Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξαφνικα σημερα δεν μπορω να μπουταρω τα vista ultimate...μου βγαζει το εξης error...

 

"BOOTMGR is compressed"

 

Απο λιγο που κοιταξα στο νετ βρηκα λυση αλλα απαιτειται το windows installation disc το οποιο ομως εγω δεν θα εχω για τις επομενες μερες...μηπως, λεω μηπως ξερει κανενας αν μπορω να κανω κατι χωρις το dvd με τα windows η ειναι απαραιτητο...??:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα σου πω ακριβώς τι έχω στο μυαλό μου για να μπορέσεις να με βοηθήσεις... :)

 

Λοιπόν πήρα έναν 500άρι και έχω κατεβάσει και το dmg του snow.

 

Την προηγούμενη φορά που άλλαξα σκληρό μου το είχε κάνει ένας φίλος οπότε δε θυμάμαι...

 

Θέλω να περάσω μέσα στο μακ τον 500άρι και να το συνδέσω μετά με usb με τον προηγούμενο σκληρό που είχα μέσα και να μεταφέρει όλες τις ρυθμίσεις και τα apps και τα doc και music και photo...Όπως όταν παίρνεις νέο μακ και το συνδέεις με το παλιό...

 

Αυτό...

 

Υ.Γ: Το έκανα αυτό με το αλτ και μου βγάζει σε κύκλο τον κανονικό μου σκληρό που έχω μέσα με ένα βελάκι...

 

 

Βρήκα αυτό:

 

http://gwhiz.wordpress.com/2006/09/21/installing-leopard-from-dmg/

Όχι είναι πιο απλά τα πράγματα.

 

A. To dmg που θα το έχεις; Για να παίξει σωστά πρέπει να έχεις γράψει τα περιεχόμενά του είτε σε dual layer DVD ή σε κάποιο partition ενός σκληρού δίσκου το οποίο να είναι αφοσιωμένο μόνο σε αυτό το σκοπό.

Β. Αφού το κάνεις αυτό βεβαιώνεσαι με το alt κατά το boot ότι το mac μπορεί να δει το partition αυτό και να ξεκινήσει από εκεί το installation

Γ. Αλλάζεις το δίσκο με τον 500άρη και ξεκινάς την εγκατάσταση και κάποια στιγμή σε ρωτά αν θες να πάρει όλα σου τα δεδομένα από κάπου αλλού, του λες από που και τέλειωσε.

 

Ή

βάζεις το snow στο τωρινό σου σύστημα, κάνεις ένα backup στον 500αρη με το Carbon Copy Cloner, αλλάζεις δίσκους και είσαι έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πιο απλά τα πράγματα.

 

A. To dmg που θα το έχεις; Για να παίξει σωστά πρέπει να έχεις γράψει τα περιεχόμενά του είτε σε dual layer DVD ή σε κάποιο partition ενός σκληρού δίσκου το οποίο να είναι αφοσιωμένο μόνο σε αυτό το σκοπό.

Β. Αφού το κάνεις αυτό βεβαιώνεσαι με το alt κατά το boot ότι το mac μπορεί να δει το partition αυτό και να ξεκινήσει από εκεί το installation

Γ. Αλλάζεις το δίσκο με τον 500άρη και ξεκινάς την εγκατάσταση και κάποια στιγμή σε ρωτά αν θες να πάρει όλα σου τα δεδομένα από κάπου αλλού, του λες από που και τέλειωσε.

 

Ή

βάζεις το snow στο τωρινό σου σύστημα, κάνεις ένα backup στον 500αρη με το Carbon Copy Cloner, αλλάζεις δίσκους και είσαι έτοιμη.

Ακριβώς το πρώτο έκανα!

Ευχαριστώ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα πως σε όλες τις εφαρμογές που επιτρέπουν επεξεργασία (από TextEdit μέχρι Pages, Photoshop κλπ), όταν το έγγραφο στο οποίο δουλεύουμε έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές, τότε το κόκκινο κουμπάκι πάνω αριστερά εμφανίζεται με ένα μαύρο σημάδι!
Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα σημερα δεν μπορω να μπουταρω τα vista ultimate...μου βγαζει το εξης error...

 

"BOOTMGR is compressed"

 

Απο λιγο που κοιταξα στο νετ βρηκα λυση αλλα απαιτειται το windows installation disc το οποιο ομως εγω δεν θα εχω για τις επομενες μερες...μηπως, λεω μηπως ξερει κανενας αν μπορω να κανω κατι χωρις το dvd με τα windows η ειναι απαραιτητο...??:worry:

 

εχει κανεις κατι να μου πει γ'αυτο;

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω,...

 

για το συμβολο του ευρω πως γραφεται; alt - E

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω,...

 

για το συμβολο του ευρω πως γραφεται; alt - E

€ (option-shift-2)

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι τα φωτα απο εσας τους παντογνωστες των Macintosh (Μονο 2 χρονια ασχολουμαι). Λοιπον. Εχω κανει set up ενα συστημα για home cinema kai music με Vista. Θελω και αυτο να το δωσω να παει στο καλο και να μην βλεπω windows anymore. Το ερωτημα μου ειναι το εξης.

Παιρνω ενα mini mac και κανω την δουλεια μου η πουλαω το imac Που εχω για να παρω το καινουργιο με την 24αρα που ζαχαρωνω εδω και καιρο, και να κανω setup το συστημα απο εκει? Το mini mac, θα ειναι αποκλειστικα για ταινιες και μουσικη, αλλα εχω φαγωθει για την 24αρα του καινουργιου συν οτι εχει 4GB(By the way. Εχω βρει πολυ καλη τιμη να πουλησω σετ to iMac kai to PC). Τι κανω?:)

Link to comment
Share on other sites

μακαι να ειχα τετοια διληματα...

 

δεν υπαρχει η πιθανοτητα, να δουλευουν και τα 2 ταυτοχρονα;

σε αυτη την περιπτωση το mini συνισταται...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Και είναι τόσο κοντά η τηλεόραση με τη θέση στην οποία θα βάλεις το iMac;
Link to comment
Share on other sites

Και είναι τόσο κοντά η τηλεόραση με τη θέση στην οποία θα βάλεις το iMac;

5-6 μετρα περιπου. Για αυτο τον λογο σκεφτομαι περισσοτερο το mini.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα mac mini προηγούμενης γενιάς στα 1.83 τι ήταν ούτε που θυμάμαι. Μαζί με το Plex (plexapp.com) είναι το καλύτερο home cinema! Και βγάζει τα πάντα, και DTS, και 1080p και απ'όλα!

 

(Αν θες κιόλας, του κάνεις και ένα δεύτερο partition, του βάζεις το λογισιμικό του AppleTV και έχεις ΚΑΙ τέτοιο!)

Link to comment
Share on other sites

Regarding the Brouhaha Over the Version of Flash in Snow Leopard

 

There’ve been a bunch of stories this week (see: here, here, here, etc.) making hay over the fact that the version of Flash that ships with Snow Leopard is not the very latest, because the very latest version, as usual, fixes security vulnerabilities.

 

But what exactly should Apple have done differently? According to VersionTracker, Adobe released version 10.0.32.18 of Flash on July 30. Snow Leopard went GM on Friday August 7 (three weeks before it went on sale, which is the same schedule between GM and ship date as the last few major releases of Mac OS X)....

 

Συνέχεια

 

via Daring Fireball

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οταν το mail ειναι ανοικτο ο μακουλης δεν "κοιμαται" αυτοματα...ειναι αληθεια η μονο σε μενα συμβαινει??:worry:
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει οταν το mail ειναι ανοικτο ο μακουλης δεν "κοιμαται" αυτοματα...ειναι αληθεια η μονο σε μενα συμβαινει??:worry:

Εμένα είναι πάντα ανοιχτό κ κοιμάται μια χαρα...

 

Κοίτα την καρτέλα της ενέργειας...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω τα bookmarks του firefox στο MBPro, αν είναι δυνατό τις συνομιλίες από msn καθώς και τα emoticons που έχω ... πως το πετυχαίνω .. ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω τα bookmarks του firefox στο MBPro, ;

http://www.sizzledcore.com/2007/09/20/how-to-importexport-firefox-bookmarks/

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μεταφέρω τα bookmarks του firefox στο MBPro, αν είναι δυνατό τις συνομιλίες από msn καθώς και τα emoticons που έχω ... πως το πετυχαίνω .. ;

Το καλυτερο που υπαρχει αυτη την στιγμη

http://www.xmarks.com/

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης snow?

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης snow?

Το βάζεις και κάνεις διπλό click στο Install.

Νομίζω πιο αναλυτικά δε γίνεται.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω:

Βάζεις το DVD ή δίσκο και πατάς έντερ. Τέλος :lol:

Τα υπόλοιπα τα κάνει μόνο του.

Επίσης βγήκε και νέα έκδοση menu meters, istats που δουλεύει με το 10.6

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που υπαρχει αυτη την στιγμη

http://www.xmarks.com/

 

Πολύ καλό .. ! Μόλις το κατέβασα, έκανε sync κι όλα βρίσκονται στο server του.

Φαντάζομαι ότι τώρα θα πρέπει να το βάλω και στον άλλο mac και να κάνω merge, έτσι;

 

Κάποια λύση για τα msn emoticons & τις συνομιλίες έχουμε;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

update έκανα όλα καλά ευχαριστω..

 

τωρα ειμαστε στο snow...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι πάντα ανοιχτό κ κοιμάται μια χαρα...

 

Κοίτα την καρτέλα της ενέργειας...

 

στην καρτελα ενεργειας το εχω στο better energy savings και τικαρισμενο το put the hard disks to sleep if possible...αλλα δεν κοιμαται...:worry:

 

κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω...κατεβασα τα windows xp και θελω να τα καψω σε dvd για να τα εγκαταστησω με bootcamp...πως θα το κανω??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...