Jump to content

Samsung S5230 Tocco Lite / Star


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους..!

 

Έχω το κινητό από τον Μάιο του 2010, εδώ και 8 μήνες δηλαδή, και από χθες έχουν σταματήσει να λειτουργούν οι ειδοποιήσεις, κοινώς "τα ξυπνητήρια"... Ενώ φαίνεται να γίνεται κανονικά η ενεργοποίηση και βγαίνει και το αντίστοιχο εικονίδιο στην αρχική οθόνη, όταν έρχεται η ώρα να χτυπήσει δεν χτυπάει! Το έχω τεστάρει σε όλα τα προφίλ, έχω αλλάξει ήχο ειδοποίησης, έχω κάνει επανεκκίνηση το ίδιο το κινητό, αλλά τίποτα.. Καμιά ιδέα που μπορεί να βοηθήσει? Αν το κάνω κάποια αναβάθμιση (εφόσον υπάρχει βέβαια, αυτό δεν το γνωρίζω) θα λυθεί το πρόβλημα? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 593
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια.

θέλω να κάνω μια ερώτηση.

ξέρετε εάν μπορώ να κάνω update στο κηνιτο μου; (samsung s5230):rolleyes:

Design Your Life :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από πολύ καιρό απουσίας I am back! Χαιρετίσματα σε όλους τους φίλους του forum.

Ήθελα να πω σε όσους ενδιαφέρονται ότι ανακάλυψα καινούριο firmware για το star, το S5230XPJK1 που είναι open generic, με κυκλοφορία τον Νοέμβριο του 2010. Μέσω της cosmote από την άλλη, δίνεται το branded S5230MAJK1, του ίδιου χρόνου και μήνα. Το link

για κατέβασμα του generic firmware είναι το εξής:

http://gsm-data.com/download/viewcategory/1025.html (2 αρχεία).

To Multiloader 5.64 για να πραγματοποιήσετε το flashing το κατεβάζετε από εδώ:

http://rapidshare.com/files/413314545/MultiLoader_v5.64.zip

 

Αν θελήσετε αναλυτικές οδηγίες πείτε μου!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι καινούργιος στο forum κ έχω το Star εδώ και 8 μήνες.Δεν έχω κάνει κάποια αναβάθμιση και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω και πως, επίσης αν υπαρχούν θέματα για αυτό το κινητό γιατί αυτό που έχει μου φαίνεται κάπως απλό..
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρόκειται για το S5260 Star II, που είναι όπως το S5230 αλλά με Wi-Fi. Έχει καλύτερα στην εμφάνιση και αφή εξωτερικά πλήκτρα. Δεν υποστηρίζει 3G, (δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση) και δεν έχει GPS. Έτσι το κόστος παραμένει προσιτό (133.8€ η μικρότερη τιμή από Skroutz) αλλά θα ήθελα στην γ... φωτογραφική μηχανή να ενσωματώσουν τουλάχιστον ένα flash!

PewPew πες μας τι firmware φοράει το κινητό σου. Για να το βρεις στο πληκτρολόγιο γράψε *#1234#. Μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση που έκανα και εγώ, οπότε κοίτα το post μου για τα αρχεία και αν το αποφασίσεις να σου πω οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) Κατεβάστε το αρχείο αναβάθμισης και το multiloader από τα links που έχω πιο πάνω και

κάντε τα extract σε δύο folders: το ένα θα λέγεται Firmware το άλλο Multiloader.

2) Φροντίστε το τηλ σας να είναι full φορτισμένο!!!

3) Τσεκάρετε ότι η λειτουργία Sim Lock είναι απενεργοποιημένη: Πληκτρολογήστε *#7465625#

και επιβεβαιώστε ότι δεν υπάρχει ενεργοποιημένη η λειτουργία SIMLOCK.

4) Κάντε ένα πλήρες αντίγραφο ασφαλείας του τηλ σας με το NPS για κάθε ενδεχόμενο.

5) Βεβαιωθείτε ότι το NPS δε λειτουργεί κατά τη διαδικασία αναβάθμισης. Αν ναι κλείστε το!

6) Κλείστε το τηλ σας και αφαιρέστε την SIM και την κάρτα μνήμης.

7) Πατήστε ταυτόχρονα το πλήκτρο αύξησης της έντασης, το πλήκτρο της κάμερας και το

πλήκτρο έναρξης-απενεργοποίησης ωσότου η οθόνη δείξει τη λέξη "download". Μέχρι τότε μην

συνδέσετε ακόμα το καλώδιο USB.

8) Τώρα συνδέστε το καλώδιο USB. Περιμένετε να φορτωθούν οι drivers και να γίνει η σύνδεση.

9) Από το φάκελο Multiloader, τρέχετε το Μultiloader 5.64.

10) Από το Control τσεκάρετε το BRCM2133. Ακόμα επιλέγετε πιο κάτω τα Boot Change και

Full Download.

11) Κάντε κλικ στο Boot και επιλέξτε το φάκελο Bootfiles που βρίσκεται στον φάκελο Firmware.

12) Κάντε κλικ στο Amss και διαλέξτε το apps_compressed.bin

13) Κάντε κλικ στο Rsrc1 και διαλέξτε Rsrc_S5230_Open_Europe_Common.rc1

14) Κάντε κλικ στο Rsrc2 και διαλέξτε Rsrc2_S5230 (Low).rc2

15) Κάντε κλικ στο FactoryFs και διαλέξτε FactoryFs_S5230_Open_Europe_Common.ffs

16) Όλα τα υπόλοιπα πεδία παραμένουν κενά.

17) Κάντε κλικ στο κουμπί Port Search.

18) Κάντε ξανά τα βήματα 11-16. Το πεδίο Master Rom πρέπει να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ τσεκαρισμένο!!!

19) Κάντε κλικ στο Download δεξιά του Port Search. Ξεκινά η διαδικασία αναβάθμισης.

20) Περιμένετε να ολοκληρωθεί η διαδικασία μέχρι να λάβετε τη σχετική ειδοποίηση στο λευκό

πλαίσιο δεξιά.

Τελειώσατε!!! Τώρα θα πρέπει να βγάλετε το καλώδιο και να τοποθετήσετε ξανά την SIM και

την κάρτα μνήμης. Επανεκκινήστε το κινητό με το νέο λειτουργικό. Στην οθόνη υποδοχής

επιλέξτε ελληνικά και τσεκάρετε το νέο firmware πληκτρολογώντας *#1234#. Επαναφέρετε

τις επαφές σας με το αντίγραφο ασφαλείας που δημιουργήσατε από το NPS!

Με γεια!

(Αν δεν κάνατε επιτυχές φλασάρισμα προσπαθήστε ξανά από την αρχή)

Edited by Versus_U
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,σε πρόσφατο μου ταξίδι στην Βουλγαρία είχα την τύχη να βρώ ένα Samsung S5230 το θέμα είναι ότι είναι στα Βουλγάρικα και έχει κωδικό συσκευής ψάχνοντας στα ξένα forum τον κωδικό *2767*2878# για να μηδενίσει όλη την EEPROM αλλά το μόνο σημείο που μπορώ να το πληκτρολογίσω είναι εκεί που βάζεις τον κωδικό συσκευής και μόλις πατάω την δίεση μου βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους το οποίο δεν γνωρίζω γιατί είναι στα βουλγάρικα...καμία ιδέα?

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

http://www.inflatable.net/costumes/keno.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες τον *2767*3855#; Ίσως να μην βγάζει μήνυμα λάθους, αλλά να ζητάει κάποια επιβεβαίωση για να προχωρήσει στο code reset. Αν γίνει επιτυχώς, ο κωδικός αυτός θα είναι ο 0000.
Link to comment
Share on other sites

όχι κατ αρχήν παίρνει μέχρι 8 χαρακτήρες οπότε δεν "προλαβαίνω" να πατήσω τα τελευταία ψηφία ( 55#) μου πετάει error πάλι αν και δοκίμασα να τα πατήσω παραβλέποντας το error msg αλλά και πάλι τίποτα
http://www.inflatable.net/costumes/keno.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν επρόκειτο για εισαγωγή κωδικού ασφαλείας θα σε άφηνε να πληκτρολογήσεις όσους χαρακτήρες χρειαζόταν. Μήπως σου ζητά PIN και όχι κωδικό ασφαλείας; γιατί είναι διαφορετικά πράγματα. Αν είναι PIN, απλά βγάζεις την παλιά SIM και βάζεις τη καινούρια. Αλλιώς μόνο στη Samsung ξεκλειδώνεται. Θα το ψάξω μήπως υπάρχει και άλλος τρόπος.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον,είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι κωδικός ασφαλείας γιατί δεν έχω sim μέσα στην συσκευή αυτή τη στιγμή..αμα βρεις άλλο τρόπο θα σου ήμουν υπόχρεος
http://www.inflatable.net/costumes/keno.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
versus καταρχας καλημερα,και κατα δευτερον ευχαριστω που ασχοληθηκες με το προβλημα μου.δοκιμασε σαν κωδικο χωρας το 0030,κι οχι σκετο 30.

και μηπως ξερει καποιος ποιο ειναι το firmware (με το logo της cosmote) που "φοραει" οταν πωλειται απο το γερμανο?γιατι δε μπορουσα να το δω,λογω του οτι δε μπορουσε να μπω στο μενου.

ανεφερα οτι "λογικα εγκαταστηθηκε σωστα" γιατι ανοιγει ,φορτωνει κανονικα,αλλα δε μπορω να δω αν δουλευει και σωστα :)

αν καποιος μπορει να μου πει τον κωδικο του συγκεκριμενου firmware που ψαχνω,τον ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Φιλε zano εχω ακριβως το ιδιο προβλημα..μια φιλη μ

Εχει το κινητο αυτο και δεν δουλευει η οθονη αφης..ενω τα hard keys λειτουργουν μια χαρα..το ελυσες το προβλημα..;αν καποιος αλλος ξερει καποια λυση..( η εγγυηση εχει χαθει...)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... ’Aνοιξα αυτό το θέμα γιατί ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα πρόβλημα που έχω με τι συσκευή μου....:(

Έχω το "Samsung Star s5230", πριν μερικές μέρες ένα πρωί συνειδητοποίησα ότι ότι δεν δούλευε η οθόνη αφής δηλαδή έδειχνε εικόνα κανονικά και δούλευε και κλήσης δεχόμουνα αλλα όταν πάταγα την οθόνη δεν δούλευε απλά έδειχνε εικόνα... τα αλλα κουμπάκια όμως τα απλά δουλεύουνε χωρίς κανένα πρόβλημα.... please πείτε μου αν υπάρχει τρόπος να το φτιάξω μονος μου ώστε να αποφύγω τον μάστορα, αν γίνετε με κάποια αναβάθμιση συνδέοντας το στο pc η κάτι τέτοιο... μην πάνε τζάμπα τα 140 ευρώπουλα που έδωσα...:(

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!

Edited by JohnnybOlsi
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορω να σε ηρεμησω καπως..:) και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα εχω..και απο οτι εχω δει και στο γουγλη το εχουν και αλλοι το ιδιο ακριβως προβλημα..αλλα περιμενω κ εγω απαντηση απο καποιον γνωστη επι του θεματος..παντως τι παραξενο προβλημα..:Ρ
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα το εξης προβλημα. Δεν ενημερωνεται ο τηλ. καταλογος απο το pc-studio.

Δηλαδη, εχω 118 επαφες στον τηλ.καταλογο[οχι στην καρτα μνημης], και δεν μου τις εμφανιζει στο pc για να τις εκτυπωσω!!

Εμφανιζει μονο της καρτας μνημης.

Υπ' οψιν, εχω κατεβασει και την καινουρια εκδοση pc-studio...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια εχω και εγω εδω και λιγες μερες το ιδιο προβλημα με την οθονη που δεν λειτουργει...ξαφνικα ενα πρωι,τελος.

εκανα αναβαθμιση στο firmware..τιποτα...υπαρχει καποια λυση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα. δεν έχω εικόνα και βίντεο στο internet. μπαινω facebook διαβαζω τα παντα αλλα δεν βλεπω ουτε βιντεο ουτε εικονες. γιατι???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο εμενα, κανενα νεο για το προβλημα οθονης εκανα πολλες αναβαθμισεις που βρηκα αλλα τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Μετά από πολύ καιρό απουσίας I am back! Χαιρετίσματα σε όλους τους φίλους του forum.

Ήθελα να πω σε όσους ενδιαφέρονται ότι ανακάλυψα καινούριο firmware για το star, το S5230XPJK1 που είναι open generic, με κυκλοφορία τον Νοέμβριο του 2010. Μέσω της cosmote από την άλλη, δίνεται το branded S5230MAJK1, του ίδιου χρόνου και μήνα.

 

Γεια σου φίλε Versus. Μια ερώτηση σε παρακαλώ. Πού το είδες/ ξέρεις ότι κυκλοφόρησε το S5230MAJK1? Έχω το s5230MAJE1 και μου λένε ότι δεν υπάρχει πιο νέα έκδοση... :(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung S5230 Tocco Lite / Star

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...