Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χω υπόψιν μου αναλογη εφαρμογη.

 

Υπαρχει ομως το site http://www.yourmuze.fm που μπορεις να μπεις,να σεταρεις τον λογαριασμο σου και μετα μεσα απο τον browser του bb σου να μπαινεις στο site m.yourmuze.fm και να ακους τους σταθμους απο ολο τον κοσμο που εχεις διαλεξει

 

Αυτο to site, εχει και καποιους ελληνικους σταθμους.

 

Ελπιζω βεβαια να εχεις καποιο unlimited data plan, διοτι απο οσο καταλαβαινω δεν θα το δουλεψεις με WiFi

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και επίσημα σήμερα η εφαρμογή για LinkedIn... Κατεβαίνει από AppWorld & από εδώ...

 

http://bit.ly/c0gr2T

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό 8900 τις τελευταίες μέρες μου εμφανίζει πρόβλημα στις επαφές και πιο συγκεκριμένα,όταν ψάχνω ένα όνομα και πηγαίνω στα στοιχεί του,μου εμφανίζει λάθος τηλεφωνο,πάντα ,την πρώτη φορά που το ψάχνω,μετά αν ξαναδοκιμάσω μου εμφανίζει το σωστό

 

 

Εχει συμβει σε κανενα το παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γνωριζει καποιος πως απενεργοποιουμε το autotext οταν στελνουμε mail? ειναι τελειως αχρηστο και εκνευριστικο
Link to comment
Share on other sites

email>bb button>options>spell check> κάνεις un-check το "check spelling as you type"

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

email>bb button>options>spell check> κάνεις un-check το "check spelling as you type"

 

Ειναι ηδη un ckecked παρολα αυτα συνεχιζει και συμπληρωνει μονο του προτασεις και φρασεις.

Πχ γραφω "το" και αυτο βγαζει τη λεξη "καιρος" !! και πρεπει να πατησω delete και να το ξαναγραψω.

 

2 ακομα ερωτησεις:

 

1) εχω εγκαταστησει λογαριασμο gmail. Υπαρχει καποιος τροπος να ερχετε στο κινητο μου μονο το inbox του gmail και οχι οποιοδηποτε email (τα filters του gmail δεν ισχυουν?)

 

2) τα email ερχονται στο φακελακι που εχει δημιουργηθει για το gmail και στο φακελακι "messages" τη συσκευης και μου δειχνει και στα 2 οτι εχω νεο μηνυμα, αυτο διορθώνεται?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

http://www.blackberry-experts.net/howto/auto-text-fix

 

1) δεν σε κατάλαβα...

2) Ναι κάνε hide το εικονίδιο του gmail.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

http://www.blackberry-experts.net/howto/auto-text-fix

 

1) δεν σε κατάλαβα...

2) Ναι κάνε hide το εικονίδιο του gmail.

 

 

1) για παραδειγμα εχω βαλει ενα φιλτερ στο γμαιλ οπου τα μηνυματα απο το facebook δε μου ερχονται στο Inbox και πηγαινουν κατευθειαν σε label, το εχω κανει και με πολλα διαφημητικα mail απο eshops πυ εχω πραγματοποιησει αγορες.

 

Με λιγα λογια ολα τα mail που εχω φιλτραρει στο gmail με την επιλογη "skip the inbox archive it" μου ερχονται κανονικα στο blackberry, και ρωταω αν υπαρχει τροπος να μου ερχονται μονο τα mail που προοριζονται για το Inbox και οχι τα archived.

ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κερδισει μια αδεια για την συγκεκριμενη εφαρμογη (και ευχαριστω τα παιδια) , την εγκατεστησα δουλεψε κανονικα , αλλα μετα απο αναβαθμηση στο OS την εχασα παρολο που ειχα παρει back up. Οταν ξαναμπηκα στο site να ξαναβαλω τον κωδικο και να κατεβασω την εφαρμογη , μου λεει οτι η αδεια ηδη χρησιμοποιηται παρολο που βαζω το σωστο κλειδι , καμια ιδεα;
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα καλως ηρθα στο forum....

 

εδω και 6 μηνες ειμαι ενας ευτηχισμενος κατοχος ενος ΒΒ storm.

τον περασμενο μηνα πηρα και το storm 2 λογο του οτι ημουν πολυ ικανοποιημενος απο το 1. Και τα δυο κινητα μου ειναι απιστευτα αλλα εχω ενα προβλημα (μαλλον γιατι ειμαι νεος στα ΒΒ).

Το προβλημα μου ειναι οτι οταν κοντευει να τελειωσει η μπαταρια μου σβηνει τις συνδεσεις δικτυου.

Δεν ειναι κατι το πολυ σοβαρο αλλα μου σπαει τα νευρα που δεν σβηνει τελειως το κινητο ωστε να το προσεξω και να το βαλω στην φορτιση.

Εχει κανεις καμια λυση ; Ή απλα να συμφιλιοθω μαζι του;

Link to comment
Share on other sites

Είναι χαρακτηριστικό των blackberry συσκευών.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Φυσικά και μπορεί! Πληκτρολογείς το νούμερο 911 και θα γράψει στην οθόνη "restoring connections". Μόλις πάει να κάνει την κλήση και ανοίξουν οι συνδέσεις (Mobile Network &WiFi) πατάς αμέσως το κόκκινο πλήκτρο τερματισμού κλήσης και κάνεις κανονικά την κλήση που θες. Δυστυχώς δεν μπορείς να έχεις τις συνδέσεις μετά πάλι κλείνουν αυτόματα.

Ελπίζω να βοήθησα. Δοκίμασε το! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

 

μια ερώτηση ήθελα να κάνω...εγκαθιστούσα σήμερα κάποιες διεθύνσεις εμαιλ...gmail,yahoo,msn και vodafone mail και είδα μια επιλογή που λέει δημιουργία όνομα χρήστη(είναι πάνω απότα service books)και εκεί να δημιουργήσω ένα όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης και η αλλαγή θα είναι μόνιμη κτλ

 

 

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό και αν χρειάζεται να το κάνω?

 

 

επίσης σήμερα το gmail μου έλεγε οτι δεν είναι επικυρωμένο και όταν πηγαινα να του δώσω τον κωδικό χρήσης δεν μ τ αναγνώριζεε(ενώ επαιρνα κανονικά μαιλ μέχρι τώρα)και αναγκάστηκα να το διαγράψω και να το ξαναβγάλω.

 

γτ μπορεί να το έπθε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εδω και λιγο καιρο εχω προβλημα με το storm μου.το προβλημα ως τωρα εμφανιζεται οταν εχω συνδεμενο το ακουστικο bluetooth οταν καποιος με καλει δεν μπορω να απαντησω στην κληση του .παταω το κουμπι να απαντησω το τηλεφωνο σταματα να χτυπαει και επιστρεφει στην αρχικη οθονη.το ακουστικο bluetooth ομως εξακολουθει να χτυπα.οταν αμεσως προσπαθησω να κανω εγω μια κληση μου βγαζει οτι δεν μπορει να γινει κληση γιατι υπαρχει κληση σε εξελιξη.εχει κανεις καμια ιδεα τι γινετε;ευχαριστω
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

Στα blackberry χανεται ευκολα η συνδεση του bluetooth με το τηλεφωνο.

 

Οταν ειναι συνδεδεμενα σωστα βλεπεις 2 μικρα βελακια δεξια απο το σημα του bluetooth στην οθονη.

 

Αν την ωρα που δεν ειναι συνδεδεμενα σωστα, σου ερθει κληση και πατησεις το κουμπι του blackberry να απαντησεις τοτε, αυτο προσπαθει να συνδεθει με το τηλεφωνο και μετα προσπαθει να σου απαντησει την κληση

 

Ισως συμαινει κατι τετοιο.

 

Επισης πηγαινει στα options του bluetooth ακουστικου σου και στην επιλογη allow outgoing calls βαλε NO. Θα σε γλυτωσει απο παρομοια προβληματα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα προσεξει αν το bluetooth ειναι συνδεμενο σωστα παντα ομως απαντω σε μια κληση με το κουμπι του ακουστικου και οχι του τηλεφωνου
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ζητώ βοήθεια γιατί το θέμα είναι αρκετά σοβαρό!

 

Βάζω κάποιο ραντεβού στο Calendar για την 1η ιουνίου 18-20 το βράδυ, χωρίς υπενθύμιση. Αργότερα όταν ανοίγω το Calendar (default view=Ατζέντα) το ραντεβού δε φαίνεται. Πάω σε εβδομαδιαίο ή μηνιαίο view και εκεί το ραντεβού φαίνεται. Αφήνω το δάκτυλο πάνω στο ραντεβού σε εβδομαδιαίο view και αλλάζω σε Ατζέντα. Το ραντεβού φαίνεται, αλλά μόλις κάνω scroll πάνω κάτω και φεύγει απ'την οθόνη, το ραντεβού ξανα-εξαφανίζεται.

 

Έχω ρύθμιση να βλέπω όλα τα Calendars, και για το συγκεκριμένω να βλέπω όλα τα ραντεβού. Μπορείτε παρακαλώ να επιβεβαιώσετε το πρόβλημα ή να συστήσετε λύση;

 

Ευχαριστώ.

 

Συμπλήρωμα στο προηγούμενο μήνυμα. Το Agenda view συμπεριφέρεται τελείως τρελλά. Μόλις ανακάλυψα ότι τις εργασίες (Tasks) που έχω χωρίς ημερομηνία, τις εμφανίζει με ημερομηνία σε 7ψήφιο έτος. Είπαμε να είμαστε αισιόδοξοι για να ζήσουμε ώσπου να πάρει η ΑΕΚ το πρωτάθλημα αλλά τόσο πια... :)

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα βήματα που περιγράφεις για το ημερολόγιο και μου εμφανίζει σε κάθε περίπτωση κανονικά το ραντεβού αυτό για 1η Ιουνίου. Έχω την .580.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα βήματα που περιγράφεις για το ημερολόγιο και μου εμφανίζει σε κάθε περίπτωση κανονικά το ραντεβού αυτό για 1η Ιουνίου. Έχω την .580.

 

Δοκίμασε να το γυρίσεις σε ελληνικά.

Τι είναι το .580 που αναφέρεις; η έκδοση του λειτουργικού;

Το δικό μου λέει:

5.0.0.497 (Πλατφόρμα 4.2.0.220)

Πως μπορώ να βάλω το .580, από που θα το κατεβάσω;

 

Ευχαριστώ.

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

Και στα ελληνικά, πάλι λειτουργεί.

 

Ναι η έκδοση λογισμικού είναι το .580. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ, αν έχεις DRM συσκευή ή από εδώ αν έχεις μη-DRM (η DRM έκδοση παίζει και στα δύο).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ΒΒ Storm II από τη Vodafone πριν 3 εβδομάδες. Δεν είχα προσέξει τίποτα μέχρι πρόσφατα που άρχισα να χάνω ραντεβού. Το πρόβλημα είναι ότι τα ραντεβού δεν εμφανίζονται πάντα στην Ατζέντα. Έκανα αναβάθμιση από 5.0.0.497 σε 5.0.0.580.

 

Μετά την αναβάθμιση τα πράγματα χειροτέρεψαν. Τώρα στην Ατζέντα δεν φαίνονται ούτε τα ημερήσια Events. Φαίνονται στο τέλος μετά από τις Εργασίες (Tasks) που εμφανίζονται στο τέλος με 7ψήφιο (!) έτος. Πλήρης αποδιοργάνωση δηλαδή.

 

Όταν πηγαίνω σε μηνιαία ή εβδομαιδιαία ή ημερίσια παρουσίαση, όλα δείχνουν κανονικά, και μετά οταν επιστρέφω σε Ατζέντα δείχνουν όλα τα ραντεβού κανονικά. Αλλά μόλις πάω λιγο πάνω ή κάτω ή κλείσω το ημερολόγιο και το ξανα-ανοίξω (Ατζέντα View είναι το Default) τότε τα ραντεβού εξαφανίζονται πάλι και πάνε στο τέλος της λίστας.

 

Παρακαλώ την προσοχή σας μια και το πρόβλημα δεν φαίνεται να είναι ειδικό σε μια συσκευή αλλά θέμα Software.

 

Ευχαριστώ.

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο, βρήκα ότι τα ραντεβού εμφανίζονται κανονικά με τη σειρά τους μόνο αν έχω ενεργοποιημένη την εμφάνιση του ελεύθερου χρόνου, αν και τα ίδια τα ραντεβού δεν είναι ρυθμισμένα να δείχνουν ότι ο χρόνος τους είναι ελεύθερος. Το πρόβλημα βέβαια παραμένει. Όλα τα ραντεβού εμφανίζονται στο τέλος της λίστας - ασχέτως ημερομηνίας - της Ατζέντας, μετά από κινητές και ακίνητες γιορτές που έχω (επαναλαμβανόμενα events) και μετά απ'τα events του Face Book, είτε είναι ραντεβού του default calendar είτε άλλων (με βάση το email).

 

Ανακάλυψα πότε εμφανίζεται το πρόβλημα. Όταν υπάρχουν έστω και μία καταχώρηση στις Εργασίες (Tasks) χωρίς ημερομηνια. Για να δείτε το Agenda View να μπερδεύει τα πάντα, εισάγετε μια Εργασία χωρίς να ορίσετε ημερομηνία και πηγαίνετε στο ημερολόγιο. Εξαφανίζονται όλα τα ραντεβού απ'την Agenda εκτός απ'τα γενέθλια, τα επαναλαμβανόμενα και αυτά του Facebook. Πηγαίνετε προς τα κάτω στη λίστα, στο τέλος εμφανίζονται οι Εργασίες με 7ψηφιο αριθμό έτους (!) και μετά τα κανονικά ραντεβού που είχαν εξαφανιστεί.

Edited by mcde
PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας

είμαι ένας νέος χρήστης και αντιμετωπίζω προβλημα με την λήψη αρχείων μέσω του Blutooth , όλως περιέργως δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αποστολή .

κάνω κάτι λάθος υπάρχει κάποιο μυστικό /?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...