Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ενα πρόβλημα με το paypal.

Σ'ήμερα προσπάθησα μία αγορά 3 κινητών απο minideal και οταν εφτασε η ωρα να πληρώσω,μεσω paypal, μου έβγαλε οτι η συναλλαγή δεν έγινε και οτι το paypal αρνηθηκε να πληρώσει. Δοκίμασα και δεύτερη φορά και μου έβγαλε πάλι το ίδιο.

Μπήκα αμέσως στο λογαριασμό μου στο paypal και αναφέρει το status των συναλλαγών ως ''denied''. Αυτό φαντάζομαι σημαίνει οτι αρνήθηκε να πληρώσει.

Παίρνω τηλέφωνο αμέσως στην τράπεζά μου, στο τμήμα των πιστωτικών και μου αναφέρουν πως έχουν πραγματοποιηθεί και οι 2 κινήσεις. Τα χρήματα είναι δευσμευμένα και ότι οποιαδήποτε στιγμή θέλει το paypal εισπράττει τα χρήματα.

Εμένα η αγορά των κινητών δεν έγινε. Το minideal δε μου έχει στεέιλει order number αφού δεν έφτασε ποτε(προφανώς) η παραγγελεία μου σε αυτούς.

Τί κάνουμε...???

Το paypal έχει δικαίωμα να εισπράξει αφού το status των συναλλαγών γράφει ''denied'' ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To paypal σου έστειλε μύνημα ότι ότι πραγματοποιήθηκε εντολή πληρωμής? Οταν λέει denied επειδή μου έχει τύχει σημαινει ότι η συναλλαγή δεν έγινε
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Θα ήθελα τα "φώτα" σας μιας και από ότι βλέπω είστε γατόνια στο θέμα που με ενδιαφέρει.

Λοιπόν αγαπητοί. μου αρέσει αυτό το κινητό : http://www.everbuying.com/product441338.html

Θα ήθελα τη γνώμη σας , τα σχόλιά σας και τις παρατηρήσεις σας.

 

Επίσης : 1. Από ότι βλέπω έχει google play. Εχουν τα κινέζικα κινητά google play?

2. Θα πληρώσω τελωνείο όταν έρθει?

3. Απο τους συγκεκριμένους αγόρασα κάτι ρολογάκια των 5 ευρώ το καθένα. Μου τα έστειλαν μετά απο 35 μέρες χωρίς μεταφορικά και χωρίς τελωνείο. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το πάρω μέσω DHL (6-8 εργάσιμες λέει).

 

Αυτά αγαπητοί. Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Θα ήθελα τα "φώτα" σας μιας και από ότι βλέπω είστε γατόνια στο θέμα που με ενδιαφέρει.

Λοιπόν αγαπητοί. μου αρέσει αυτό το κινητό : http://www.everbuying.com/product441338.html

Θα ήθελα τη γνώμη σας , τα σχόλιά σας και τις παρατηρήσεις σας.

 

Επίσης : 1. Από ότι βλέπω έχει google play. Εχουν τα κινέζικα κινητά google play?

2. Θα πληρώσω τελωνείο όταν έρθει?

3. Απο τους συγκεκριμένους αγόρασα κάτι ρολογάκια των 5 ευρώ το καθένα. Μου τα έστειλαν μετά απο 35 μέρες χωρίς μεταφορικά και χωρίς τελωνείο. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το πάρω μέσω DHL (6-8 εργάσιμες λέει).

 

Αυτά αγαπητοί. Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας.

 

Από θέμα συσκευής εγώ θα πήγαινα σε thl w8 Γιατί το έχω δοκιμάσει και το ξέρω....

Βέβαια σε αυτά τα χρήματα θα πάρεις 4GB rom λιγότερο....Κατά τα άλλα είναι ολόιδιο...

Και από μαγαζί...Θα προτιμούσα ή minideal ή to2c...

Από αυτά έχω πάρει και αυτά εμπιστεύομαι...

Τώρα στις ερωτήσεις σου....

1.Όλα τα "γνωστά" έχουν.

 

Επίσης...Εάν κανείς την επιλογή "3" Τότε το πιθανότερο είναι ότι θα πάθεις το"2"...Αυτά.

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Θα ήθελα τα "φώτα" σας μιας και από ότι βλέπω είστε γατόνια στο θέμα που με ενδιαφέρει.

Λοιπόν αγαπητοί. μου αρέσει αυτό το κινητό : http://www.everbuying.com/product441338.html

Θα ήθελα τη γνώμη σας , τα σχόλιά σας και τις παρατηρήσεις σας.

 

Επίσης : 1. Από ότι βλέπω έχει google play. Εχουν τα κινέζικα κινητά google play?

2. Θα πληρώσω τελωνείο όταν έρθει?

3. Απο τους συγκεκριμένους αγόρασα κάτι ρολογάκια των 5 ευρώ το καθένα. Μου τα έστειλαν μετά απο 35 μέρες χωρίς μεταφορικά και χωρίς τελωνείο. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το πάρω μέσω DHL (6-8 εργάσιμες λέει).

 

Αυτά αγαπητοί. Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας.

Το μαγαζί είναι αξιόπιστο, έχω πάρει και εγώ αρκετά πράγματα. Με την DHL θα πληρώσεις τελωνείο,εκτός και δεν σε ενδιαφέρει ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

To paypal σου έστειλε μύνημα ότι ότι πραγματοποιήθηκε εντολή πληρωμής? Οταν λέει denied επειδή μου έχει τύχει σημαινει ότι η συναλλαγή δεν έγινε

Οχι, δε μου έστειλε κάποιο mail που να λέει κάτι.

Συνήθως οταν πραγματοποιούσα μία αγορά πάντα στέλνει.

Το θέμα μου είναι ομως πως οι κινήσεις φαίνονται στην πιστωτική μου και πως η τράπεζά μου έχει δώσει το o.k. να πάρει το paypal τα χρήματα. Άρα είναι στο χέρι τους να τα πάρουν αν θελήσουν. Εγώ έχω στεέιλει και mail στο paypal με το ολο σκηνικό και με print-screen του account μου που αναφέρει σαν status '' denied''.

Άυριο θα μάθω απο την τράπεζά μου λεπτομέρειες και αν μπορώ να ακυρώσω τη συναλλαγή.

Εσένα οταν σου είχε γράψει denied δε σε είχε χρεώσει...???

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα συσκευής εγώ θα πήγαινα σε thl w8 Γιατί το έχω δοκιμάσει και το ξέρω....

Βέβαια σε αυτά τα χρήματα θα πάρεις 4GB rom λιγότερο....Κατά τα άλλα είναι ολόιδιο...

Και από μαγαζί...Θα προτιμούσα ή minideal ή to2c...

Από αυτά έχω πάρει και αυτά εμπιστεύομαι...

Τώρα στις ερωτήσεις σου....

1.Όλα τα "γνωστά" έχουν.

 

Επίσης...Εάν κανείς την επιλογή "3" Τότε το πιθανότερο είναι ότι θα πάθεις το"2"...Αυτά.

 

Αξίζει λοιπόν φίλε μου τον κόπο να περιμένω 35 μέρες με τα χρήματά μου δεσμευμένα (στο paypal ) και να είμαι σίγουρος οτι δεν θα πληρώσω φόρους τελωνείων?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δε μου έστειλε κάποιο mail που να λέει κάτι.

Συνήθως οταν πραγματοποιούσα μία αγορά πάντα στέλνει.

Το θέμα μου είναι ομως πως οι κινήσεις φαίνονται στην πιστωτική μου και πως η τράπεζά μου έχει δώσει το o.k. να πάρει το paypal τα χρήματα. Άρα είναι στο χέρι τους να τα πάρουν αν θελήσουν. Εγώ έχω στεέιλει και mail στο paypal με το ολο σκηνικό και με print-screen του account μου που αναφέρει σαν status '' denied''.

Άυριο θα μάθω απο την τράπεζά μου λεπτομέρειες και αν μπορώ να ακυρώσω τη συναλλαγή.

Εσένα οταν σου είχε γράψει denied δε σε είχε χρεώσει...???

Εμενα όταν ειχε γράψει denied λειπανε κανενα-δυο ευρώ απο την καρτα για να ολοκληρωθει η αγορά και γι'αυτο δεν μπορούσε να γίνει.Δε με ειχε χρεώσει.

Πάντως για το mail που στέλνει το καταστημα για την επιβεβαιωση της παραγγελίας κάποοι το στέλνουν την επόμενη μέρα εντός του ωραρίου λειτουργίας τους.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το mail που στέλνει το καταστημα για την επιβεβαιωση της παραγγελίας κάποοι το στέλνουν την επόμενη μέρα εντός του ωραρίου λειτουργίας τους.

Έχω κάνει παραπάνω από 500 αγορές από ebay και τουλάχιστον 80 εκτός ebay και η απόδειξη έρχεται το πολύ σε 2 λεπτά. τα καταστήματα μπορεί να μην στείλουν και καθόλου mail γιά επιβεβαίωση.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραπάνω από 500 αγορές από ebay και τουλάχιστον 80 εκτός ebay και η απόδειξη έρχεται το πολύ σε 2 λεπτά. τα καταστήματα μπορεί να μην στείλουν και καθόλου mail γιά επιβεβαίωση.

Ναι, αλλά το paypal, αν είχε πραγματοποιηθεί η αγορά, δε έπρεπε να έχει στεέιλει mail...???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το paypal, αν είχε πραγματοποιηθεί η αγορά, δε έπρεπε να έχει στεέιλει mail...???

Εάν είχε ολοκληρωθεί η αγορά θα σου είχε στείλει μήνυμα με το " Transaction ID "

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγώ έχω κάνει αμέτρητες αγορές και οι περισσότερες εκτος ebay.

Εχει τύχει και το paypal να μου στειλει μύνημα πολύ αργότερα, την επομενη μερα αλλα λιγότερο απο 24 ώρες.

Οταν πάντως μου έγραψε καποιες φορές denied, μύνημα στο μαιλ μου ήρθε

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ο υπολογιστης σου δεν ειναι "καθαρος";

Απο το κινητό προσπάθησα να κάνω την αγορά όπου εχω ξανακάνει...

Τί εννοείς ''καθαρός''...???

Link to comment
Share on other sites

Απο το κινητό προσπάθησα να κάνω την αγορά όπου εχω ξανακάνει...

Τί εννοείς ''καθαρός''...???

 

 

να εχει κατσει κανα malware spyware και οτιδηποτε τυπου ...ware.

Link to comment
Share on other sites

να εχει κατσει κανα malware spyware και οτιδηποτε τυπου ...ware.

Δε νομίζω αλλά δεν το αποκλείω πάλι.

Απορώ πάντως τί έχει γίνει...

Ελπίζω να μη με έχουν χρεώσει άδικα γιατί το ποσό δεν είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.

Φαντάζομαι αυτό για Μάλμε και Hethrow τα έμαθες από ΕΛΤΑ γιατί εμένα πουθενά δεν λέει τέτοια.

Εγώ πλήρωσα 25/10, το στείλανε 4/11 και στο Directlink βγάζει:

07/11/13 19:00 - Order dispatched

08/11/13 19:30 - Order departed on flight from origin

16/11/13 08:13 - Order departed from sorting hub

Στο Sweden Post γράφει μόνο:

16 nov - Posten, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

 

Μια από τα ίδια και σε εμένα με το focal...

πλήρωσα 28/10 και μετά αρχίζει η οδύσσεια...

2013-11-07 19:00, Order dispatched

2013-11-08 19:30, Order departed on flight from origin

2013-11-16 08:13, Order departed from sorting hub

2013-11-16 08:13, Sweden Post, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

 

και με κοντέινερ να πήγαινε από κίνα-σουηδία θα είχε φτάσει τόσες μέρες.

το trackchecker δε βγάζει καμία παραπανίσια πληροφορία (εκτός και αν δε ψάχνει όλα τα ταχυδρομικά site).

Δώρο της γυναίκας μου είναι και με έκαψαν οι κινέζοι...

 

Πάντως νομίζω ότι είναι νωρίς για claim ακόμη μιας και αύριο κλείνω μήνα από την ημερομηνία πληρωμής.

Θα τους στείλω ένα mail πρώτα για να το ψάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει λοιπόν φίλε μου τον κόπο να περιμένω 35 μέρες με τα χρήματά μου δεσμευμένα (στο paypal ) και να είμαι σίγουρος οτι δεν θα πληρώσω φόρους τελωνείων?

 

Δεν ξέρω να σου πω το ακριβές χρηματικό ποσό που μπορεί να επιβαρυνθείς....αλλα εγώ αυτό θα έκανα...Ένας φίλος για ταμπλετ αξίας 150€ έδωσε περίπου άλλα τόσα σε τελωνείο...:mad::mad::mad::mad:

Από το να πληρώσεις το τηλέφωνο διπλό...καλύτερα να περιμένεις....

Link to comment
Share on other sites

Προχωρώντας τελικά στην αγορά 3 κινητών με EMS, λέτε να υπάρχει κανα θέμα με τελωνείο που είναι 3 κινητά?

Ο minideal λέει πως δεν έχει πρόβλημα αφού θα είναι ενα δέμα που θα λέει πολύ χαμηλής αξίας.

Απέφυγα να το κάνω 3 δέματα για να μην πληρώσω 3 διαφορετικά ποσά στο EMS.

Μου μπήκαν ιδέες μην το σταματήσουν στο σκανάρισμα.

Κανένας με ανάλογη εμπειρία ?

Link to comment
Share on other sites

2 μαζί είχα πάρει παλιά το 2010 με ems δεν είχα θέμα.Τώρα με αυτά που ακούγονται ποιος ξέρει;;;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προχωρώντας τελικά στην αγορά 3 κινητών με EMS, λέτε να υπάρχει κανα θέμα με τελωνείο που είναι 3 κινητά?

Ο minideal λέει πως δεν έχει πρόβλημα αφού θα είναι ενα δέμα που θα λέει πολύ χαμηλής αξίας.

Απέφυγα να το κάνω 3 δέματα για να μην πληρώσω 3 διαφορετικά ποσά στο EMS.

Μου μπήκαν ιδέες μην το σταματήσουν στο σκανάρισμα.

Κανένας με ανάλογη εμπειρία ?

 

φιλε μαλλον δεν θα σε πιασει εγω παρελαβα απο κινα κλωσομηχανη 48 αυγων απο κινα μεγεθος περιπου-50 -60 ποντους τελωνειο 0.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μαλλον δεν θα σε πιασει εγω παρελαβα απο κινα κλωσομηχανη 48 αυγων απο κινα μεγεθος περιπου-50 -60 ποντους τελωνειο 0.

Μακάρι, βέβαια κάποιος μου είχε πει οτι σταματούν τα δέματα οταν βλέπουν μπαταρία στο σκανάρισμα.

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μαλλον δεν θα σε πιασει εγω παρελαβα απο κινα κλωσομηχανη 48 αυγων απο κινα μεγεθος περιπου-50 -60 ποντους τελωνειο 0.

 

εμενα για ενα ηλιακο πανελ ενος φιλου αξιας 105 ευρω (μαζι με τα μεταφορικα και με αποδειξη οτι κανει 45 $ usd) με fedex μου ζητησαν 140 ευρω δασμους και διαφορα εξοδα ,για την ακριβεια

ΔΑΣΜΟΙ ΚΑΙ ΦΟΡΟΙ 40,00

Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15,00

ΑΜΟΙΒΗ 82,41

ΣΥΝΟΛΟ 139,41

Link to comment
Share on other sites

αλλο η fedex αλλο η ems η fedex ειναι σαν την dhl ολα τελωνειο.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα να μου κάνουν root το κινητό που θα έρθει αλλά διαβάζοντας λίγο παραπάνω βλέπω οτι τελικά μπορεί να εξελιχθεί και σε κακό π.χ. έλλειψη εγγύησης.

Επειδή αυτος που θα το χρησιμοποιεί ξέρει μόνο τα βασικά απο κινητό, μήπως να τους πω να μην το κάνουν root ή να το αφήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...