Jump to content

Dell Mini 9


koukoulakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασες να βαλει το boot 132 cd και μετα να πατησεις 80 και να επιλεξεις το σκληρο με τα osx;;,,,για δοκιμασε να μας πεις...

 

αμα το κανω αυτο μου βγαζει τα παρακατω...

 

EBIOS read error: Media error

block 409642 sectors 64

 

:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αμα το κανω αυτο μου βγαζει τα παρακατω...

 

EBIOS read error: Media error

block 409642 sectors 64

 

:cry:

Χμμμμ,γνωστο προβλημα...ξηλωμα και απο την αρχη ολα αλλα καλυτερα να χρησιμοποιησεις καποια ντιβιντι με τα osx που προτεινουν οι περισσοτεροι για το ντελ.δεν ξερω αν κανει το retail οπως στο μσι....ntfs κανεις το δισκο και μετα εγκατασταση των οσχ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ,γνωστο προβλημα...ξηλωμα και απο την αρχη ολα αλλα καλυτερα να χρησιμοποιησεις καποια ντιβιντι με τα osx που προτεινουν οι περισσοτεροι για το ντελ.δεν ξερω αν κανει το retail οπως στο μσι....ntfs κανεις το δισκο και μετα εγκατασταση των οσχ...

 

ετσι εκανα πριν. εβαλα οπως ειπε ο Αλεξης, dvd των vista και εκανα format το partition σε ntfs... μετα οταν επελεξα να γινει partition στον mac μ@λ@κιστηκε παλι...

Link to comment
Share on other sites

ετσι εκανα πριν. εβαλα οπως ειπε ο Αλεξης, dvd των vista και εκανα format το partition σε ntfs... μετα οταν επελεξα να γινει partition στον mac μ@λ@κιστηκε παλι...

Χμμ,,να σου πω την αληθεια δεν εχω μονο τα οσχ στο δικο μου,,το εχω ντοάλ μπουτ με τα xp...μεσω των xp και το προγραμμα acronis εκανα φορματ σε ντφς...και μενα οταν ειχα τον σκληρο σε fat32 οταν πατουσα erase μου εδειχνε οτι κανει αλλα ειχε αποτυχια στο mounting του δισκου αν θυμαμαι καλα,,,δοκιμασε και φατ 32 μπας και το μετατρεχει σε extended

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Χμμ,,να σου πω την αληθεια δεν εχω μονο τα οσχ στο δικο μου,,το εχω ντοάλ μπουτ με τα xp...μεσω των xp και το προγραμμα acronis εκανα φορματ σε ντφς...και μενα οταν ειχα τον σκληρο σε fat32 οταν πατουσα erase μου εδειχνε οτι κανει αλλα ειχε αποτυχια στο mounting του δισκου αν θυμαμαι καλα,,,δοκιμασε και φατ 32 μπας και το μετατρεχει σε extended

 

σε ευχαριστω φιλε μου. ετσι κανει και εμενα... αποτυγχανει να κανει mount τον σκληρο η σαπιλα:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε μου. ετσι κανει και εμενα... αποτυγχανει να κανει mount τον σκληρο η σαπιλα:lol::lol::lol:

το έφτιαξες?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το έφτιαξες?

 

οχι βεβαια... θα προσπαθησω να βαλω vista σε λιγο. Προσπαθησα να βαλω 7 αλλα δεν γουσταρανε!

Link to comment
Share on other sites

πλάκα έχεις.

 

τι εννοείς δεν?

 

τα 7 παίζουν χωρίς κανέναν οδηγό. τα vista σέρνονται μπροστά στα 7.

 

που το πας?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πλάκα έχεις.

 

τι εννοείς δεν?

 

τα 7 παίζουν χωρίς κανέναν οδηγό. τα vista σέρνονται μπροστά στα 7.

 

που το πας?

 

πάντα εχω πλάκα!

Ξεκίνησε να κάνει setup τα 7, και αφου άρχισε να ριχνει ᾽πράγμα᾽ στο δισκο, ...έσκασε!

῾Τα windows δεν μπορεσαν να γίνουν σεταπ...῾

Τα πήρα στο κρανίο και το παράτησα για μερικές ώρες. Ξανάρχισα πριν απο 15 λεπτα και έκανα τα εξής!

Από την αρχή το bootCD, αλλαγή σε dvd Leopard - boot κανονικά και Disk Utilities.

Format se journal και GUID. Τελειώνει και παλι τα ιδια...

Τα ξαναπαίρνω κρανίο και κανω erase σε ολο το δισκο σε FAT...

Προχωράω για εγκατασταση (βλεπει τον δισκο) αλλα μου τον λεει unavailable και να πατησω (δεν θυμαμαι η ακριβως, αλλα ειναι η μονη επιλοη που σου δινει για φορματ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΕΕΕΕΕΕ !!!!!!

Στηνει osx κανονικα τωρα... ΟΕΟ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον φταιει η καρτα ssd...

εγινε κανονικα εγκατασταση, bootaro με το boot cd, επιλεγω 80, το βρισκει και μετα μου πεταει

EBIOS read error: media Error

Block 4550 Sectors 64

 

παω για αλλη καρτα ??

Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα δίσκου. πρέπει να έχει πρόβλημα. βρέξει χιονίσει windows πρέπει να μπουν. αν όχι τότε έχει θέμα.

 

στείλε την πίσω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον φταιει η καρτα ssd...

εγινε κανονικα εγκατασταση, bootaro με το boot cd, επιλεγω 80, το βρισκει και μετα μου πεταει

EBIOS read error: media Error

Block 4550 Sectors 64

 

παω για αλλη καρτα ??

Εμενα ebios ερρορ μου ειχε βγαλει μονο κατα την εγκατασταση...τι να πω..

αλλα με μποκ 0 σεκτορς 64...

να ξερεις δεν φταιει ο σκληρος,αλλα το σιντι με τα οσχ...εγω με το ρεtail μου εβγαζε το

EBIOS read error: media Error

Block 0 Sectors 64

επειτα κατεβασα ενα αλλο οσχ και δουλευει μια χαρα...επισης στο νετ που ειχα ξαψει με το προβλημα αυτο λεγαν οτι αν το αφησεις κανα 20 λεπτο θα προχωρησει,,(εμενα δεν προχωρησε) .

,,,δοκιμασε να μπουταρεις με αυτο το σιντι...

http://thepiratebay.org/torrent/4455569/Boot-132__Leopard

(προς μοντ..δεν ειναι παρανομο το υλικο)

 

σε usb εχεις το οσχ εε;;

αν το εχεις σε σιντι και ειναι πανω απο 4γιγα,,δηλαδη dl φροντισε να ειναι DVD+R οχι DVD-R (den ξερω τι διαφορα εχει αλλα ετσι λενε για καποια σιντι στο νετ)

 

συμπερασμα

 

κατα 98%

φταιει

το

σιντι

με

τα

οσχ

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ebios ερρορ μου ειχε βγαλει μονο κατα την εγκατασταση...τι να πω..

αλλα με μποκ 0 σεκτορς 64...

να ξερεις δεν φταιει ο σκληρος,αλλα το σιντι με τα οσχ...εγω με το ρεtail μου εβγαζε το

EBIOS read error: media Error

Block 0 Sectors 64

επειτα κατεβασα ενα αλλο οσχ και δουλευει μια χαρα...επισης στο νετ που ειχα ξαψει με το προβλημα αυτο λεγαν οτι αν το αφησεις κανα 20 λεπτο θα προχωρησει,,(εμενα δεν προχωρησε) .

,,,δοκιμασε να μπουταρεις με αυτο το σιντι...

http://thepiratebay.org/torrent/4455569/Boot-132__Leopard

(προς μοντ..δεν ειναι παρανομο το υλικο)

 

σε usb εχεις το οσχ εε;;

αν το εχεις σε σιντι και ειναι πανω απο 4γιγα,,δηλαδη dl φροντισε να ειναι DVD+R οχι DVD-R (den ξερω τι διαφορα εχει αλλα ετσι λενε για καποια σιντι στο νετ)

 

συμπερασμα

 

κατα 98%

φταιει

το

σιντι

με

τα

οσχ

 

δεν φαινεται να εχει προβλημα το dvd - εκει εχω βαλει τα osx). στο δισκο βλεπω το προβλημα. Βεβαια το dvd μου ειναι -R αλλα και παλι τι να πω...

σκεψου τι αυτο ξεκινησε 1 μερα μετα το complete installatiom που ειχα κανει... αρα κατι για δισκο μου μοιριζει..

Εχει το πλαισιο να παω να παρω?

Link to comment
Share on other sites

δεν φαινεται να εχει προβλημα το dvd - εκει εχω βαλει τα osx). στο δισκο βλεπω το προβλημα. Βεβαια το dvd μου ειναι -R αλλα και παλι τι να πω...

σκεψου τι αυτο ξεκινησε 1 μερα μετα το complete installatiom που ειχα κανει... αρα κατι για δισκο μου μοιριζει..

Εχει το πλαισιο να παω να παρω?

tI ΝΑ ΠΩ...εγω παντως θα δοκιμαζα ενα αλλο ντιβιντι με τα οσχ πριν αγορασω σκληρο ή ssd

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να περάσεις το osx σε έναν εξωτερικό.

 

ΔΕΝ το έκανες. επέμενες με το dvd που είναι και πιο αργό και πιο επίφοβο.

 

προσπάθησε άλλη μία.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

fysika αν εχεις μακ νομιζω μπορεις να περασεις το ντιβιντι κατευθειαν σε usb στικ αν εχεις ενα με 8 γιγα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη, το dvd που κατεβασα ειναι το ιδιο που μαλλον εχεις κατεβασει εσυ. Το λινκ μου το εδωσε ο ζωγραφος και παιζει μια χαρα. Εφοσον ρε παιδια, εστησα μια φορα (βεβαια αυτη η φορα ηταν απο USB το leopard) το Image που εχω κατεβασει ειναι ΟΚ - Τσεκαρισμενο και εφοσον το OSX γινεται installation κανονικα στην sdd Μεχρι την στιγμη που θα κανει reboot και μετα σκαει πιστευω οτι ειναι θεμα δισκου...
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν. από το guide που σου έδωσα πέρνα τα στον 8άρη (μέσω του usb flash όμως πρώτα) και δες αν παίζουν. αν είναι οκ τότε φταίει ο ssd 32.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν. από το guide που σου έδωσα πέρνα τα στον 8άρη (μέσω του usb flash όμως πρώτα) και δες αν παίζουν. αν είναι οκ τότε φταίει ο ssd 32.

 

Αλεξη μου, δεν θελω να σκίσω τα WinXp μου... Ασε, θα πας για νεα καρτα σημερα το μεσημερι. Ειμαι σίγουρος οτι εκει ειναι το προβλημα μου...

Link to comment
Share on other sites

τι να τα σκήσεις?

 

ολόκληρο image σου δίνουν σε dvd.

 

σκόρπια λεφτά. δε νομίζω να είναι η κάρτα. δοκίμασε αυτό που σε λέω.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι να τα σκήσεις?

 

ολόκληρο image σου δίνουν σε dvd.

 

σκόρπια λεφτά. δε νομίζω να είναι η κάρτα. δοκίμασε αυτό που σε λέω.

 

Μα αυτο σου λεω. Δεν θελω να σβησω τα XP με OSX...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεω. Δεν θελω να σβησω τα XP με OSX...

Κατσε γιατι δεν το ηξερα,,εχει και τα xp;; τοτε κατεβασε το acronis disk,, και κοψε το σκληρο και μοφροποιησε τον μεσω του προγραμματος σε ντφς,,,,επειτα εγκατεστησε το acronis os selector και μετα κανε την εγκατασταση με τα οσ χ στο σκληρο που δημιουργησες..αν γινει η εγκατασταση ανοιξε το προγραμμα απο τα xp(το acronis os selector) και επιλεξε το σκληρο με τα οσ χ ως bootable..αυτα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ο ασθενης μαλλον πεθανε..

Φταιει καρτα 100%...

 

Εβαλα εξωτερικο CD/DVD με external power (Μπας και εφταιγε το CD/DVD) και ξεκίνησε να στήνει XP... στα 24% εβγαλε προβλημα με αρχεια που εφραφε στο δισκο... Μετα σταματησε δεν προχωρουσε.

Εβαλα τοτε την αλλη (8BG) που ειχε μεσα οταν το αγορασα και δοκιμασα να να κανω ακριβως το ιδιο για να ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ οτι δεν φταιει το DVD μου ή το DVD Drive μου. Ξεκινησε εγκατασταση και τελειωσε κανονικα...

Παω για 64MB ssd το απογευμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...