Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος αλλά δεν ήξερα που να γράψω τον πόνο μου

Αγόρασα ένα κινητό απ το fastcardtech είχε πρόβλημα.... ανέβαζε θερμοκρασία.... κάνω dispute και μου λέει το PayPal στειλτο πίσω... έτσι και έκανα.... Το έστειλα στην διεύθυνση που μου είπαν συστημένο ταχυδρομείο.... Έχω τρακινγκ αριθμό.... Όμως κανείς δεν πάει να το παραλάβει και φαίνεται άγνωστος παραλήπτης.... Μου λέει το PayPal θέλω αποδεικτικό ότι το έστειλες σωστά.... Πάω στα ΕΛΤΑ μου λένε δεν μπορώ να σου δώσω πρέπει να κάνεις αίτηση, αλλά να ξέρεις θα πάρουμε απάντηση σε 3μήνες.... Ζητά αποδείξεις από την China post στέλνω στο PayPal την απάντηση του ταχυδρομείου και κλείνει την υπόθεση και μου λέει βρείτε τα με τον πωλητή!

 

Τι να κάνω.... Έχασα και το κινητό και τα λεφτά μου.... Στα ΕΛΤΑ όταν τους ρώτησα αν μπορώ να το ζητήσω πίσω μου είπαν ποτέ δεν γύρισε κάτι πίσω απ την Κίνα!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ!

 

Καλημερα φιλε..Ιδια περιπτωση με μενα..Αγορασα ενα κλειδι για το αυτοκινητο μου αλλα δεν ταιριαζε.. paypal dispute κλπ..

Το στελνω συστημενο φτανει στην κινα αλλα ο πωλητης δεν πηγε να το παρει..Οπως σου ειπε ο φιλος επρεπε να τραβηξεις βιντεο την διαδικασια πακεταρισματος..Τα ελτα δινουν βεβαιωση οτι εστειλς το δεμα αλλα ειναι στην διαθεση της διευθυντη του καταστηματος...Το εωαξα κ αυτο....

Ο μοναδικος τροπος να παρεις τα λεφτα σου πισω ειναι να επικοινωνησεις μεσω τηλεφωνο με το paypal να τους ριξεις μερικα μπινελικια αν σου λενε ιστοριες οπως εκανα κ εγω κ το σημαντικοτερο να τους στειλεις με φαξ την αποδειξη αποστολης του δεματος με το tracking number..

Εγω κερδισα την υποθεση...

Το κλειδι ακομη στο ταχυδρομειο ειναι ας μην το παρει ποτε

Edited by godhades
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν το παίρνεις με τα ίδια λεφτά από το Coolicool (εντάξει είναι 2 $ πιο ακριβό), που έχει και εκπρόσωπο στο forum και να ξέρεις τι σου γίνεται!?

Link to comment
Share on other sites

 

Αξιοπιστος ειναι ο πωλητης,αλλα γιατι για 3-4 $ να χασεις την επιπλεον ασφαλεια του Paypal και τη δυνατοτητα να επικοινωνεις με εκπροσωπο στο φορουμ?

Δες και απο δω με δωρακια

http://www.to2c.com/lenovo-s650-basic.html

Και με 2$ επιπλεον 8αρα καρτα SD

http://www.to2c.com/lenovo-s650-with-32gb-tf.html

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Από banggood έχει παραλάβει κανένας να μου πει πως λειτουργούν; έκανα παραγγελία 18-3.....μου έστειλαν mail ότι 25-3 έφυγε η παραγγελία μου και μου έδωσαν και αυτό το τράκιν RX583449703DE ... 8 εργάσιμες μέρες μετά και ακόμα ούτε μία ένδειξη ότι υπάρχει παραλαβή σε κάποιο οργανισμό(ταχυδρομείο).... μίλησα με το on line help και μου έδωσαν τάχα να το βρω από εδώ https://www.deutschepost.de/sendungsstatus/bzl/sendung/simpleQuery.html?locale=en&init=true , αλλά τίποτα ...και μέτα μου είπαν να κάνω υπομονή....πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό....να τους στείλω mail με μπινελίκια η είναι ακόμα νωρίς; 8 εργάσιμες είναι πολλές νομίζω...να έχουν δώσει ψεύτικο νούμερο; από την αρχή είχα θέμα μαζί τους αλλά είναι και η τελευταία..
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν πρόκειται για γενικό θέμα με το de post αλλά προσωπικά έχω πάρει με DE post μια μπαταρία απο πωλητή στο ebay.Παρέλαβα 10 ημέρες απο την ημέρα που μου ήρθε το shipped mail απο ebay,ενώ το tracking δε μπορούσα να το βρω πουθενά.Πάνω στο πακέτο όμως,έγραφε κανονικά τον αριθμό που μου είχε δώσει ο πωλητής. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

λες να την πάτησα έτσι ; δε θα ξέρω τι μου γίνεται....και είναι και δώρο για την γυναίκα...ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία φίλε.....κανένας άλλος έχει κάτι παρόμοιο να μην αρχίσω να τους βρίζω άδικα;
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν την πάτησες. Το de post του banggood δε λειτουργει σχεδόν ποτέ. Οταν φτάσει Ελλάδα θα στο δειξει κανονικά το ελτα tracking αλλά μόνο όταν φτάσει Ελλάδα. Τους είχα ρωτήσει ότι δε βλέπω πουθενά το δέμα μου και μου έδωσαν αυτό το λινκ μαζι με ένα κωδικό για να το επιβεβαιώσω(ο κωδικός αυτός είναι άσχετος με το tr. number https://www.globalmail.dhl.com/web/portal-asia/traceit?itemId. Τωρα που μπηκε Ελλάδα φαινεται στο Ελτά κανονικά. Eχω κάνει αρκετές αγορές απο αυτούς και ποτέ δεν έχω χάσει κάτι.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά....να είστε καλά.
Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν το παίρνεις με τα ίδια λεφτά από το Coolicool (εντάξει είναι 2 $ πιο ακριβό), που έχει και εκπρόσωπο στο forum και να ξέρεις τι σου γίνεται!?

 

Απο το coolicool??????

Εσυ μηπως εισαι ο εκπροσωπος τους?

Μακρυαααααααα

Δεν υπαρχει χειροτερο σιτε...Παπαδες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά....να είστε καλά.

 

Δεν βάζεις το τράκινγκ νάμπερ σου εδώ να δεις τι γίνεται?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Απο το coolicool??????

Εσυ μηπως εισαι ο εκπροσωπος τους?

Μακρυαααααααα

Δεν υπαρχει χειροτερο σιτε...Παπαδες

Όχι εκπρόσωπος τους δεν είμαι, γιατρός είμαι. Απλώς σου έδωσα ένα μαγαζί που είναι κατά πολύ πιο αξιόπιστο από το aliexpress, με τα ίδια λεφτά. Στην τελική, δικά σου είναι τα λεφτά, εσύ θα τα χάσεις εάν συμβεί καμία στραβή :( (ελπίζω να μην συμβεί εντάξει μην το πάρεις στραβά :D )

Link to comment
Share on other sites

Όχι εκπρόσωπος τους δεν είμαι, γιατρός είμαι. Απλώς σου έδωσα ένα μαγαζί που είναι κατά πολύ πιο αξιόπιστο από το aliexpress, με τα ίδια λεφτά. Στην τελική, δικά σου είναι τα λεφτά, εσύ θα τα χάσεις εάν συμβεί καμία στραβή :( (ελπίζω να μην συμβεί εντάξει μην το πάρεις στραβά :D )

 

 

Ολοι στα ιδια βραζουν..Απο το coolicool εχω την χειροτερη εμπειρια.Απο το alibaba που λες παρειγγειλα ενα κλειδι για το αμαξι κ ηρθε......

Βεβαια 9 στους 10 εκει ειναι scammers....

ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ PAYPAL ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ!

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις το τράκινγκ νάμπερ σου εδώ να δεις τι γίνεται?

 

Παναγιώτης

 

Έχω δοκιμάσει ότι υπάρχει σε τράκινγκ λίνκ εδώ στο φόρουμ φίλε και κανένα σάιτ δεν βγάζει τίποτα....είναι αυτό που είπε ο φίλος(δεν βγαίνει διαφορετικά νόημα)....τους έστειλα μέιλ...θα ξέρω αύριο ελπίζω...

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε..Ιδια περιπτωση με μενα..Αγορασα ενα κλειδι για το αυτοκινητο μου αλλα δεν ταιριαζε.. paypal dispute κλπ..

Το στελνω συστημενο φτανει στην κινα αλλα ο πωλητης δεν πηγε να το παρει..Οπως σου ειπε ο φιλος επρεπε να τραβηξεις βιντεο την διαδικασια πακεταρισματος..Τα ελτα δινουν βεβαιωση οτι εστειλς το δεμα αλλα ειναι στην διαθεση της διευθυντη του καταστηματος...Το εωαξα κ αυτο....

Ο μοναδικος τροπος να παρεις τα λεφτα σου πισω ειναι να επικοινωνησεις μεσω τηλεφωνο με το paypal να τους ριξεις μερικα μπινελικια αν σου λενε ιστοριες οπως εκανα κ εγω κ το σημαντικοτερο να τους στειλεις με φαξ την αποδειξη αποστολης του δεματος με το tracking number..

Εγω κερδισα την υποθεση...

Το κλειδι ακομη στο ταχυδρομειο ειναι ας μην το παρει ποτε

 

Λοιπόν περίπου το ίδιο πρόβλημα με εσας είχα μέχρι και σήμερα εγώ, η μόνη διαφορά είναι οτι εγώ το παρήγγειλα απο το Aliexpress, να μην πολυλογώ ήρθε το κινητό στις 10/1 και είχε πρόβλημα με το ακουστικό,σε συνεννόηση με τον πωλητή στις 20/1 του το έστειλα με σκοπό την αντικατάσταση, στις 11/2 το κινητό έφτασε στην Shenzhen αλλά ο πωλητής δεν βρίσκεται σύμφωνα με το China Posτ , μιλάμε στο chat να πάει να το πάρει , αλλά με έγραφε στα :X του, αναγκάζομαι και ανοίγω Dispute στις 20/2 , αυτός απαντάει οτι περιμένει να πάρει το κινητό , εναντιώνομαι εγώ , και μετά από ένα κράξιμο στο live εξυπηρέτηση πελατών που έχουν του δώσανε διορία 7 ημερών να παραλάβει το κινητό , με αποτέλεσμα σήμερα να κλείσει η υπόθεση υπέρ μου και να μου επιστρεψουν τα λεφτά. Να σημειωθεί οτι στα ψιλά γράμματα που αναγκάστικα να διαβάσω αναφέρει οτι εάν το προιόν που επιστρέφεται φθάσει στην χώρα του πωλητή και δεν του παραδωθεί απο το ταχυδρομείο, αυτός είναι υπεύθυνος στο να αναζητήσει το δέμα απο το ταχυδρομείο της χώρας του,και αυτό το Aliexpress το διαπιστωνει απο το tracking number και φυσικά από τις αποδειξεις που προσκομίζεις. Εγώ εκτός απο την απόδειξη των Ελτά δεν έβαλα κάτι άλλο ,απλά δεν είχα φώτο (τις είχε διαγράψει η κόρη μαζι με το video).Τώρα το τηλέφωνο πιστέυω πως θα γυρίσει πίσω κάποια στιγμή, εμένα αυτό μου είπαν απο τα ΕΛΤΑ , τελικά μέσα στην ταλαιπωρία μου τουλάχιστον δεν έχασα τα λεφτά μου . Και για τους φίλους που θέλουν το τηλέφωνο στο ταχυδρομείο στην Guangzhou(πρωτεύουσα) 00862011185. μιλάνε Αγγλικά και το τηλέφωνό στην Shenzhen 00 86 755 11185 αλλά δεν μιλάνε Αγγλικά.

Edited by andoda
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν περίπου το ίδιο πρόβλημα με εσας είχα μέχρι και σήμερα εγώ, η μόνη διαφορά είναι οτι εγώ το παρήγγειλα απο το Aliexpress, να μην πολυλογώ ήρθε το κινητό στις 10/1 και είχε πρόβλημα με το ακουστικό,σε συνεννόηση με τον πωλητή στις 20/1 του το έστειλα με σκοπό την αντικατάσταση, στις 11/2 το κινητό έφτασε στην Shenzhen αλλά ο πωλητής δεν βρίσκεται σύμφωνα με το China Posτ , μιλάμε στο chat να πάει να το πάρει , αλλά με έγραφε στα :X του, αναγκάζομαι και ανοίγω Dispute στις 20/2 , αυτός απαντάει οτι περιμένει να πάρει το κινητό , εναντιώνομαι εγώ , και μετά από ένα κράξιμο στο live εξυπηρέτηση πελατών που έχουν του δώσανε διορία 7 ημερών να παραλάβει το κινητό , με αποτέλεσμα σήμερα να κλείσει η υπόθεση υπέρ μου και να μου επιστρεψουν τα λεφτά. Να σημειωθεί οτι στα ψιλά γράμματα που αναγκάστικα να διαβάσω αναφέρει οτι εάν το προιόν που επιστρέφεται φθάσει στην χώρα του πωλητή και δεν του παραδωθεί απο το ταχυδρομείο, αυτός είναι υπεύθυνος στο να αναζητήσει το δέμα απο το ταχυδρομείο της χώρας του,και αυτό το Aliexpress το διαπιστωνει απο το tracking number και φυσικά από τις αποδειξεις που προσκομίζεις. Εγώ εκτός απο την απόδειξη των Ελτά δεν έβαλα κάτι άλλο ,απλά δεν είχα φώτο (τις είχε διαγράψει η κόρη μαζι με το video).Τώρα το τηλέφωνο πιστέυω πως θα γυρίσει πίσω κάποια στιγμή, εμένα αυτό μου είπαν απο τα ΕΛΤΑ , τελικά μέσα στην ταλαιπωρία μου τουλάχιστον δεν έχασα τα λεφτά μου .

Όταν λες '' δεν έχασα τα λεφτά μου'' εννοείς τα 10 ευρώ των μεταφορικών...???

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα μεταφορικά δεν τα έβαλα μέσα, δεν τα ζήτησα, 103,37 ευρώ , όσα είχα πληρώσει με την χρεωστική

Και τα μεταφορικα τα πληρωνουν εαν θελουν να ειναι σωστοι.........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο ,αλλά μέχρι στιγμής είναι εντάξει , από τον ίδιο πωλητή μια φίλη πήρε κινητό και όταν ήρθε έλειπε η συσκευή , η δική μου άποψή είναι οτι το κινητό "φαγώθηκε" στην Ελλάδα όταν είδα πως ήταν ανοιγμένη η συσκευασία, έβγαλε φώτο τις έστειλε και πήρε τα λεφτά της πίσω , χωρίς γιατί και πως, δεν ξέρω αλλά μου δείχνουν πως σίγουρα σκέφτονται αρκετά και τον πελάτη , μιλάω πάντα για τις δικές μου περιπτώσεις .
Link to comment
Share on other sites

THL

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00J3I8GS8/ref=shptrk_scth#moreAboutThisProduct

Πριν λίγο το πήρα απο Κίνα μέσω Amazon, διάρκησε 6 Μέρες η αποστολή με DHL.

Συνολικό κόστος 240 ευρώ. (φόρος / δασμοί κ, λ . π ηταν συμπεριλαμβανομενα εντος της τιμης αγοράς).

Προς το παρών ΤΑΧΥΤΑΤΟ .... . . .Ειχα το Note 2 μεχρι τώρα (εδω και 16 μηνες)

Καμμία σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

THL

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00J3I8GS8/ref=shptrk_scth#moreAboutThisProduct

Πριν λίγο το πήρα απο Κίνα μέσω Amazon, διάρκησε 6 Μέρες η αποστολή με DHL.

Συνολικό κόστος 240 ευρώ. (φόρος / δασμοί κ, λ . π ηταν συμπεριλαμβανομενα εντος της τιμης αγοράς).

Προς το παρών ΤΑΧΥΤΑΤΟ .... . . .Ειχα το Note 2 μεχρι τώρα (εδω και 16 μηνες)

Καμμία σύγκριση.

Καλορίζικο, αν και περίπου 60 ευρώ περισσότερα απο τα γνωστά sites της Κίνας...

Link to comment
Share on other sites

THL

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00J3I8GS8/ref=shptrk_scth#moreAboutThisProduct

Πριν λίγο το πήρα απο Κίνα μέσω Amazon, διάρκησε 6 Μέρες η αποστολή με DHL.

Συνολικό κόστος 240 ευρώ. (φόρος / δασμοί κ, λ . π ηταν συμπεριλαμβανομενα εντος της τιμης αγοράς).

Προς το παρών ΤΑΧΥΤΑΤΟ .... . . .Ειχα το Note 2 μεχρι τώρα (εδω και 16 μηνες)

Καμμία σύγκριση.

 

Ακριβα το πηρες:O

Link to comment
Share on other sites

Ακριβα το πηρες:O

 

Γιατί" 180 το βρήκα αλλού (αλλά κατευθεία από κινέζικη ιστοσελίδα, = εάν βάλεις το φόρο προστιθέμενης αξίας, δασμούς και μεταφορικά 25.00 ευρώ, βγαινει ίσως παραπάνω από 240.00)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί" 180 το βρήκα αλλού (αλλά κατευθεία από κινέζικη ιστοσελίδα, = εάν βάλεις το φόρο προστιθέμενης αξίας, δασμούς και μεταφορικά 25.00 ευρώ, βγαινει ίσως παραπάνω από 240.00)

 

Εδω 248 $ ( περιπου 190 € ) με τα παντα μεσα.

Και εδω στα 200 ευρω. Με μεταφορικα

 

Εσυ βεβαια επελεξεs DHL Που ως γνωστον βαραει στο κεφαλι με φορους και μεταφορικα, ενω αν διαλεγες Singapore post τιποτα απο τα παραπανω δεν θα γινονταν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου ειναι γνωστό ότι υπάρχει αλλόυ φθηνότερα, όμως το ήθελα εντός 1 βδομάδας όπως και έτσι έγινε.

Ασε που στην περίπτωση, που δεν σου σταλεί ολοκληρωμένο δηλ όπως εξηγεί η περιγραφή του προιόντος, η amazon

εχει τον τρόπο να σε αποζημειώσει σε τέτοιο βαθμό που τελικά το ποσό που απαιτεί απο τον πωλητή για ικανοποίηση σου ξεπερνά κατά πολυ το ποσό

που αντιστοιχεί στην πιθανή έλλειψη (π. χ. λιγότερο memory από ότι αναγράφεται).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...