Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως δεν φταίει η GOOGLE.Έχει ειπωθεί ότι το 2.2 μπορεί να παίξει και σε κινητό πρώτης γενιάς γιατί εχει δοκιμαστεί σε λιγότερο ισχυρούς επεξεργαστες(δεν θυμαμαι το αρθρο).Φταίει το οτι εμάς μας κάνει κουμάντο μια εταιρία που αν θέλει φορτώνει το update(HTC) ενώ η google είναι κατα κάποιο τρόπο ανεξαρτητη..Φυσικά και το κινητό της θα ηταν το πρώτο που θα λάμβανε το update....Βλέπουμε και το milestone που δεν εχει motoblur και "κουραφέξαλα" θα το πάρει μάλλον(και 2 στην σειρά 2.1 και 2.2).Εδώ δεν είναι σίγουρο αν θα το πάρει το legend..λες και έχει minimum requirements to 1gz.Εμένα πάντως features οπως κλήση απο το bluetooth apps2sd και αλλα καλουδια του froyo με φαίνονται πολύ χρήσιμα...και τελικά με βλέπω να το πουλάω.
loyk at loykoylos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχει καταντήσει αηδία στ' αλήθεια. Θα περασουμε τα ίδια για το froyo και το gingerbread? Πρέπει να επιβραδύνουν λίγο με το kernel, για να έχουν νόημα για περισσότερους τα updates. Όχι μόνο τους nexusάκηδες.

 

Sent from my HTC Hero using Tapatalk

 

Oι nexusακηδες που λες, έχουν Google τηλέφωνο. Εσύ έχεις HTC. Με λίγα λόγια, εμείς περιμένουμε update από την google κι εσείς από την htc. Το οτι δεν έχετε update, οφείλεται στην HTC που κοιμάται, όχι στην google που βγάζει γρήγορα kernels.

Link to comment
Share on other sites

Oι nexusακηδες που λες, έχουν Google τηλέφωνο. Εσύ έχεις HTC. Με λίγα λόγια, εμείς περιμένουμε update από την google κι εσείς από την htc. Το οτι δεν έχετε update, οφείλεται στην HTC που κοιμάται, όχι στην google που βγάζει γρήγορα kernels.

Δεν κοιμαται απλά κάνει το παιχνίδι της....αν είχαμε τώρα όλοι froyo που πετάει θα επερναν το desire μόνο αυτοί που είχαν τα λεφτά η την τρέλα....χωρίς όμως το froyo στα περισσοτερα low end κινητα της, όποιος θέλει froyo θα το πληρώσει αδρά!!!(Λύστε όμως μια απορία πως μπορεί ενα unbranded κινητό ενός κολοσου το n1 να είναι ακριβότερο απο μια εταιρία που κάνει μόνο κινητά και τα βασικά της κέρδη προέρχονται απο αυτό(desire))

loyk at loykoylos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, όλοι εδώ μέσα ξέρουν αυτό που λες. Αλλά κανένας που έχει Hero δεν είναι χαρούμενος με την κατάσταση. Επιπλέον, χτες έβλεπα τιμές για N1 στο eBay, και ήταν της κλάσης 500-550+! Ενώ το desire εύκολα με 350. Όλοι συμφωνούμε οτι το Ν1 είναι εξαιρετικό, αλλά λίγοι μπορούμε να το στηρίξουμε με το πορτοφόλι μας. Το θέμα εδώ είναι τα industry politics... δηλαδή το Sprint μοντέλο πως έχει ήδη το udate? Και στην Αμερική δεν πουλάνε τηλέφωνα με το 2.1? Είναι καθαρά θέμα στρατηγικών. Γι' αυτό σπαζομαστε.:mad:
about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, όλοι εδώ μέσα ξέρουν αυτό που λες. Αλλά κανένας που έχει Hero δεν είναι χαρούμενος με την κατάσταση. Επιπλέον, χτες έβλεπα τιμές για N1 στο eBay, και ήταν της κλάσης 500-550+! Ενώ το desire εύκολα με 350. Όλοι συμφωνούμε οτι το Ν1 είναι εξαιρετικό, αλλά λίγοι μπορούμε να το στηρίξουμε με το πορτοφόλι μας. Το θέμα εδώ είναι τα industry politics... δηλαδή το Sprint μοντέλο πως έχει ήδη το udate? Και στην Αμερική δεν πουλάνε τηλέφωνα με το 2.1? Είναι καθαρά θέμα στρατηγικών. Γι' αυτό σπαζομαστε.:mad:

 

Στο sprint έχει κυκλοφορήσει και leaked 2.2....unofficial φυσικά με πολλά bugs...αλλα βλέπεις την υποστήριξη...εδώ ακόμα στο 1.5

loyk at loykoylos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε φθαρεί λίγο το τηλέφωνο στο πάνω μέρος του από ένα πέσιμο, θα το είχα σπρώξει ήδη. Δυστυχώς δεν μπορώ λόγο αυτού (εκτός και αν ξέρετε αν παίζει να βρω αντικατάσταση του γύρω γύρω με κάποιο τρόπο (μέσω εγγύησης ίσως) και έχω κολλήσει με ένα κινητό που με καλύπτει αλλά βλέπω πως είναι άδικος κόπος για τα updates. Και όπως και να το κάνουμε, η δυνατότητα που δίνει το N1 σε updates (δεν ξέρω βέβαια αν αυτό σταματήσει στο μέλλον ή θα ισχύει για πάντα, ξέρει κανείς;) δείχνει πάρα πολύ καλή, αφού η Google (σε αντίθεση με την HTC) δεν κοιμάτε, αλλά βγάζει συνεχώς updates, βελτιώσεις.

 

Όταν σκεφτόμουν να πάρω Android και αυτό που ακόμα και σήμερα λέω σε φίλους είναι πως το Android σε σχέση με το κλειστό από όλες τις μεριές μηλόφωνο, ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ. Αλλάζει, βγάζει συνεχώς updates, βελτιώνεται. Αυτό που δεν τους λέω, και μάλλον φοβόμουν να το παραδεχθώ είναι πως όντως συμβαίνει αυτό με το Android αλλά όχι με τα τηλέφωνα της HTC. Μάλλον την πάτησα αν θέλω να ακολοθήσω την εξέλιξη. Θα ψάξω να βρω ένα τρόπο να σπρωξω το υπάρχον σε μια καλή τιμή και να αγοράσω το Ν1 με μικρή διαφορά ή να περιμένω εξελίξεις από Σεπτέμβρη. Δύσκολοι καιροί για να δώσεις σχεδόν μισό μηνιάτικο για τηλέφωνο στην ΕΛΛΑΔΑ.

 

Από την άλλη ναι υπάρχει και η λύση του Rooting που είναι από τα ατού του Android και αυτό. Μόνο που ως τώρα δεν έχω βρει μια έκδοση που κάνει όλα όσα θέλουμε ΧΩΡΙΣ προβλήματα. Όλα κάπου χάνουν, άρα μέντολες....

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι διαφορετικό για να σταματήσουμε την κλαψα: έχει ανακαλύψει κανένας έμπειρος την τέλεια 2.1 custom Rom με sense και όλες τις λειτουργίες; Θα εκτιμούσαμε μια καλή συμβουλή νομίζω εγώ και ο λουκουλος και ο lanc3lot. Φυσικά και όλοι οι υπόλοιποι.

 

Sent from my HTC Hero using Tapatalk

about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ την ερωτησή μου..

Αν δεν θέλω όλα τα "extra" της HTC και θέλω την καθαρή rom όπως την φτιάχνει η Google..ξέρετε κάποια καλή να βάλω και ας μην είναι η 2.1 μου αρκεί (για τώρα)και η 1.6? όχι ION και τέτοια που δε δουλεύουν τα μισά πράγματα του κινητού!!:lol:

VANILLA AOSP :up:

CMH 1.4.3 -- CyanogenMod for Hero

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω λεπτομέριες για το hero, αλλά για magic και N1 κυκλοφορούν πολλές φοβερές custom (cyanogen για παράδειγμα) οι οποίες δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από τις stock, το αντίθετο θα έλεγα. Μέχρι πριν λίγες μέρες που δεν είχαμε το froyo, με custom ήταν τα περισσότερα Ν1. Το γεγονός οτι κοιμάται (εσκεμμένα) η HTC, δε σημαίνει οτι πρέπει να τα ακουμπήσουμε όλοι πάλι για τηλέφωνα. Σκεφτείτε οτι υπάρχουν και χειρότερα, όπως τα magic που έχουν αφεθεί στο έλεος από την αρχή. Παρ'όλα αυτά, με μια eclair του cyanogen, έχω φτιάξει το magic της κοπέλας μου και πραγματικά το ζηλεύω!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω λεπτομέριες για το hero, αλλά για magic και N1 κυκλοφορούν πολλές φοβερές custom (cyanogen για παράδειγμα) οι οποίες δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από τις stock, το αντίθετο θα έλεγα. Μέχρι πριν λίγες μέρες που δεν είχαμε το froyo, με custom ήταν τα περισσότερα Ν1. Το γεγονός οτι κοιμάται (εσκεμμένα) η HTC, δε σημαίνει οτι πρέπει να τα ακουμπήσουμε όλοι πάλι για τηλέφωνα. Σκεφτείτε οτι υπάρχουν και χειρότερα, όπως τα magic που έχουν αφεθεί στο έλεος από την αρχή. Παρ'όλα αυτά, με μια eclair του cyanogen, έχω φτιάξει το magic της κοπέλας μου και πραγματικά το ζηλεύω!!! :)

 

ναι αλλα του magic δεν μπαινει στο hero προφανως....μηπως γνωρίζει κανεις για το hero?με ενδιαφερει και εμενα

loyk at loykoylos
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ. Έχει διάφορες, διάβασε και όποια σου αρέσει, δοκίμασέ την...

 

 

EDIT: aHero και CyanogenMod for Hero θα δοκίμαζα πρώτα.

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

Πάλι το link :)

 

Βρε παιδιά, λέτε να μην ξέρουμε και εμείς οι ίδιοι τα links; Να μην έχουμε δει roms και roms, να έχουμε διαβάσει σχόλια και τα λοιπά; Αυτό που ζήτησε το παιδί, είναι αν κάποιος άλλος Hero Owner από την παρέα, έχει τεστάρει την ρόμ με τίτλο Α και την προτείνει επειδή κάνει τα πάντα και συμφέρει :)

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Όσο καιρό "παίζω" με τις roms, έχω μάθει ένα πράγμα: Αν δε δοκιμάσεις μόνος σου, κανενός η γνώμη δε σου κάνει. Για παράδειγμα σε μένα δεν αρέσουν οι roms του modaco, πιο πολύ ο cyanogen με καλύπτει.
Link to comment
Share on other sites

Όσο καιρό "παίζω" με τις roms, έχω μάθει ένα πράγμα: Αν δε δοκιμάσεις μόνος σου, κανενός η γνώμη δε σου κάνει. Για παράδειγμα σε μένα δεν αρέσουν οι roms του modaco, πιο πολύ ο cyanogen με καλύπτει.

 

γενικότερα την τελευταία εβδομάδα εγινε ενα μεγαλο βημα γιατι ενας τυπος βρηκε τον 2.1 kernel του hero απο την htc και πλεον όλες οι ROM είναι πολυ καλύτερες (και κυρίως σταθερότερες)!!

 

εγω δοκιμάζω απο χθες την ρομ του (Cronos Droid - έχει και htc sense) και μπορώ να πω οτι είναι σχεδόν άψογη!!

 

επίσης καλά λόγια ακούγονται και για την VillainROM 6.0 αλλά δεν την δοκίμασα!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα του magic δεν μπαινει στο hero προφανως....μηπως γνωρίζει κανεις για το hero?με ενδιαφερει και εμενα

 

 

Εξαρτάται τι θέλεις. Αν θες rom με sense τότε σου προτείνω τη villain 6. Η πρώτη μου villain ήταν η 5.3 και από τότε έχω κολλήσει! Πραγματικά άψογη. Αν δε θες sense, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη καλύτερη κατ'εμέ rom που υπάρχει αυτή τη στιγμή, τη superhero πάλι της ομάδας villain. Ουσιαστικά είναι μια υβριδική rom με κάποια (πολύ λίγα) καλούδια sense και το υπόλοιπο vanilla. Είναι πανάλαφρη, κι έτσι ο ήρωας πετάει και η μπαταρία είναι σε εξαιρετικά επίπεδα... Αυτή χρησιμοποιώ από τη μέρα που βγήκε, και προσωπικά ούτε μου εχει περάσει από το μυαλό να την αλλάξω.

 

(Και όπου να'ναι βγαίνει και η νέα έκδοση με καινούριο kernel για overclocking! )

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ο οδηγός των xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=645253 μας καλύπτει απόλυτα? Για root αυτός του unlockr?
about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον οδηγό προσπάθησα να ακολουθήσω αλλά όταν πατάω στο Backup Recovery Image μου βγάζει συνέχεια "Backup Failed: Cannot run command".

Και το περίεργο είναι ότι έχω την 2.73.405.5.

Γνωρίζει κάποιος τι φταίει?

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον οδηγό προσπάθησα να ακολουθήσω αλλά όταν πατάω στο Backup Recovery Image μου βγάζει συνέχεια "Backup Failed: Cannot run command".

Και το περίεργο είναι ότι έχω την 2.73.405.5.

Γνωρίζει κάποιος τι φταίει?

Μήπως θες πρώτα downgrade μέσω goldcard? Ας μας φωτίσει κάποιος!

update:

Ξεκινάω rootάρισμα... Προσευχηθείτε στον Amon_Ra να πετύχει!

update2:το ίδιο πρόβλημα με τον αποπάνω

πάω για downgrade κι επιστρέφω

Edited by McKriss
about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον οδηγό προσπάθησα να ακολουθήσω αλλά όταν πατάω στο Backup Recovery Image μου βγάζει συνέχεια "Backup Failed: Cannot run command".

Και το περίεργο είναι ότι έχω την 2.73.405.5.

Γνωρίζει κάποιος τι φταίει?

 

Μπορείς να μας πεις ποιο SPL (hboot) και ποιο radio έχεις; Αυτό το μήνυμα βγαίνει, όταν έχεις κλειδωμένο bootloader. Μπορεί πράγματι να χρειαστεί να κάνεις downgrade, για να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, (οταν εγκατέστησα τη RI ήταν πρώτες πρωινές και ήμουν κάαααπως μεθυσμένος :rolleyes:) είχα αντιμετωπίσει προβλήματα με τη στάνταρ μέθοδο του recovery flasher. Έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποίησα το πρόγραμμα και τις οδηγίες που βρήκα σε αυτή τη σελίδα http://www.ryebrye.com/blog/2009/08/16/android-rooting-in-1-click-in-progress/ . Αν θες να το δοκιμάσεις, διάβασε πολύ καλά τις οδηγίες για το Hero και κατέβασε τη νέα RI του Amon Ra.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις ποιο SPL (hboot) και ποιο radio έχεις; Αυτό το μήνυμα βγαίνει, όταν έχεις κλειδωμένο bootloader. Μπορεί πράγματι να χρειαστεί να κάνεις downgrade, για να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις τον bootloader.

radio 63.18.55.06EU_6.35.06.18

Kernel 2.6.27-8dd6deee

FW 1.5

1.0.0.A6288

Oh my God. They killed Kenny!

 

You bastards!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν πάω για downgrade μέσω του RUU exe, το update προχωράει μέχρι "updating signature" και μετά μου πετάει "error 140: bootloader version error" μιλάω πάντα για downgrade σε .1
about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

radio 63.18.55.06EU_6.35.06.18

Kernel 2.6.27-8dd6deee

FW 1.5

1.0.0.A6288

 

Αυτά δεν είναι τα στοιχεία που σου ζήτησα. Μπες στον bootloader με τον εξής τρόπο:

  • Σβήσε το κινητό σου
  • Κράτησε πατημένο το back και πάτησε στιγμιαία το power. Μην αφήσεις το back μέχρι να ανοίξει το κινητό.

Θα δεις κάτι ανάλογο με τα παρακάτω:

HERO CVT SHIP S-ON

HBOOT-1.76.0004 (HERO10000)

MICROP-010f

TOUCH PANEL-SYN0104

RADIO-6.35.04.25

Jul 3 2009,15:22:21

 

Μ' ενδιαφέρει το hboot (που είναι το SPL σου) και το radio.

 

Παιδιά όταν πάω για downgrade μέσω του RUU exe, το update προχωράει μέχρι "updating signature" και μετά μου πετάει "error 140: bootloader version error" μιλάω πάντα για downgrade σε .1

 

Πιθανότατα χρειάζεται να φτιάξεις goldcard (δες την υπογραφή μου για ελληνικές οδηγίες), γιατί το RUU προορίζεται για κινητά με διαφορετικό CID από το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

tnx vman θα δω τι γινεται

βρήκα ένα wiki στους xda θα δω και το δικό σου

 

Λοιπόν όταν πάω να βρω το cid, στο command prompt, παίρνω: cat /sys/class/mmc_host/mmc1/mmc1:*/cid: not found

οι drivers μου είναι από το SDK

ΒΟΗΘΕΙΑ!

 

vman αν βοηθάει έχω:

HBOOT-1.76.0007

RADIO-6.35.06.18

Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια.

EDIT: το βρήκα! έγραφα cat/sys αντί cat /sys

sorry παιδιά είμαι άμπαλος με αυτά

Edited by vman
Συνεχόμενα μηνύματα
about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δε δούλεψε η μέθοδος με το flashrec, θα πρέπει να κάνεις downgrade χρησιμοποιώντας goldcard και RUU.

 

Το να φτιάξεις goldcard είναι αρκετά περίπλοκο και δυστυχώς δεν μπορούν όλες οι SD να μετατραπούν σε goldcard (χωρίς να μπορούμε εκ των προτέρων να πούμε ποιες μπορούν). Εάν αποτύχεις, ξαναδοκίμασε. Εάν αποτύχεις και δεύτερη φορά, δοκίμασε άλλη SD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...