Jump to content

Σύνδεση καλωδιακού PC με ασύρματο laptop


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια. Είμαι άσχετος σε ότι αφορά το δίκτυο και έχω ανάγκη τις γνώσεις σας.

Θέλω να κάνω σύνδεση του καλωδιακού PC με το ασύρματο laptop.

Τι ακριβώς εννοώ.

Θέλω να βλέπει το laptop το PC και αντίστροφα να έχω πλήρη έλεγχο και να μπορώ να ανταλλάσσω αρχεία.

Έχω το CONN-X του ΟΤΕ με ασύρματο modem

Το PC συνδέεται μέσω ethernet με το modem και έχει κανονικά internet.

Το laptop συνδέεται ασύρματα μέσω του wirelees του modem και έχει και αυτό κανονικά επικοινωνία.

Ως εδώ κανένα πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω κάνει 1000 δοκιμές με διάφορες ρυθμίσεις (που διάβασα) αλλά καμία δεν είχε αποτέλεσμα

Έψαξα πολύ στο foroum για πληροφορίες αλλά όλες αφορούν σύνδεση με δυο ασύρματες κάρτες η καλωδιακή ζεύξη, αλλά καμία αναφορά για την δική μου περίπτωση.

Διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολλοί έμπειροι φίλοι στο foroum και γι αυτό θα παρακαλούσα όποιος έχει καλή διάθεση ας με βοηθήσει, θα του ήμουν πολύ ευγνώμων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ/Γ έχω βαρεθεί να ανεβοκατεβαίνω σκάλες για να πάρω ένα αρχείο ας πούμε.

καθε μερα αλλη μερα

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να "τρέξεις" τον οδηγό εγκατάστασης δικτύου (είναι μέσα στο "Συνδέσεις δικτύου") και στα δυο μηχανήματα και να ανήκουν στο ίδιο workgroup. Αυτό ισχύει για τα xp, εάν έχεις άλλο λειτουργικό πρέπει να μας πεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτρεξα και τον οδηγό αλλά δεν εμφανίζει τίποτα.

Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι άλλο

καθε μερα αλλη μερα

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακου

Πανε αρχικα στο Πρωτο PC (Το καλωδιακο)

Πανε πινακας ελεγχου > συνδεσεις δικτυου > τοπικη συνδεση > δεξι κλικ ιδιοτητες > tcpip ιδιοτητες

Bαλε τα εξης :

Δ/ΣΗ IP : 192.168.X.7 (οπου Χ ειναι το βασικο ψηφιο της διευθυνσης του router - π.χ αν η διευθυνση του router σου ειναι 192.168.1.254 τοτε εσυ βαζεις 192.168.1.7)

Subnet :Απλα πατα συμπληρωνεται αυτοματα

Gateway ip ή κεντρικη πυλη : <Η διευθυνση ΙΡ του router σου>

DNS Adresses

195.170.0.1

195.170.2.2

ΟΚ Και κανε και μια επανεκιννηση

Πανε στο laptop και κανε ακριβως το ιδιο απλα στην διευθυνση IP αντι να βαλεις 192.168.Χ.7 θα βαλεις 192.168.Χ.8

 

Στη συνεχεια θα δημιουργησεις ενα κοινοχρηστο φακελο σε καποιο απο τα 2 PC.(Δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας,δημιουργια φακελου,μετα ιδιοτητες > και τον κανεις κοινοχρηστο απο την καρτελα κοινη χρηση αν θυμαμαι καλα στα ΧΡ)

Σε αυτο το φακελο θα βαλεις τα αρχεια που θελεις να μεταφερεις ή να παρεις

Και για να μεταφερεις/δωσεις ανοιγεις το θεσεις δικτυου ή γενικα οποιδηποτε παραθυρο και εισαγεις την ΙΡ διευθυνση του υπολογιστη που θες να μπεις για να παρεις τα αρχεια ή να τα βαλεις στο φακελο που δημιουργησες.Τωρα αν λεει οτι η ΙΡ ειναι ανυπαρκτη,πανε ο υπολογιστης μου>ιδιοτητες > ονομα υπολογιστη και εκει κατω θα δεις ενα κουμπακι ΤΟΜΕΑΣ...Το ανοιγεις και βαζεις ιδιο ονομα τομεα και στα 2 PC - Π.Χ ΤΟΜΕΑΣ ΚΑΙ ΤΟΜΕΑΣ - στα αγγλικα-)

Οσο θυμαμαι τωρα ετσι πρεπει να ηταν στα ΧΡ.

Ελπιζω να σε βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...