Jump to content

Γειτονικό ασύρματο δίκτυο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια χθες αγορασα λαπτοπ κι επειδη ειμαι λιγο ασχετη θα ηθελα να με βοηθησετε και να μου πειτε ποια η διαδικασια για να δω αν καποιος γειτονας εχει ασυρματο ιντερνετ να του κλεψω λιγακι.....
Link to comment
Share on other sites

Απλά κάνεις ένα skan για να βρει το λάπτοπ δίκτυα.

Αν δεν έχει κωδικό (ιδιωτικό και να μην έχει, λίγο απίθανο) έχει καλώς.

Αν έχει... δε μπαίνεις ή του ζητάς :p

Μπορείς πάντα να σπάσεις τον κωδικό αλλά θέλει πολύ δουλειά και δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ απλα ειμαι ασχετη πως κανω το scan?σε ευχαριστω πολυ παντως και συγγνωμη

 

Κατω δεξια διπλα στην ωρα εχει ενα εικονιδιο με εναν υπολογιστη που εχει πανω ενα χ.

Αφου ανοιξεις το wi-fi κανεις δεξι κλικ εκει και πατας Συνδεση σε δικτυο. Ετσι σου βγαζει τα διαθεσιμα δικτυα.

Link to comment
Share on other sites

μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η ευρεση δικτυων απο τα windows ....αυτο σημαινει οτι δεν εχει κανενας ε?
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι λαπτοπ εχεις.

Σε αλλα λαπτοπ ανοιγει με συνδιασμο κουμπιων σε αλλα με ενα ειδικο κουμπι.

Αλλα και να μου πεις τι λαπτοπ εχεις δεν θα ξερω να σου πω. Ριξε μια ματια στις οδηγειες και σιγουρα θα λεει το πως ανοιγει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν και τζαμπέ ίντερνετ οι n00bs.

Aποτι φαινεται η φιλη θελει να τεσταρει λιγο το μηχανημα..:rolleyes:

ενα fyjitsu siemens

Πατα το Fn(διπλα στο αριστερο Ctrl) και κρατωντας το πατημενο πατα και το F1.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και σε ευχαριστω πολυ!!!να σαι καλα!!απλα ειμαι λιγο γκαντεμω γιατι ειναι κλειδωμενα οσα υπαρχουν!!σε ευχαριστω πολυ παντως,θα προσπαθησω και αργοτερα!!
Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε nagiakoll δεν κανεις μια συνδεση dsl? οι τιμες ειναι αρκετα χαμηλες! και δεν θα περιμενεις να ανοιξει ο γειτονας το ασυρματο router ;)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα mol εχω dsl απλα επειδη τα βραδια κοιμαται ο αδερφος μου στο δωματιο οπου ειναι ο υπολογιστης για αυτο θελω να κλεβω ιντρνετ απο κανεναν γειτονα μεσω του laptop!!τι τραβαω κι εγω ........
Link to comment
Share on other sites

λες ε?βαριεμαι παλι να μπλεκω σε ολη αυτην την διαδικασια γιατι η αληθεια ειναι οτι η forthnet ε κουρασε αρκετα......
Link to comment
Share on other sites

Και γω στην ακριβως ιδια κατασταση ημουν. Ειχα δηλαδη adsl αλλα βαριομουν να βαλω ασυρματο και επερνα απο γειτονα μερικες μερες αλλα πηγα και πηρα γιατι εκτος του οτι πολλες φορες ειναι μεσα και αυτος και αργει πολυ αυτος μπορει να δει σε ποιες σελιδες μπαινεις και αλλα.

 

Γιαυτο λοιοπν ειναι καλυτερα να εχεις το δικο σου ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να δει που μπιανω ε?την εβαψα νομιζω!!να σε ρωτησω με το ασυρματο μοντεμ πρεπει να ξανακανω την συνδεση στην forthnet?φιλακια και σε ευχαριστω πολυ για ολα
Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα παιρνεις ενα ασυρματο ρουτερ και αντικαθηστας το μοντεμ που ηδη εχεις.

Η συνδεση σου παραμενει η ιδια.

Βασικα για πιο πολλες λεπτομεριες αν πας στην Forthnet και τους πεις οτι θες το adsl που ηδη εχεις να το κανεις ασυρματο θα στα πουνε αυτοι.

 

Παρακαλω δεν κανει τιποτα τα forum αυτο το σκοπο εχουν. Να βοηθα ο ενας τον αλλο..;)

Link to comment
Share on other sites

Aπ οσο ξερω ειναι αδυνατο να δει τι βλεπεις ... Μονο αν μιλατε μεσω MSN και σου στειλει καποιο keylogger ή trojan!(Μαλλον οχι...:P!!)
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβως να βλεπει τις σελιδες αλλα το ιστορικο τα login σου και τετοια.

Αυτα τα λεω ομως με καθε επιφυλαξη γιατι τα εχω ακουσει.

Οπως και να χει παντως ειναι καλυτερο να μπαινεις με δικια σου συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεσαι στο ασύρματο του "γείτονα" μπορεί να δει:

(με σειρά ευκολίας)

Τη ip και την mac addres που έχει το μηχάνημά σου

Τα share που έχεις ανοιχτά

σε ποια site "μπήκες" και για πόση ώρα

όλο το περιεχόμενο της επικοινωνίας σου με το internet που δεν είναι κρυπτογραφημένο (κωδικοί. περιεχόμενα σελίδων, IM κτλ)

 

Νομίζω αυτό καλύπτει την ερώτηση σου

:)

Link to comment
Share on other sites

Ελα ηρεμιστε δεν νομιζω οτι διπλα σε καθενα απο εμας μενει ενας υπερ-χακερ πυ θελει να μπει στο συστημα μας! Και στην τελικη σιγα μην κατσει να ασχοληθει με το τι λεμε με την "φιλεναδα" μας η τον κολλητο μας! Ουτως η αλλως ολες οι (χρηματικες) συναλαγες μας ειναι κρυπτογραφιμενες πολυ καλα! Μην γινομαστε τρομοκρατες!
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια αλλα για να τα δει ολα αυτα,θα πρεπει να σε εχει βαλει στο ματι του και να ξερει απο hacking.Την ΙΡ και την Mac φυσικα και ενα 5 χρονο μπορει να τα δει
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μπαίνω από το γείτονα.

Αλλά το μόνο ξεκλείδωτο έχει low signal και με παιδεύει...

Έχω όμως ένα κλειδωμένο που έχει πάντα 3 γραμμές σήμα, άρα είναι κάποιος εδώ πολύ κοντά, στην απέναντι πολυκατοικία υποθέτω.

Θέλω να του προτείνω να του δίνω τα μισά χρήματα του ADSL και να με αφήνει να μπαίνω εν γνώση του.

-Υπάρχει τρόπος να βρω ποιος είναι;

Το δίκτυο του έχει όνομα κανονικό, AP_epapale, μπορεί αυτό να με βοηθήσει;

Να αρχίσω να χτυπάω τα κουδούνια, ειδικά αν γράφουν Ε. Παπαλε... ε; :rolleyes:

 

Εννοείται ότι σκοπεύω να (ξανα)βάλω κι εγώ adsl αλλά τσιγγουνεύομαι να το βάλω τώρα το καλοκαίρι που όλο θα λείπω, λέω να το κάνω από Σεπτέμβρη. Κι έχω και τεχνικά θέματα με την τηλεφωνική γραμμή να λύσω και βαριέμαι. Και δεν θέλω και την ακτινοβολία μέσα στο σπίτι μου τόσες ώρες. Εν ολίγοις ο γείτονας είναι η τέλεια λύση για μένα! :cool:

 

Επίσης, πιάνω και ένα άλλο δίκτυο που είναι κλειδωμένο αλλά κάποιες ώρες της ημέρας -ως τις 11 το βράδυ ας πούμε- με αφήνει και συνδέομαι (από μόνο του το επιλέγει το λάπτοπ και συνδέεται) ενώ είναι κλειδωμένο. Κάποια στιγμή με πετάει έξω και δεν με αφήνει να ξανασυνδεθώ, ενώ το σήμα δεν χάνεται (δηλάδη δε σβήνει κάποιος το ρούτερ).

-Τι κουλό είναι αυτό; Κάποιος κάνει κάτι, μάλλον όταν πάει για ύπνο, αλλά τι; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...