Jump to content

LG New Chocolate BL 40


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πηρε ενας ξαδερφος μου και το εβλεπα χτες.δεν με ενθουσιασε απο αποψη εμφανισης αν και ειναι πολυ ποιοτικο.

η οθονη δεν μου φανηκε και τοσο καλη στο touch,ισως επειδη χρησιμοποιω το Iphone.

 

Λοιπον ειμαι κατοχος του κινητου απο τα Χριστουγεννα!

Λυπαμαι πολυ που δεν εχει ενα οργανωμενο topic στο forum για τη συγκεκριμένη συσκευη γιατι πραγματικα το αξίζει!!!

Το τηλεφωνο το βρίσκω αψογο και σχεδιαστικα και λειτουργικα αλλα αυτα ειναι παντα υποκειμενικα!!!

Ως αναφορά την οθόνη τη ειναι πραγματικα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ και ειναι ενα θεμα πανω στο οποιο ειμαι πραγματικα απαιτητικος!

Απο λειτουργικής αποψης το κινητο το βρίσκω απολυτα πληρες παρολο που ειμαι fan των ανοιχτών λειτουργικών!Ο λογος που φετος ειπα να κανω στροφη και να μη παρω ενα κινητο ανοιχτου λειτουργικου ειναι οτι ειχα βαρεθει να τρεχω στα service!!!!

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενοσ κ ικανοποιημενοσ απο το κινητο!

Αυτα ειχα να πω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 90
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

θέλω να ρωτήσω το εξής.

 

Η εφαρμογή έχει για GPS το Wisepilot. Αυτό είναι offilne ή χρεώνει κάθε φορά που μπαίνω;

 

Μου φαίνεται περίεργο γιατί δεν γράφει οτι συνδέεται κάπου, όμως στην εμφάνιση των χαρτών βγάζει λήψη χάρτη.

 

Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από το κινητό.

 

Θετικά

1. Απίστευτη ποιότητα εικόνας

2. Πολύ καλή απόκριση οθόνης

3. Αξιοπρεπέστατος ήχος

 

Αρνητικά

1. Η μπαταρία δεν κρατάει πολύ.

2. Οι Java εφαρμογές δεν χρησιμοποιούν το πλήρες μέγεθος της οθόνης αλλά το 1/2. Στο υπόλοιπο μισό υπάρχει ένα virtual Keyboard.

3. Στις ταινείες είναι σχεδόν αδύνατον να προχωρήσεις την ταινία forward ή backwards στο ακριβές σημείο που θέλεις. Η μπάρα μετακίνησης της ταινίας δεν είναι καθόλου λειτουργική.

4. O browser του σε αρκετά σημεία μένει εκτός μνήμης. Πατάς ΟΚ και σου βγάζει μόνο το κείμενο της σελίδας

 

Ερώτηση:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγει αυτό το ρημάδι το virtual keyboard? Δεν είναι δυνατόν εφαρμογές σαν το Nimbuzz, το eBuddy κλπ που υποστηρίζουν touch να χάνεις μέρος της οθόνης για να βλέπεις ένα εικονικό πληκτρολόγιο που δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις. (βρήκα ένα πρόγραμμα, το JADMaker και κάποιες οδηγίες που αφαιρούν το keyboard αλλά αφορούν το LG KP500. Δοκίμασα τον οδηγό στο BL40 αλλά ...δεν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ύστερα από αρκετή ενασχόληση με το κινητό....

Δεν θα το συνιστούσα ούτε στο χειρότερο εχθρό μου.

 

Το FM transmiter δεν δουλεύει.

Η σύνδεση με τον υπολογιστή μεσω του LG PC Suit είναι πρακτικά αδύνατη. Αν έχει καταφέρει κανείς να συνδέσει το ρημάδι αυτό κινητό που ανάθεμα τους άχρηστους προγραμματιστές της LG που δεν ξέρουν τι φτιάχνουν, θα ήθελα να μας αναφέρει πως το σύνδεσε.

 

Απίστευτα πράγματα αλήθεια!!!

Το κινητό έρχεται με ένα CD που δεν έχει σωστούς drivers για Vista και ούτε στο site τους τα πράγματα είναι ΟΚ.

 

Η τηλεφωνική υποστήριξη είναι για γέλια.

 

Πλεον ο στόχος μου είναι να καταφέρω να χειριστώ το κινητό για πάνω από 5 λεπτά χωρις να βρω κάποιο bug στο interface.

 

Θεωρούσα οτι δεν υπήρχε χειρότερο κινητό από το W900i αλλά τελικά διαψεύστηκα.

 

Κρίμα τα λεφτά μου.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω και εγω και δεν μου εχει παρουσιασει κανενα bug οσο αφορα το interface.Τωρα για την συνδεση με το η/υ δεν το εχω δοκιμασει.
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω και εγω και δεν μου εχει παρουσιασει κανενα bug οσο αφορα το interface.Τωρα για την συνδεση με το η/υ δεν το εχω δοκιμασει.

 

εγώ αυτά που έχω δει "προς το παρόν" είναι οτι 3 στις 4 φορές οταν έχεις βάλει το ραδιόφωνο σε ανοιχτή ακρόαση, πατώντας τα πλήκτρα στο δεξί μέρος του κινητού για να αυξομειώσει η φωνή, αυτό αλλάζει σταθμούς και δείχνει οτι αυξομειώνεται η φωνή!!!

 

2ον. Το FM transmitter δεν λειτουργεί.

 

3ον. ο Browser σε αρκετές σελίδες... "τα χάνει" και μένει εκτός μνήμης με αποτέλεσμα να χάνει τη μορφοποίηση της σελίδας και να τα δείχνει σε text mode.

 

4ον. Τα youtube videos όταν τα βλέπεις μέσω Wi fi σύνδεσης κάνουν διακοπές στον ήχο (κάτι τρέχει με το buffering για τα videos). Το ίδιο video την ίδια στιγμή από το ίδιο κινητό αν το βάλω να το παίξω χωρίς Wifi (δηλαδή να πρέπει ντε και καλά να χρεωθώ ακόμη και από το σπίτι μου!!) παίζει κανονικά.

 

5ον. Όταν γράφεις μήνυμα η απόκριση του κινητού δεν είναι τόσο ακριβής. Τις περισσότερες φορές πατάς κάποιο κουμπί και μπορεί να μην δει κάν οτι πατήθηκε. (μιλάω για την περίπτωση του πληκτρολόγιου σε μορφή κανονικού κινητού. (Στο QWERTY keyboard είναι ΟΚ).

 

6ον. Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομύριο πιθανότητα να προχωρήσεις την ταινία που βλέπεις στο σημείο που θές αφού η απόκριση της Scrollbar του χρόνου είναι για γέλια και δεν μπορείς να επιλέξεις από κάπου συγκεκριμένο χρόνο. Πχ θέλω να δω την ταινία από το 34 λεπτό και 14 δευτερόλεπτο γιατι βρε αδερφέ εκεί σταμάτησα την προηγούμενη φορά που το έβαλα να το δω.

 

7ο. Δεν μπορείς να βάλεις ξεχωριστό background σε κάθε μία από τις επιφάνειες εργασίας (μάλλον το ξέχασαν γιατί η επιλογή να διαλέξεις ποια εικόνα θές σε ποια επιφάνεια υπάρχει αλλά αφήνει μόνο μια). Αμελητέο σε σχέση με τα άλλα απλά το αναφέρω.

 

8ο Και απίστευτο!!

Υπάρχουν επαφές που χωρίς κανέναν προφανή λόγο (το ψάχνω ακόμη το γιατί) με παίρνουν τηλέφωνο αλλά το κινητό μου δεν βλεπει τα στοιχεία της συγκεκριμένης επαφής και την βγάζει σαν νέο αριθμό χωρίς στοιχεία. Και έτσι δεν ξέρω ποιος με πέρνει τηλ.

Δοκίμασα να αποθηκεύσω το τηλέφωνο και με σκέτη μορφή πχ 694... και με το πρόθεμα +30694...

Δοκίμασα να σβήσω την επαφή και να την περάσω πάλι αλλά τίποτα.

Δοκίμασα να την περάσω και στη SIM και στο τηλέφωνο. Για να μην τα πολυλογώ προσπάθησα κάθε πιθανό συνδιασμό αλλά τίποτα. Το κουφό είναι πως αυτό ισχύει σε συγκεκριμένες επαφές. (Φυσικά αν δοκιμάσω από το παλιό μου Nokia όλα είναι ΟΚ)

 

Έχω το κινητό στην τελευταία έκδοση λογισμικού. Κοινώς να μην πω πια είναι η γνώμη μου πλέον για την LG...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πλεον ειμαι και εγω κατοχος του bl40!ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη!!!Ηθελα να ρωτησω ομως γνωριζετε που μπορω να βρω προγραμματα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πλεον ειμαι και εγω κατοχος του bl40!ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη!!!Ηθελα να ρωτησω ομως γνωριζετε που μπορω να βρω προγραμματα?

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν.

Κανείς δεν φτιάχνει κάποιες εφαρμογές για LG κινητά.

Οτι βρείς θα είναι γενικά java προγραμματάκια της πλάκας.

 

Αν θες για messenger λειτουργούν τα ακόλουθα:

nimbuzz (http://www.nimbuzz.com)

ebuddy (http://www.ebuddy.com)

 

Από browsers υπάρχει μόνο ο γνωστός σε όλους Opera (http://m.opera.com)

Αλλά λόγω της χαμηλής λειτουργικής μνήμης του BL40 δεν λειτουργεί σε landscape mode, μόνο κάθετα.

 

Γενικά μην περιμένεις κάτι...

 

Εδώ δεν ασχολείται η ίδια η LG. Έφτιαξε ένα μενού με 5-6 παραλαγές και αστεία λάθη που το διαφοροποιούν σε κάθε κινητό της (arena,crystal,bl40 κλπ) και το άφησε στο έλεος του θεού..

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος ενα java προγραμμα για να ηχογραφει τις κλησεις το κινητο γιατι δεν υπαρχει ηχογραφηση την ωρα της κλησης.Αν καποιος μπορει να βοηθησει....Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

χωρις να κανω τον προΧριστον προφητη και επειδη τα γραπτα μενουν,απο την αρχη πριν καν κυκλοφορησει ειχα αναφερθει σε αυτο το νημα,οτι αυτη η προσπαθεια της lg δεν μου γεμιζει το ματι.

τωρα βεβαια εαν το παρει καποιος που δεν εχει ασχοληθει με smartphones και κυριοτερα με ανοιχτο λογισμικο και πληθωρα apps[βλεπε winmo,android,symbian],δεν θα εχει προβλημα,θα ειναι και ευχαριστημενος.

οι υπολοιποι που εχουν μαθει αλλοιως,ουτε που θα το ακουμπησουν.

Link to comment
Share on other sites

ακομα προσπαθω να το ξεφορτωθω!!!προσπασθω να το πουλησω προκειμενου να σωσω οτι μπορω!!!δυστυχως εκανα μεγαλο λαθος που το πηρα γιατι ημουν μεγαλος φαν του LG KS20 παρα πολυ ικανοποιημενος (με τις δυνατοτητες σε σχεση με τη τιμη)...κριμα επρεπε να ειχα παρει το HTC HERO, αλλα ειπα να μεινω πιστος στην LG...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ακομα προσπαθω να το ξεφορτωθω!!!προσπασθω να το πουλησω προκειμενου να σωσω οτι μπορω!!!δυστυχως εκανα μεγαλο λαθος που το πηρα γιατι ημουν μεγαλος φαν του LG KS20 παρα πολυ ικανοποιημενος (με τις δυνατοτητες σε σχεση με τη τιμη)...κριμα επρεπε να ειχα παρει το HTC HERO, αλλα ειπα να μεινω πιστος στην LG...

 

Εγω ευτυχώς είχα μεγάλη επιδότηση και ετσι δεν έδωσα φράγκο...

Αλλά πραγματικά είναι τραγικό...

Όσο σκέφτομαι οτι διάλεξα αυτό αντι για το Vivaz κλαίωωω!!!!

 

Μαύρο στην LG από εμένα από εδώ και στο εξής.

Προς το παρός γύρισα στο Nokia Ν79 μου που ...κάνει τα αυτονόητα... οταν κάποιος με παίρνει τηλ. δείχνει ποιος είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα!

Γνωριζει καποιος να μου πει σχετικα με το lg bl40?Eνδιαφερομαι για αγορα του ως 2 κιν(σκοπευω να το αγορασω μεταχειρισμενο -αθικτο απο φιλο)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kαλησπερα!

Γνωριζει καποιος να μου πει σχετικα με το lg bl40?Eνδιαφερομαι για αγορα του ως 2 κιν(σκοπευω να το αγορασω μεταχειρισμενο -αθικτο απο φιλο)

 

 

Αν δεν έχεις ήδη πάρει το κινητό... είμαι ο άνθρωπός σου. Στο πουλάω εγώ.

 

Δεν έχει καμία γρατζουνιά, στο πουλάω εγώ. Στείλε μου PM αν ενδιαφέρεσαι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...