Jump to content

Αγορά νέας οθόνης: TFT 15'' ή CRT 17''?


Sovjohn
 Κοινοποίηση

Ποια Samsung?  

55 members have voted

  1. 1. Ποια Samsung?

    • 15'' TFT
      35
    • 17'' CRT
      14
    • Άλλη επιλογή γύρω στα 300 (+ - 50) €
      5
    • Κάτι άλλο
      1


Recommended Posts

Έχει και TCO '03 όμως, που λίγες έχουν.

 

Από 17άρες CRT ποιές θα πρότεινες ;

 

Με βάζεις σε σκέψεις.

 

Από την άλλη προτιμώ να έχω την υγεία στα μάτια μου, αφού σερφάρω αρκετές ώρες και δεν με ενδιαφέρουν άμεσα τα πολύ κινούμενα γραφικά.

 

Εσύ τι λές ;

 

:happy:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Den proteino 17ra CRT...Pros 8eou...aytes pe8ainoun siga siga :)

 

Omos, epeidh ayth h 15ra TFT sigoura 8a vgainei pio akrivh apo kapoies 17res TFT, proteino na pareis mia 17ra TFT...Isos oxi Sony h Eizo, alla polles markes (ma polles) einai aksiopistes..

 

(Iiyama, Viewsonic, Samsung, Hitachi, kai alles)

 

Stoixhma oti 8a sou kostisei oso kai h Eizo 15ra (pano kato) kai 8a exeis kai 20 ms response time, kai kala specs:)

 

Ayta peri TCO 99 kai 03 mhn ta polyvlepeis, ola ta montela tou xronou 03 8a exoun, alla synh8os oi diafores den einai aksioshmeiotes..Ego TCO99 o8onh exo atm as poume :)

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον blackup

 

Για κοίτα καλά τα specifications (--> http://www.eizo.co.jp/welcome/products/lcd/L367/spec.html) της παραπάνω οθόνης και θα καταλάβεις ότι δεν είναι σαν τις άλλες 15άρες TFT. Τσέκαρε και το χρόνο απόκρισης.

 

;)

 

 

 

Εχω εμπειρία από την επίσης νέα Eizo367 σε 15'' ,την οποία όποιος την δεί να λειτουργεί δίπλα με παλαιότερο μοντέλο όπως πχ η 365 την οποία έτυχε να "συγκρίνω" εγώ .....θα καταλάβει τι εννοώ !! (και ισχύει για όλη την νέα σειρά xx7)

 

- H απεικόνιση είναι καλή όχι όμως σαν τα προηγούμενα μοντέλα ....η ποιότητα κατασκευής απαράδεκτη από τα πλαστικά......ούτε στήριξη τα καλώδια σύνδεσης δεν έχουν ,αλλά ούτε και περιλαμβάνονται στην συσκευασία κλπ - (Φαίνεται όμως η Eizo ότι δεν πουλά πια διεθνώς όπως παλιά....και κάνει περικοπές ,αφού επιμένει "Μade in Japan" )

 

Οσο για το ΤCO 2003 ,είναι γνωστό ότι ανά διαστήματα αναβαθμίζεται το "οικολογικό" προτυπο .

Aυτό συνήθως δεν είναι τόσο ορατό σε μας ,από μια οθόνη... έστω και με ΤCO95 (που πολλά ίδια μοντέλα έχουν όταν έιναι σε μαύρο χρώμα) ,.....απλά είναι ένα από τα πολλά πρότυπα,(και ίσως πιό γνωστό από το αυτοκόλλητο) design τυποποίησης (πλαστικά μέρη ,βάρος κλπ....)-

 

--Εξαλλου η Εizo 367 που είχα δεί ,είχε ΤCO99 ,με κατασκευή 12/2002 ενώ τώρα αναφέρεται με ΤCO2003 από παραγωγή Απρίλιου και μετά -ελπίζω ν'άλλαξε και με hardware revision !!-

http://www.eizo.co.jp/welcome/products/lcd/l367/contents.html#

 

http://www.eizo.co.jp/welcome/support/glossary/t13_i.html

 

Βασικότερο όμως είναι :

 

http://www.eizo.co.jp/welcome/support/glossary/m05.html

... που συνήθως παρατηρεί κανείς αν το τηρούνε ή το γράφουν πολλές οθόνες ?

 

Tέλος για το "Response Time Rise Time: 6 ms, Fall Time: 19 ms " o μέσος όρος μετρά συνήθως (ή το τελείωμα fall που μπορεί να αφήσει "σκιές" .) ---Ομως στις "ακριβές" οθόνες της κάθε κατηγορίας, με τις πιό πλούσιες ρυθμίσεις ,αυτό σχεδόν δεν υπάρχει με μικρομετρικές ρυθμίσεις ,ή δεν γίνεται αντιληπτό....

 

Εννοείται ΤFT οθόνη χωρίς να την συνδέσει κανείς με DVI είσοδο κάρτας γραφικών ,είναι "ψιλοβιασμός" για την λειτουργία σε σταθερότητα και ποιότητα απεικόνισης της οθόνης (σαν να οδηγείς ferrari με 80χλμ )

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Υπάρχουν πολλές οθόνες που τα πάνε αρκετά καλά με τα κινούμενα γραφικά τώρα πια. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί σαφώς τα τελευταία χρόνια και συνεχίζει να βελτιώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα μάτια (που πολύ σωστά κοιτάμε όλοι μας) αλλά και η δουλειά που κάνει κανείς με το PC του. Εγώ έχω μια 19 στη δουλειά που ασχολούμε με GIS γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Όταν κάνεις ερμηνεία με χρώματα η παραμικρή αλλοίωση σε δυσκολεύει. Στο σπίτι θα αγοράσω μια 17 TFT γιατί περνάω πολλές ώρες προγραμματίζοντας και μου έχουν βγει τα μάτια.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Sony Trinitron Multiscan 100GS 15" και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο τα τελευταία 6 (δεν σας δουλεύω) χρόνια. Υποστυρίζει μέχρι 1280x1024.

Από τα χέρια μου (μάλλον από τα μάτια μου) έχουν περάσει και δίαφορες TFT, αλλά πιο συγκεκριμένα:

  • μια Sony (δεν θυμάμαι μέγεθος και τύπο)
  • μια ημιάγνωστης μάρκας (φτηνιάρικη)

Η φτηνή εννοήται πως ήταν για τα μπάζα (μετά από 3 μήνες καμμένο pixel και μετά από 6 καμμένη οθόνη)

Η Sony ήταν πιο ακριβή και άξιζε τα λεφτά της, αλλά εγώ είμαι από τους περίεργους τύπους που θέλουν κάτι παράξενες αναλύσεις 1152x864 και για αυτόν το λόγο οι CRT για εμένα είναι μονόδρομος προς το παρόν.

Το μέλλον θα δείξει.

 

Ο τρόπος που επιλέγω οτιδήποτε για το PC μου είναι ένας και μοναδικός:

- Αν δουλεύει αύριο τόσο καλά όπως δούλεψε σήμερα (αρκεί να μην κάνεις μλκιεα) και η απόδοσή του είναι άνω του μετρίου ή του στόχου ΄τοτε αξίζει τον κόπο

πχ: Linux Vs Window$: το linux ότι και να του κάνεις (εκτός από διάφορες μλκιες με τον root account το οποίο ούτως ή άλλως πρέπει να χρησιμοποιήται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις) δεν μπορείς να το καταστρέψεις ως σύστημα, ακόμα και αν το προσπαθήσεις. Αύριο θα δουλεύει. Για τα window$ δεν χρειάζεται να πω τίποτα.

Αντίστοιχα: CRT Vs TFT: Από την εμπειρία μου και μόνο μια CRT που άντεξε 6 χρόνια και δείχνει να αντέχει άλλα 2~3 αξίζει πολύ περισσότερο από μία TFT που με τα καμμένα της pixel και τις περιορισμένες αναλύσεις θα αλλαχθεί μέσα στην τριετία.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: CD-RW πήρα όταν είχαν φτάσει τις ταχύτητες 52x24x52x ως κάτι το απλό και δεδομένο.

We apologize for the inconvenience
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (22 Ιούλ. 2004 , 15:24)

 

Υπάρχουν πολλές οθόνες που τα πάνε αρκετά καλά με τα κινούμενα γραφικά τώρα πια. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί σαφώς τα τελευταία χρόνια και συνεχίζει να βελτιώνεται.

 

H texnologia stis tft exei proxorisei kai iparxoun pleon othones oi opoies ipostirizoun ikanopoiitika ta kinoumena grafika.to kako einai oti oi sigekrimenes tft othones tha einai poli pio panw se timi apo tis entry level tft aksias 350 euro +-

Opws milise poli sosta enas filos prin,prepei na koitakseis ti theleis kai na oriseis tis protereotites sou.an eisai px arketes ores sto pc kai to xrisimopoieis gia ergasies,internet,chat tote TFT asizititi dioti ekpempei ligoteri aktinovolia kai einai pio fililki gia ta matia.

An pali to pc to xrisimopoieis mono gia paixnidomixani kai eisai to poli ena 2 oro mprosta stin othoni tote xtipa mia 19ara me ta idia lefta crt kai eisai ok.

An pali ta kaneis kai ta dio...diladi kai paizeis kai internet kai eisai polles ores sto pc..dialekse..i kala grafika kai kourastiko gia ta matia sou i metria grafika kai ksekourastiko gia ta matia sou :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR (24 Ιούλ. 2004 , 15:44)

 

TFT asizititi dioti ekpempei ligoteri aktinovolia kai einai pio fililki gia ta matia.

 

 

Oi TFT DEN ekpempoun KA8OLOU aktinovolia... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος vrinek502 (24 Ιούλ. 2004 , 14:29)

 

1) CRT Vs TFT: Από την εμπειρία μου και μόνο μια CRT που άντεξε 6 χρόνια και δείχνει να αντέχει άλλα 2~3 αξίζει πολύ περισσότερο από μία TFT που με τα καμμένα της pixel και τις περιορισμένες αναλύσεις θα αλλαχθεί μέσα στην τριετία.

 

2) ΣΗΜΕΙΩΣΗ: CD-RW πήρα όταν είχαν φτάσει τις ταχύτητες 52x24x52x ως κάτι το απλό και δεδομένο.

 

 

 

1) Aπό που συμπεραίνεις ότι μια καλής ποιότητας TFT δεν έχει αντοχή στο χρόνο ?

 

2) Τι σημαίνει αυτό ,ότι πριν δεν υπήρχαν αξιόλογα (ποιοτικά) προιόντα,και οι επιδόσεις είναι το παν ?

Link to comment
Share on other sites

Αν αγόραζα καινούργια οθόνη, θα έπαιρνα TFT. Είδα σε έναν φίλο μου μια tft sony 15" ( δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά θα φροντίσω να το μάθω ) και έπαθα πλάκα. Τα χρώματα φαινόντουσαν ΤΕΛΕΙΑ! Και μου φαίνεται ότι ήταν καλύτερα από CRT.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Loipwn as pw mia akoma fora thn gnwmh mou..8a prwteino.

 

TFT an 8es na kaneis ta panta ektos VIDEO kai GAMES,to ghosting akoma kai ligo otan einai stis akribes o8ones einai toso enoxlitiko gia ta matia pou emena toulaxistwn kanoun poulakia meta apo kapoia wra,An 8es games kai video den 8a sou kanei h TFT,to kalutero einai na pas se kanena filo sou pou exei TFT kai pekse ena grhgoro FPS kai an den se enoxlhsei meta apo kapoia wra tote paei na pei oti eisai ok.Pantws h TFT afou exei 0 aktinobolia einai sigoura kaluterh gia ta matia,an kai egw pou eimai kapoia xronia kai kleinw akoma kai panw apo 8 wro se CRT den exw problhmata me ta matia mou,kai einai polla ta xronia pistepse me!!!Alla auto den einai standar,kapoious mporei na tous enoxlei,as poume emena se opoia allh CRT ektos sony ka8hsw panw apo 1 wra exw MEGALO problhma,omws sths sony kai thn nokia pou exw thn 17ara,ka8ome aneta trelles wres panw ap to pc,xwria pou oi Nees CRT sigoura exoun kalutera filtra ap thn palia thn dikia mou.Gia auto opoios 8elei na dialeksei mai ap tis 2 texnologies prepei 1a na dei th 8elei na kanei,na tis dei kai tis 2 se action,kai meta apofasizei ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια, όπως εδώ :

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?postid=485969#post485969

 

"....Αν δεν αναφερεις τι συγκεκριμένα είδες σε σύγκριση CRΤ/TFT ,δεν πρέπει να τα "περιφέρεις" τα ίδια σε κάθε τοπικ για ΤFT, για να σχηματίζει κανείς τις ίδιες "αρνητικές" εντυπώσεις, χωρίς αντίλογο....."

 

Tα υπόλοιπα δείχνουν εμπάθεια που μόνο εσύ γνωρίζεις γιατί !

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό και καλό θα ήταν να σταματήσει. Δεν ξέρω γιατί επιμένει τόσο πολύ στο "πρόβλημα" που έχουν οι οθόνες tft στα κινούμενα γραφικά και στο video, αλλά από αυτά που έχω δει εγώ, τουλάχιστον στα πιο ακριβά μοντέλα, δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Οι οθόνες tft έχουν κάνει άλματα βελτίωσης και έχουν τόσα πλεονεκτήματα που είναι πραγματικά άδικο να ψάχνουμε για προβλήματα. Αρκετά με το off topic όμως.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...