Jump to content

Samsung S5230 Tocco Lite / Star


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις το αγορασα για δευτερη συσκευη και για τα λεφτα του φαινεται παρα πολυ αξιολογο.Εχω μερικες ερωτησεις,α)για να το συνδεσω με τον υπολογιστη και συγκεκριμενα με windows 7 χρειαζεται να κανω εγκατασταση το cd περιείχε μεσα στο κουτι του?β)καμια καρτα μνημης 8gb ή 4gb εχετε να προτεινετε οσο τον δυνατον ποιο οικονομικη γ)τι τυπο βιντεακια παιζει το κινητο?mp4? και τελος δ)τα widgets κλειδωνουν καπως ή δεν εχουμε βρει λυση για αυτο?ευχαριστω για τον χρονο σας:) Edited by Argonath
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 593
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, έχω και γω μερικές απορίες, αφού το έχω το κινητό εδώ και μια βδομάδα:

 

1) Το Firmware τι είναι;

2) αυτό που λέτε κάποιοι πιο πάνω να κατεβάσουμε το αναβαθμισμένο pc suite θα δούμε καμιά μεγάλη διαφορά από αυτό που που περιλαμβανόταν στη συσκευασία;

3) Smilies και λοιπά εικονίδια έχει;

4)Στη λειτουργία της κάμερας έχει ένα σηματάκι πάνω πάνω που λογικά είναι η κάρτα μνήμης και δίπλα ένα αριθμό. Ο αριθμός τι είναι;

5) Ο εντοπισμός κινητού (ρυθμίσεις_ασφάλεια) το δοκίμασε κανείς; Δουλεύει;

6) Τι είναι οι επαφές FDN;

7) Τι είναι ο "αριθμός μου" (ευρετήριο_περισσότερα_ρυθμίσεις)

 

Και τέλος...

 

8) Πριν από αυτό είχα Νοκια. Είχα φτιάξει ένα προφιλ όπου όλες οι εισερχόμενες κλήσεις ήταν αθόρυβες εκτός από τον αριθμό της γυναίκας μου. Στο star παίζει κάτι παρόμοιο;

 

Ευχαριστώ τον "ήρωα" που θα απαντήσει έστω και σε κάποιες από τις ερωτησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω και γω μερικές απορίες, αφού το έχω το κινητό εδώ και μια βδομάδα:

 

1) Το Firmware τι είναι;

2) αυτό που λέτε κάποιοι πιο πάνω να κατεβάσουμε το αναβαθμισμένο pc suite θα δούμε καμιά μεγάλη διαφορά από αυτό που που περιλαμβανόταν στη συσκευασία;

3) Smilies και λοιπά εικονίδια έχει;

4)Στη λειτουργία της κάμερας έχει ένα σηματάκι πάνω πάνω που λογικά είναι η κάρτα μνήμης και δίπλα ένα αριθμό. Ο αριθμός τι είναι;

5) Ο εντοπισμός κινητού (ρυθμίσεις_ασφάλεια) το δοκίμασε κανείς; Δουλεύει;

6) Τι είναι οι επαφές FDN;

7) Τι είναι ο "αριθμός μου" (ευρετήριο_περισσότερα_ρυθμίσεις)

 

Και τέλος...

 

8) Πριν από αυτό είχα Νοκια. Είχα φτιάξει ένα προφιλ όπου όλες οι εισερχόμενες κλήσεις ήταν αθόρυβες εκτός από τον αριθμό της γυναίκας μου. Στο star παίζει κάτι παρόμοιο;

 

Ευχαριστώ τον "ήρωα" που θα απαντήσει έστω και σε κάποιες από τις ερωτησεις μου.

 

Με το ήρωας με έψησες, οπότε θα προσπαθήσω να απαντήσω αυτά που ξέρω.

 

1) Firmware είναι το software που χρειάζεται μία συσκευή για να εκτελέσει τις απαραίτητες λειτουργίες. Και είναι πολύ σημαντικό, γιατί μπορεί το προβληματικό firmware, είτε να μην επιτρέπει στη συσκευή να λειτουργεί σωστά, είτε να της κόβει δυνατότητες.

2) Διασφαλίζεις ασυμβατότητες με τα win 7, δε ξέρω τι έχεις, αλλά από τη στιγμή που μπορείς να κατεβάσεις την πιο καινούρια έκδοση, δε βλέπω το λόγο να μην.

3) Δεν ξέρω.

4) Αν θυμάμαι καλά, είναι εκτίμηση για το πόσες φωτογραφίες με βάση την μνήμη σου και την ανάλυση μπορείς να τραβήξεις.

5) Δεν το δοκίμασα.

6) Δεν ξέρω.

7) Εκεί βάζεις τον αριθμό του κινητού σου. Δεν ξέρω ποια η χρήση του, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το έχουν σχεδόν όλα τα τηλέφωνα, λογικά το είχε και το νόκιά σου.

8) Δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

(TziMmys79) Λοιπόν όλα οκ το πρόβλημα ήταν στο οτι είχα κατευάσει το ποιό παλιό MGMapMaker και δεν αποθήκευε τα αρχεία. Έκανα χάρτη όλης της Ελλάδας και έβαλα "Hash size 1" και "Tiles per files 16384" αν μπορείς εξήγησε μου τι σημαίνουν...Σ ευχαριστώ παντως με βοήθησες πολύ γιατί το είχα παρατήσει...Οντως Ηρωας...Όσο για τισ παραπάνω ερωτήσεις :

για ΤΟ ---> 3)πρέπει να είναι τα εικονίδια που στέλνουν μεσω μηνυμάτων...

Link to comment
Share on other sites

(TziMmys79) Λοιπόν όλα οκ το πρόβλημα ήταν στο οτι είχα κατευάσει το ποιό παλιό MGMapMaker και δεν αποθήκευε τα αρχεία. Έκανα χάρτη όλης της Ελλάδας και έβαλα "Hash size 1" και "Tiles per files 16384" αν μπορείς εξήγησε μου τι σημαίνουν...Σ ευχαριστώ παντως με βοήθησες πολύ γιατί το είχα παρατήσει...Οντως Ηρωας...Όσο για τισ παραπάνω ερωτήσεις :

για ΤΟ ---> 3)πρέπει να είναι τα εικονίδια που στέλνουν μεσω μηνυμάτων...

 

Για το 3 φίλε κατάλαβα τι ρωτάει, απλά επειδή δε χρησιμοποιώ εικονίδια, δεν ξέρω αν έχει. Και επίσης είναι πολύ εύκολο να διαπιστώσει αν έχει ή όχι.

 

Το hash size είναι πάρα πολύ σημαντικό γιατί: αν το αφήσεις όπως ήταν, οι χάρτες που θα κάνεις θα αποτελούνται από χιλιάδες αρχεία και όχι κοντά στα 100, όπως σου βγήκαν τώρα. Και πιο το πρόβλημα όταν ο χάρτης σου αποτελείτε από χιλιάδες αρχεία? Πρώτον το μέγεθος στο δίσκο είναι πάρα πολύ μεγάλο. Πάτα ιδιότητες πάνω σε ένα αρχείο στο υπολογιστή σου. θα δεις ότι λέει μέγεθος και μέγεθος στο δίσκο. Τα πρώτα τεστ που έκανα χωρίς να πειράξω το hash size, μου έβγαζε χάρτες οι οποίοι είχαν μέγεθος 1 γιγα και μέγεθος στο δίσκο πάνω από 4. Και επίσης, όταν ένα αρχείο αποτελείτε από πάρα πολλά μικρά, κατά τη μετακίνησή του χρειάζεται υπερβολικά πάρα πολύ χρόνο, σε αντίθεση με αρχείο ίδιου μεγέθους αλλά λιγότερων ή και ένα αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

OK Σ' ευχαριστώ πολυ για τις γρήγορες και κατατοπιστικότατες απαντήσεις σου ;).

Επειδή και εγώ έψαχνα μερικές απο τις παραπάνω ερωτήσεις εντόπισα μερικές απαντήσεις...

5)εντοπισμός κινητού: Με την ενεργοποίηση αυτης της ρύθμισης με το που εισάχθει μια νέα καρτα SIM στη συσκευή σας το κινητό στέλνει τον αριθμό επαφής(τον αριθμό της ΣΙΜ που μόλις εισάχθηκε) σε 2 παραλήπτες της επιλογής σας για να σας βοηθήσει να εντοπίσετε την συσκευή ;).

+Να σας πώ ακομα οτι έχω εντοπίσει κατι πολυ χρήσιμο που διαθέτει το τηλέφωνο αυτο : Απ τα πλάγια βελάκια το κάτω αν το πατάτε συνεχόμενα η συσκευή πραγματοποιέι "ψευδή κλήση"οπου μπορείτε να ηχογραφήσετε και τι θέλετε να ακούσετε οταν κ καλα απαντήσετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη διευκρίνηση σε περίπτωση που δεν έχει εντοπιστεί ακόμη απο κάποιους:

 

Το τηλέφωνο έχει ταχεία κλήση. Ορίστε επαφές για κάθε αριθμό του πληκτρολογίου απο το μενου ταχεία κλήση και πραγματοποιήστε την πατώντας παρατεταμένα το κάθε πλήκτρο.

Link to comment
Share on other sites

Mp4 μπορεί να αναπράγει, αλλά πρέπει να είναι 320x240. κανονικά λέει μπορεί και 400χ240, όσο είναι η οθόμη του δηλαδή, αλλά σε μένα δεν έπαιζε με τίποτα σε αυτήν την ανάλυση..
Link to comment
Share on other sites

Παντος η αυτονομια της συσκευης ειναι πραγματικα πολυ καλη....επιτελους μπορω να ακουω μουσικη και ραδιοφωνο χωρις να ανησυχω μηπως μου κλεισει απο μπαταρια,και μιλαμε για κινητο touch με μεγαλη οθονη.Πραγματικα δεν περιμενα να μου αρεσει τοσο η συσκευη αυτη μιας και δεν ειχα ποτε samsung:p
Link to comment
Share on other sites

το corby εχει ασυζητητα καλυτερη οθονη αφης απο θεμα ποιοτητας.η οθονη του star = lg cookie. και τα δυο θελουν πιεση

Ἡ άγάπη οὐδέποτε ἐκπίπτει.

Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η αδερφή μου είχε το cookie, σου λέψ με σιγουριά ότι δεν έχει την παραμικρή σχέση το ένα κινητό με το άλλο. Τόσο στην οθόνη, όσο και στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και υλικά κατασκευής.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Ψάχνει η αδερφή μου κινητό και την βοηθάω. Επειδή είδα αυτό, αλλά διάβασα κάτι για άθλια ποιότητα κλήσης, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει/διαψεύσει? Πώς ακούγεται ο άλλος όταν μιλάτε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρρουα!

 

Βρηκα ενα site με εικονες για το star s5230.Δεν ειναι πολλες αλλα μερικες ειναι ωραιες...τις κατεβασα αλλα δεν τις περασα ακομη,νομιζω ομως πως κανουν.Μπορει να εχει αναφερθει και πιο πριν δεεν διαβασα ολες τις σελιδες(σορρυ).Οριστε λοιπον:

 

http://samsungstarwallpapers.blog.co.in/tag/movies/

 

Enjoy!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Ψάχνει η αδερφή μου κινητό και την βοηθάω. Επειδή είδα αυτό, αλλά διάβασα κάτι για άθλια ποιότητα κλήσης, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει/διαψεύσει? Πώς ακούγεται ο άλλος όταν μιλάτε?

Ευχαριστώ.

 

Φιλε ακουγεται αψογα και απαιχτα.Ειναι το πρωτο τηλεφωνο που εχω και ακουω ετσι δυνατα και καθαρα το συνομιλητη μου.Και δεν εχω τερμα την ενταση του ακουστικου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρρουα!

 

Βρηκα ενα site με εικονες για το star s5230.Δεν ειναι πολλες αλλα μερικες ειναι ωραιες...τις κατεβασα αλλα δεν τις περασα ακομη,νομιζω ομως πως κανουν.Μπορει να εχει αναφερθει και πιο πριν δεεν διαβασα ολες τις σελιδες(σορρυ).Οριστε λοιπον:

 

http://samsungstarwallpapers.blog.co.in/tag/movies/

 

Enjoy!:cool:

 

Ευχαριστώ πολύ, εντόπισα ήδη μερικά ωραία :happy:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ακουγεται αψογα και απαιχτα.Ειναι το πρωτο τηλεφωνο που εχω και ακουω ετσι δυνατα και καθαρα το συνομιλητη μου.Και δεν εχω τερμα την ενταση του ακουστικου.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω.

 

ϊσως το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Ψάχνει η αδερφή μου κινητό και την βοηθάω. Επειδή είδα αυτό, αλλά διάβασα κάτι για άθλια ποιότητα κλήσης, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει/διαψεύσει? Πώς ακούγεται ο άλλος όταν μιλάτε?

Ευχαριστώ.

Και σε εμενα το ιδιο.......ακουγεται παρα πολυ καλα:D

Link to comment
Share on other sites

σε λευκο κυκλοφορει?

 

εχω επιδοτηση απο cosmote shop only,και με ενημερωσαν οτι δεν εχουν και θα μου στειλουν το κλασσικο μαυρο...

 

ναι, εχει ο γερμανος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση?το πήρα σήμερα απτον πατέρα μου γιατί δεν το βόλευε και θέλω να ρωτήσω το εξής, υπάρχει καμια περίπτωση να είναι κλειδωμένο στο δίκτυο της cosmote?δεν μπορώ να βάλω vodafone καρτα?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung S5230 Tocco Lite / Star

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...