Jump to content

Samsung S5230 Tocco Lite / Star


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σου φίλε Versus. Μια ερώτηση σε παρακαλώ. Πού το είδες/ ξέρεις ότι κυκλοφόρησε το S5230MAJK1? Έχω το s5230MAJE1 και μου λένε ότι δεν υπάρχει πιο νέα έκδοση... :(

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΥΜ

ΠΗΡΑ ΤΟ STAR 2 ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΗΜΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ:

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΜΕ ΧΡΕΩΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ Ή ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 593
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε Tzimmy,

Για το συγκεκριμένο branded firmware το ξέρω διότι έστειλα το star για αντικατάσταση οθόνης αφής στην Αθήνα μέσω Cosmote διότι δεν λειτουργούσε τίποτα,

μου αντικατέστησαν την οθόνη και το φλάσαραν στο εν λόγω firmware. Βέβαια εγώ μετά έβαλα το generic μπουχαχα... Α και no charge για όλα αυτά! (κωλοφαρδία). Τώρα εκεί που το πήγες προφανώς δεν είχαν την καινούρια έκδοση, αλλά μην σκας το branded ******* είναι βάλε generic να την παλέψεις. Star2 οπωσδήποτε πρέπει να απενεργοποιήσεις την κίνηση δεδομένων. Όλα τα smart phones έχουν την κακή συνήθεια να μπαίνουν όποτε τους καπνίσει στο Internet από το ασύρματο δίκτυο του παροχέα, οπότε χρεώνεσαι πολύ εκτός αν έχεις κάποιο πακέτο σύνδεσης με Internet. Δεν ξέρω πως το απενεργοποιείς στο star 2, πάντως ψάξε στο μενού για ασύρματα δίκτυα και απενεργοποίησε οποιαδήποτε επιλογή ταιριάζει με "κίνηση δεδομένων". Πιο δραστικά επέλεξε να συνδέεσαι μόνο με GSM και όχι με 3G ή συνδιασμό τους ώστε να μη γίνεται να κάνεις κλήσεις δεδομένων. Μόνο μέσω Wi-Fi σύνδεση στο δίκτυο προσοχή παίδες! Άντε τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ενας φίλος μου χάρισε ένα μεταχειρισμένο Samsung GT-S-5230 και όταν το ενεργοποιήσα, μετά την εισαγωγή του κωδικού PIN, εμφανίστηκε αυτό το μήνυμα: «.. Érintse meg pontosan a célkereszt közepét. Isméteje meg EZT ένα célkereszt elmozdulasai utan"

Προφανώς πρόκειται για την ουγγρική, αλλά για μένα είναι κινέζικα! Επίσης μετά το μήνυμα που έχει εμφανιστεί, δεν υπάρχει τρόπος για να λειτουργήσει το τηλέφωνο. Μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει? σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Edited by jess06
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να βάλω στο κινητό μου(Samsung GT-S5230) παιχνίδια και applications?!?!

Please, όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!!!;)

 

Μπήκα εδώ: http://gallery.mobile9.com/c/java-softwares/1/?kw=freeware αλλά επειδή δεν το έχω κ πολύ με τα παιχνίδια κ τα applications μπορείς μήπως να μου πεις βήμα-βήμα τι να κάνω ώστε να βάλω για παράδειγμα κάποιο από τα παιχνίδια του παραπάνω link στο κινητό μου??

Edited by saliez
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά από πολύ καιρό απουσίας I am back! Χαιρετίσματα σε όλους τους φίλους του forum.

Ήθελα να πω σε όσους ενδιαφέρονται ότι ανακάλυψα καινούριο firmware για το star, το S5230XPJK1 που είναι open generic, με κυκλοφορία τον Νοέμβριο του 2010. Μέσω της cosmote από την άλλη, δίνεται το branded S5230MAJK1, του ίδιου χρόνου και μήνα. Το link

για κατέβασμα του generic firmware είναι το εξής:

http://gsm-data.com/download/viewcategory/1025.html (2 αρχεία).

To Multiloader 5.64 για να πραγματοποιήσετε το flashing το κατεβάζετε από εδώ:

http://rapidshare.com/files/413314545/MultiLoader_v5.64.zip

 

Αν θελήσετε αναλυτικές οδηγίες πείτε μου!

 

Γεια σου φίλε,

θα ήθελα να σε ρωτήσω αν με το firmware S5230XPJK1 παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα με την ελληνική αλφαβητική σειρά του τηλεφωνικού καταλόγου ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα σχετικό με την ελληνικη γλώσσα (sms κτλ).

Αυτη τη στιγμή το κινητό μου έχει το firmware s5230MAIG2 και δεν είχα προβλήματα με τα ελληνικά.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πώς θα κάνω back up κάποια μηνύματα που ξεπερνούν τα 160 bytes, διότι το Samsung New Pc Studio δεν τα αναγνωρίζει και δε θα ήθελα να τα χάσω με το firmware update.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσο είναι εντός εγγύησης, όχι. Οι πιο πολλοί πάντως εδώ κάνουν την αναβάθμιση μονοι τους. Ο Versus έχει έναν άψογο οδηγό στην πίσω σελίδα, να ξέρεις όμως ότι χάνεις την εγγύηση. Αν δεν σε ενδιαφέρει, go for it!!!

 

Μόλις δοκίμασα το το S5230MXEKD1 modified by Fanhio (http://darkforestgroup.com/forum/index.php/topic,9371.0.html). Όλα άψογα, μπορείς να σβήσεις ότι θέλεις από παιχνίδια, google mpas, γενικά μου άρεσε και μπορείς να το πατσάρεις με θέματα, αλλά δεν έχει Ελληνικά. Έχει βρει κανένας κανένα μονταρισμένο σαν αυτό που λέω, αλλά να έχει και Ελληνικά? Versus, μήπως? :)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Όσο είναι εντός εγγύησης, όχι. Οι πιο πολλοί πάντως εδώ κάνουν την αναβάθμιση μονοι τους. Ο Versus έχει έναν άψογο οδηγό στην πίσω σελίδα, να ξέρεις όμως ότι χάνεις την εγγύηση. Αν δεν σε ενδιαφέρει, go for it!!!

 

Μόλις δοκίμασα το το S5230MXEKD1 modified by Fanhio (http://darkforestgroup.com/forum/index.php/topic,9371.0.html). Όλα άψογα, μπορείς να σβήσεις ότι θέλεις από παιχνίδια, google mpas, γενικά μου άρεσε και μπορείς να το πατσάρεις με θέματα, αλλά δεν έχει Ελληνικά. Έχει βρει κανένας κανένα μονταρισμένο σαν αυτό που λέω, αλλά να έχει και Ελληνικά? Versus, μήπως? :)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

 

 

μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως διάολο μπορούν να καταλάβουν ότι έχεις αλλάξει το λογισμικό?

αν για παράδειγμα εγώ το αλλάξω σε μια προηγημένη έκδοση και πρίν το πάω πχ για επισκευή το ξαναεπαναφέρω στο κανονικό του (εργοστασιακό) πως μπορούν να το πάρουν χαμπάρι???

αφού αν πατήσεις *#1234# στο πληκτρολόγιο πάλι θα φανεί ο ίδιος αριθμός λογισμικού....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να κάνω μια ερώτηση αν κ μου φαίνεται λίγο ακατόρθωτο αυτό που ψάχνω! Μήπων γνωρίζει κανείς κανένα πρόγραμμα η εστω κάποιο τρόπο ωστε να επαναφέρω διεγραμένα sms του κινητού??
Μέγιστη επιτρεπόμενη εικόνα 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως διάολο μπορούν να καταλάβουν ότι έχεις αλλάξει το λογισμικό?

αν για παράδειγμα εγώ το αλλάξω σε μια προηγημένη έκδοση και πρίν το πάω πχ για επισκευή το ξαναεπαναφέρω στο κανονικό του (εργοστασιακό) πως μπορούν να το πάρουν χαμπάρι???

αφού αν πατήσεις *#1234# στο πληκτρολόγιο πάλι θα φανεί ο ίδιος αριθμός λογισμικού....

 

Αν το κινητό σου φοράει την branded της cosmote, δεν θα μπορέσεις να την βρεις για να την ξαναπεράσεις....

Link to comment
Share on other sites

φοραει το: s5230xpkb1 που ειναι το ιδιο με αυτο που φορουσε πριν μπορουν να το παρουν χαμπαρι αν ειναι το ιδιο

απ'οσο ξερω δεν ηταν branded. πως τα διακρινεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
φοραει το: s5230xpkb1 που ειναι το ιδιο με αυτο που φορουσε πριν μπορουν να το παρουν χαμπαρι αν ειναι το ιδιο

απ'οσο ξερω δεν ηταν branded. πως τα διακρινεις?

 

Τα branded είναι συγκεκριμένα. Είσαι σίγουρος ότι όταν το αγόρασες είχε το s5230xpkb1? Μήπως το αγόρασες μεταχειρισμένο?

Link to comment
Share on other sites

και εγω και ο πατερας μου τα πηραμε απο το kinitomania.gr και στο τηλεφωνο μας διαβεβαιωσαν οτι ειναι καινουργια και αυθεντικα. απ'οσο ειδα και τα δυο αυτο το λογοσμικο φοραγαν. λες να μας επιασαν κοτσο? φαινοντουσαν ολοκαινουργια, ανεγκιχτα (αν και το κουτι οταν τα παραλαβαμε ηταν με σπασμενη τη σφραγιδα και το βιβλιαρακι φωτοτυπημενο, δεν ξερω αν σου λει κατι) αν ειναι οντως μεταχειρισμενα η εγγυηση 2 ετων που μας υποσχεθηκαν ισχυει ακομα?

 

και εγω και ο πατερας μου τα πηραμε απο το kinitomania.gr και στο τηλεφωνο μας διαβεβαιωσαν οτι ειναι καινουργια και αυθεντικα. απ'οσο ειδα και τα δυο αυτο το λογοσμικο φοραγαν. λες να μας επιασαν κοτσο? φαινοντουσαν ολοκαινουργια, ανεγκιχτα (αν και το κουτι οταν τα παραλαβαμε ηταν με σπασμενη τη σφραγιδα και το βιβλιαρακι φωτοτυπημενο, δεν ξερω αν σου λει κατι) αν ειναι οντως μεταχειρισμενα η εγγυηση 2 ετων που μας υποσχεθηκαν ισχυει ακομα?

οταν τα παραλαβαμε δεν μπορουσαμε να κανουμε κατι γιατι δεν το ειχαμε δει. ηταν καλα απλαλαρισμενο και δεν φαινονταν. ο κουριερ αρνουνταν να μας αφησει να το ανοιξουμε πριν το πληρωσουμε και ετσι δεν μπορουσαμε να κανουμε κατι.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

και εγω και ο πατερας μου τα πηραμε απο το kinitomania.gr και στο τηλεφωνο μας διαβεβαιωσαν οτι ειναι καινουργια και αυθεντικα. απ'οσο ειδα και τα δυο αυτο το λογοσμικο φοραγαν. λες να μας επιασαν κοτσο? φαινοντουσαν ολοκαινουργια, ανεγκιχτα (αν και το κουτι οταν τα παραλαβαμε ηταν με σπασμενη τη σφραγιδα και το βιβλιαρακι φωτοτυπημενο, δεν ξερω αν σου λει κατι) αν ειναι οντως μεταχειρισμενα η εγγυηση 2 ετων που μας υποσχεθηκαν ισχυει ακομα?

.[/b][/size]

 

εφοσον ηταν σπασμενη η σφραγιδα καποιος τα ανοιξε! στο Πλαισιο πχ αν θες σου ανοιγουν κινητο να το δεις.

Σπανια & συνηθως σε ακριβα κινητα, αλλα το κανουν. H' ισως ειναι απο εξωτερικο stock/refurbished.

Για την εγγυηση 2 ετων ρωτα σε επισημο service...

Link to comment
Share on other sites

και εγω και ο πατερας μου τα πηραμε απο το kinitomania.gr και στο τηλεφωνο μας διαβεβαιωσαν οτι ειναι καινουργια και αυθεντικα. απ'οσο ειδα και τα δυο αυτο το λογοσμικο φοραγαν. λες να μας επιασαν κοτσο? φαινοντουσαν ολοκαινουργια, ανεγκιχτα (αν και το κουτι οταν τα παραλαβαμε ηταν με σπασμενη τη σφραγιδα και το βιβλιαρακι φωτοτυπημενο, δεν ξερω αν σου λει κατι) αν ειναι οντως μεταχειρισμενα η εγγυηση 2 ετων που μας υποσχεθηκαν ισχυει ακομα?

 

 

οταν τα παραλαβαμε δεν μπορουσαμε να κανουμε κατι γιατι δεν το ειχαμε δει. ηταν καλα απλαλαρισμενο και δεν φαινονταν. ο κουριερ αρνουνταν να μας αφησει να το ανοιξουμε πριν το πληρωσουμε και ετσι δεν μπορουσαμε να κανουμε κατι.

 

Μην τρελαίνεσαι φίλε, δεν νομίζω να ήταν μεταχειρισμένα. Ίσα-ίσα σε καλό νομίζω θα σου βγει. Με ένα απλό googlάρισμα βρήκα ήδη το firmware σου, το οποίο σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις όποιο firmware γουστάρεις και μετά να το επαναφέρεις.... Η εγγ'υηση ισχύει, είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο για δύο χρόνια εγγύησης... Πιθανά να τα δίνουν με branded της cosmote μόνο αν τα πάρεις από κατάστημα ΟΤΕ... Απλά μια τελευταία διευκρίνηση, το αν τελικά θα τα αναβαθμίσεις ή όχι είναι δικιά σου επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά της παρέας..

 

Λοιπόν,έχω το S5230 Star εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου και αλήθεια δεν ξέρω τι παίζει μ'αυτό το κινητό..Στην αρχή ήταν πολύ καλό δεν είχε κανένα πρόβλημα λειτουργούσαν όλα τέλεια.Κάποια στιγμή από το πουθενά μια μέρα δεν έμπαινε στα μηνύματα και στις επαφές..Το έδωσα να μου το φτιάξουνε όλα ωραία όλα καλά και μετά από ένα εξάμηνο δηλαδή τώρα,άρχισε να μου κολλάει η αφή..Και όχι πάντα,μόνο όταν πέρνω τηλέφωνο ή με πέρνουν, όταν το κλείσω απλά η αφή μετά δεν νιώθει..Δεν μπορώ να πατήσω τίποτα..Το αφήνω όπως είναι και μετά από 1 ωρίτσα στρώνει μόνο του,αλλά μέχρι να στρώσει δεν μπορώ να κάνω τίποτα!!Απ'ότι φαίνεται πάλι πρέπει να το πάω να το κοιτάξουν...

 

Υπάρχει κανένας που να είχε το ίδιο πρόβλημα?

 

 

 

 

____________________

Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εγώ θα το πάω όσο προλαβαίνω ακόμα αλλά αν είναι να έχω αυτή τη φασαρία συνέχεια στο κεφάλι μου,να σκεφτώ να πάρω άλλο κινητό..Και όχι τίποτα άλλο,μου σβήνουν και ό,τι αρχεία έχω μέσα..Σκέτη φασαρία δηλαδή!!!

 

 

 

 

____________________

Κατασκευή Ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα, ζητώ τη βοήθειά σας.

Εχω και γώ ένα Samsung S5230 Star που μέχρι χθές δούλευε άριστα.

Από σήμερα δε λειτουργεί η οθόνη αφής και θέλω να μεταφέρω τα αρχεία του κινητού στον υπολογιστή και είναι αδύνατο.

Το τηλέφωνο δέν είναι κλειδωμένο έχω την NPS έκδοση 1.0.0.1.και απο την οθόνη του δέν μπορώ να επιλέξω τη σύνδεση μεσω usb για το PC Studio.

Απο το σέρβις της Samsung μου είπαν οτι όποια επέμβαση επιδιόρθωσης θα κάνουν όλα τα δεδομένα θα χαθούν.

Υπάρχει λύση να μη χάσω τα αρχεία που έχουν βίντεο με τα παιδιά μου?

Ευχαριστώ.

Edited by ssetis
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τα βιντεάκια με τα παιδιά σου να είναι στην sd. Οπότε σε οποιοδήποτε pc που διαβάζει τέτοιες κάρτες μπορείς να πάρεις τα δεδομένα σου.... :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω μια γνώμη, πριν το κάνεις σκέξου το καλά ή περίμενε να σου πει κάποιος άλλος κάτι καλύτερο.

 

Καταρχήν αν ο τηλέφωνο είναι εντός εγγύησης ακόμα, πιθανά να τη χάσεις..

Τώρα, άνοιξε το τηλέφωνό σου βγάλε όλα τα καλώδια, καθάρισε με καθαρό οινόπνευμα όπου βλέπεις ότι παίρνει και ξανακλείστο.

Αν δεν γίνει και πάλι τίποτα, ΠΙΘΑΝΑ να είναι έχει χαλάσει το digitizer. Ευτυχώς για το κινητό μας είναι πολύ φτηνό. Βρήκα στο ebay κάτω από 2,5 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Εδώ είσαι.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βεβαιώσω ότι και πάλι θα δουλέψει. Περίμενε μπας και έχει κάποιος άλλος να σου πει κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung S5230 Tocco Lite / Star

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...