Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το mute είναι το κουμπί από πάνω στα δεξιά ή στα αριστερά... Δείχνει ένα μεγαφωνάκι με μία γραμμή...

 

Μα πως να υπερβείς όριο data αφού δεν έχεις bis?? :wacko: Τα blackberry δεν χρησιμοποιούν data plan χωρίς bis ή κάνω λάθος? :O

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Το mute είναι το κουμπί από πάνω στα δεξιά ή στα αριστερά... Δείχνει ένα μεγαφωνάκι με μία γραμμή...

 

Μα πως να υπερβείς όριο data αφού δεν έχεις bis?? :wacko: Τα blackberry δεν χρησιμοποιούν data plan χωρίς bis ή κάνω λάθος? :O

 

Αυτό είναι το mute? Και είχα απορία τοσο καιρό (νόμιζα ότι είναι κάτι σαν hybernate LOL)

 

Φυσικά και χρησιμοποιούν :happy:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

To wap εννοείς?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι απίστευτα με αυτό που συμβαίνει.

 

παντού υπάρχουν εφαρμογές αποκλειστικά για το iphone και για τα blackberry τίποτα

 

τι εννοώ, το αεροδρόμιο έχει εφαρμογή για iphone, η ολυμπιακή το ίδιο, η τράπεζα alpha επίσης και καλύτερα να μην συνεχίσω τον κατάλογο. Αν εξαιρεσουμε την Εθνική τράπεζα που γνωρίζω ότι έχει εφαρμογή για το ibank της, δεν έχω δει κάτι άλλο για blackberry.

 

μπορούμε να συγκεντρώσουμε σε αυτό το thread όλες τις εφαρμογές που ξέρουμε και έχουν άμεση σχέση με την ελληνική πραγματικότητα και καθημερινότητα???

PIN: 2098D774
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου να αγιάσει το στόμα σου..

ένας λόγος που έδιωξα το bb μου σήμερα ήταν το απόκομμα

από όλα αυτά..

κ τα android έχουν πολλές χρήσιμες εφαρμογές ενα κλικ μακριά με το μαρκετ τους..

μόνο τα bb ξέμειναν..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΑ MEDIA, ΤΕΛΙΚΑ ΕΥΘΥΝΟΤΑΝ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ WHATS APP.

ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΑΠΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΡΟΛΟΙ. ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ SITE . ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΕΔΩ ΠΡΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

 

[Απαγορεύεται η γραφή με αποκλειστική χρήση κεφαλαίων χαρακτήρων. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να περάσω στο 9780 τα ringtones του 8900 (εννοώ τα εργοστασιακά), γιατί είναι κλειδωμένα;
Link to comment
Share on other sites

Ξεζιπαρε αυτο το αρχειο και ειτε αντιγραψε το στη microsd καρτα του bb σου και εγκατεστησε το απο εκει, ειτε εγκατεστησε το στη συσκευη σου μεσω ενος προγραμματος που λεγεται ΒΒSAK

 

Το αρχειο αυτο περιεχει ολα τα ringtones των blackberry που εχουν λειτουργικο συστημα 5.0 , άρα και του 8900

Link to comment
Share on other sites

Ξεζιπαρε αυτο το αρχειο και ειτε αντιγραψε το στη microsd καρτα του bb σου και εγκατεστησε το απο εκει, ειτε εγκατεστησε το στη συσκευη σου μεσω ενος προγραμματος που λεγεται ΒΒSAK

 

Το αρχειο αυτο περιεχει ολα τα ringtones των blackberry που εχουν λειτουργικο συστημα 5.0 , άρα και του 8900

 

Θεός, ευχαριστώ πολύ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θεός, ευχαριστώ πολύ! ;)

 

Απλως να εχεις στο νου σου οτι η διαδικασια αυτη πρεπει να επαναλαμβανεται καθε φορα που περνας νεο λειτουργικο στο κινητο σου, εκτος αν περασεις το νεο λειτουργικο πανω απο το παλαιο

Link to comment
Share on other sites

Απλως να εχεις στο νου σου οτι η διαδικασια αυτη πρεπει να επαναλαμβανεται καθε φορα που περνας νεο λειτουργικο στο κινητο σου, εκτος αν περασεις το νεο λειτουργικο πανω απο το παλαιο

 

Ακόμα και αν αποθηκευτεί στη κάρτα μνήμης;:confused:

 

Και μιά ερώτηση ακόμα: Στο 9780, όταν κλειδώνω το πληκτρολόγιο και το βάζω στη θήκη, όταν το βγάζω ξεκλειδώνει αυτόματα. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να παραμένει κλειδωμένο οταν βγαίνει απο τη θήκη;:rolleyes:

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα μετα απο αρκετό καιρο αποχης...

 

Ως κρεβατωμένος αρκετούς μήνες λογο τροχαίου:vava:, ειπα να εκτονώσω τη ψυχολογία μου σε μια αγορα. Μέτα λοιπον το αγαπημένο μου και πρακτικότατο nokia e72 έφερα ενα μαυρο μουρο απο την Αμερικη. Ειμαι έτοιμος να το μετανιώσω και ελπιζω να με αποτρέψετε.

Επελεξα το φρεσκο 9800 torch ,χωρις να το ψαξω πολυ η αληθεια ειναι παρα μονο θεορωντας το ως αξιο αντικαταστάτη του nokia. Χρησιμοποιώ παρα πολυ το internet αλλα και 2-3 λογαριασμους mail....

 

Σαν καλος φορουμιστας έψαξα λιγο και πηρα μια ιδεα, ομως εχω και εγω οπως ολοι τις αποριες μου και ζητω βοηθεια.

 

Το κινητο που πηρα ηταν στην O2 και ειναι ξεκλειδωμένο. το 3G ειναι με κεφαλεα, τι σημαινει αυτο? Εχει γινει ηδη registration? Οσο και αν εψαξα δε βρηκα το σημειο που ενεργοποιητε το "hotspot" για να τραβαω data μονο απο wifi στο browsing. Ισω εχει αλαξει το μενου στο νεο ΟS. Αυριο θα καλεσω τη Cosmote, τι ακριβως πρεπει να δηλωσω? ποια η διαφορα BIS και BAS και τι χρειαζομαι.

 

Θελω να πιστευω οτι θα εξοικειωθώ γρηγορα και δε θα επιστρεψω παλι πισω....

.................................................!
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου πρώτα από όλα!!

 

Στο ζουμί τώρα...

 

Το 3G είναι κεφαλαίο αλλά αν δεν δεις το σήμα του μούρου δίπλα τότε δεν έχεις μπει στο BIS που by the way πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει από τον πάροχο σου.

 

Στο θέμα του hotspot δυστυχώς ατύχησες! Στο os6 είναι στο auto από την μαμά RIM γιατί αποφάσισε να έχει αυτή & μόνο την αποκλειστική διαχείριση :)

 

Δεν υπάρχει BAS αλλά BES. Το BES είναι exchange server και το έχουν κυρίως οι εταιρείες, εσύ θα ζητήσεις ενεργοποίηση του Blackberry Internet Service (BIS).

Δεν παίρνει πάνω από 1 ημέρα.

Υπάρχει μία ρύθμιση στο options>device>advanced system settings>browser push που έχει να τσεκάρεις ή όχι το "Enable WAP push" & "Allow WAP push applications"... Εγώ τα έχω κάνει uncheck για καλό και για κακό αλλά επειδή εγώ έχω BIS δεν μπορώ να ξέρω αν δουλεύει ή όχι ;) Αν θέλεις δοκίμασε να τα κάνεις unceck και κλείσε το wifi να δεις αν μπαίνει... Αν δεν μπαίνει τότε χτυπήσαμε "φλέβα"..

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Γατος!!!!! πανω που το πρόσεξα και εγω και... επιβεβαιωθηκε

 

Πράγματι αρνητε να μπει με αυτον το συνδυασμό... Δηλαδη αν ενεργοποιήσω το bis δε θα εχω αυτη την δυνατοτητα. ειμαι σχεδων παντα σε wifi οποτε θελω να αποφευγω την χρεωση. θα μπορω??

 

 

...υγ

σε ευχαριστω για τα περαστικα

.................................................!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την στιγμή τα έχω un-check, έχω το wifi κλειστό και μπαίνει κανονικά παντού, στέλνω email & τρέχουν τα twitter, msn etc

 

Λογικά αφού εσένα που τα ξετσεκάρεις και δεν σου μπαίνει καθόλου όταν κλείνεις το wifi πάει να πει ότι είναι καθαρά & μόνο για το WAP...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

...μπορει να γινω κουραστικος το ξερω. αλλα απο αυτα που λες να καταλαβω οτι οταν θα εχω BIS το wifi θα εχει προτεραιότητα ,θα εχω τον ελεγχο?????
.................................................!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο έγραψα παρά πάνω :) Η συσκευή διαχειρίζεται μόνη της το όλο θέμα.

Δηλαδή εάν έχεις περασμένο δίκτυο wifi, μόλις το βρίσκει θα μπαίνει αυτόματα από εκεί, το γράφει στο network status, όταν φεύγεις από την εμβέλεια θα γυρνάει στο 3G/2G.

Εγώ έτσι το έχω γιατί στο γραφείο μου έχω το wifi όλη την ημέρα οπότε παίζω άφοβα appworld και τα σχετικά ;)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

...χμμμ τελικα και με το wireless on oταν εχω uncheck αυτα δε μπαινει ιντερνετ...

 

 

 

...φτου τωρα ειδα την αγγελια σου!!!

Edited by Stratos858
.................................................!
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνετε αυτό? Κανονικά μπαίνει εμένα.. ΑΠΛΑ δεν έχεις BIS και πας να μπεις από τον wap browser οπότε φυσικά και δεν σου μπαίνει. Όταν όμως ενεργοποιήσεις το BIS θα σου εμφανιστεί ένας άλλος browser και θα είσαι κομπλέ. Απλά τότε τον wap browser θα τον κάνεις hide ;)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, εχω ένα λογαριασμό yahoo plus στον οποίο εχω φτιάξει φακέλους για συγκεκριμένα email (εχω βάλει φίλτρα σε κάποιες διευθύνσεις και πάνε σε συγκεκριμένους φακέλους). Το θέμα είναι πως τα emal που πάνε σε αυτούς τους φακέλους δεν έρχονται στο blackberry, υπάρχει τρόπος να λυθεί το πρόβλημα ή πρέπει να σβήσω τα φίλτρα και να έρχονται όλα τα email στο inbox?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, εχω ένα λογαριασμό yahoo plus στον οποίο εχω φτιάξει φακέλους για συγκεκριμένα email (εχω βάλει φίλτρα σε κάποιες διευθύνσεις και πάνε σε συγκεκριμένους φακέλους). Το θέμα είναι πως τα emal που πάνε σε αυτούς τους φακέλους δεν έρχονται στο blackberry, υπάρχει τρόπος να λυθεί το πρόβλημα ή πρέπει να σβήσω τα φίλτρα και να έρχονται όλα τα email στο inbox?

 

Το δευτερο

Link to comment
Share on other sites

Έχω το BIS με τα 100MB και χρησιμοποιώ αρκετά το BBM (μόνο κείμενο όχι εικόνες) λέτε να εχω θέμα?

 

Το moblie data alerter το έβαλα αλλά τα πέρναγε όλα στο wifi και δεν μπορούσα να καταλάβω πόσα χρεώνονται στο BIS

Link to comment
Share on other sites

Φτανουν και περισσευουν! Θα δεις και μονος σου οτι ειναι

Αρκετα. Οταν εισαι σε hotspot ολα περνανε μεσω wifi.

Καλυτερα δοκιμασε το cell manager.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...