Jump to content

Δεν ανοίγει ο εξωτερικός σκληρός


neni_eleni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά κι από μένα...

Έχω μεγάλο πρόβλημα! Είχα αγοράσει έναν εξωτερικό σκληρό Ethernet WD (My book 500Gb) το κουμπί On/Off του κουτιού. Χρειαζόμουν τα δεδομένα μου και έτσι αποφάσισα να τοποθετήσω το σκληρό σε μια καινούργια USB θήκη. Όταν πλέον συνέδεσα τον σκληρό στο καινούργιο κουτί και στο PC, ενώ το PC αναγνωρίζει το δίσκο δεν με αφήνει να τον ανοίξω, δεν του δίνει γράμμα....

Πως μπορώ να ανακτήσω τα δεδομένα μου??? Είναι μεγάλη ανάγκη....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά κι από μένα...

Έχω μεγάλο πρόβλημα! Είχα αγοράσει έναν εξωτερικό σκληρό Ethernet WD (My book 500Gb) το κουμπί On/Off του κουτιού. Χρειαζόμουν τα δεδομένα μου και έτσι αποφάσισα να τοποθετήσω το σκληρό σε μια καινούργια USB θήκη. Όταν πλέον συνέδεσα τον σκληρό στο καινούργιο κουτί και στο PC, ενώ το PC αναγνωρίζει το δίσκο δεν με αφήνει να τον ανοίξω, δεν του δίνει γράμμα....

Πως μπορώ να ανακτήσω τα δεδομένα μου??? Είναι μεγάλη ανάγκη....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!

 

Καλημερα...

 

Μπορεις να πας απο την επιφανεια εργασιας στο εικονιδιο My Computer (δεξι κλικ) -> Manage -> Disk Management και αν τον εντοπιζεις εκει τοτε δωσ του εσυ ενα γραμμα... :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εδω το γραφει λιγο πιο αναλυτικα..

 

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εδω το γραφει λιγο πιο αναλυτικα..

 

:)

 

Κατι τετοιο υποψιαζομαι και εγω πως εχει συμβει...:p μαλλον εχει "πατησει" πανω σε ενα ομοιο γραμμα :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια.... αλλά μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.... Το θέμα είναι ότι το έκανα αυτό αλλά... δεν μου επέτρεπε να βάλω γράμμα.

Μια και βρήκα λύση στο πρόβλημα είπα να γράψω εδώ για να βοηθήσω και άλλους να βρουν λύση σε παρόμοια προβλήματα!

Το κλειδί ήταν ότι ο σκληρός αυτός είναι δικτυακός... αυτό σημαίνει ότι για να μπορεί να παίρνει κάποια IP και να τρέχει ένα πρόγραμμα απομακρυσμένης λειτουργίας θα πρέπει να έχει πάνω κάποιο λειτουργικό...

Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι ήταν φορμαρισμένος με κάποιο linux...

Ο μόνος τρόπος λοιπόν για να δω τα δεδομένα μου είναι κάποιος explorer που βλέπεις linux από windows...

 

Αυτά!! Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια.... αλλά μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.... Το θέμα είναι ότι το έκανα αυτό αλλά... δεν μου επέτρεπε να βάλω γράμμα.

Μια και βρήκα λύση στο πρόβλημα είπα να γράψω εδώ για να βοηθήσω και άλλους να βρουν λύση σε παρόμοια προβλήματα!

Το κλειδί ήταν ότι ο σκληρός αυτός είναι δικτυακός... αυτό σημαίνει ότι για να μπορεί να παίρνει κάποια IP και να τρέχει ένα πρόγραμμα απομακρυσμένης λειτουργίας θα πρέπει να έχει πάνω κάποιο λειτουργικό...

Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι ήταν φορμαρισμένος με κάποιο linux...

Ο μόνος τρόπος λοιπόν για να δω τα δεδομένα μου είναι κάποιος explorer που βλέπεις linux από windows...

 

Αυτά!! Ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια! :)

 

 

Δεν το ειχες αναφερει εξ αρχης οτι ειναι μεσω δικτυου συνδεδεμενος αλλα οτι ηταν με usb :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...