Jump to content

[Επίσημο] Nokia E55


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου έχει τύχει πότε nokia symbian τηλέφωνο που να μην κάνει restart πότε-πότε όταν ζορίζεται. Δυστυχώς θεωρείται φυσιολογικό.

 

εγώ πάντως και στο Ν95 που είχα και στο Ε71 που έχω τώρα δεν μου έχει κάνει restart κανένα από τα τα 2. Και μιλάω πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 572
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest sugarjohny
Φίλe rostropol σ' ευχαριστώ πολύ...Τελικά όμως ένα restart μου έδωσε τη λύση....αφού είχα πρώτα κάνει το μενού άνω κάτω, ψάχνοντας και στα πιο άσχετα υπομενού κι αρχίζοντας να αμφιβάλλω για τη σχέση μου με την τεχνολογία...:)
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα αλλο κομματι και ολα ΟΚ προς το παρον. θα το δουλεψω επαγγελματικα τωρα να δω την συμπεριφορα του.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αν μας πεις και που το βρήκες ... θα βοηθούσε πολύ γιατί χθές έλαβα από το plaisio και το multirama email πως απο λάθος υπήρχε διαθέσιμο στο site τους και οι παραγγελίες μου δεν θα αποσταλούν
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

αν μας πεις και που το βρήκες ... θα βοηθούσε πολύ γιατί χθές έλαβα από το plaisio και το multirama email πως απο λάθος υπήρχε διαθέσιμο στο site τους και οι παραγγελίες μου δεν θα αποσταλούν

και τα 2 απο wind ειναι. ε,στα τοσα χρονια μου πεσε και μενα μια φορα μουφα κινητο! βεβαια τωρα το εχω σε λειτουργια..πολυ καλο!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

εχει δουλεψει κανεις το GPS του μαζι με χαρτες?

το μόνο διαπιστωμένο σχετικά με άλλες εφαρμογές GPS είναι πως στο Garmin 5.00.50 δεν ζουμάρει(in/out) με τα πλήκτρα 1 & 3,κατα τ΄άλλα ΟΚ,στο δε NDrive 3.5.19 δεν μπορείς να το ενεργοποιήσεις(με τον "γνωστό" τρόπο;):X) πάλι λόγω του πληκτρολογίου και ενδεχομένως κάποιου conflict στο keymapping(υποθέτω).

Οι Χάρτες(Ovi) μια χαρά και με την πυξίδα τους.

Link to comment
Share on other sites

είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό που διαφήμιζει το Ε52-Ε55 (μιας και ειναι ιδια με εξαιρεση το πληκτρολογιο και το μαυρο χρωμα) οτι αναμεσα στις αλλες δυνατοτητες θα μπορουν να συνδεθουν και με το ΣΤΑΘΕΡΟ τηλεφωνο του σπιτιου...?

Ξερει κανεις κατι παραπανω σε αυτο? Αν και πως θα γινει αυτο? Θα λειτουργει σαν αλλη μια ασυρματη συσκευη?

Πωλείται Atrix μαζί με Lapdock...
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

Μάλλον για τυπική κοτσάνα που κάνουν συχνά-πυκνά τα περιοδικά πρόκειται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως ηταν στο FOCUS Ιουλιου ή Αυγουστου.... θα βρω το αρθρο και θα το ανεβασω αυτουσιο

 

Εκτος απο το πληκτρολογιο και το χρωμα υπαρχει αλλη διαφορα (εστω και η παραμικρη) με το Ε52? Γιατι δεν βρισκω καμια.....

Πωλείται Atrix μαζί με Lapdock...
Link to comment
Share on other sites

στο ότι στο κουτί έχει 2 GB μνήμη ενώ το 52 έχει 1

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

Μάλλον για τυπική κοτσάνα που κάνουν συχνά-πυκνά τα περιοδικά πρόκειται.

 

το έχει και το video της Nokia στο Youtube

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το πληκτρολογιο και το χρωμα υπαρχει αλλη διαφορα (εστω και η παραμικρη) με το Ε52? Γιατι δεν βρισκω καμια.....

 

Σύμφωνα με το AAS, το E55 έχει ενσωματωμένο το Messenger, ενώ το E52 όχι. Βέβαια το Messenger το κατεβάζεις δωρεάν σε κάθε S60.

 

Επίσης, έχουν αναφερθεί κάποιες ασυμβατότητες του E55 με κάποια προγράμματα, ακριβώς λόγω του πρωτότυπου πληκτρολογίου του E55. Αυτό είναι ένα θέμα που δεν ξέρουμε πότε θα λυθεί.

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Η πυξίδα λειτουργεί και σε άλλα προγράμματα πλοήγησης εκτός του Nokia Maps;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

τελικά λόγω χρώματος ( :O ) ακύρωσα το Ε52 και παρήγγειλα το πιο ''gadget-look'' Ε55 , το οποίο θα το έχω την Τετάρτη...:)

πρόσεξα δε, ότι έχει αφαιριθεί η συντόμευση του browser από το πλήκτρο 0, που παραμένει βεβαίως στο Ε52...υπάρχει αλλού συντόμευση ή κάνεις δουλειά μόνο αν την ορίσεις σε κάποιο πλήκτρο ή στην ενεργή αναμονή..??

Link to comment
Share on other sites

Με 'γειά! Περιμένουμε εντυπώσεις, κυρίως από το πώς συνεργάζεται το compact QWERTY πληκτρολόγιο με διάφορες εφαρμογές!

Βασικά στην ίδια θέση με εσένα (σχετικά με το χρώμα) είμαι και εγώ... :rolleyes:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

τελικά λόγω χρώματος ( :O ) ακύρωσα το Ε52 και παρήγγειλα το πιο ''gadget-look'' Ε55 , το οποίο θα το έχω την Τετάρτη...:)

πρόσεξα δε, ότι έχει αφαιριθεί η συντόμευση του browser από το πλήκτρο 0, που παραμένει βεβαίως στο Ε52...υπάρχει αλλού συντόμευση ή κάνεις δουλειά μόνο αν την ορίσεις σε κάποιο πλήκτρο ή στην ενεργή αναμονή..??

 

Δεν έμεινε χώρος για άλλα γράμματα,γκάνιαξε στους χαρακτήρες αυτό το πληκτρολόγιο:lol::lol:,με το 0 εξακολουθεί και μπαίνει στο net....;),αλλά το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Ε55(και του Ε52 βέβαια) είναι η χαμηλότατη ένταση στο ηχείο(χάνεις κλήσεις για πλάκα αν δεν το έχεις πάνω σου) δώστε σημασία σε αυτόν τον τομέα γιατί έχει σημασία....έχει συζητηθεί και εδώ http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=communicators&thread.id=46864 (για την οθόνη που έχει το screen flickering-όντως είναι εμφανές και παρόλο που το αναβάθμισα συνέχιζε-η λύση είναι φωτεινό λευκό θέμα γιατί στα σκοτεινά φαίνεται πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έμεινε χώρος για άλλα γράμματα,γκάνιαξε στους χαρακτήρες αυτό το πληκτρολόγιο:lol::lol:,με το 0 εξακολουθεί και μπαίνει στο net....;),αλλά το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Ε55(και του Ε52 βέβαια) είναι η χαμηλότατη ένταση στο ηχείο(χάνεις κλήσεις για πλάκα αν δεν το έχεις πάνω σου) δώστε σημασία σε αυτόν τον τομέα γιατί έχει σημασία....έχει συζητηθεί και εδώ http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=communicators&thread.id=46864 (για την οθόνη που έχει το screen flickering-όντως είναι εμφανές και παρόλο που το αναβάθμισα συνέχιζε-η λύση είναι φωτεινό λευκό θέμα γιατί στα σκοτεινά φαίνεται πολύ)

 

:Dαφού μπαίνει με το 0 πάλι καλά...κομμάτια να γίνει το σηματάκι..:p

αυτό με την ένταση με άγχωσε λίγο τώρα,αλλά επιφυλάσσομαι μόλις το πάρω στα χέρια μου να το τσεκάρω...

thanks...:)

Link to comment
Share on other sites

...το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Ε55(και του Ε52 βέβαια) είναι η χαμηλότατη ένταση στο ηχείο(χάνεις κλήσεις για πλάκα αν δεν το έχεις πάνω σου) δώστε σημασία σε αυτόν τον τομέα γιατί έχει σημασία....έχει συζητηθεί και εδώ http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=communicators&thread.id=46864 (για την οθόνη που έχει το screen flickering-όντως είναι εμφανές και παρόλο που το αναβάθμισα συνέχιζε-η λύση είναι φωτεινό λευκό θέμα γιατί στα σκοτεινά φαίνεται πολύ)

 

Χμμ μάλλον το δικό μου E55 θα είναι η εξαίρεση φαίνεται. Ούτε ίχνος flickering υπάρχει ούτε κανένα πρόβλημα με τον ήχο της κλήσης. Το μόνο πρόβλημα ήχου είναι το ξυπνητήρι, ένα γνωστό και αδιόρθωτο bug της Nokia που εξακολουθεί να υπάρχει εδώ και χρόνια, και εξαιτίας του οποίου ο ήχος ξεκινά να ακούγεται πολύ χαμηλά και αυξάνει προοδευτικά αγνοώντας τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου.

Να δούμε πότε θα αποφασίσουν οι άχρηστοι εκεί στη Nokia να το διορθώσουν. Πριν ακόμα και από το S40 υπάρχει αυτό το αναθεματισμένο bug.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

...ο ήχος ξεκινά να ακούγεται πολύ χαμηλά και αυξάνει προοδευτικά αγνοώντας τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου...

 

Για να μην το έχουν αλλάξει σημαίνει πως δεν το θεωρούν bug :p

Ίσα ίσα που είναι έτσι, ώστε να ξυπνάς πιο ήρεμα :shifty:

 

Παρόλαυτά μιά επιλογή ρύθμισης δεν θα μας χάλαγε... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ μάλλον το δικό μου E55 θα είναι η εξαίρεση φαίνεται. Ούτε ίχνος flickering υπάρχει ούτε κανένα πρόβλημα με τον ήχο της κλήσης. Το μόνο πρόβλημα ήχου είναι το ξυπνητήρι, ένα γνωστό και αδιόρθωτο bug της Nokia που εξακολουθεί να υπάρχει εδώ και χρόνια, και εξαιτίας του οποίου ο ήχος ξεκινά να ακούγεται πολύ χαμηλά και αυξάνει προοδευτικά αγνοώντας τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου.

Να δούμε πότε θα αποφασίσουν οι άχρηστοι εκεί στη Nokia να το διορθώσουν. Πριν ακόμα και από το S40 υπάρχει αυτό το αναθεματισμένο bug.

 

Δηλαδή το δικό σου έχει μεγάλη ένταση στον ήχο κλήσης σε σύγκριση με ποιο κινητό δηλαδή,σαν του 5800 ή του Ν85 ή......??:confused:

Πάντως τα όσα αναφέρω αναφέρονται και αλλού http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=communicators&thread.id=46789 , http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=communicators&thread.id=46958 , http://www.youtube.com/watch?v=jxdpIerbW4U (εδώ ειδικά φαίνεται καμπάνα το τρεμούλιασμα στην σύνταξη μηνύματος-το είδα και ΄γω σε αυτό που είχα-και θα το δούν αρκετοί ακόμα) (όπου Ε52=Ε55 ένα και το αυτό είναι) και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το επόμενο διάστημα θα αναφερθούν και ΄δω,λέφτα νάχει ο κόσμος να παίρνει τα Ε52/Ε55 και θα τα ανακαλύπτει.....:lol:;)

Ισως να είναι βέβαια και θέμα 1ης παρτίδας γιατί η ΝΟΚΙΑ έχει παράδοση σε αυτά;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το δικό σου έχει μεγάλη ένταση στον ήχο κλήσης σε σύγκριση με ποιο κινητό δηλαδή,σαν του 5800 ή του Ν85 ή...:confused:

 

Έχει ίδια περίπου ένταση με το N86, πολύ δυνατότερη από τα 6303 και 6700 classic που έχω και ελαφρώς χαμηλότερη από το 3GS. Η μόνη περίπτωση που ακούγεται χαμηλά, είναι όταν το τηλέφωνο είναι οριζόντια ακουμπισμένο επάνω σε κάτι υφασμάτινο ή μαλακό (π.χ. κρεβάτι) οπότε και ψιλοφράζει το μεγάφωνο. Αυτό όμως δεν είναι αποκλειστικό γνώρισμα του E55 αλλά όλων των συσκευών που έχουν το μεγάφωνο στη συγκεκριμένη θέση.

 

...http://www.youtube.com/watch?v=jxdpIerbW4U (εδώ ειδικά φαίνεται καμπάνα το τρεμούλιασμα στην σύνταξη μηνύματος-το είδα και ΄γω σε αυτό που είχα-και θα το δούν αρκετοί ακόμα) (όπου Ε52=Ε55 ένα και το αυτό είναι) και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το επόμενο διάστημα θα αναφερθούν

Μην μπερδεύεις την οπτική πραγματικότητα με το πως καταγράφεται στο video. Αυτό οφείλεται σε αρμονικό παράγωφο διαφοράς συχνότητας χρονισμού LCD backlit και κάμερας και έχουμε αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό σε προηγούμενα posts. Αν μάλιστα δοκιμάσεις να το μαγνητοσκοπήσεις με κάποια high-speed camera η μισή οθόνη θα φαίνεται φωτισμένη ενώ η άλλη μισή σβηστή, κάτι που όμως δεν σημαίνει πως συμβαίνει και στην πραγματικότητα. :)

Κατά τα άλλα δεν μπορώ φυσικά να μιλήσω για το δικό σου E55, αλλά έχοντας χρησιμοποιήσει δύο (λόγω DOA) και έχοντας αυτή τη στιγμή μπροστά μου το ένα σε διαβεβαιώ πως δεν υπάρχει υποψία flicker.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

αρα καλα εκανα και φωναζα για flickering? :happy:

 

:lol::lol::lol:

 

I noticed the flickering too. As if the refresh rate is set too low. Most of the problems with freezing, turn on requiring multiple presses, reboots, I experienced before. When got the phone changed to a second unit, it has worked ok without the funny symptoms. I reckon that it could be a manufacturing issue. No doubt when enough RMAs build up, they will take the time to solve the problem at the factory.

 

http://discussions.nokia-asia.com/discussions/board/message?board.id=communicators&thread.id=46610&view=by_date_ascending&page=2

 

φαινεται οτι τα πρωτα κομματια ειναι μονο για τα μπαζα. διαβαστε ολο το thread και θα καταλαβαινετε

 

ο ποιοτικος ελεγχος στη συγκεκριμενη περιπτωση ισοδυναμει με το empire total war: pirates!!

 

beta συσκευη εβγαλαν και πουλανε :!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

.....Μην μπερδεύεις την οπτική πραγματικότητα με το πως καταγράφεται στο video. Αυτό οφείλεται σε αρμονικό παράγωφο διαφοράς συχνότητας χρονισμού LCD backlit και κάμερας και έχουμε αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό σε προηγούμενα posts. Αν μάλιστα δοκιμάσεις να το μαγνητοσκοπήσεις με κάποια high-speed camera η μισή οθόνη θα φαίνεται φωτισμένη ενώ η άλλη μισή σβηστή, κάτι που όμως δεν σημαίνει πως συμβαίνει και στην πραγματικότητα. :)

Κατά τα άλλα δεν μπορώ φυσικά να μιλήσω για το δικό σου E55, αλλά έχοντας χρησιμοποιήσει δύο (λόγω DOA) και έχοντας αυτή τη στιγμή μπροστά μου το ένα σε διαβεβαιώ πως δεν υπάρχει υποψία flicker.

 

Στην δική μου οπτική πραγματικότητα στο Ε55 που πέρασε απ΄τα χέρια μου(σαν τρόλλεϋ και έφυγε-σίγα μην το κράταγα,ειδικά για να γράψεις μήνυμα σπάς τα :X:X σου) υπήρχε εμφανέστατο flickering του κερατά και η ένταση ήταν χαμηλότατη,τέλος και πιστεύω οφείλεται στην 1η παρτίδα.

Αν το δικό σου Ε55 όντως είναι όπως τα λες τότε χαίρομαι για σένα,μάλλον ανήκεις στους τυχερούς(μετά από δυο DOA το άξιζες κιόλας),ούτε του Παπά στο αυτί να μην το πεις.....:lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το δικό σου Ε55 όντως είναι όπως τα λες τότε χαίρομαι για σένα,μάλλον ανήκεις στους τυχερούς(μετά από δυο DOA το άξιζες κιόλας),ούτε του Παπά στο αυτί να μην το πεις.....:lol:;)

 

Ένα DOA εξαιτίας faulty mem, το δεύτερο είναι για την ώρα στα χέρια μου και χαίρει άκρας υγείας. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε52 μου πάντως, ούτε πρόβλημα με το ηχειάκι υπάρχει, ούτε με το ακουστικό, ούτε παίζει θέμα flickering.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοηθεια. Για καποιο λογο μετα το reset εχασα το msn. Το ξανακατεβασα απο το νετ το εγκατεστησα αλλα δε μου κανει signin. :mad:

Καμια ιδεα η κανενα λινκ να το κατεβασω απο αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...