Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλώντας για after sales, βρήκα κατάστημα στο Aliexpress που αποτελεί επίσημο retailer των Onda & Teclast (η τελευταία δίνει σύνδεσμο στην αγγλική ιστοσελίδα της).

 

Μετά την πάροδο των ~60 ημερών, τί εξασφάλιση έχουμε από τη διοίκηση του Aliexpress για τεχνική υποστήριξη εντός της εγγύησης; Μηδενική;

Στο Paypal επ' αυτού τί ισχύει;

 

Βασιζόμαστε απλώς στη καλή διάθεση του καταστήματος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όσον αφορα το oppomart μου απάντησαν ότι στέλνουν μόνο με DHL TNT και κοστίζει 30$ , για την εγγύηση κάνανε το Κινέζο :P
LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για after sales, βρήκα κατάστημα στο Aliexpress που αποτελεί επίσημο retailer των Onda & Teclast (η τελευταία δίνει σύνδεσμο στην αγγλική ιστοσελίδα της).

 

Μετά την πάροδο των ~60 ημερών, τί εξασφάλιση έχουμε από τη διοίκηση του Aliexpress για τεχνική υποστήριξη εντός της εγγύησης; Μηδενική;

Στο Paypal επ' αυτού τί ισχύει;

Βασιζόμαστε απλώς στη καλή διάθεση του καταστήματος;

Ακριβώς όπως το λές, στην ανύπαρκτη διάθεση του καταστήματος. Το paypal είναι γιά την πληρωμή και μέχρι την παραλαβή.

Όσον αφορα το oppomart μου απάντησαν ότι στέλνουν μόνο με DHL TNT και κοστίζει 30$ , για την εγγύηση κάνανε το Κινέζο :P

Άρα, 99% τελωνείο .....

Βάλε ..."πέμπτη" και φύγε γρήγορα !!! :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα το oppomart μου απάντησαν ότι στέλνουν μόνο με DHL TNT και κοστίζει 30$ , για την εγγύηση κάνανε το Κινέζο :P

Σε e-mail , που τους έστειλα , μου απάντησαν πως ισχύει η εγγύηση αλλά δεν στέλνουνε Ελλάδα , γιατί υπάρχουν προβλήματα με το ... τελωνείο .

Οχι βέβαια ότι αυτή η διαβεβαίωση σημαίνει και τίποτε . Γενικά στη ΝΑ Ασία ισχύει το " λέω κάτι τώρα και μετά κάνω τον κινέζο"

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, είχα στείλει δύο κινητά για service, και με ρωτάνε να τα στείλουν σε 2 ή ένα πακέτο.

Ποιο είναι ποιο καλό? Εγώ τα είχα στείλει και τα δύο μαζί

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ξεχωριστα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικοί είναι οι χρόνοι όπως σε πολλά κινέζικα μαγαζιά.

Εμένα μου ήρθε χτες πακέτο από Panda με απλό ταχυδρομείο μετά από 43 ημέρες.

 

Μεσω Ολλανδιας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Επανέρχομαι 2,5 εβδομάδες μετά την αγορά ενός THL Τ6s από το Vickmall.

Παρήγγειλα 17 Οκτωβρίου, το πακέτο έφυγε 18 Οκτωβρίου και παρέλαβα σήμερα 3 Νοεμβρίου!!! Άψογη εξυπηρέτηση, 18 ημέρες, μαζί με την ημέρα αγοράς, μέχρι την παραλαβή, 11 εργάσιμες με Singapore Mail (αγόρασα Παρασκευή, πακεταρίστηκε Σάββατο, έφυγε Κυριακή και μου ζήτησαν συγγνώμη για την καθυστέρηση!!!).

 

Το πακετάρισμα εξαιρετικό, με τη θήκη και τη ζελατίνα τοποθετημένη, η μπαταρία πραγματικά του κουτιού, με ζελατίνα στις επαφές, όλα σούπερ εξαιρετικά.

 

Το τηλέφωνο το άνοιξα να δω ότι λειτουργεί και όλα καλά, οθόνη πολύ καλή για τόσο χαμηλή ανάλυση, πολύ φωτεινή και καθαρή εικόνα. Ελαφρύ κινητό παρά το μέγεθός του. Γρήγορο με μια πρώτη ματιά στα μενού του, όντως 4.4.2 Android. Τι άλλο να πω;

 

Επιφυλάσσομαι να το χρησιμοποιήσω πλήρως κάποιες μέρες, γιατί ούτε sim δεν του έχω βάλει ακόμη να δω πως πιάνει. Περισσότερα σε λίγες ημέρες, να το λιώσω πρώτα και μετά τα λέμε.

 

Εν ολίγοις, όλα τέλεια μέχρι τώρα, απόλυτα υπερ-σούπερ ικανοποιημένος από το Vickmall και το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος κάποιος μόλις μου έσβησε ένα απλό ποστ στην σελίδα του καταστήματος των απατεώνων του merimobiles

To post έλεγε ότι δεν θα σταματήσω να το λέω οτι μου έστειλαν μεταχειρισμένο κινητό μόνο και μόνο γιατί είχαν το θράσος να πουν ότι δεν θα επηρεάσει τις πωλήσεις τους .

Δεν μπορώ να καταλάβω πως το myphone φιλοξενεί μια τέτοια σελίδα απο ενα κατάστημα που αρκετοί έχουμε προβλήματα και κοροϊδεύει τον κόσμο.

 

+1000

Ποτέ ξανά από αυτούς παρόμοιες εμπειρίες + ότι κοροϊδεύουν καιρό στην αποστολή, πρόσφατη παραγγελία με ems (από 12 Οκτωβρίου και περιμένω ακόμα) ... Από αλλά μαγαζιά με απλό ταχυδρομείο έρχονται ποιο γρήγορα... Και την εγγύηση του πρώτου μήνα και καλά, ξεχάστε την....

 

(Μπορώ να ζητήσω refund από PayPal αφού λένε 6-8 μέρες με ems?)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, παρηγγειλα κινητο απο κινα με dhl και δηλωσα μικροτερη daclared value.για να το εκτελωνησει η dhl θελει mail το αποδεικτικο πληρωμης με το αναγραφομενο ποσο η print screen την σελιδα αγορας με την τιμη προιοντος απο το aliexpress..ζητησα απο τον dealer να μου στειλει αποδειξη πληρωμης για το ποσο που δηλωσαμε.ακομα περιμενω απαντηση ..καμια αλλη λυση ???σοσ
Link to comment
Share on other sites

για το B2c τι λετε;;;; να το εχω στα υποψη;;; το ιδιο αξιπιστο με το βικαμλλ;

 

Εγώ έκανα μια παραγγελία.... πρώτη μου φορά από Κίνα...το κινητό έφτασε σε 21 μέρες με sg post ..το στειλαν αμέσως και με φωτογραφία το κινητό και τα παρελκόμενα του και συσκευασμένο με εμφανή το track number απο sg post.

Όλα πήγαν καλά σε μένα και μάλλον θα εκανα ξανά παραγγελία απο b2c.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βαλει καποιος λινκ για το b2c?

Ok το βρηκα

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, παρηγγειλα κινητο απο κινα με dhl και δηλωσα μικροτερη daclared value.για να το εκτελωνησει η dhl θελει mail το αποδεικτικο πληρωμης με το αναγραφομενο ποσο η print screen την σελιδα αγορας με την τιμη προιοντος απο το aliexpress..ζητησα απο τον dealer να μου στειλει αποδειξη πληρωμης για το ποσο που δηλωσαμε.ακομα περιμενω απαντηση ..καμια αλλη λυση ???σοσ

Δεν παιζουμε ποτε με κουριερ οπως την dhl...

Επρεπε να στο στειλε απλο.

Τωρα ειναι στο χερι τους να στο εκτελωνισουν οσο θελουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, παρηγγειλα κινητο απο κινα με dhl και δηλωσα μικροτερη daclared value.για να το εκτελωνησει η dhl θελει mail το αποδεικτικο πληρωμης με το αναγραφομενο ποσο η print screen την σελιδα αγορας με την τιμη προιοντος απο το aliexpress..ζητησα απο τον dealer να μου στειλει αποδειξη πληρωμης για το ποσο που δηλωσαμε.ακομα περιμενω απαντηση ..καμια αλλη λυση ???σοσ

 

Photoshop...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, παρηγγειλα κινητο απο κινα με dhl και δηλωσα μικροτερη daclared value.για να το εκτελωνησει η dhl θελει mail το αποδεικτικο πληρωμης με το αναγραφομενο ποσο η print screen την σελιδα αγορας με την τιμη προιοντος απο το aliexpress..ζητησα απο τον dealer να μου στειλει αποδειξη πληρωμης για το ποσο που δηλωσαμε.ακομα περιμενω απαντηση ..καμια αλλη λυση ???σοσ

 

Γιατί καλέ μου άνθρωπε ? Η μόνη λύση ήταν να μην παραγγείλεις με dhl . Δεν μετράει η δήλωση με μικρότερη daclared value

Πέρα από το τελωνείο που δεν το γλυτώνεις , έχεις και τα έξοδα εκτελωνισμού που θα σε χρεώσει η dhl . Υπολόγιζε κάπου 70-80 ευρώ . Κρίμα .

Ποιό κινητό πήρες ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζουμε ποτε με κουριερ οπως την dhl...

Επρεπε να στο στειλε απλο.

Τωρα ειναι στο χερι τους να στο εκτελωνισουν οσο θελουν.

δεν με πειραζει να σου πω την αληθεια πλεον αν δωσω αυτο που θα εδινα αν εβαζα εξαρχης το κανονικο value.με νοιαζει μην φαω κανενα προστιμο :cry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί καλέ μου άνθρωπε ? Η μόνη λύση ήταν να μην παραγγείλεις με dhl . Δεν μετράει η δήλωση με μικρότερη daclared value

Πέρα από το τελωνείο που δεν το γλυτώνεις , έχεις και τα έξοδα εκτελωνισμού που θα σε χρεώσει η dhl . Υπολόγιζε κάπου 70-80 ευρώ . Κρίμα .

Ποιό κινητό πήρες ?

 

τα εξοδα που μου ειπε ειναι 36 ευρω ο εκτελωνισμος πλας φορο 23%..δηλαδη ενα πενηνταρι..αλλα ολα αυτα αν στειλω αποδειξη πληρωμης!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αα και το κινητο ειναι το xiaomi to red rice 1s.οχι κατι σπουδαιο.την μ@λαγανια μου την εκανα τωρα, το ερωτημα ειναι αν το παιξω κινεζος και στειλω το πραγματικο value θα παιξει προστιμο η απλα θα το προωθησουν με τον κανονικο φορο πλεον??αν κανω dispute θα το γυρισουν πισω και ουτε γατα ουτε ζημια??βοηθατε παιδιαααα:X:wacko:

Edited by nikeius88
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

αα και το κινητο ειναι το xiaomi to red rice 1s.οχι κατι σπουδαιο.την μ@λαγανια μου την εκανα τωρα, το ερωτημα ειναι αν το παιξω κινεζος και στειλω το πραγματικο value θα παιξει προστιμο η απλα θα το προωθησουν με τον κανονικο φορο πλεον??αν κανω dispute θα το γυρισουν πισω και ουτε γατα ουτε ζημια??βοηθατε παιδιαααα:X:wacko:

 

Dispute.....dispute .... dispute .....

Το xiaomi to red rice 1s , δεν είναι κινητό της πλάκας .

Οταν με το καλό τελειώσεις , πες μας και αν επιμένεις να θέλεις το συγκεκριμένο , υπάρχουν κι' άλλοι τρόποι να το προμηθευτείς χωρίς περιπέτειες

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να γραψεις πιο συγκροτημενα αυτο που εννοεις, γιατι δε βγαζει πολυ νοημα..

Να κανει dispute επειδή περασε Τελωνείο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δίνει την εντύπωση ότι ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία απόστολής και είναι στο processing . Αυτό έχω καταλάβει . Αν έχει προχωρήσει και ήδη έχει αυτές τις πληροφορίες απο το DHL στην Ελλάδα τότε το πράγμα αλλάζει Κάποιος που γνωρίζει καλύτερα ας τον βοηθήσει , αν είναι δυνατό να το ξεπεράσει .

Ισως οι ειδήμονες θα έπρεπε να τον συμβουλεύσουν νωρίτερα .

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κολλημενο στο τελωνείο. Δε νομίζω να μπορεί να δικαιολογήσει κατι στο paypal, ασε που δεν εχει, γιατι ειναι aliexpress..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει στον dealer να μου στειλει mail μια αποδειξη για την τιμη που εχουμε δηλωσει..περιμενω να μου απαντησει αν γινεται..μετα σκεφτηκα οτι αν δεν γινει να το κανω ,σε συνεννοηση με τον κινεζο, επιστροφη , και να το ξαναγορασω εκ νεου.Ειναι εφικτα αυτα που λεω η π@π@ρι@??Εμενα βεβαια με ενδιαφερει να γλιτωσω το πηγαινελα και ας πληρωσω φορο για την πραγματικη τιμη του και οχι την μειωμενη που δηλωσαμε (150 κανονικα και το δηλωσαμε 80 ντολαρς)
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο γινονται. Αν παει πίσω, χάνεις τα μεταφορικά που ηρθε και ξαναμπλεκεις με τον κινεζο. Αν το παραλαβεις, θα πληρωσεις εκει κανενα 50αρι-60αρι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...