Jump to content

BlackBerry Storm 9500/9530


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορεί κανείς να βοηθήσει με τους χάρτες; έχω wind με BIS αλλά στο applications δεν εμφανίζει χάρτες. τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάλι με την υδρόγειο δεν κάνει???

 

Δεν έχει υδρόγειο.

 

 

 

Άλλη ερώτηση:

 

Μετά την αναβάθμιση σε .113, "έχασα" την εφαρμογή browser και πλέον έχω μόνο την Vodafone live (από την οποία σερφάρω).. Αυτό επηρεάζει κάτι (μήπως τώρα σερφάρω με wap???) ή όχι;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω κι εγώ τις εμπειρίες μου με το Storm...

 

Καταρχήν τα θετικά. Είναι μια εξαιρετική είσοδος της RIM στον χώρο των πολυκινητών-αφής. Είναι όμορφα σχεδιασμένο, ειδικά οι χρωματικές επιλογές του κέλυφους με το βασικό μενού. Επίσης, πολύ έξυπνα υλοποιημένη μέθοδος πληκτρολόγησης - υποβοηθούμενη με πολύ καλό Τ9.

 

Παρόλαυτά, τα εξής αρνητικά:

α) Εξαιρετικά δύσχρηστο και δυσνόητο. Ακόμη κι αν έχεις πρότερη εμπειρία σε smartphones δεν θα είναι εύκολο να καταλάβεις την φιλοσοφία. Τρία άτομα, με πολύ εμπειρία, δύο χρήστες iPhone, παλεύαμε πολύ να το "δαμάσουμε".

β) Αμφίβολη αισθητική μενού. Όλα τα μενού του (π.χ. ρυθμίσεις) σου δίνουν την εντύπωση ότι βρίσκεσαι σε εποχή '80 σε τερματικό χαρακτήρων... Επίσης, η προβολή στοιχείων επαφής είναι τουλάχιστον απαράδεκτη.

γ) Ατελής λειτουργικότητα. Λέιπουν βασικές επιλογές (π.χ. να σβήσεις όλο το call log) και άλλα πολλά.

 

Συνολικά, είναι ευχάριστο κινητό.

 

Δυστυχώς έχει πολύ δρόμο ακόμη να διανύσει για να θεωρηθεί ανταγωνιστής στο χώρο των touch κινητών.

 

Ειδικά με το iPhone δεν υπάρχει καμία σχέση στην ποιότητα και ευκολία σερφαρίσματος, ανάγνωσης email, αναπαραγωγής πολυμέσων, όσο ειλικρινά και να προσπάθησε η RIM.

 

Μένει να δω και τον BES για να ολοκληρώσω τις εντυπώσεις μου. Αν δεν αλλάξουν πολύ, θα ... μπει στο ντουλάπι και θα κάνει χώρο στο iPhone.

ΥΓ: Εϊμαι σε .113 firmware.

 

1. είναι για επαγγελματίες. όπως όλα τα bb. έχουν ίδιο ακριβώς μενού. ειδικά τα 4.6-4.7

 

2. μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει theme (δε σε κακίζω... iphone έχεις). δοκίμασε το appleberry, android etc.

 

3. ίσως είναι τα πιο λειτουργικά κινητά. έχουν άπειρο log, κορυφαίο sync, απίστευτο javascript (storm) - τύφλα να έχει ο safari. κλπ κλπ κλπ.

 

ξέχασα κάτι? ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κανείς να βοηθήσει με τους χάρτες; έχω wind με BIS αλλά στο applications δεν εμφανίζει χάρτες. τι πρέπει να κάνω;

κατέβασε το google maps. πολύ ανώτερο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Σε portrait mode, πώς μπορώ να κάνω γρήγορη εναλλαγή γλώσσας από ελληνικά σε αγγλικά (αυτό που σε lanscape γίνεται με την υδρόγειο);

πάτα το αριστερό κάτω κουμπί στο πληκτρολόγιο και το enter.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει....το ξυπνητήρη του :lol:

σπαστικο πολύ... :)

 

1) Όπως είπα και σε προηγούμενο Ποστ..το Σήμα δεν έιναι και τόσο καλό

2) Η μπαταρία λόγο τον appz που τρέχουν κρυφά, αδιάζει γρήγορα

3) Για να γράψω ένα μήνυμα κάνω πάνω απο 1 λεπτό :)

3α) Βλακεία που για να γράψεις ενα νούμερο πρέπει να πατάς συνέχεια το εικονίδιο για Νουμερα.

4) Η μπαταρία αν είναι κάτω απο 10% σου απενεργοποιεί απο μόνο του το σήμα δυκτίου

 

Αυτα αν και δεν ειναι και τοσο σπουδεα...

παντος εχω να πω οτι δεν μου κολάει καθόλου

έχω Version 4.7.0.78 (Plattform 4.0.0.98)

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Αν μετα απο αναβαθμιση χανουμε καποια εικονιδια τοτε στελνουμε ξανα

τα βιβλια υπηρεσιων. Options-advnced options-hrt-register.

Δειτε και τα νεα πακετα της βοντα στο " εμπειριες χρησης σε αχεση με την υπηρεσια

Blackberry.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι οι περισσότεροι αναφέρεστε στο θέμα της μπαταρίας ως αρνητικό.Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος μιάς και μου βγάζει 2 μέρες(το φορτίζω βράδυ παρά βράδυ χωρίς να το κλείνω ποτέ).Δεδομένου λοιπόν ότι:

1.Το έχω μόνιμα σε δίκτυο 3G

2.Λαμβάνω και στέλνω περίπου 30-40 mail την ημέρα

3.Μιλάω περίπου 20-25 λεπτά καθημερινά

4.Το msn είναι ανοιχτό όλη την ημέρα

Με όλα τα παραπάνω λοιπόν εμένα μια χαρά μου φαίνεται η μπαταρία.Το iphone το φόρτιζα πιο συχνά(άσχετο):p

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι οι περισσότεροι αναφέρεστε στο θέμα της μπαταρίας ως αρνητικό.Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος μιάς και μου βγάζει 2 μέρες(το φορτίζω βράδυ παρά βράδυ χωρίς να το κλείνω ποτέ).Δεδομένου λοιπόν ότι:

1.Το έχω μόνιμα σε δίκτυο 3G

2.Λαμβάνω και στέλνω περίπου 30-40 mail την ημέρα

3.Μιλάω περίπου 20-25 λεπτά καθημερινά

4.Το msn είναι ανοιχτό όλη την ημέρα

Με όλα τα παραπάνω λοιπόν εμένα μια χαρά μου φαίνεται η μπαταρία.Το iphone το φόρτιζα πιο συχνά(άσχετο):p

 

δημητρη τρωει πολυ μπαταρια

ειδικα εμενα με μσν μεσα σε 4-5 ωρες εχει σχεδον αδειασει

 

απενεργοποιησα το gps, συνηθως το χω σε απλο gprs , φωτεινοτητα στο 10 (που και παλι ειναι μεγαλη) και αν δε μιλαω πολυ κραταει 1-1,5 μερα

 

αλλιως με χρηση θελει φορτιση καθε μερα

 

οντως τρωει μπαταρια το καθε κρυφο app που ειναι απο πισω

 

αλλα και το αι φον τα ιδια το φορτιζα

καθε μα καθε μερα οποτε στα ιδια επιπεδα ειναι

:X
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει....το ξυπνητήρη του :lol:

σπαστικο πολύ... :)

 

1) Όπως είπα και σε προηγούμενο Ποστ..το Σήμα δεν έιναι και τόσο καλό

2) Η μπαταρία λόγο τον appz που τρέχουν κρυφά, αδιάζει γρήγορα

3) Για να γράψω ένα μήνυμα κάνω πάνω απο 1 λεπτό :)

3α) Βλακεία που για να γράψεις ενα νούμερο πρέπει να πατάς συνέχεια το εικονίδιο για Νουμερα.

4) Η μπαταρία αν είναι κάτω απο 10% σου απενεργοποιεί απο μόνο του το σήμα δυκτίου

 

Αυτα αν και δεν ειναι και τοσο σπουδεα...

παντος εχω να πω οτι δεν μου κολάει καθόλου

έχω Version 4.7.0.78 (Plattform 4.0.0.98)

και πάλι λάθος...

 

3α) πατάς 2 δεύτερα το 123 και κλειδώνει. μα ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ το ψάχνετε το κινητό :)

 

4) 5%. αυτό είναι καλο φυσικά. μετά δουλεύει για ώρες ως pda. ΕΤΣΙ είναι τα επαγγελματικά κινητά.

 

έχεις το cdma μοντέλο γιατί? η έκδοση που έχεις έχει πολλά στραβά. δεν έχει καν καλό copy - paste.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

και πάλι λάθος...

 

Μην τα βάζετε με τον Alex δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω(με την καλή έννοια πάντα και φιλικά)!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν παίζεσαι...

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

πάτα το αριστερό κάτω κουμπί στο πληκτρολόγιο και το enter.

 

Thank you.

 

Μόνο που σto Phone Application, σε portrait mode το αριστερό + enter όντως εμφανίζει την υδρόγειο, αλλά δεν έχει νόημα, αφού με το που την πατήσω δεν αλλάζει την γλώσσα, παρά με προτρέπει να καλέσει την επαφή που είναι επιλεγμένη (!!!).

 

Αυτό συμβαίνει μόνο στο Phone, στις επαφές. Στο Contacts μπορείς άνετα να εναλλάξεις πληκτρολόγια.

 

Μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

2. μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει theme (δε σε κακίζω... iphone έχεις). δοκίμασε το appleberry, android etc.

 

Thanks. Έχεις κανένα link?

 

3. ίσως είναι τα πιο λειτουργικά κινητά. έχουν άπειρο log, κορυφαίο sync, απίστευτο javascript (storm) - τύφλα να έχει ο safari. κλπ κλπ κλπ.

 

Δεν θα συμφωνήσω. Ειδικά στο σερφάρισμα, είναι χαοτική η διαφορά με το iPhone.

α) Οι σελίδες φορτώνουν πολύυυυ αργά έκανα και τεστ, αν θες να σου δώσω και χρονομετρήσεις. Βλέπω διαρκώς να εναλλάσονται αυτά τα "loading script" και "requesting script". Να σημειώσω εδώ ότι αυτά τα κάνω με ένα κλασικό APN και όχι μέσω BIS (δεν μου έχει ενεργοποιηθεί ακόμη).

β) Η πλοήγηση μέσα στις σελίδες στο iPhone είναι κλάσεις ανώτερη και ευκολότερη. Στο panning το Storm δείχνει ένα απίστευτα μεγάλο lagging λες και υπολογίζει folding at home. Για παράδειγμα, σερφάροντας στο Myphone.gr έχω απίστευτη δυσκολία στο να επιλέξω "μικρά" hyperlinks σαν κι αυτά των σελίδων σε ένα thread. Δεν λέω, κάνει καλό ζουμ, αλλά σαν iphone όχι.

 

Όπως είπα και πιο πάνω, είναι μια πολύ καλή προσπάθεια, και νομίζω ότι σε όρους επαγγελματικούς (π.χ. BES email, LDAP, encrypted mails κι άλλα) θα αφήνει πίσω το iPhone.

 

Ενδιαφέροντα tips:

 

α) Κρατώντας παρατεταμένα το send (πράσινο κουμπί), μεταφέρεσαι στις επαφές του Phone

β) Ο μόνος τρόπος να αδειάσετε το call log είναι ο εξής: Messages -> View folder -> Phone call log -> delete prior.

 

Όλα όμορφα ρε παιδιά αλλά με τα mac τι γίνεται; Πως θα κάνουμε εμείς update :P?

Ευτυχώς για syncing Contacts, Calendar και Mail υπάρχει εφαρμογή!

 

Αν πάω σε ενα μαγαζι της Vodafone θα δεχτούν να μου το κάνουνε εκεί Update?

 

Για mac: Missing Sync (Blackberry).

 

Εγώ κάνω τα εξής, και μπορώ να σου το προτείνω ανεπιφύλακτα:

 

Αντί για sync, φτιάχνεις αναλυτικά τις επαφές σου online, στο Google mail (contacts). Μετά, κατεβάζεις το Google Mobile SYnc για blackberry (πας με τον browser στο http://m.google.com/sync) και ενεργοποιείς το syncing των επαφων σου (προσοχή πρώτα να έχεις φυλάξει τις επαφές σου τοπικά γιατί θα αντικατασταθούν με αυτές το Google.

 

Έτσι, είσαι φτιαγμένος για πολύ καιρό ακόμη, αφού δεν θα χρειάζεται syncing επαφών τοπικό (θα γίνεται online), και όταν χρειαστεί να αλλάξεις κινητό, απλά θα κατεβάσεις το Google Sync και θα έρθουν όλες οι επαφές και τα ημερολόγια!

 

Ερώτηση:

 

Μετά την αναβάθμιση σε .113, πλέον δεν έχω browser και Vodafone live! αλλά μόνο το δεύτερο - δε λέω, μπορώ να σερφάρω, αλλά τι έγινε;

 

Επίσης, όταν πάω στο Blackberry Help Online (μέσω του Help), μου λέει ότι είναι μόνο για blackberry browsers (!!!!!), φταίει μήπως το ότι δεν έχω BIS?

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Όλα όμορφα ρε παιδιά αλλά με τα mac τι γίνεται; Πως θα κάνουμε εμείς update :P?

Ευτυχώς για syncing Contacts, Calendar και Mail υπάρχει εφαρμογή!

 

Αν πάω σε ενα μαγαζι της Vodafone θα δεχτούν να μου το κάνουνε εκεί Update?

 

Για mac: Missing Sync (Blackberry). Αλλιώς ή το κάνεις μέσω του Parallels Desktop ή σε ένα απλό PC

 

Εγώ κάνω τα εξής σε ό,τι αφορά συγχρονισμό, και μπορώ να σου το προτείνω ανεπιφύλακτα:

 

Αντί για sync, φτιάχνεις αναλυτικά τις επαφές σου online, στο Google mail (contacts). Μετά, κατεβάζεις το Google Mobile SYnc για blackberry (πας με τον browser στο http://m.google.com/sync) και ενεργοποιείς το syncing των επαφων σου (προσοχή πρώτα να έχεις φυλάξει τις επαφές σου τοπικά γιατί θα αντικατασταθούν με αυτές το Google.

 

Έτσι, είσαι φτιαγμένος για πολύ καιρό ακόμη, αφού δεν θα χρειάζεται syncing επαφών τοπικό (θα γίνεται online), και όταν χρειαστεί να αλλάξεις κινητό, απλά θα κατεβάσεις το Google Sync και θα έρθουν όλες οι επαφές και τα ημερολόγια!

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, είσαι φτιαγμένος για πολύ καιρό ακόμη, αφού δεν θα χρειάζεται syncing επαφών τοπικό (θα γίνεται online), και όταν χρειαστεί να αλλάξεις κινητό, απλά θα κατεβάσεις το Google Sync και θα έρθουν όλες οι επαφές και τα ημερολόγια!

 

Εαν έκανε sync και τα tasks θα ήταν τέλειο...

Link to comment
Share on other sites

Εαν έκανε sync και τα tasks θα ήταν τέλειο...

 

τα κάνει φίλε μου ;ρ

 

διάβασε εδώ http://forums.*****berry.com/f135/how-do-wireless-syncing-storm-mac-122163/

Link to comment
Share on other sites

Εαν έκανε sync και τα tasks θα ήταν τέλειο...

 

Αυτό όντως είναι παράξενο. Αν και υποψιάζομαι ότι κάτι τρέχει με τα tasks, ακόμη και στο iPhone δεν υποστηρίζεται ο συγχρονισμός tasks.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Thank you.

 

Μόνο που σto Phone Application, σε portrait mode το αριστερό + enter όντως εμφανίζει την υδρόγειο, αλλά δεν έχει νόημα, αφού με το που την πατήσω δεν αλλάζει την γλώσσα, παρά με προτρέπει να καλέσει την επαφή που είναι επιλεγμένη (!!!).

 

Αυτό συμβαίνει μόνο στο Phone, στις επαφές. Στο Contacts μπορείς άνετα να εναλλάξεις πληκτρολόγια.

 

Μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα;

αυτό είναι bug στην 113. σπαστικό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

για OTA sync με outlook χωρίς server θες ένα plaxo και ένα gsync.

 

αυτό σου κάνει το ημερολόγιο.

 

για τις επαφές: θες και 7ε το χρόνο για το synkia.

 

δεν κακίζω κανέναν για το iphone. εδώ το έχω και συγκρίνω. στις σελίδες που με ενδιαφέρουν (ανελέητο posting, bloging, trading) το storm είναι πιο μπροστά.

 

δε γίνεται να κολλάει ο safari πάνω στο order. είναι παιδικά πράγματα αυτά όπως και όλα τα aapl taxes.

 

το θέμα δεν είναι για το iphone. όποιος θέλει vs υπάρχει μέρος στο φόρουμ...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δεν κακίζω κανέναν για το iphone. εδώ το έχω και συγκρίνω. στις σελίδες που με ενδιαφέρουν (ανελέητο posting, bloging, trading) το storm είναι πιο μπροστά.

 

δε γίνεται να κολλάει ο safari πάνω στο order. είναι παιδικά πράγματα αυτά όπως και όλα τα aapl taxes.

 

Ίσως ο BIS να κάνει την διαφορά, θα δω κι εγώ και θα σου πω. Μέχρι στιγμής πάντως, διαφωνούμε :)

 

Κάτι άλλο: Υπάρχουν μήπως release notes για την .113;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

για msn και gtalk μου βγάζει μυνημα οτι service not enabled for this hanheld.Μηπως δεν μου το εχουν ενεργοποιησει ακομα??την παρασκευη εκανα την συνδεση στο surf & mail 300...

επισης οταν παω στις ρυθμισεις του email account μου βγάζει μονο για bes... απο που θα προσθέσω yahoo ή gmail?

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα

 

Εχω το bb απο vodafone.

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν αξιζει καποιος να βαλει την 113 και αν θα εχω καποιο προβλημα επειδη το κιν ειναι αγορασμενο απο vod Ελλαδος.

Εχει βαλει κανεις σε κιν vod την 113 ?

 

Αν ναι κανω ακριβως οτι λετε στα προηγουμενα post και απο τα links που δινετε ?

 

 

Και κατι ακομα...

 

Πως ενεργοποιηται τα maps για gps και το facebook option.

Πρεπει να ενεργοποιησω κατι ?

Σε εμενα δεν εμφανιζoνται καν τα maps ή επιλογη gps.

 

 

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

BIS χρειαζεται γι αυτο που λες. Οσο για την αναβαθμιση, δε θα εχεις προβλημα. Δεν αλλαζει ολη η

ROM. Αρα εισαι οκ με την εγγυηση. Κι εγω την .113 εχω και ειμαι με βοντα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...