Jump to content

Πόσο επικίνδυνο είναι το svrse.exe ???


stelar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου κάπου, όταν χρησιμοποιώ ένα memory stick από το laptop στο pc το antivirous μου βγάζει μήνυμα κινδύνου σχετικά με svrse.exe (δε θυμάμαι ακριβώς τι) και κάτοπιν το malware-registry monitor με προειδοποιεί για κάποια αλλαγή στο registry σχετικά με MSN ... (και πάλι δε θυμάμαι ακριβώς τι!). Αμέσως μετά αυτό το svrse.exe ζητάει να συνδεθεί στο ιντερνετ.

Φυσικά όλα αυτά τα αρνούμε...

Τι ακριβώς είναι το συγκεκριμένο και από πού μπορεί να το κόλλησε το στικάκι μου? Ειναι γνωστό πως το στικάκι σου πρέπει να προσέχεις πού το βάζεις αλλά εγώ προφανώς κάποια στιγμή δεν πρόσεξα :O :lol:

Και τώρα που το σκέφτομαι, ήμουν σε κάποια χώρα της τέως Γιουγκοσλαβίας και σε κάποιο ξενοδοχείο, όπου διέθεταν wifi και συνδεόμουν συχνά, κάποια στιγμή κι ενώ ήμουν συνδεδεμένος στο messenger, με πέταξε με το μήνυμα πως έχω εισέλθει από άλλον υπολογιστή... Άλλαξα αμέσως pass και έλεγξα το laptop με ότι μεσα είχα με την πρώτη ευκαιρία... και σκεφτόμουν να ξαναπεράσω windows καλού κακού, αλλά εν τέλη δεν το έκανα...

Anyway, ίσως αυτή να είναι η αφετηρία της ιστορίας.

Τώρα ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να το αντιμετωπίσω?

Στο νετ δυστυχώς δεν βρήκα πληροφορίες που να με καλύπτουν... ούτε κάτι σχετικό στην αναζήτηση που έκανα στο φόρουμ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

:)

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το exe είναι επικίνδυνο και πρέπει να το αφαιρέσεις. http://www.greatis.com/appdata/d/s/svrse.exe.htm
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις σχετικές σελίδες που ήταν πολύ κατατοπιστικές

:)

Όταν κουραστείς να κάθεσαι, σήκω.

Όταν κουραστείς να στέκεσαι, τρέξε.

Όταν κουραστείς να τρέχεις, σταμάτα...... στο κάτω-κάτω, σκάσε και κολύμπα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...