Jump to content

Μετανάστευση στην Αμερική


corkala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ στην Pennsylvania είμαι τώρα.. αλλά σκύλο δεν έχω, και με τους γείτονες μόνο τυπικές κουβέντες αλλάζω.

 

Παρουσιαστηκε μια "ευκαιρια" για Φιλαδελφεια."Ευκαιρια" για εργασια αλλα...οταν συναντηθηκα με τον "μεσολαβητη" δεν γνωριζε να με ενημερωσει για πληροφοριες και σε ερωτησεις μου για το ποιες,ποσες και τι ειδους επιχειρησεις εχει ο Ελληνας επιχειρηματιας που ενδιαφερεται για Ελληνα να εργαστει στην επιχειρηση του,η απαντηση του ηταν "δεν γνωριζω περισσοτερα και δεν εχω το δικαιωμα να μου πει παραπανω "πληροφοριες" γιατι υπαρχει μια πιθανοτητα να ερθει ο επιχειρηματιας ελλαδα ωστε να δει τους υποψηφιους και να κρινει αυτος....".

στην τελευταια μου προσπαθεια ρωτωντας για τις επιχειρησεις στην αμερικη μου ειπε οτι εχει νεα υορκη,μα'ι'αμι,νιου τζερσε'ι' και τον ελληνα που χρειαζεται τωρα τον θελει για φιλαδελφεια.

μου τονιζε οτι εχει παρα πολλα λεφτα και πολλα ακινητα και επισης πως ειναι πολυ καλος ανθρωπος και πληρωνει καλα...αρκει να εχω ορεξη για δουλεια.

 

οταν τον ρωτουσα για διαμονη και φαγητο μου απαντησε οτι τα εχει κανονισμενα ολα ο επιχειρηματιας και απο την στιγμη που θα παω <αν θα με επιλεξει> να μην φοβαμαι τιποτα.

 

αν με επιλεξει θα μου βγαλει μια βιζα για δυο μηνες.θα παω εκει με ολα τα εξοδα πληρωμενα.θα με δοκιμασει και αν ειμαι και ειναι ευχαριστημενος θα κανουμε "μια συμφωνια για δυο χρονια" και θα μου βγαλει βιζα-πρασινη καρτ? για αυτο το χρονικο διαστημα ΑΜΕΣΑ και για μετα "βλεπουμε".

 

Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με την ζωη εκει και αν οι Ελληνες ειναι "ενταξει" απεναντι σε αλλους μεταναστες Ελληνες ή συμπεριφερονται οπως διαβαζω ασχημα και εκμεταλευονται τοσο στην Ελλαδα αλλα και σε αλλες χωρες της Ε.Ε.

Θα εκτιμουσα και την γνωμη σας σχετικα μ'αυτη τη συναντηση που ειχα με τον μεσολαβητη εδω στην Ελλαδα.

 

Peppy σε καταλαβαινω απολυτα με αυτο που εγραψες "Δηλαδή νοιώθω ότι γεννήθηκα για να ταιριάξω εκεί και μόνο"!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 189
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρουσιαστηκε μια "ευκαιρια" για Φιλαδελφεια."Ευκαιρια" για εργασια αλλα...οταν συναντηθηκα με τον "μεσολαβητη" δεν γνωριζε

 

Καλά κρασιά. Το επόμενο στάδιο θα είναι να σου ζητήσει λεφτά για την υποτιθέμενη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Ειμαι αποφοιτος απο ιδιωτικη σχολη μαγειρικης και την αγγελια την βρηκα στον πινακα ανακοινωσεων της σχολης μου.

Υπεθεσα πως θα ειναι κατι σοβαρο και οχι οπως φανηκε απο τον "μεσολαβητη" εξαπατηση.Απο τα λεγομενα του επειδη ο επιχειρηματιας τυχαινε να ειναι συγγενης του μου ανεφερε πως εχει δει αλλα 4 ατομα αλλα θα επιλεξει εμενα!Και σε καποια στιγμη σκεφτηκα μηπως εχει κορες και θελει να τις παντρεψει με ελληνες?:lol:

Επισης αναρωτηθηκα γιατι να θελει Ελληνα και δεν θελει να προσλαβει καποιον απο εκει Ελληνα ή Αμερικανο ή καποιον αλλο...

Ενδιαφερομαι για ενα καλυτερο μελλον και μια καριερα χωρις να γλυψω κανεναν και να ανεβω με την αξια μου.

Διαβασα τα σχολια σας και ελαβα απαντησεις σε πολλα μου ερωτηματα.

Ευχαριστω πολυ!!

Κωστης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Ειμαι αποφοιτος απο ιδιωτικη σχολη μαγειρικης και την αγγελια την βρηκα στον πινακα ανακοινωσεων της σχολης μου.

Υπεθεσα πως θα ειναι κατι σοβαρο και οχι οπως φανηκε απο τον "μεσολαβητη" εξαπατηση.Απο τα λεγομενα του επειδη ο επιχειρηματιας τυχαινε να ειναι συγγενης του μου ανεφερε πως εχει δει αλλα 4 ατομα αλλα θα επιλεξει εμενα!Και σε καποια στιγμη σκεφτηκα μηπως εχει κορες και θελει να τις παντρεψει με ελληνες?:lol:

Επισης αναρωτηθηκα γιατι να θελει Ελληνα και δεν θελει να προσλαβει καποιον απο εκει Ελληνα ή Αμερικανο ή καποιον αλλο...

Ενδιαφερομαι για ενα καλυτερο μελλον και μια καριερα χωρις να γλυψω κανεναν και να ανεβω με την αξια μου.

Διαβασα τα σχολια σας και ελαβα απαντησεις σε πολλα μου ερωτηματα.

Ευχαριστω πολυ!!

Κωστης.

μακάρι φίλε να πας Πενσιλβάνια.

το πρόβλημα είναι ότι η πράσινη κάρτα βγαίνει μετά από 4με 6 χρόνια με τα σημερινά δεδομένα, έχουν αλλάξει οι νόμοι και έχουν γίνει πολύ αυστηροί. να ξέρεις αν ήταν κάτι σοβαρό θα σου έλεγε το όνομα. το επάγγελμά σου ναι μεν έχει ζήτηση, αλλά πρώτα παίρνουν τις θέσεις οι Αμερικανοι και μετά οι μετανάστες από όποια χώρα και αν είναι και αυτό είναι και το λογικό.

Link to comment
Share on other sites

μακάρι φίλε να πας Πενσιλβάνια.

το πρόβλημα είναι ότι η πράσινη κάρτα βγαίνει μετά από 4με 6 χρόνια με τα σημερινά δεδομένα, έχουν αλλάξει οι νόμοι και έχουν γίνει πολύ αυστηροί. να ξέρεις αν ήταν κάτι σοβαρό θα σου έλεγε το όνομα. το επάγγελμά σου ναι μεν έχει ζήτηση, αλλά πρώτα παίρνουν τις θέσεις οι Αμερικανοι και μετά οι μετανάστες από όποια χώρα και αν είναι και αυτό είναι και το λογικό.

 

Ευχαριστω πολυ!Μακαρι να βρεθω εκει που γνωριζω πως θα με εκτιμησουν.Αλλα απο οτι φαινεται υπαρχουν ακομη ανθρωποι που παιζουν με την ψυχολογια του κοσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ευχαριστω πολυ!Μακαρι να βρεθω εκει που γνωριζω πως θα με εκτιμησουν.Αλλα απο οτι φαινεται υπαρχουν ακομη ανθρωποι που παιζουν με την ψυχολογια του κοσμου.

 

Τι γίνεται Κωστή? Είχες κανένα νέο?

Πάντως κ η δική μου γνώμη είναι πως λίγο ύποπτο μου ακούγεται! Ξέρουν όλοι ότι ο Έλληνας ψάχνει τον οποιοδήποτε τρόπο να φύγει για εξωτερικό κα προσπαθούν να τον εκμεταλλευτούν.:(

Εγώ το έχω πάρει απόφαση και έχω αρκεστεί σε αυτά που έχω, στη χώρα μου και στη δουλειά μου, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο μελλοντικά.

Και Pennsylvania παμε για διακοπές να μας φύγει η κάψα, και που ξέρεις μπορεί τελικά αλλιώς να το φανταζόμαστε και αλλιώς να είναι την πραγματικότητα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γραψε μας λιγο για την μορφωση σου και τι δουλεια κανεις; Επισης μιλας αγγλικα καλα;

 

Αν θελει καποιος να μεταναστευσει καπου αλλου για την εμπηρεια εγω πιστευω οτι ειναι αρκετος λογος γιατι στην Αμερικη βλεπεις πολλα.

 

Αν ξερεις αγγλικα θα προτεινα Αγγλια για αρχη. Εχει πολλα κοινα με Αμερικη και δεν εχεις το προβλημα της αδεια εργασιας.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα παιδια μια ερωτηση για οποιον γνωριζει. αυτες τις μερες εκανα αιτηση για διαβατηριο και θελω να ταξιδεψω στην αμερικη. το επομενο βημα μετα την εκδοση διαβατηριου ειναι η συμπληρωση της αιτησης εστα που ισχυει για 90 μερες.στο σαιτ της αμερικανικης πρεσβειας υπαρχει κατι που με μπερδεψε. λεει : Να έχει αποκτήσει έγκριση για το ταξίδι του μέσω του ηλεκτρονικού προγράμματος του ESTA στο σύνδεσμο https://esta.cbp.dhs.gov/. Η αίτηση θα πρέπει να έχει υποβληθεί τουλάχιστον 72 ώρες πριν το ταξίδι. τι εννοει με αυτο οτι απο την στιγμη που θα εγκριθει η αιτηση εστα πρεπει να περιμενω 72 ωρες για να κλεισω εισητηριο και να ταξιδεψω? η μπορω να ταξιδεψω την ιδια η επομενη μερα για αμερικη μετα την εγκριση της εστα? ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη 31 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί δωρεάν σεμινάριο σχετικά με μετανάστευση στις ΗΠΑ. Για να δηλώσετε συμμετοχή:

 

https://www.eventora.com/en/Events/metanasteysh-ergasia-kai-diamonh-stis-hpa

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και γω 2 πραματάκια για μετανάστευση στην Αμερική. Έχω τον θείο μου που μένει εκεί και έχει ένα εστιατόριο. απ ότι έχω καταλάβει να με καλέσει σαν συγγενή δεν μπορεί γιατί δεν είναι συγγενής πρώτου βαθμού. λέγαμε να με καλέσει σαν εργοδότης να δουλέψω στο εστιατόριο του αλλα απ ότι λέτε ούτε αυτό έχει τύχη γιατί δεν είναι δουλειά που θέλει πανεπιστημιακό πτυχίο. θέλω να ρωτήσω αν γίνεται όμως κάτι άλλο. Αν μπορεί ο θείος μου να καλέσει πρώτα την μητέρα μου που είναι αδέλφια και μόλις δεχτούν την μητέρα μου αυτή να καλέσει άμεσος εμενα. αυτό μπορεί να γίνει ? και ποσο χρόνο λέτε να πάρει αυτό ? την μητέρα μου λέτε να την δεχτούν άμεσος ? να τονίσω ότι εγώ είμαι πάνω από 21.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και γω 2 πραματάκια για μετανάστευση στην Αμερική. Έχω τον θείο μου που μένει εκεί και έχει ένα εστιατόριο. απ ότι έχω καταλάβει να με καλέσει σαν συγγενή δεν μπορεί γιατί δεν είναι συγγενής πρώτου βαθμού. λέγαμε να με καλέσει σαν εργοδότης να δουλέψω στο εστιατόριο του αλλα απ ότι λέτε ούτε αυτό έχει τύχη γιατί δεν είναι δουλειά που θέλει πανεπιστημιακό πτυχίο. θέλω να ρωτήσω αν γίνεται όμως κάτι άλλο. Αν μπορεί ο θείος μου να καλέσει πρώτα την μητέρα μου που είναι αδέλφια και μόλις δεχτούν την μητέρα μου αυτή να καλέσει άμεσος εμενα. αυτό μπορεί να γίνει ? και ποσο χρόνο λέτε να πάρει αυτό ? την μητέρα μου λέτε να την δεχτούν άμεσος ? να τονίσω ότι εγώ είμαι πάνω από 21.

 

Για να δούμε λοιπόν.. περίπου 12.5 χρόνια για να πάρει ο μητέρα πράσινη κάρτα από το θείο, μετά να προσκαλέσει το παιδί της άνω των 21... αλλά 7.5 χρόνια... σύνολο αναμονής περίπου 20 χρόνια.. και μην ξεχνάμε ότι (1) Θα πρέπει το παιδί να μην παντρευτεί, αλλιώς ο χρόνος αυξάνεται κατά τουλάχιστον 4 χρόνια, ή σε πολλές περιπτώσεις η διαδικασία ακυρώνεται και πρέπει να ξανααρχίσει (2) θα πρέπει ο θείος να παραμείνει εν ζωή για 12 χρόνια (3) θα πρέπει η μητέρα να παραμείνει εν ζωή για 20 χρόνια (3) θα πρέπει η μητέρα να πάει να εγκατασταθεί μόνιμα στις ΗΠΑ όταν έρθει η σειρά της και να μείνει εκεί για πολλά χρόνια.

 

Ένας πιο σίγουρος τρόπος είναι να γίνεις γονέας παιδιού που γεννήθηκε στις ΗΠΑ, οπότε 21 χρόνια αργότερα το παιδί μπορεί να σε προσκαλέσει για μετανάστευση. Ο χρόνος αναμονής είναι παρόμοιος, αλλά το αποτέλεσμα αρκετά πιο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τι γίνεται Κωστή? Είχες κανένα νέο?

Πάντως κ η δική μου γνώμη είναι πως λίγο ύποπτο μου ακούγεται! Ξέρουν όλοι ότι ο Έλληνας ψάχνει τον οποιοδήποτε τρόπο να φύγει για εξωτερικό κα προσπαθούν να τον εκμεταλλευτούν.:(

Εγώ το έχω πάρει απόφαση και έχω αρκεστεί σε αυτά που έχω, στη χώρα μου και στη δουλειά μου, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο μελλοντικά.

Και Pennsylvania παμε για διακοπές να μας φύγει η κάψα, και που ξέρεις μπορεί τελικά αλλιώς να το φανταζόμαστε και αλλιώς να είναι την πραγματικότητα!!

 

Καλησπερα.

Δυστυχως τιποτα.Επικοινωνησα μαζι του καποια στιγμη για να εξετασω το ενδεχομενο αν αληθευει και η απαντηση ηταν πως θα επικοινωνησει μεσα στην εβδομαδα και θα μου τηλεφωνησει.Η επικοινωνια μου ηταν αρχες απριλιου αλλα μεχρι και σημερα δεν εχω αλλη επαφη.Βρηκα εργασια σε ενα νησι και δεν ασχοληθηκα παραπανω.Αλλα η επιθυμια μου και το "κυνηγι για το αμερικανικο ονειρο" παραμενει.

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μας λιγο για την μορφωση σου και τι δουλεια κανεις; Επισης μιλας αγγλικα καλα;

 

Αν θελει καποιος να μεταναστευσει καπου αλλου για την εμπηρεια εγω πιστευω οτι ειναι αρκετος λογος γιατι στην Αμερικη βλεπεις πολλα.

 

Αν ξερεις αγγλικα θα προτεινα Αγγλια για αρχη. Εχει πολλα κοινα με Αμερικη και δεν εχεις το προβλημα της αδεια εργασιας.

 

Ειμαι αποφοιτος ζαχαροπλαστης απο το 2008.

Η εργασια μου εχει να κανει στον τομεα της ζαχαροπλαστικης και της αρτοποιιας.

Τα αγγλικα μου ειναι lower χωρις ομως ποτε να εχω αποκτησει το πτυχιο.

Καταλαβαινω πολυ καλα τι μου λενε αλλα δεν εχει λυθει η γλωσσα μου ωστε να απαντησω και μου παιρνει καποια ωρα.

Θελω να μεταναστευσω γιατι γνωριζω πως εκει εξω υπαρχει αξιοκρατια και σεβονται την προσωπικοτητα σου,την δουλεια σου ,την επιθυμια και την ορεξη που εχεις για εργασια!Γνωριζω πως ειναι πολλες οι ωρες εργασιας αλλα αν αυτο μου προσφερει ενα καλυτερο μελλον,μια καλη προυπηρεσια και νεες εμπειριες σε μεθοδους και τεχνικες τοτε και εγω θεωρω την μεταναστευση εναν καλο λογο να το κανω και να το κυνηγησω!

Και τωρα που γυρισα απο σαιζον..θα κοιταξω για αγγλια...ειναι η τελευταια μου επιλογη.

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ειναι ακριβως ετσι οπως το φανταζεσαι. Το θεμα ειναι αν εχεις καποιον να σε βοηθησει στην Αμερικη θα εχεις δουλεια επηδει ειναι μεγαλη χωρα. Υπαρχουν και πολλα εξοδα ομως.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σιγουρα δεν τα περιμενω ολα στρωμενα και ετοιμα!Ορεξη και διαθεση για δουλεια υπαρχει.Εχει ενα μακρινο ξαδελφο ο πατερα μου στο σικαγο.Αλλα οταν ρωτησαμε για την κατασταση εκει και αν μπορει με καποιο τροπο να βοηθησει αρχισε τα "κομπλεξικα" της παλαιας κοπης μεταναστων,οτι δεν ειναι καλα,και που θα ξενιτευεσαι τωρα και δεν υπαρχουν διαφορες με την Ελλαδα,λες και του ζητησα χρυσο.Δεν ζητασα να του κατσω στο λαιμο.Ουτε ειχα σκοπο να κατσικωθω στο σπιτι του.Μια βοηθεια ζητησα.

Τα εξοδα για τον πρωτο καιρο και για τα χαρτια μου,λογικα.Απο την στιγμη που θα υπαρχει εργασια και θα πληρωνομαι θα ρολλαρουν ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλοι ,τη καλημερα μου απο Αμερικη...

Βρισκομαι εδω -στη κρυα Βαλτιμορη- μετα απο ενα email που εστειλα για μια αγγελια που ζητουσανε ελληνα μαγειρα για εστιατοριο.Ειμαι εδω απο αρχες Νοεμβρη μεχρι τελος περιπου Ιανουαριου-esta/90μερες-και θεωρω τυχερο το οτι με διαλεξε μεσα σε τοσα πολλα βιογραφικα και δε νομιζω οτι μπορω να αρνηθω.

Η ερωτηση ειναι:Ολα δειχνουν οτι πανε καλα και ηδη μου προτεινε να ετοιμασουμε τα χαρτια ωστε να ερθω νομιμα-μονιμα-τουλαχιστον 3 χρονια στη χωρα με την βιζα που χρειαζεται...

.ποσο καιρο κανει να εκδοθει η βιζα (ξερω για 3_5 μηνες)?

και αν μπορω,αυτο το διαστημα να ειμαι ηδη εδω μεσο παρατασης?

ή να ξαναερθω παλι μεσω esta τον Μαρτιο .?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φιλοι ,τη καλημερα μου απο Αμερικη...

Βρισκομαι εδω -στη κρυα Βαλτιμορη- μετα απο ενα email που εστειλα για μια αγγελια που ζητουσανε ελληνα μαγειρα για εστιατοριο.Ειμαι εδω απο αρχες Νοεμβρη μεχρι τελος περιπου Ιανουαριου-esta/90μερες-και θεωρω τυχερο το οτι με διαλεξε μεσα σε τοσα πολλα βιογραφικα και δε νομιζω οτι μπορω να αρνηθω.

Η ερωτηση ειναι:Ολα δειχνουν οτι πανε καλα και ηδη μου προτεινε να ετοιμασουμε τα χαρτια ωστε να ερθω νομιμα-μονιμα-τουλαχιστον 3 χρονια στη χωρα με την βιζα που χρειαζεται...

.ποσο καιρο κανει να εκδοθει η βιζα (ξερω για 3_5 μηνες)?

και αν μπορω,αυτο το διαστημα να ειμαι ηδη εδω μεσο παρατασης?

ή να ξαναερθω παλι μεσω esta τον Μαρτιο .?

Ευχαριστω.

 

Καταρχήν θα πρέπει να εξεταστεί αν πληροίς τις προυποθέσεις για να αποκτήσεις βίζα εργασίας στις ΗΠΑ. Το 95% των ατόμων που έρχοναι σε μένα με τις προδιαγραφές που περιγράφεις δυστυχώς δεν πληρούν τις προυποθέσεις για βίζα εργασίας στις ΗΠΑ. Εφόσον δε έχεις ήδη ξεκινήσει να εργάζεσαι παράνομα με το ESTA/visa waiver, θα είναι σημαντικά δυσκολότερο να νομιμοποιηθείς στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα και απο μενα. Καινουριος στο forum οποτε καλως σας βρηκα.

 

Ειμαι 21 χρονων, σπουδαζω στην Βουλγαρια Φαρμακευτικη και εχω σκοπο ζωης να παω να ζησω στις ΗΠΑ (χαιρω πολυ θα μου πειτε :p ).

 

Αρχικα, υπολογιζω να κανω ενα ταξιδι 2 εβδομαδων για να δω 'τι παιζει' απο πρωτο χερι.

 

Το θεμα μου ειναι -και εκει θελω τα φωτα σας- αν εχω περισσοτερες πιθανοτητες για πρασινη καρτα λογω της ειδικοτητας. Θεωρειτε οτι ειναι καλυτερο να ψαχτω σε καποια φαρμακευτικη εταιρια;

 

Τελος, εχετε υπ'οψην σας διαφορα προγραμματα (σαν το Erasmus) για Αμερικη, που ομως να μην θεωρειται οτι γινεται παυση σπουδων; (δηλαδη, στην περιπτωση που υπαρχει κατι τετοιο, για παρακολουθω καποιες διαλεξεις, ετσι ωστε ο χρονος που θα περασω εκει να μετραει σαν εκπαιδευτικο ετος)

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας :clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι δυνατον κατευθειαν απο εκει. Θα πρεπει να πας πανεπιστημιο Αμερικη πρώτα (πχ καποιο μεταπτυχιακο).
Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα!!

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για μετανάστευση στο εξωτερικό, και έχω ανοιχτό το ενδεχόμενο της μετανάστευσης στην Αμερική. Έχω βρει κάποια positions σε Βοστώνη κυρίως, ωστόσο δεν έχω ψαχτεί σχετικά στο παρελθόν (εκτός Ευρώπης). Ασχολούμαι με την πληροφορική, και ειδικότερα με τον τομέα της ασφάλειας (έχω κάνει σχετικό μεταπτυχιακό, οπότε η ιδέα για σπουδές μάλλον απορρίπτεται) και βρίσκω αρκετές αγγελίες. Απλά επειδή η ιδέα της Αμερικής μου φαίνεται λίγο ..ξένη, θα μπορούσε κάποιος που ζει εκεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για τη ζωή εκεί; Είναι εύκολη η ..μετάβαση; Έχω μείνει ένα μικρό χρονικό διάστημα στο εξωτερικό για σπουδές, αλλά λογικά θα είναι τελείως διαφορετική εμπειρία!

 

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις αμερικανικο διαβατηριο ή πρασινη καρτα θα πρεπει να ψαξεις πως μπορεις να παρεις καποια βιζα αν βρεις δουλεια. Πρακτικα αυτο ειναι σχεδον αδυνατο εκτος και αν βρισκεσαι εκει και σε θελει καποιος εργοδοτης. Στον τομεα που εισαι θα ειναι πιο ευκολο να βρεις δουλεια αλλα απο την Ελλαδα δεν θα ασχοληθει σχεδον κανενας. Γενικα πρεπει να κανεις καποιες αιτησεις και αν δεις ενδιαφερον να πας με δικα σου εξοδα εκει να σε δουν απο κοντα.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι????Συμφωνα με το πρωτο ποστ σε αυτο το φορουμ αμα για παραδειγμα παω αμερικη με εστα η και με τουριστικη βιζα και μεινω πανω απο τις μερες που αναγραφονται θα μπορεσω να νομιμοποιηθω οπως γραφει και το αρθρο απο το φορουμ????????????????

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι????Συμφωνα με το πρωτο ποστ σε αυτο το φορουμ αμα για παραδειγμα παω αμερικη με εστα η και με τουριστικη βιζα και μεινω πανω απο τις μερες που αναγραφονται θα μπορεσω να νομιμοποιηθω οπως γραφει και το αρθρο απο το φορουμ????????????????

 

Ευχαριστω

 

To άρθρο δεν γράφει αυτο που λες. Μην διαβάζεις μόνο αυτά που θέλεις να ακούσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...