Jump to content

Φωτογραφίες


ladybirda
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι, στα φωτογραφεία αυτά που αναλαμβάνουν εκδηλώσεις (πχ γάμους βαφτίσια) τις φωτογραφίες αυτές που τράβηξαν από την εκδήλωση που τις εμφανίζουν,έστω ότι τις θέλουμε να τις έχουμε και σε ηλεκτρονική μορφή,να μας τις αποθηκεύσει ας πούμε σε ένα cd.Έχει δικαίωμα ο φωτογραφος να αρνηθεί να μας δώσει τις φωτογραφίες και σε ηλεκτρονική μορφή;; Θέλω να πω και νομικά έχει τέτοιο δικαίωμα από τη στιγμή που το υλικό προέρχεται από δική μας εκδήλωση και πληρώθηκε και για όλη τη δουλειά του;;

Γνωρίζει κανείς κάτι επ'αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα φωτογραφια που εχω παει πλεον δινουν και ενα CD με το υλικο,δεν χρειαζεται να τους πεις αλλα αν το ζητησεις δε νομιζω να αρνηθουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω νομιζω οτι ολοι δινουν το cd αλλα τυπικα απο οτι ειχα διαβασει και αλλου ειναι πνευματικη ιδιοκτησια του φωτογραφου και μπορει αν θελει να αρνηθει να σου δωσει cd.

Επειδη τον πληρωνεις δεν αλλαζει κατι νομιζω, γιατι δεν εχεις υπογραψει οτι οι φωτογραφιες θα ειναι μεν τραβηγμενες απο τον φωτογραφo αλλα θα διατηρεις εσυ τα πνευματικα δικαιωματα.

Link to comment
Share on other sites

Κ όμως το αρνήθηκαν!!Γιαυτο μου έκανε εντύπωση και ρώτησα αν έχουν τέτοιο δικαίωμα,να αρνηθούν να μας δώσουν το υλικό που προέρχεται απο δική μας εκδήλωση!!
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο έπαθε ο ξάδερφός μου πέρυσι στον γάμο του...ο φωτογράφος αρνείται να του δώσει το cd,υποστηρίζοντας ότι είναι πνευματική ιδιοκτησία και κατ'επέκταση ζητάει τρελά λεφτά για επανεκτύπωση φωτογραφιών (αυτές που δίνεις σε συγγενείς που παρευρέθησαν στην εκδήλωση)...

για μένα λαμογιά big time...ή το δηλώνεις εξαρχής ή απλά δίνεις το cd μιας και έχεις ήδη πληρωθεί για την δουλειά και μάλιστα όχι και λίγα (ως γνωστόν οι γάμοι είναι καλές ''αρπαχτές''-δήλωση φίλου φωτογράφου)

Link to comment
Share on other sites

Κ όμως το αρνήθηκαν!!Γιαυτο μου έκανε εντύπωση και ρώτησα αν έχουν τέτοιο δικαίωμα,να αρνηθούν να μας δώσουν το υλικό που προέρχεται απο δική μας εκδήλωση!!

 

Και σε μένα μου έδωσαν τα cd με όλες τις photo ... βασικά σε 2 dvd ήταν μιας ήταν πολλές photo (από γάμο) σε υψηλή ανάλυση! Δεν βρίσκω κάποιον λόγο να αρνηθεί να στα δώσει!!!

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί να το έχασαν και να σου λέει ιστορίες τώρα και τέτοια! Μαζευτείτε αύριο κάμποσοι και κάντε του μια επίσκεψη όλοι μαζί , πάρτε και το Μανιάτικο το βλέμμα :p... ΑΝ δεν το έχει χάσει , να σαι σίγουρη θα στο δώσει!!!;)

 

Μπορεί να είναι και αυτό που λέει και ο Nikos_s3 από πάνω!

Τι άλλο θα σκεφτόταν ένα Ελληνικό φωτογραφικό λαμόγιο!!! Από παντού να τ' αρπάξουν!!!:down:

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να σου δωσει σε cd οτι θα παρεις και στα χερια σου τυπωμενες.

ειδαλως αν σου δωσει ολες τις φωτο εσυ μετα θα βγαλεις οσες θελεις χωρις αυτος να βγαλει μια δραχμη.

καλο ειναι να γινεται συμφωνια εξαρχης.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καταγγελία! Μην τον αφήσεις έτσι. Αυτός δεν στις δίνει και να τον έχεις ανάγκη άμα θα θες επανεκτύπωση. Μην τον αφήσεις έτσι!!!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει για γάμους, βαφτίσια κτλ.... πατάει στο ότι ο ίδιος είναι αυτός που τράβηξε τις φώτος και όχι εσύ... και γενικά σε τέτοιες εκδηλώσεις κοιτάνε να βγάλουν από παντού... οπότε σου λέει δεν θα μπορείς να τις επανεκτυπώσεις οπότε σκάστα σε μένα να στις βγάλω αντίτυπα και να στις χρεώσω χρυσές... κλασσικά λαμόγια!
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη δουλεια πριν προχωρισεις σε καταγγελειες ειναι να πας σε καποιον δικηγορο να σου πει τι ισχυει και αν εισαι καλυμενος νομικα που οπως και αν ειπα παραπανω δεν νομιζω. Απο την στιγμη που δεν εχεις υπογραψει οτι οι φωτογραφιες που θα παραχθουν θα ειναι δικο σου πνευματικο δικαιωμα δεν νομιζω να καταφερεις κατι.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως υπάρχει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα. Όταν αναφέρατε για πνευματικά δικαιώματα έψαξα λίγο στο internet και βρήκα αυτό http://www.foebus.gr/stcontent.asp?catid=15. Η 4η ερώτηση αναφέρεται καθαρά σε αυτό το ζήτημα. Λέει ότι αν δεν έχει προηγηθεί γραπτή συμφωνία πελάτη και φωτογράφου,ο φωτογράφος μπορεί να αρνηθεί να δώσει τα αρχεία.

Τι να πω τώρα μόνο αν τον πιάσουμε στο φιλότιμο και τα δώσει.Αλλιώς θα βγάλει από τις επανεκτυπώσεις διπλά λεφτά!! :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και αυτό που λέει και ο Nikos_s3 από πάνω!

Τι άλλο θα σκεφτόταν ένα Ελληνικό φωτογραφικό λαμόγιο!!! Από παντού να τ' αρπάξουν!!!:down:

 

Τι λες μωρέ; Η δουλειά του είναι να πουλάει φωτογραφίες. Τι ελληνικό φωτογραφικό λαμόγιο και κουραφέξαλα; Με το κομμάτι πληρώνεται και ότι σου δώσει θα το πληρώσεις. Δηλαδή άμα εχει βγάλει 1000 φωτογραφίες θα στις δώσει τζάμπα σε CD; Άλλωστε υπάρχει και ο παραπάνω νόμος πάντως. Οπότε είτε συμφωνείς είτε όχι δεν έχει σημασία!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, μου έδωσε το CD με τις φωτογραφίες σε χαμηλότερη ανάλυση. Εκτυπώνονται μια χαρά σε 10x15 αλλά χαλάει άμα θές να την κάνεις μεγαλύτερη. Αναγκαστικά πρέπει να το κάνεις στον ίδιο.
:blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...