφορετικό να εκφράζεις μια γνώμη και διαφορετικό να απαξιώνεις κάποιον κάτοχο BB ο οποίος δεν είναι "επαγγελματίας".

Το να προσπαθήσει να εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς είναι μια συσκευή ώστε να ενημερώσει κάποιον μελλοντικό αγοραστή, είναι απολύτως θεμιτό.

Αλλά το να λένε κάποιοι οτι ακόμα και η κουτσή Μαρία πήρε BB και δεν ξέρει τι να το κάνει, δεν είναι στάση αυτή!!

Και η κουτσή Μαρία και ο στραβός Γιάννης και όποιος άλλος θέλει έχω την εντύπωση, οτι απο την στιγμή που κατέχει κάτι, δεν είναι υποχρεωμένος να απολογείται για τον τρόπο που το χρησιμοποιεί.

Δηλαδή τι είναι τα BB;

Κάποια εξωτική συσκευή που απευθύνεται στον πλανητάρχη και άντε και σε πέντε-δέκα ακόμα που "ξέρουν πως να το χρησιμοποιούν";;

Στην τελική μια συσκευή κινητής τηλεφωνίας είναι, που ναι μεν μπορεί να έχει ένα target group (όπως όλα τα προϊόντα άλλωστε), αλλά δεν απαγορεύει σε κανέναν να την χρησιμοποιήσει με όποιον τρόπο τον βολεύει!!

Κάποιοι εδώ μέσα κάνουν λες και αγόρασε κάποιος το Sputnik για να πηγαίνει super market.

 

Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός για τι προσπαθούσα να πω. :)

Link to comment
Share on other sites

καλά δεν είναι και οι πιο εύκολες συσκευές για τον λαϊκό άνθρωπο.

 

βέβαια Αμερική, Αγγλία, Γερμανία έχουν πραγματικά μόνο bb. περνούσε πολύ ώρα για να μην δω κάποιον/α να μην έχει και bb στο χέρι του/της :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το να λένε κάποιοι οτι ακόμα και η κουτσή Μαρία πήρε BB και δεν ξέρει τι να το κάνει, δεν είναι στάση αυτή!!

 

 

Επειδή βλέπω να αναφέρεσαι μεταξύ άλλων και στα δικά μου post, να σου πω τα εξής...

 

Τον τελευταίο καιρό έτυχε να βρεθώ σε πολλά καταστήματα Vodafone και έβλεπα τα ΒΒ να φεύγουν σαν παξιμάδια. Όχι μόνο αυτό, αλλά έτυχε επίσης να παρακολουθήσω την διαδικασία προώθησής τους και διαπίστωνα με έκπληξη ότι οι τελικοί αγοραστές ήταν αυτοί που δεν είχαν ιδέα για ΒΒ αλλά το επέλεγαν επειδή ενθουσιαζόντουσαν με την προοπτική να βλέπουν βίντεο, φωτογραφίες, κ.λ.π. Εν συντομία, το BB Storm λανσαριζόταν ως εναλλακτικό ... του iPhone!!!!!

 

Σίγουρα πολλά από τα μέλη αυτού του φόρουμ έχουν αγοράσει ΒΒ, ο καθένας για τους δικούς τους λόγους, σεβαστό απόλυτα. Όλοι αυτοί σίγουρα δεν συγκαταλέγονται σε αυτούς που περιέγραψα παραπάνω, οι περισσότεροι από τους οποίους θα επιστρέψουν το κινητό σε 3-4 μέρες.

 

Αυτό όμως που εγώ διαπιστώνω, επειδή το κινητό είναι μέρος της δουλειάς μου, είναι ότι το συγκεκριμένο κινητό έχει την χειρότερη έλλειψη που είναι δυνατή σε επαγγελματική συσκευή: την αξιοπιστία.

 

Γι αυτό τον λόγο ρώτησα σε προηγούμενό μου post πόσοι από εδώ έχουν επιλέξει το Storm ως το επαγγελματικό τους εργαλείο. Για τον απλό λόγο, ότι την έλλειψη αξιοπιστίας μπορεί να την βλέπεις πολύ πιο "ανάλαφρα" και αποδεκτικά όταν το κινητό είναι προς ιδιωτική χρήση, όσο έντονη κι αν είναι αυτή.

 

Κάποιοι εδώ μέσα κάνουν λες και αγόρασε κάποιος το Sputnik για να πηγαίνει super market.

 

Αυτό δυστυχώς ισχύει πολύ, ειδικά για το Storm. Γι αυτό το λόγο υπάρχουν και τόσες επιστροφές.

 

Εσύ πιστεύεις ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που στην Ελλάδα χρησιμοποιούν Storm για φωτογραφίες και βίντεο, μη έχοντας ιδέα για push email;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

multimedia κινητό χωρίς πολλαπλή αποστολή εικόνας ή βίντεο, εγγραφή video αλλά και φλας δεν υπάρχει. άρα ξεχνάμε το Iphone.

 

ναι το storm είναι περισσότερο Multimedia και λιγότερο επαγγελματικό.

 

επίσης έχει σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας. δεν θα το πρότεινα. ίσως το storm2.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ναι το storm είναι περισσότερο Multimedia και λιγότερο επαγγελματικό.

 

επίσης έχει σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας. δεν θα το πρότεινα. ίσως το storm2.

 

Τα προβλήματα αξιοπιστίας του είναι τέτοια, ώστε ούτε multimedia να μην μπορεί να χαρακτηριστεί..

 

α) Κολλάει ύστερα από 10-15 φωτογραφίσεις

β) Βίντεο δεν μπορεί να παίξει γιατί το progress bar έχει χαοτική συμπεριφορά

 

και πολλά άλλα που δεν θέλω να αναφέρω. Άρα, σίγουρα υπολείπεται πολλών κινητών και πόσο μάλλον του iPhone μετά την έκδοση iPhone 3.0.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

επίσης έχει σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας. δεν θα το πρότεινα. ίσως το storm2.

 

Εκτός και εαν βγει καμία αναβάθμιση της προκοπης του OS... Alexkass έχεις και το Bold? Είναι καλυτέρο;

 

Πάντως και Storm2 να βγει, προσωπικα θα περιμένω να δοκιμαστεί τουλάχιστον κανά 6μηνο. Τέρμα η RIM για μένα... εαν είναι να χρησιμποιεί το όνομά της και να με μεταχειρίζεται ως πειραματόζωο... ε προτίμω την πεπατημένη... (iphone 3g, htc κλπ)

άντε και καλό μας πάσχα και ήθε να αναστήθει και το Storm...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...