Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, υπάρχει κανονικά. Τώρα άρχισαν τα leaks και της έκδοσης 6, για την οποία επίσης θα έχει ελληνικά.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

εκανα backup τα contacts μου γιατι εκανα wipe στο 9700.οταν τα εκανα restore, στο calendar δεν μου βγαζει τα γενεθλια των επαφων μου.ξερει καποιος τι παιζει?

 

thnx

Link to comment
Share on other sites

Το backup ήταν πλήρες; Συμπεριέλαβες το ημερολόγιο ή έκανες μόνο τα contacts όπως λες; Η καταχώρηση στο ημερολόγιο γίνεται μόνο κατά την αποθήκευση της ημερομηνίας γέννησης στην επαφή και δεν επανέρχεται μόνο με restore των επαφών.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι δουλεύει και με τα δύο φίλε... απλώς στο BIS ξέρεις ότι δεν θα υπερβεις τις χρεώσεις αφού με τα 100 ή τα 250ΜΒ που σου δίνει η Cosmote (στη περίπτωση μου) μπορείς να χρησιμοποιείς τακτικά το Google Maps...

 

Γενικώς Blackberry χωρίς BIS δεν είναι blackberry...;)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε email που βάζω έχω ξεχωριστά folders;

 

ΠΧ στον exchange έχω φακέλους και στο gmail έχω "φακέλους" όταν μπω στο εικονίδιο του gmail πχ θα βλέπω τους φακέλους του gmail ; stared έχει; Έχει το κλασικό gmail apps ;

 

Στα contacs/calendar μπορώ να επιλέξω να έχω μόνο του exchange και όχι του gmail;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προσπαθώ να καλέσω ένα φίλο ο οποίος μου έχει δώσει το pin του. Γράφω το PIN, πατάω send request και μου βγάζει μήνυμα "not valid address". Μόνο με e-mail μπορώ δηλαδή να κάνω invite?
iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι δουλεύει και με τα δύο φίλε... απλώς στο BIS ξέρεις ότι δεν θα υπερβεις τις χρεώσεις αφού με τα 100 ή τα 250ΜΒ που σου δίνει η Cosmote (στη περίπτωση μου) μπορείς να χρησιμοποιείς τακτικά το Google Maps...

 

Γενικώς Blackberry χωρίς BIS δεν είναι blackberry...;)

 

μια ερωτηση,

τα 100 ΜΒ ή τα 250 ΜΒ που δίνει η cosmote για το BIS δεν ειναι λίγα?

συγκρινοντας και τις τιμες?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι τα 100 MB για απλή χρήση...!!! Μη ξεχνάς ότι το Blackberry κάνει μεγάλη συμπίεση στα δεδομένα που λαμβάνεις... π.χ. το 1ΜΒ ενός συννημένου αρχείου ουσιαστικά συμπιέζεται στα 10ΚΒ...!!!
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι τα 100 MB για απλή χρήση...!!! Μη ξεχνάς ότι το Blackberry κάνει μεγάλη συμπίεση στα δεδομένα που λαμβάνεις... π.χ. το 1ΜΒ ενός συννημένου αρχείου ουσιαστικά συμπιέζεται στα 10ΚΒ...!!!

 

αρα συμφερει να παρω ενα καλο τηλ blackberry εστω και με τα 250ΜΒ και να εχω το κεφαλι μου <<ισυχο>> με το θεμα των χρεωσεων στο internet

 

το λεω γιατι εχω καει μια φορα παλιοτερα με εναν βαρβατο λογαριασμο

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ, καμία σχέση με τα υπόλοιπα... Αν σε απασχολεί και στο blackberry τότε με ένα πρόγραμμα gprs-3G monitor βλέπεις πόσα MB έχεις κατεβάσει...
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ, καμία σχέση με τα υπόλοιπα... Αν σε απασχολεί και στο blackberry τότε με ένα πρόγραμμα gprs-3G monitor βλέπεις πόσα MB έχεις κατεβάσει...

 

αν ειναι ετσι δεν το συζυτω ειναι καλη φαση

απλα φιλε οπως λενε και στο χωριο μου αν καεις μια φορα μετα φυσσας και το γιαουρτι:lol::lol

Link to comment
Share on other sites

Καθώς γράφεις το ΡΙΝ, από κάτω σου εμφανίζει email και pin. Εσύ θα πρέπει να πατήσεις την εκδοχή pin. Αν δε στο δέχεται, έχεις κάνει κάποιο λάθος - ίσως σου έδωσε λιγότερα ή περισσότερα ψηφία.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας, ειμαι νεος με το blackberry k διαβαζοντας στο forum ειδα πως οταν ενεργοποιηθει το BIS τοτε το gprs γινεται GPRS Κ ενω λανβανω κανονικα τα mail μου δεν μπορω να ανοιξω τους χαρτες ουτε στο BB maps ουτε στο google maps. Οταν παω στο service status στο BIS λεει not connected. Τι κανω λαθος;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά κάνε ένα battery pull. Μετά δοκίμασε, από τη σελίδα που ρύθμισες τα email σου, να ξαναστείλεις τα service books.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Κατά λάθος διέγραψα τα ελληνικά (ως language) από το bold 9000 με OS5. Για να τα ξαναβάλω χρειάζεται εκ νέου να περάσω το os ή μπορώ να τα φορτώσω μέσω desktop manager μεμονωμένα χωρίς να περάσω εξ αρχής το os? Προς διευκρίνιση με ενδιαφέρει να πληκτρολογώ ελληνικά, όχι να είναι ελληνικό το μενού. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια ειδα αυτο στο blackberry . com και με εχει φαει η περιεργεια τι ειναι εχει κανεισ καμια ιδεα?

 

http://na.blackberry.com/eng/services/blackberry6/browser_open_source_components.jsp

 

Οχι τιποτα ετσι απο απλη περιεργεια................ Το εχει σαν υποκατηγορια στο Blackberry OS 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω ενα Blackberry Bold και θελω να φερω το τηλ στην αρχη με τις εργοστασιακες ρυθμισεις. ο λογος ειναι οτι το χρησιμοποιουσα σε μια εταιρια σαν εταιρικο, και ο ΙΤ το πηρε να μου ρυθμισει το email και απο τοτε δεν μπορω να ρυθμισω αλλο email.

 

Ευχαριστω

 

JD

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που ψάχνεις λέγεται wipe device. Menu- Options - Security. Good luck.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Στο Menu- Options - Security δεν υπαρχει wipe device. Υπρχουν τα παρακατω:

General Settings

Application Permissions

certificate Servers

Certificates

Firewall

Key Stores

Memory Cleaning

Software Tokens

TLS

VPN

WTLS

Και κανενα απο αυτα δεν περιλαμβανει wipe device

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παλιά έκδοση λογισμικού (pre-5.0). Καλό θα ήταν να αναβαθμίσεις το τηλέφωνό σου.

 

Μπες General Settings, πάτα το blackberry button -> Wipe Handheld.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολουσ!μολις απεκτησα κι εγω το 8520..εγω στο ιντερνετ μπαινω ανετα αναλογα με το δικτυο που πιανει βεβαια το προβλημα μου ομως ειναι αλλο..δν λειτουργει το bluetooth.κανει συζευξη με μια αλλη συσκευη κ οταν παω να στειλω κατι μου λεει αποτυχια συνδεσης μεσω bluetooth.κι εχω κοιταξει τις ρυθμισιες κ ειναι ολα οκ.γενικοτερα μπορει να μου πει καποιος τι αλλο μπορω να κανω με αυτο το bb??να ξερω μιν το εχω μονο για μηνυματα κ κλησεισ!χεχε:Oευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...