Jump to content

Πρόβλημα με άνοιγμα αρχείων


vickylsls
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!!

 

Έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου.

Όλα άρχισαν ως εξής. Αποφάσισα να απεγκαταστήσω το service pack 3 και την ώρα της απεγκατάστασης το laptop μου έσβησε. Όταν έκανα εκκίνηση ξανά έφτανε μέχρι ένα σημείο οπου μου έβγαζε ένα σφάλμα σε μπλέ οθόνη. Μετά από πολλές επανεκκινήσεις δεν έγινε τίποτα τελικά δοκίμασα και safe mode και ότι συνδυασμό ήξερα αλλά τίποτα. Μετά έβαλα ξανά τα windows σε recovery mode που πάλι τίποτα δεν έγινε. Οπότε έβαλα τα windows σε άλλο σημείο και έτσι κατάφερα και το άνοιξα και μπόρεσα να δω τα αρχεία μου. Τα αποθήκευσα σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο και το πρόβλημα ξεκινάει εδώ τώρα. Ένα αρχείο το οποίο είναι σε μορφή access .mdb δηλαδή δεν ανοίγει. Βγάζει ένα σφάλμα οτι είναι κατεστραμμένο. Όπως και επίσης ορισμένοι φάκελοι με φωτογραφίες οταν τις ανοίγω λένε "No preview available". Ενώ κάποιες άλλες ανοίγουν κανονικά. Εντωμεταξύ φαίνεται οτι τα αρχεία αυτά έχουν κάποιο όγκο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδαιτέρως γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω για να ανοίξω αυτά τα αρχεία.

 

Ευχαριστώ :(:(

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπές στο Windows Update και δες άν σου έχει ενημέρωση για να κατεβάσεις το Service Pack 3.Μπορεί άν το ξανακατεβάσεις να λειτουργήσουν όλα όπως ήταν πρίν.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!!

 

Έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου.

Όλα άρχισαν ως εξής. Αποφάσισα να απεγκαταστήσω το service pack 3 και την ώρα της απεγκατάστασης το laptop μου έσβησε. Όταν έκανα εκκίνηση ξανά έφτανε μέχρι ένα σημείο οπου μου έβγαζε ένα σφάλμα σε μπλέ οθόνη. Μετά από πολλές επανεκκινήσεις δεν έγινε τίποτα τελικά δοκίμασα και safe mode και ότι συνδυασμό ήξερα αλλά τίποτα. Μετά έβαλα ξανά τα windows σε recovery mode που πάλι τίποτα δεν έγινε. Οπότε έβαλα τα windows σε άλλο σημείο και έτσι κατάφερα και το άνοιξα και μπόρεσα να δω τα αρχεία μου. Τα αποθήκευσα σε ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο και το πρόβλημα ξεκινάει εδώ τώρα. Ένα αρχείο το οποίο είναι σε μορφή access .mdb δηλαδή δεν ανοίγει. Βγάζει ένα σφάλμα οτι είναι κατεστραμμένο. Όπως και επίσης ορισμένοι φάκελοι με φωτογραφίες οταν τις ανοίγω λένε "No preview available". Ενώ κάποιες άλλες ανοίγουν κανονικά. Εντωμεταξύ φαίνεται οτι τα αρχεία αυτά έχουν κάποιο όγκο. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδαιτέρως γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω για να ανοίξω αυτά τα αρχεία.

 

Ευχαριστώ :(:(

 

Αν οι φωτογραφίες είναι jpeg, τρέξε αυτό:

http://www.dougknox.com/xp/fileassoc/xp_jpg_jpe_jpeg_file_assoc_fix.zip

Τώρα για το access αρχείο που αναφέρεις δώσε αν μπορείς κάποια στοιχεία παραπάνω. Πότε στο βγάζει το μήνυμα οτι είναι κατεστραμμένο κλπ? Τι λέει ακριβώς το μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Γράφει " unrecognized database format 'V:\ Documents and settings\(εδώ γράφει το password που είχα όταν άνοιγα το laptop)\ desktop\Το όνομα του αρχείου.mdb'.......ουφ!!!!! Θα δοκιμάσω σε λίγο κι αυτό με τις φωτό. Thanks ρε συ!!!!!!!!

 

johnthegreek----> δεν γίνεται να κατεβάσω τα service pack 3 γιατί έτσι κι αλλιώς δεν ανοίγουν τα συγκεκριμένα windows. Αυτή τη στιγμή έχω σώσει τα αρχεία αλλού και έκανα format απο την αρχή!

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έγινε τίποτα με αυτό το πρόγραμμα που μου έστελες δυστυχώς. Κατέβασα κι ένα άλλο για το access ένα nucleus recovery κάπως έτσι αλλά τίποτα. Μου λέει οτι το αρχείο είναι κενό. Δεν είναι όμως γιατί φαίνεται οτι είναι 1,28 ΜΒ. Περίεργο..όπως και οι φωτογραφίες φαίνεται οτι έχουν όγκο..πως γίνεται και δεν ανοίγουν?
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...