Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mac OS X 10.6 Snow Lepopard is now available!:D

http://store.apple.com/us/product/MAC_OS_X_SNGL

 

Παιδια πως μπορούμε να το αγοράσουμε/κατεβάσουμε? Ποια ειναι η final build?

...και κατι χαζο και ας πουμε οτι το κατεβασω απο καπου... το καιω και σε ενα ωραιο DVD και μετα τι κανω???

Reboot με το DVD μεσα και καταλαβαινει μονο του οτι παιζει νεα εκδοση λειτουργικου ? παταω καποιο κουμπι για να κανει Boot απο το DVD ?

Οταν θα ξεκινησει να στηνει θα με ρωτησει εαν θελω να κρατησω στοιχεια?

Τι γινεται συνηθως σε νεες εκδόσεις λειτουργικου? Κανεις clean install και τα στηνεις ολα απο την αρχη ή το backup του OSX που τρεχω τωρα (time capsule) ειναι ΟΚ για να γινει restore ?

Sorry για ολες αυτες τις αποριες αλλα ειμαι "νεος" στο χωρο των OS X...:D

 

Βρηκα αυτο Build: 10A432 "Golden Master" . Ειναι οντως το τελικο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μάλλον...

 

http://thireus.dareyourmind.net/index.php/macos-apps/38-gma-overclocking

GMA OverClocking - Boost your GMA to run at 400Mhz

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Nαι η τελική είναι.

 

Θα πρέπει να την περάσεις σε ένα flashάκι ή σε κάποιον εξωτερικό δίσκο και από κει να κάνεις boot. Eγώ ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://michaelflux.com/how-to-install-mac-os-x-snow-leopard-10a380 και πήγαν όλα καλά αν και πήρε πάρα μα πάρα πολύ ώρα μέχρι ολοκληρωθούν τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Nαι η τελική είναι.

 

Θα πρέπει να την περάσεις σε ένα flashάκι ή σε κάποιον εξωτερικό δίσκο και από κει να κάνεις boot. Eγώ ακολούθησα αυτόν τον οδηγό http://michaelflux.com/how-to-install-mac-os-x-snow-leopard-10a380 και πήγαν όλα καλά αν και πήρε πάρα μα πάρα πολύ ώρα μέχρι ολοκληρωθούν τα πάντα

 

Γιατι να το περασω σε φλασακι ή δισκο?

Αμα το γραψω σε DVD ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το περασω σε φλασακι ή δισκο?

Αμα το γραψω σε DVD ?

Χρειαζεται dual απλα.

Κατα τα αλλα μπορεις αλλα η διαδικασια θα ειναι πιο αργη.

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

ATI Radeon HD 2400 XT:

Με αυτην τη καρτα θα εχω προβλημα?

 

Α αν μπορει καποιοσ πμ για κανα link ρε παιδια.....ευχαριστω...

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα να έχεις με την ATI; Δεν άκουσα τίποτα.

 

Δεν ξέρω λοιπόν τι του έκαναν τοu Snow αλλά κάνει Shut Down σε 3.9", boot σε 24.7" και πλήρες restart σε 30.4". ΚΑΙ φορτώνει και Quicksilver και Twitterific στο boot!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα χασω ομως ετσι εγγραφα, μουσικη 3rd party apps κτλ...???:worry:

 

ααα και κατι αλλο...βρηκα εκδοση που λεγεται retail 10A432 και το image ειναι 6,27 gb. Αυτη ειναι η τελικη?

και με το bootcamp partition που εχω τι γινεται??θα εχω καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια σοβαρή εφαρμογή το diablo 2 τρέχει ΟΚ.

 

το vectorworks ΔΕΝ τρέχει, αναβάθμιση τον νοέμβριο...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

δεν θα χασω ομως ετσι εγγραφα, μουσικη 3rd party apps κτλ...???:worry:

 

ααα και κατι αλλο...βρηκα εκδοση που λεγεται retail 10A432 και το image ειναι 6,27 gb. Αυτη ειναι η τελικη?

και με το bootcamp partition που εχω τι γινεται??θα εχω καποιο προβλημα?

Μα με το upgrade είναι που δεν τα χάνεις!

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχει με τίποτα. Βάλε το DVD και κάνε install.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουνα να δημιουργησω ενα νεο partition και να εγκαταστησω εκει το snow (να το δοκιμασω)...αλλα δεν ξερω πως να το κανω...μπορει να μου πει καποιος??:worry:

 

ρε γμτ τα dvd acme δεν τα διαβαζει το mac???πηρα ενα +R DL (8,5gb) για να γραψω εκει το snow αλλα μου το πεταει εξω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάποιον εξωτερικό δίσκο;

 

Για να δεις ΑΝ μπορείς να κάνεις νέο partition πήγαινε στο Disk Utility, επίλεξε το δίσκο σου και πήγαινε στο Partition tab και δες αν το + κάτω κάτω είναι μαύρο ή γκρι. Πες τι βρήκες να σου πω τη συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικο δισκο δεν εχω αλλα σκεφτομαι να παρω καποια στιγμη...οσο γι'αυτο που μου ζητησες ακολουθει screenshot

 

οπα λαθος το + ειναι bold...ξεχασα να επιλεξω το δισκο...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι bold τότε μπορείς να το πατήσεις για να φτιάξεις νέο partition και να το εγκαταστήσεις εκεί. Φρόντισε μόνο το partition αυτό να έχει partition scheme GUID (το επιλέγεις από το Options).
Link to comment
Share on other sites

το options δεν μπορω να το επιλεξω, γιατι??

 

τελικα εφτιαξα partition αλλα δεν εγινε οπως το ζητησα...επελεξα μονο 15 gb αλλα μου βγηκε 76 gb

Link to comment
Share on other sites

Αν διαλέξεις ένα partition και πας κάτω δεξιά στη γωνία με τη διαγράμμιση μπορείς να αλλάξεις το μέγεθός του.

Επίσης όσο το έχεις επιλεγμένο δες αν λέει GUID στο partition scheme στο κάτω μέρος του παραθύρου.

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι λεει GUID Partition Table...thanks:)ελπιζω να πανε ολα καλα...ααα και για εξωτερικο σκληρο τι προτεινεις??δουλευουν ολοι με το time machine??
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να καψω το image με disk utility σε DL αλλα μου βγαζει αυτο το error...τι ειναι παλι τουτο???
Link to comment
Share on other sites

macbook pro 2,4 το αμεσως προηγουμενο απο τα uni

 

τωρα που ξαναδοκιμασα μου εβγαλε αλλο μηνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Εκαψα το sl σε dvd και το εγκατεστησα ωραιοτατα στον imac μου.

 

Οταν προσπαθησα να το εγκαταστησω και στο macbook, ειδε κανονικα το dvd αλλα δεν μπορουσε να μπουταρει...(περιστρεφοταν ο κερσορας και δεν μπορουσε να προχωρησει).

 

Εψαξα αρκετα αλλα δεν εβγαλα ακρη,το macbook ειναι 2008 late 64bit...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, αξιζει τον κοπο η αναβαθμηση σε Snow Leopard ή οχι?

Υπάρχουν ασυμβατότητες με ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ που τρεχουν στην την 10.5.X ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...