Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52 (Pre-Release)


varsamis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τη κάμερα του ε51 φίλου και το αποτέλεσμα ήταν απαράδεκτο. Σε σχέση με τη κάμερα του ε51 νομίζεις οτι υπάρχει βελτίωση?

 

Aπο ότι έχω διαβάσει η κάμερα του ε52 δεν έχει μάκρο, σωστά? Εχεις δοκιμάσει να βγάλεις φωτό απο κοντινή απόσταση (περ. 10 cm)?

 

Θελω να αντικαταστήσω το γερασμένο μου SE k750i το οποίο είχε και έχει ακόμα και σήμερα κατα τη γνώμη μου καλή κάμερα (ιδίως μακρο που με ενδιαφέρει). Ομως τώρα που χριεάζομαι και άλλες εφαρμογές εκτός της κάμερας προσανατολίζομαι στο ε52 ή ε55

 

Η φωτογραφία που πόσταρα πριν είναι στα 10 cm, οπότε βγάλε μόνος σου συμπέρασμα. Θα βγάλω και άλλες μετά έξω, στο φως του ήλιου.

 

Ακόμα δύο φωτογραφίες:

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21145

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21144

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή, "RIP"... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ μεγάλη η αυτονομία του, όσο τουλάχιστον υποστηρίζουν.

Δεν έκανες δα και τα ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ "ξεσκί" τεστ και λες ότι δεν σου φαίνεται η μπαταρία ν' αντέχει (αν και "ΔΕΙΧΝΕΙ" ότι είναι γεμάτη)...

Ουφ... Είναι ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ που θέλω, μαζί με ένα καλό GPS που να υποστηρίζει third-party software...

 

 

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία αυτή την στιγμή έχει 5 γραμμές. Έχω τραβήξει 4 photos, το σκαλίζω, του πέρασα και 2-3 θέματα... Θα ακούσω μετά και μουσική.

 

Επανέρχομαι... Άκουσα από το απόγευμα περίπου μία ώρα μουσική (παρεπιπτόντως παίζει μια χαρά) και η μπαταρία ακόμα δεν έχει πέσει. Λέτε να αποπειραθώ να βγάλω και καμιά νυχτερινή photo; :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, "RIP"... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ μεγάλη η αυτονομία του, όσο τουλάχιστον υποστηρίζουν.

Δεν έκανες δα και τα ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ "ξεσκί" τεστ και λες ότι δεν σου φαίνεται η μπαταρία ν' αντέχει (αν και "ΔΕΙΧΝΕΙ" ότι είναι γεμάτη)...

Ουφ... Είναι ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ που θέλω, μαζί με ένα καλό GPS που να υποστηρίζει third-party software...

 

 

 

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες.

 

 

Το φορτισα μια φορα την πεμπτη το μεσημερι και σημερα ειναι δευτερα .

Με περιπου μια ωρα ομιλια απο τοτε που δεν ειναι πολυ αλλα δεν ειναι και λιγο .

Εχω ασχοληθει οσο εχω ασχοληθει μαζι του , επαιξε και οση μουσικη επαιξε και μεχρι το μεσημερι η μπαταρια του ηταν περισσοτερο απο μιση .

Αν με μετρια χρηση μπορει να βγαλει σχεδον μια εβδομαδα ή και λιγο περισσοτερο , και με λιγο περισσοτερη μπορει να βγαλει π.χ. 4 μερες , τι ακριβως κακο εχει η μπαταρια του ή μαλλον για να το θεσω καλυτερα ποσο θελεις εσυ να κραταει?

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και δύο νυχτερινές photos:

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21147

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21146

 

Θαύματα βγάζει το άτιμο :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι δύο είναι σε απόλυτο σκοτάδι;

 

Σχεδόν ναι, με χρήση φλας.

 

Κοιτάξτε πως είναι οι μπαταρίες του Ε51 και του Ε52 δίπλα-δίπλα:

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21150

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21148

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21149

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ναι, με χρήση φλας.

 

Ε τότε, εμένα μου κάνουν. Μήπως βάζω χαμηλά τον πήχη; :lol:

Μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι πρόκειται για ένα E-series κινητό χωρίς autofocus. ;)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε, εμένα μου κάνουν. Μήπως βάζω χαμηλά τον πήχη; :lol:

Μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι πρόκειται για ένα E-series κινητό χωρίς autofocus. ;)

 

Εντάξει, το ξέρουμε από πριν τι εστί E-series στο θέμα της κάμερας, δεν έχουμε απαιτήσεις εκεί. Το ξαναλέω πάντως, το κινητάκι παίζει πολύ ικανοποιητικά μουσική, μάλλον κατά τύχη θα τους βγήκε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ναι, με χρήση φλας.

 

Κοιτάξτε πως είναι οι μπαταρίες του Ε51 και του Ε52 δίπλα-δίπλα:

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21150

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21148

 

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/21149

Αν ηξερα οτι θα αρχισεις να βγαζεις φωτογραφια οτι βρεις δεν θα στο εδινα :p

 

Και δεν σκεφτηκα και ποσα θεματα θα του βαλεις , ε ρε ετσι και το βρω χαλι μαυρο αυριο την πατησες :lol:

 

Η μπαταρια ζει ακομα? Οχι τιποτα αλλο δεν εχεις και φορτιστη!

 

 

Εντάξει, το ξέρουμε από πριν τι εστί E-series στο θέμα της κάμερας, δεν έχουμε απαιτήσεις εκεί. Το ξαναλέω πάντως, το κινητάκι παίζει πολύ ικανοποιητικά μουσική, μάλλον κατά τύχη θα τους βγήκε. :lol:

5630 ειναι με αλλα πλαστικα , το εχουμε πει . :cool::D

Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερα οτι θα αρχισεις να βγαζεις φωτογραφια οτι βρεις δεν θα στο εδινα :p

 

Και δεν σκεφτηκα και ποσα θεματα θα του βαλεις , ε ρε ετσι και το βρω χαλι μαυρο αυριο την πατησες :lol:

 

Η μπαταρια ζει ακομα? Οχι τιποτα αλλο δεν εχεις και φορτιστη!

 

Μη γίνεσαι κακός, αφού ξέρεις πόσο απαιτητικός χρήστης είμαι... :lol:

 

Και όμως, η μπαταρία ακόμα στις 4 γραμμές είναι, δεν πέφτει η ρημάδα!

Link to comment
Share on other sites

Μη γίνεσαι κακός, αφού ξέρεις πόσο απαιτητικός χρήστης είμαι... :lol:

 

Και όμως, η μπαταρία ακόμα στις 4 γραμμές είναι, δεν πέφτει η ρημάδα!

 

 

Τωρα που το σκεφτομαι καλα που δεν σου εδωσα φωρτιστη γιατι θα το εκλεινες για να το φορτισεις και αυτο και θα μου εσπαγες τα νευρα !

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομαι καλα που δεν σου εδωσα φωρτιστη γιατι θα το εκλεινες για να το φορτισεις και αυτο και θα μου εσπαγες τα νευρα !

 

Εγώ τις στρώνω τις μπαταρίες, όχι όπως εσύ που δεν ασχολείσαι καν :lol:

 

Βρήκα πάντως τι θα κάνω... Αύριο θα βιντεοσκοπήσω όλη την διαδρομή μέχρι το Σύνταγμα μπας και στο δώσω με άδεια μπαταρία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις στρώνω τις μπαταρίες, όχι όπως εσύ που δεν ασχολείσαι καν :lol:

 

Βρήκα πάντως τι θα κάνω... Αύριο θα βιντεοσκοπήσω όλη την διαδρομή μέχρι το Σύνταγμα μπας και στο δώσω με άδεια μπαταρία. ;)

 

 

Θα εχει κολλησει πριν φτασεις στο φιξ :lol:

 

Κρατα και λιγη μπαταρια γιατι υπαρχει μια πιθανοτητα να μην εθρω καιθα βρεθεις να το κοιτας κλειστο!

 

Μιας και γραφουμε που γραφουμε , και το κινητο το εχεις εσυ , δεν γραφεις και κατι χρησιμο απο αυτα που εγω πλεον απο την βαρεμαρα με καθε συσκευη εχω σταματησει να παρατηρω ?

Link to comment
Share on other sites

Το φορτισα μια φορα την πεμπτη το μεσημερι και σημερα ειναι δευτερα .

Με περιπου μια ωρα ομιλια απο τοτε που δεν ειναι πολυ αλλα δεν ειναι και λιγο .

Εχω ασχοληθει οσο εχω ασχοληθει μαζι του , επαιξε και οση μουσικη επαιξε και μεχρι το μεσημερι η μπαταρια του ηταν περισσοτερο απο μιση .

Αν με μετρια χρηση μπορει να βγαλει σχεδον μια εβδομαδα ή και λιγο περισσοτερο , και με λιγο περισσοτερη μπορει να βγαλει π.χ. 4 μερες , τι ακριβως κακο εχει η μπαταρια του ή μαλλον για να το θεσω καλυτερα ποσο θελεις εσυ να κραταει?

 

Πολύ καλό μου ακούγεται αυτό, φίλε... "μπέτα-τέστερ"! Χεχεχε...

Δεν μου λες, όσο αφορά την ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, τι "λέει"; Καταρχάς, ΕΧΕΙ τελικά μεταλλικά κομμάτια (κι αν ναι, πόσα και που)... ή απλά έχει πλαστικά κομμάτια με... μεταλλικές χρωματικές "ανησυχίες";;;... Το πληκτρολόγιο ανταποκρίνεται καλά; Έχει καλή εργονομία (να μη πατάς... "1" και πατιέται και το "2"!);

Επίσης, δοκίμασες καθόλου να "παίξεις" με το GPS δέκτη του; Διαθέτει ή παίρνει third party GPS software; Εννοώ, να μη ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ κατεβάζοντας χάρτες κτλ.;

Από κάμερα, είδα φωτό σου στο Σύνταγμα, καλή φαίνεται. Παρεπιπτόντως, δεν θυμάμαι, φλας έχει;... Βίντεο δεν τράβηξες, υποθέτω, ακόμα.

Από ηχείο, είπες ότι είναι εντάξει.

Κι από internet browsing, οκ;

 

Sorry για τα πολλά ερωτήματα, αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι, μας ενδιαφέρει (στο καθένα μας ξεχωριστά) να μάθουμε από "πρώτο χέρι" νεότερα...

 

(Άντε ρε ΓΑΜ*ΤΟ! Πότε θα 'ρθει;;;!)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό μου ακούγεται αυτό, φίλε... "μπέτα-τέστερ"! Χεχεχε...

Δεν μου λες, όσο αφορά την ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, τι "λέει"; Καταρχάς, ΕΧΕΙ τελικά μεταλλικά κομμάτια (κι αν ναι, πόσα και που)... ή απλά έχει πλαστικά κομμάτια με... μεταλλικές χρωματικές "ανησυχίες";;;... Το πληκτρολόγιο ανταποκρίνεται καλά; Έχει καλή εργονομία (να μη πατάς... "1" και πατιέται και το "2"!);

Επίσης, δοκίμασες καθόλου να "παίξεις" με το GPS δέκτη του; Διαθέτει ή παίρνει third party GPS software; Εννοώ, να μη ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ κατεβάζοντας χάρτες κτλ.;

Από κάμερα, είδα φωτό σου στο Σύνταγμα, καλή φαίνεται. Παρεπιπτόντως, δεν θυμάμαι, φλας έχει;... Βίντεο δεν τράβηξες, υποθέτω, ακόμα.

Από ηχείο, είπες ότι είναι εντάξει.

Κι από internet browsing, οκ;

 

Sorry για τα πολλά ερωτήματα, αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι, μας ενδιαφέρει (στο καθένα μας ξεχωριστά) να μάθουμε από "πρώτο χέρι" νεότερα...

 

(Άντε ρε ΓΑΜ*ΤΟ! Πότε θα 'ρθει;;;!)

 

Επειδή μάλλον δεν κοιτάς ποιος ποστάρει τι, τις photos τις έχω ανεβάσει εγώ μιας και προς το παρόν το Ε52 το δουλεύω εγώ...

 

Θα σου απαντήσω λοιπόν σε όσα ρωτάς και δεν θα επανέλθω.

 

1. Το μόνο μεταλλικό πράγμα στο τηλέφωνο που έχουμε στην κατοχή μας, είναι το καπάκι της μπαταρίας.

 

2. Για τις φωτογραφίες δεν έχω να προσθέσω κάτι. Τράβηξα σε κλειστό χώρο, σε ανοιχτό με ήλιο και χωρίς φως. Κρίνε μόνος σου. Φλας έχει, ένα λεντάκι. Το βίντεο που τραβάει είναι αξιοπρεπέστατο, έδωσα ένα που τράβηξα στον Itchrist86, μπορεί να σου πει και αυτός εντυπώσεις.

 

3. Η εργονομία του πληλτρολογίου είναι αρκετά καλή. Υπολείπεται σε σχέση με του Ε51 αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή. Και όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις το 2 αντί του 1 κτλ.

 

4. Το ηχείο του είναι μια χαρά, δεν ξέρω τι θα περίμενε κανείς.

 

5. Φυσικά και μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές τρίτων.

 

6. Η πλοήγηση στο Internet είναι μια χαρά, στα γνωστά πρότυπα της Nokia.

 

7. Και για να μην ξαναρωτήσεις, η μπαταρία του είναι πολύ καλή. Το φόρτισε ο R.I.P. την Πέμπτη, μίλησε κανά 20λεπτο-30λεπτο, το σκάλισε, άκουσε μουσική για μία ώρα, το σκάλισαν φίλοι του, το πήρα εγώ, το βάλαμε σε offline mode, το σκάλισα, του εγκατέστησα και απεγκατέστησα θέματα, του πέρασα τραγούδια, βίντεο, τράβηξα 10 photos, δύο βίντεο από 1-2 λεπτά το καθένα, δοκίμασα WiFi, χρησιμοποίησα BT για μεταφορά περίπου 30 ΜΒ αρχείων, άκουσα μουσική για κάπου μιάμιση ώρα και αυτή την στιγμή είναι στις 3 γραμμές.

 

Και σε παρακαλώ, δεν είναι ανάγκη να ξαναρωτήσεις πότε θα έρθει. Το έχουμε γράψει ήδη, όσο και να ρωτάς δεν θα αλλάξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Aντε , βαλε και ενα 10% λιγοτερη καταναλωση οσο το εχεις σε offline mode αλλα μονο για αυτες τις ωρες που ειναι σε αναμονη .

 

Αλλα για να τελειωνει αυτη η ιστορια με την μπαταρια , ΤΝ97 ανοιξε το Power profiler που εχω εγκαταστησει , βαλτο να μετραει αστο μιση ωρα να γραφει με το τηλεφωνο σε αναμονη , μετα απο τις επιλογες σωσε το αρχειο σε ενα xls και ανεβασε το εδω να υπαρχουν διαθεσιμες και καταγεγραμμενες οι τιμες καταναλωσης .

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομαι Γεωργιε , πρεπει να την ξαναδοκιμασουμε την μπαταρια , σε offline mode καιει λιγοτερο ρευμα ειδικα σε αναμονη .

Φτου , παλι σου χαλασα την χαρα για την μπαταρια !

 

Αφού το ανέφερα ότι το χω σε offline mode ;)

 

Τέσπα, προσωπικά κρίνω ότι η μπαταρία του είναι πολύ καλή. Βάλε του μια κάρτα, σκίστο στης κλήσεις να δούμε τι κάνει και εκεί. :D

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ανέφερα ότι το χω σε offline mode ;)

 

Τέσπα, προσωπικά κρίνω ότι η μπαταρία του είναι πολύ καλή. Βάλε του μια κάρτα, σκίστο στης κλήσεις να δούμε τι κάνει και εκεί. :D

 

 

Δεν μπορω , μου το εχουν παρει!

Βρε μηπως επρεπε να σου δωσω και την καρτα που ειχε μεσα ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο που τραβάει είναι αξιοπρεπέστατο, έδωσα ένα που τράβηξα στον Itchrist86, μπορεί να σου πει και αυτός εντυπώσεις.

 

Για εμάς δεν έχει; Ο λαός απαιτεί βίντεο!!! :p

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς δεν έχει; Ο λαός απαιτεί βίντεο!!! :p

 

Κοίτα, ενός λεπτού βίντεο είναι περίπου 16 ΜΒ, καλώδιο για σύνδεση με PC δεν έχω και ειλικρινά είναι διαδικασία μιας και θα πρέπει να το περάσω με BT στο Ε51, μετά με την σειρά του να το αποθηκεύσω στο PC και τρέχα γύρευε...

 

Ίσως σας κάνει την εξυπηρέτηση ο R.I.P., όταν το πάρει πίσω... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν πειράζει. :cry: Μου φτάνει ότι το βρίσκεις αξιοπρεπέστατο! :)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις στρώνω τις μπαταρίες, όχι όπως εσύ που δεν ασχολείσαι καν :lol:

 

Βρήκα πάντως τι θα κάνω... Αύριο θα βιντεοσκοπήσω όλη την διαδρομή μέχρι το Σύνταγμα μπας και στο δώσω με άδεια μπαταρία. ;)

Γιατί, καινούριο το πήρε ο Κώστας; Εκτός αν εσύ στρώνεις και τα μεταχειρισμένα που πέφτουν στα χέρια σου. :lol: :lol: :p

Κοίτα, ενός λεπτού βίντεο είναι περίπου 16 ΜΒ, καλώδιο για σύνδεση με PC δεν έχω και ειλικρινά είναι διαδικασία μιας και θα πρέπει να το περάσω με BT στο Ε51, μετά με την σειρά του να το αποθηκεύσω στο PC και τρέχα γύρευε...

 

Ίσως σας κάνει την εξυπηρέτηση ο R.I.P., όταν το πάρει πίσω... :shifty:

Kανένα card reader δεν έχεις; Και σιγά, τι είναι 16ΜΒ; :D

Link to comment
Share on other sites

7. Και για να μην ξαναρωτήσεις, η μπαταρία του είναι πολύ καλή. Το φόρτισε ο R.I.P. την Πέμπτη, μίλησε κανά 20λεπτο-30λεπτο, το σκάλισε, άκουσε μουσική για μία ώρα, το σκάλισαν φίλοι του, το πήρα εγώ, το βάλαμε σε offline mode, το σκάλισα, του εγκατέστησα και απεγκατέστησα θέματα, του πέρασα τραγούδια, βίντεο, τράβηξα 10 photos, δύο βίντεο από 1-2 λεπτά το καθένα, δοκίμασα WiFi, χρησιμοποίησα BT για μεταφορά περίπου 30 ΜΒ αρχείων, άκουσα μουσική για κάπου μιάμιση ώρα και αυτή την στιγμή είναι στις 3 γραμμές.

αλλα κινητα και χωρις καθολου χρηση θα ειχαν κλεισει τωρα :p

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σας κάνει την εξυπηρέτηση ο R.I.P., όταν το πάρει πίσω... :shifty:

 

Θα το παρει πισω συντομα , σε λιγες ωρες.... :ninja:

 

Καλά, δεν πειράζει. :cry: Μου φτάνει ότι το βρίσκεις αξιοπρεπέστατο! :)

Ο ΤΝ97 εχει Ε51 και πριν απο αυτο ειχε καποιο mid-range και κατω SE που εξ ορισμου δεν βγαζει βιντεο της προκοπης κανενα απο τα δυο , λογικο ειναι να του φανει αξιοπρεπεστατο :lol:

Γιατί, καινούριο το πήρε ο Κώστας; Εκτός αν εσύ στρώνεις και τα μεταχειρισμένα που πέφτουν στα χέρια σου.

 

Kανένα card reader δεν έχεις; Και σιγά, τι είναι 16ΜΒ; :D

 

Nαι οταν το πηρα δεν ειχε χρησιμοποιηθει ποτε , ηταν πρωτοτυπο μεν αλλα καινουριο :)

Ο ΤΝ ναι εχει την παραξενια να νομιζει οτι αν φερθει ετσι σε μια μπαταρια θα κρατησει περισσοτερο .

16ΜΒ? με bluetooth εγω δεν θα καθομουν καν να τα μεταφερω!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...