Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Αν όντως ισχύει θα με κάνουν όντως να σκεφτώ πιο σοβαρά το Desire. Τουλάχιστον εκείνο σίγουρα θα πάρει 2.2 κάποια στιγμή, ενώ ήδη με την 2.1 πετάει..

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα επιτέλους τρόπο να στέλνουμε SMS με 160 ελληνικούς χαρακτήρες!

 

Δουλεύει, υποτιθετε, σε stock και σε rooted hero.

 

1. κατεβαζετε το low resolution από εδω ανάλογα με την έκδοση που τρέχει ο hero σας.

2. unzip και μέσα έχει τα HTC_IME_lo.apk και το clicker.apk

3. όσοι έχετε sense εγκαθιστάτε μόνο το HTC_IME_lo.apk οι υπόλοιποι(AOSP) και τα δύο.

4. πάτε ρυθμίσεις -> γλώσσα και πληκτρολόγιο και τικάρετε το HTC_IME mod

5. πατάτε από κάτω που ξαναλέει HTC_IME mod για να κάνουμε μερικές ρυθμίσεις...

6. πάτε στο text input και τικάρετε το Replace chars

7. τικάρετε και το ...only in SMS για να γίνετε αυτό μόνο στα SMS!

8. πατάτε από κάτω στο Forbidden chars και γράφετε με μικρά ελληνικά και χωρίς κενά: ςερτυθιοπασδφγηξκλζχψωβνμ και μετά ok

9. πατάτε στο Replacement chars και γράφετε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ και χωρίς κενά: ΣΕΡΤΥΘΙΟΠΑΣΔΦΓΗΞΚΛΖΧΨΩΒΝΜ και μετά ok

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: αυτά με τα μαύρα πρέπει να τα γράψετε με το Ελληνικό πληκτρολόγιο και τα κόκκινα με το αγγλικό αλλιώς δεν θα γίνει τίποτα!

 

Αν τα κάνετε όλα σωστά, κάθε φορά που θα πατάτε κάποιο μικρό ελληνικό γράμμα θα αντικαθιστάτε με το κατάλληλο κεφαλαίο.

Όλο αυτό το κάνουμε γιατί όταν πληκτρολογούμε ένα γράμμα που είναι κοινό στα δύο αλφάβητα ο μετρητής γυρίζει στους 70 χαρακτήρες.

 

Ελπίζω να σας βοήθησα!

 

Στο Handcent που έχει και Τ9 δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Στο Handcent που έχει και Τ9 δουλεύει;

 

Γενικά με Τ9 δεν δουλεύει το "κόλπο"! γιατί πολύ απλά το Τ9 θα σου τα μετατρέπει σε μικρά με τόνους και πάλι θα πέφτεις στους 70 χαρακτήρες!

 

Το όλο πράγμα έχει μια βλακεία όμως, που ανακάλυψα χτες όταν ήθελα να στείλω το ίδιο μήνυμα σε πολλούς παραλήπτες..

Το replacement λειτουργεί και εκεί που γράφεις τον παραλήπτη με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τους βρεις γράφονταν τα 2-3 πρώτα γράμματα του ονόματός τους καθώς όταν τα μετατρέπει σε κεφαλαία Ελληνικά δεν βρίσκει τίποτα,ακόμα και αν είναι γραμμένα με ελληνικά γράμματα!

Επικοινώνησα με τον developer μήπως και το βγάλει από εκείνο το πεδίο..θα σας ενημερώσω.

VANILLA AOSP :up:

CMH 1.4.3 -- CyanogenMod for Hero

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με Τ9 δεν δουλεύει το "κόλπο"! γιατί πολύ απλά το Τ9 θα σου τα μετατρέπει σε μικρά με τόνους και πάλι θα πέφτεις στους 70 χαρακτήρες!

 

Το όλο πράγμα έχει μια βλακεία όμως, που ανακάλυψα χτες όταν ήθελα να στείλω το ίδιο μήνυμα σε πολλούς παραλήπτες..

Το replacement λειτουργεί και εκεί που γράφεις τον παραλήπτη με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τους βρεις γράφονταν τα 2-3 πρώτα γράμματα του ονόματός τους καθώς όταν τα μετατρέπει σε κεφαλαία Ελληνικά δεν βρίσκει τίποτα,ακόμα και αν είναι γραμμένα με ελληνικά γράμματα!

Επικοινώνησα με τον developer μήπως και το βγάλει από εκείνο το πεδίο..θα σας ενημερώσω.

 

Θα 'ταν χρήσιμο να στέλναμε όλοι ένα mail στο δημιουργό του handcent μήπως κοιτάξει το θέμα στο επόμενο update. admin@handcent.com

 

edit: μου απάντησε και σύντομα θα μιλήσουμε στο google talk για να του πω αναλυτικά.

Edited by bluesax
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον εχει την ορεξη να το διαβασει, εγω βαρεθηκα να βλεπω ημερομηνιες μονο:

 

http://www.eurodroid.com/2010/06/htc-hero-set-to-get-android-2-1-from-june-29-in-france/

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μιλάμε για Handcent, μετά την αναβάθμιση στην .95, επανεγκατέστησα το Handcent. Παρ' όλο που όρισα το Handcent ως την εφαρμογή για χειρισμό των SMS/MMS, συνεχίζω να παίρνω ειδοποίηση (notofication) τόσο από το Handcent, όσο και από το Messages.

Πως μπορώ να απενεργοποιήσω την ειδοποίηση από την Messages?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα Messages και άνοιξε τα settings τους. Έχει κάπου εκεί τσεκαρισμένα τα Notifications. Βγάλτα από εκείνη την εφαρμογή και άφησε notification μόνο από το Handcent.
Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες ώρες θα έχουμε λύση στο πρόβλημα των SMS από το Handcent. :)

 

Μακάρι, αν και δεν νομίζω γιατί και παλιότερα είχα μιλήσει στο forum τους αλλά δεν έγινε τίποτα..ελπίζω να με διαψεύσουν!

VANILLA AOSP :up:

CMH 1.4.3 -- CyanogenMod for Hero

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, αν και δεν νομίζω γιατί και παλιότερα είχα μιλήσει στο forum τους αλλά δεν έγινε τίποτα..ελπίζω να με διαψεύσουν!

 

Μιλάω απευθείας στο Google Talk με τον προγραμματιστή, το προετοιμάζει αυτές τις μέρες και σε λίγο καιρό θα έχουμε beta testing. Είναι δηλαδή σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες chat, testing και επέξηγήσεων με το δημιουργό του πιο δημοφιλούς προγράμματος SMS για το Android, τελικά κατάφερε να λύσει το πρόβλημα των "κομμένων" SMS στα ελληνικά. Τις επόμενες 24-36 ώρες θα βγει update στο Market που θα περιέχει το final fix. Επειδή βρίσκεται ακόμα σε φάση beta testing, θα ήθελα 14 ακριβώς χρήστες του εν λόγω προγράμματος να χρησιμοποιήσουν για ένα 24ωρο την beta7 έκδοση και να μου στείλουν mail με οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει σε PM το Gmail του, αφού θα έχει εγκαταστήσει το προγραμματάκι tAttachApkInstaller από το Μάρκετ, το οποίο θα διευκολύνει την εγκατάσταση του apk απευθείας από το mail. (Η εγκατάσταση γίνεται ως εξής: Download και εγκατάσταση του tAttachApkInstaller από το Μάρκετ ---> άνοιγμα mail στο κινητό ---> προεπισκόπηση ---> tAttachApkInstaller ---> Εγκατάσταση). Αν λάβω πολλά μυνήματα θα σταλεί στους πρώτους 14. Επαναλαμβάνω στέλνετε μόνο GMail.

 

Edit: Για την ώρα δουλεύει μόνο με ελληνικό interface στο κινητό.

Edited by bluesax
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος που το οργάνωσες, ελπίζω να βγει μια λύση.

 

Μου έσπασε (πως τα κατάφερα αλήθεια) το καλώδιο που συνδέετε με το μπριζάκι που έχει το πακέτο μέσα του Hero για φόρτιση. Ξέρει κανείς για τι καλώδιο πρέπει να ψάξω; 4 pins;

 

Ευχαριστώ :)

 

ΥΓ

 

Σόρυ αλλά δεν πολύμπαινω εδώ συχνα, McKriss συμφωνώ πως με το root μπορείς να ανεβάσεις την ταχύτητα και αυτό είναι ένα μεγάλο +, αλλά προσωπικά δεν έχω και πολύ πρόβλημα με την ταχύτητα του κινητού (αν θες εξήγησε σε ένα post σου τι είναι αυτό το Jit που έγραψες ,δεν έχω ιδέα), ούτε να σου πω την αλήθεια πεθαίνω και για το update. Για κάποιες εφαρμογές μόνο και για να δω αν παίζουν οι φωνητικές εντολές για το Ndrive που έχω αγοράσει. Το Root το έχω ως λύση όταν πραγματικά δεν θα παίζουν άλλα updates, μετά την 2.1 ίσως που δεν θα ξαναπαίξει update :)

 

Έχω δει και το Guide αλλά μου φαίνεται λίγο μπέρδεway η κατάσταση να το κάνω. Αν φτάσουμε εκεί, παίζει να σου στείλω κανά pm μιας και έχεις πάρει το κολάι πια :cool:

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλώδιο με υποδοχή USB-Mini (από αυτά που έχουν πολλές συσκευές) κάνει τη δουλεία. Δε χρειάζεσαι το καλώδιο της HTC.

 

Επίσης, το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Hero εδώ και 6 μήνες είναι η αποσύνδεση του Wi-Fi όταν βρίσκεται σε standby mode. Αδιανόητο και εκνευριστικό. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλώδιο με υποδοχή USB-Mini (από αυτά που έχουν πολλές συσκευές) κάνει τη δουλεία. Δε χρειάζεσαι το καλώδιο της HTC.

 

Επίσης, το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Hero εδώ και 6 μήνες είναι η αποσύνδεση του Wi-Fi όταν βρίσκεται σε standby mode. Αδιανόητο και εκνευριστικό. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος;

 

Για δοκίμασε..

 

Ρυθμίσεις --> Ασύρματο και δύκτια --> Ρυθμίσεις Wi-Fi --> πάτα το κουμπί menu και μετά Σύνθετα --> Πολιτική κατάστασης αδράνειας Wi-fi --> και επέλεξε "Ποτέ όταν είναι συνδεδεμένο"

 

Let me now!

VANILLA AOSP :up:

CMH 1.4.3 -- CyanogenMod for Hero

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να είναι. Ευχαριστώ. :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Θελω να συγχρονισω τις επαφες μ με gmail αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα....Μπορει καποιος να μ πει πως ακριβως γινεται???Η ενναλακτικα καμια εφαρμογη για να κανω backup τις επαφες μ ωστε αν κανω το update να μην χαθουν...

 

Επισης κανω το κολπο με την ημερομηνια για το update αλλα δε μ ερχεται κανενα notification,κανω κατι λαθος??

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Θελω να συγχρονισω τις επαφες μ με gmail αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα....Μπορει καποιος να μ πει πως ακριβως γινεται???Η ενναλακτικα καμια εφαρμογη για να κανω backup τις επαφες μ ωστε αν κανω το update να μην χαθουν...

 

Επισης κανω το κολπο με την ημερομηνια για το update αλλα δε μ ερχεται κανενα notification,κανω κατι λαθος??

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Γεια σου,

πρόσφατα αποφάσισα να τα έχω ΟΛΑ στο gmail (επαφές,ημερολόγιο,εφαρμογές)

Είναι βολικό αν flashαρεις συχνά roms..μετά το μόνο που κάνεις είναι, περιμένεις να κάνει το κινητό από μόνο του sync με το λογαριασμό σου στη google και έχει πάλι όλες σου τις επαφές, όλα σου τα ραντεβού και όλες τις εφαρμογές που είχες κατεβάσει από το market!

Υπάρχει στο market το ContactSync που μετατρέπει τις επαφές του τηλεφώνου σε google contacts..μετά τις συγχρονίζεις με τον λογαριασμό σου!

Εγώ βέβαια το είχα κάνει manual..δλδ HTC sync με outlook..μετά export σε ένα format που μπορείς να το κάνεις inport στο gmail(δεν το θυμάμαι αλλά στο gmail το γράφει) και μετά το έκανα inport στο gmail...

Για το ημερολόγιο δεν ξέρω...δεν το έψαξα..τότε είχα 5-6 καταχωρίσεις και δεν ασχολήθηκα..τις ξαναπέρασα με το χέρι στο gmail..

VANILLA AOSP :up:

CMH 1.4.3 -- CyanogenMod for Hero

Link to comment
Share on other sites

Achillx να σε ρωτήσω τότε αφού κάνεις αυτό που κανα και γω. Έχω περάσει και εγώ τις επαφές στο gmail. Τώρα όποτε όμως στέλνω ένα μέιλ σε διεύθυνση που δεν υπάρχει σε κάποια επαφή, το προσθέτει στις επαφές και έτσι έχω ανάμεσα στα τηλέφωνά μου και άσχετα e-mails που χω στείλει. Γίνεται κάπως να μη τα τραβάει αυτόματα εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Πρόσωπα->Ομαδες(με τον slider κατω)->πατας μενου->Συγχρονισμός ομάδων και φροντίζεις να ειναι αποεπιλεγμένη η επιλογή Ολες οι επαφες ή κατι τέτοιο....
loyk at loykoylos
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε..

 

Ρυθμίσεις --> Ασύρματο και δύκτια --> Ρυθμίσεις Wi-Fi --> πάτα το κουμπί menu και μετά Σύνθετα --> Πολιτική κατάστασης αδράνειας Wi-fi --> και επέλεξε "Ποτέ όταν είναι συνδεδεμένο"

 

Let me now!

 

Το δοκίμασα. Η καλύτερη λύση είναι το "Ποτέ" (Never)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...