Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του & η ερμηνεία του όρου Tether... Τώρα στην Ελλάδα τα δίκτυα δεν ξέρω τι κάνουν.. Καλύτερα να μας πει κάποιος που το δοκίμασε με κάποιο Ελληνικό δίκτυο!
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το Tether αλλά πριν σκάσω 50$ θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς την εφαρμογή...

 

Ισχύει ότι χρησιμοποιεί το BIS ως σύνδεση internet για τον υπολογιστή;

 

 

Ευχαριστώ

:ninja:

Χρησιμοποιώ το storm επι ένα χρόνο για σύνδεση στο internet με το Laptop. Η ταχύτητα είναι εφάμιλη με την adsl σύνδεσή μου, ποτέ δεν ξεπέρασα το όριο του 1,5 Gb που έχει το συμβόλαιό μου. Βέβαια δεν κάνω download και δεν βλέπω videos στο youtube κλπ, μόνο άνοιγμα ιστοσελίδων όταν μπαίνω μέσω του κινητού. Με το tether όπου πλέον θα μεσολαβεί το BIS και η συμπίεσή του, φοβάμαι όι η ταχύτητα της σύνδεσης θα μειωθεί κατά πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το storm επι ένα χρόνο για σύνδεση στο internet με το Laptop. Η ταχύτητα είναι εφάμιλη με την adsl σύνδεσή μου, ποτέ δεν ξεπέρασα το όριο του 1,5 Gb που έχει το συμβόλαιό μου. Βέβαια δεν κάνω download και δεν βλέπω videos στο youtube κλπ, μόνο άνοιγμα ιστοσελίδων όταν μπαίνω μέσω του κινητού. Με το tether όπου πλέον θα μεσολαβεί το BIS και η συμπίεσή του, φοβάμαι όι η ταχύτητα της σύνδεσης θα μειωθεί κατά πολύ...

 

Άρα απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι ΔΕΝ το χρησιμοποιείς το tether για να δούμε αν λειτουργεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, εδω και καιρο προσπαθω να κανω αναβαθμιση στην νεα official εκδοση 5. και τις δυο φορες παω βημα βημα αυτα που διαβαζω....δλδ να σβησω το vendor.xml, να κανω απεγκατασταση το προηγουμενο os...να κατεβασω και να τρεξω το νεο OS...να κανω wipe με το JL_cmder....και με το DM/uploader να κανω install το νεο OS....και στο τελος να μην κανω δουλεια γιατι ουτε το ενα αλλα ουτε το αλλο να βρισκει το νεο OS......τι λαθος κανω?????HELP....βαρεθηκα την .173
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Απλώς σου παρέθεσα τον προβληματισμό μου για την πολύ πιθανή μείωση της ταχύτητας σε σχέση με την σύνδεση που παρακάμπτει το BIS, με αμφισβητούμενα τα οφέλη από αυτό.
Link to comment
Share on other sites

καλεσα την cosmote για να μου δωσςει οδηγιες . . για να μπορεσω να μπαινω χρησιμοποιωντας το bb . . αλλα μου ειπαν οτι εχει χρεωση και γινεται εκτος BIS . . και οτι γενιακ εχει χρεωση . . stephenwolf με ποιο τροπο μπαινεις . . ;; πληρωνεις ;; καπου διαβασα οτι με vodafone δεν χρειαζεσαι κατι παραπανο καθως ο device manager σου περεχει την δυνατοτητα . . τι γινεται με την cosmote;;
Link to comment
Share on other sites

Με την Vodafone δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον, χρησιμοποιείς την ποσότητα data που δικαιούσαι από το πρόγραμμα συμβολαίου που έχεις. Ζήτησα και μου στείλανε με e-mail και fax από την Vodafone τις απαιτούμενες ρυθμίσεις για τον υπολογιστή μου για να μπορώ να μπαίνω με αυτό τον τρόπο. Ξαναλέω ότι δεν μεσολαβεί το BIS και δεν έχω έτσι συμπίεση και εξοικονόμιση, όμως έχω πολύ πολύ γρήγορη ταχύτητα με 3G σήμα (καμία σχέση με την αργή ταχύτητα του browser του Blackberry κινητού μου που χρησιμοποιεί το BIS)
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί η vodafone έχει κοινή χρεώση για όποιο apn και να χρησιμοποιείς, οπότε απλά αφαιρεί από το πρόγραμμα δεδομένων. Αυτό δεν το κάνει η wind σίγουρα, για την κοσμοτέ δε γνωρίζω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή ή καποιο theme ωστε η καταγραφες απο το ημερολογιο μου να εμφανίζονται στην αρχικη μου οθόνη ?
Link to comment
Share on other sites

Με την Vodafone δεν πληρώνεις κάτι επιπλέον, χρησιμοποιείς την ποσότητα data που δικαιούσαι από το πρόγραμμα συμβολαίου που έχεις. Ζήτησα και μου στείλανε με e-mail και fax από την Vodafone τις απαιτούμενες ρυθμίσεις για τον υπολογιστή μου για να μπορώ να μπαίνω με αυτό τον τρόπο. Ξαναλέω ότι δεν μεσολαβεί το BIS και δεν έχω έτσι συμπίεση και εξοικονόμιση, όμως έχω πολύ πολύ γρήγορη ταχύτητα με 3G σήμα (καμία σχέση με την αργή ταχύτητα του browser του Blackberry κινητού μου που χρησιμοποιεί το BIS)

 

Άρα άσχετο με το ΒΒ? Σαν να έχεις ένα απλό τηλέφωνο με λειτουργία DATA.. ? Σωστά..?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται...μάλιστα αν πάτε http://www.tether.com θα δείτε ότι ζητάει ΑΡΝ ρυθμίσεις, οπότε είναι σίγουρα DATA. Δοκίμασα την trial έκδοση και πράγματι χωρίς τις ρυθμίσεις AΡN δε λειτούργησε.

 

Κρίμα :-(

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η WIND δεν επιτρέπει ΒΒ δεδομένα μέσω APN και χρεώνει ξεχωριστά αλλά η VODA απόσο ξέρω, τα βάζει όλα στο ίδιο καζάνι, οπότε και μέσω APN να δουλεύεις τα βλέπει σαν ΒΒ δεδομένα... Λογικά με VODA θα δουλεύει!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω βρε παιδιά....

Έχω σύνδεση Cosmote (φαντάζομαι ότι τα πράγματα είναι παρόμοια και για Wind, Vodafone) και ζήτησα συνδρομή στο "BIS Απεριόριστα"... Αυτό σημαίνει ότι η χρήση internet μέσω του κινητού μου είναι προπληρωμένη για απεριόριστη χρήση ΜΒ μέσω BIS.

Αν θελήσω να μπω στο internet χρησιμοποιώντας το Desktop Manager με την συσκευή μου (BB 9700) θα χρεωθώ τα ΜΒ που θα χρησιμοποιήσω επιπλέον του προπληρωμένου (με συνδρομή 15,00€/μήνα) πακέτου μου "BIS Απεριόριστα", σα να μην είχα την συνδρομή "BIS Απεριόριστα".

Αν θελήσω να αγοράσω το ειδικό προγραμματάκι για tethering (κόστος ~$50,00), τότε θα χρησιμοποιήσω το internet μέσω του πακέτου μου "BIS Απεριόριστα" (σύμφωνα με τα λεγόμενα του κατασκευαστή του software - διαφορετικά, γιατί να πληρώσει κάποιος επιπλέον κόστος για κάτι που ήδη έχει με το δωρεάν Desktop Manager; Αυτή η χρήση μέσω BIS μπορεί να έχει επίπτωση στην ταχύτητα κατεβάσματος/πλοήγησης, αλλά προσφέρει την δυνατότητα χρήσης του πακέτου BIS που έχει αγοράσει ο καθένας και συνεπώς προσφέρει σημαντική οικονομία στην χρήση! Με άλλα λόγια, χρησιμοποιούμε το internet μέσω του υπολογιστή μας σα να το χρησιμοποιούμε μέσα από τον browser του κινητού μας! (χρησιμοποιούμε το κινητό μας σαν modem).

 

Αυτό απαιτεί extra ρυθμίσεις και υπάρχει πιθανότητα να μην υποστηρίζεται από τον πάροχό μας (Csosmote/Wind/Vodafone); - εκ πρώτης όψεως, δεν ακούγεται πολύ πιθανό, γιατί υποτίθεται ότι το software κάνει μια πλήρη προσομοίωση του τηλεφώνου μας...

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή που λέτε κυκλοφορεί σε τράιαλ.. Κατεβάστε, δοκιμάστε, καλέστε τον πάροχο σας να σας πει μετά από ένα σεσιον ποσα μεγαβάιτ καταναλώσατε και τι χρεωθήκατε και αναλόγως προχωράτε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Προσφατα αγορασα το 9700 με συνδεση Cosmote.Δεν εχω ενεργοποιησει ακομη το BIS πακετο.Το τηλεφωνο μου παρουσιαζει ενα πολυ

περιεργο προβλημα.Οταν μου στελνει η κοπελα μου καποιο SMS και δεν εχω

προηγουμενα μηνυματα της στο φακελο εισερχομενων μπορω να της κανω

reply και να της στειλω μηνυμα κανονικα.Αν μου ξαναπαντησει ομως, το SMS της

εχει ενα κοκκινο θαυμαστικο στα αριστερα και οταν παω να της ξαναστειλω μηνυμα

λαμβανω το σφαλμα "Unassigned number" και το μηνυμα δε φευγει....

 

Ο μονος τροπος για να μπορεσω να ξαναστειλω μηνυμα στο κινητο της ειναι να

διαγραψω ολο το φακελο με τα μηνυματα που ελαβα και εστειλα στο τηλεφωνο της...

 

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει? Υποψιν οτι το τηλεφωνο της ειναι Vodafone.

Στο δικο μου εχω περασει την τελευταια εκδοση 5.0.0.442

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ειδαμε rendering σε real time. Αυτο ειναι βιντεο σε ασυρματο δικτυο. Αλλα φυσικα ελπιζουμε για το καλύτερο :D

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα κυκλοφόρησε και σε desktop install.

 

http://goo.gl/fb/54QC

 

Πολύ καλή εφαρμογή αν και με ταλαιπώρησε αρκετά να την περάσω με ΟΤΑ λόγω υπερφόρτωσης του server. Πάντως τώρα που πέρασε η μεγάλη μανία το ΟΤΑ download θα είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...