Jump to content

[Επίσημο] Motorola VE66 και VE66 Luxury


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 369
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για δοκίμασε το rss feed του myphone

http://feeds.myphone.gr/myphone?format=xml

Σε εμένα δουλεύει ρολόι.

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

φιλε kostas_01 μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα url γιατι μου λεει ολο cannot connect παρολο που βλεπω τα νεα της moto .ευχαριστω

 

Το παράδειγμα του lordimpaler είναι πολύ σωστό. Θα πρέπει να βάζετε τη διεύθυνση του RSS Feed (συνήθως την βρίσκουμε, αν πατήσουμε πάνω στο πορτοκαλί εικονίδιο πάνω δεξιά στη γραμμή διευθύνσεων που έχουν πολλές ιστοσελίδες) και όχι την διεύθυνση που μας οδηγεί στην αρχική σελίδα ενός site.

 

Δηλαδή: http://feeds.myphone.gr/myphone

και όχι http://www.myphone.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πληροφοριακα στα saturn Θεσσαλονικης υπαρχει η luxury edition στα 199 ευρω για οποιον ενδιαφερεται;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδια καλησπερα.Παρακαλω βοηθηστε τον νεο αν μπορειτε γιατι δεν μπορω να βρω ακρη.Ως τωρα το αγπημενο κινητο δουλευε αψογα με συνδεση κοσμοτε.Αλλαζω παροχο σε βονταφον και δεν μπορω να περασω τις επαφες απο το τηλεφωνο στη sim,στις εισερχομενες δεν υπαρχει αναγνωριση καλουντος.Βαζω την καρτα σε ενα παλιο ερικσον και δεχεται τις επαφες και ολα ρολοι.Γιατι δεν συνεργαζεται το τηλεφωνο με τη νεα καρτα.Τι πρεπει να γινει για να διορθωθει το προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η κάρτα σου παλιά και υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας; Αν μπορείς πήγαινε σε ένα κατάστημα Vodafone να στην κοιτάξουν.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πας Επαφές - Επιλογές - Προβολή κατά - Τηλέφ. & SIM, μην τυχόν και δεν είναι επιλεγμένο; Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν πρέπει να είναι εκεί το πρόβλημα, καθώς άσχετα με το αν εμφανίζονταν οι επαφές στη λίστα στην κλήση θα τις έβλεπες. Edited by Kostas_01
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πως μπορω ναχω ιντερνετ σε μικρο λαπτοπ που δεν εχει υποδοχη cd και να συνδεσω το μοτορολα ve66 σαν μοντεμ
Link to comment
Share on other sites

Από πλευράς ταχύτητας πάντως το πιο γρήγορο που θα έχεις θα είναι τα 236 kbit/s αν το δίκτυο στο σημείο που βρίσκεσαι υποστηρίζει EDGE μια και το VE66 δεν έχει 3G ή HSDPA. Με σκέτο GPRS σήμα θα είναι σαν να έχεις παλιό αναλογικό modem στα 56 kbit/s.

 

Για να αναγωριστεί το κινητό θα πρέπει να εγαταστήσεις πρώτα τους drivers στο notebook. Μετά όταν το συνδέσεις θα ρυθμίσεις την USB σύνδεση του κινητού σε modem.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω ναχω ιντερνετ σε μικρο λαπτοπ που δεν εχει υποδοχη cd και να συνδεσω το μοτορολα ve66 σαν μοντεμ

Δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3151163#post3151163

 

Αν δεν έχεις το CD, USB Drivers θα βρεις εδώ:

http://www.motorola.com/Support/US-EN/Support-Homepage/Software_and_Drivers/USB-and-PC-Charging-Drivers

 

Στην περίπτωση που το νέτμπουκ έχει Λίνουξ, θα χρειαστεί άλλη διαδικασία.

Edited by Kostas_01
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3151163#post3151163

 

Αν δεν έχεις το CD, USB Drivers θα βρεις εδώ:

http://developer.motorola.com/docstools/USB_Drivers/

 

Στην περίπτωση που το νέτμπουκ έχει Λίνουξ, θα χρειαστεί άλλη διαδικασία.

 

κωστα σε ευχαριστω για αλλη μια φορα.Απο τη δικια σου βοηθεια χρησιμοποιουσα το μοτορολα σαν μοντεμ απλως τωρα πηρα ενα μικρο νετ μπουκ και θελω να χρησιμοποιω και αυτο.Το cd τοχω εχω windows xp και χρειαζομαι βοηθεια αναλυτικη οπως με βοηθησες την πρωτη φορα.ευαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το νέτμπουκ δεν έχει συσκευή για CD, κατέβασε τους USB drivers για 32bit από τη διεύθυνση που παρέθεσα κι εγκατάστησέ τους ως Administrator (δεξί κλικ- εκτέλεση ως διαχειριστής).

Τώρα θα σου παραθέσω το μέρος της προηγούμενης δημοσίευσής μου που σε αφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Σου δίνω τη λύση χωρίς τη χρησιμοποίηση της σουίτας της Motorola, όπως δηλαδή το προτιμώ εγώ. Αν δεν σε βολεύει, μπορείς να αντιγράψεις τα αρχεία που έχει το CD σ' ένα στικάκι USB και να κάνεις τη δουλειά σου μ' αυτό, αλλά προσωπικά θεωρώ πιο εύχρηστο το χειρισμό μέσω των ΧΡ.

Θα πρέπει να επιλέξεις από το Μενού του κινητού σου "Ρυθμίσεις-Συνδέσεις-Ρυθμίσεις USB-Μόντεμ" και να το συνδέσεις με τον υπολογιστή.

Έπειτα, θα πας στα Windows έναρξη-πίνακας ελέγχου-επιλογές τηλεφώνου και μόντεμ και αν τυχόν σου εμφανίσει ένα μενού που έχει ως προεπιλογή τόπου την Ελλάδα και σου ζητάει να συμπληρώσεις σε κάτι κουτάκια κωδικούς περιοχής, μην γράψεις τίποτα και απλά πάτα ένα ΟΚ. Μετά θα σου ανοίξει ένα μενού που θα αναγράφει κάπου η τοποθεσία μου (Βασικά, δεν θυμάμαι αν με το οκ που θα πατήσεις θα κλείσει το παράθυρο και θα πρέπει να το ξανανοίξεις ή αν στο εμφανίζει αυτόματα). Αν το δεις αυτό είσαι στο σωστό δρόμο. Εκεί επιλέγεις την καρτέλα μόντεμ. Κοιτάς στη λίστα αν υπάρχει ήδη το Motorola (πιθανότατα θα υπάρχει, αν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί ή έχει προστεθεί αυτόματα), ειδάλλως επιλέγεις προσθήκη κι αν όλα πάνε καλά, θα το βρει μόνο του και θα το προσθέσει στη λίστα.

Μετά θα ακολουθήσεις τα βήματα, όπως φαίνονται στον παρακάτω οδηγό της Forthnet, με μόνη αντίθεση πως εσύ θα βάλεις όνομα παρόχου (ISP name) ό,τι εσύ θες (π.χ WIND) και αριθμό κλήσης το *99# . Τα κουτάκια σχετικά με την προεπιλογή σύνδεσης κτλ άσε το όλα κενά, αν δεν θέλεις να είναι η συγκεκριμένη προεπιλεγμένη και να προσπαθεί να κάνει κλήση κάθε φορά που θ' ανοίγεις το νέτμπουκ, όπως κενά θα αφήσεις κι αυτά με το όνομα και κωδικό χρήστη. Αν δεν την ορίσεις ως προεπιλεγμένη, για να συνδεθείς θα πηγαίνεις "Έναρξη" και από το μενού στα δεξιά- "Σύνδεση με" και θα επιλέγεις τη σύνδεσή σου (αν θες, δημιουργείς και μία συντόμευσή της στην επιφάνεια εργασίας για περισσότερη ευκολία).

Οδηγός ΧΡ

 

Καλό θα ήταν να πας στο εικονίδιο της συγκεκριμένης σύνδεσης, να κάνεις δεξί κλικ πάνω του-ιδιότητες-καρτέλα γενικά- και να επιλέξεις το τετραγωνάκι "Εικονίδιο στο χώρο ειδοποιήσεων όταν γίνει σύνδεση". Κάτω δεξιά πλέον θα σου εμφανίζεται το κλασσικό εικονιδιάκι σύνδεσης (αυτό με τους υπολογιστές) και πατώντας πάνω του θα βλέπεις πληροφορίες σχετικά με τον όγκο δεδομένων κ.ά..

Φυσικά, όταν θέλουμε να ελέγχουμε τον όγκο δεδομένων, δεν ξεχνάμε να μηδενίσουμε κάθε μήνα και το μετρητή του κινητού μας για περισσότερη σιγουριά (Μενού - Κλήσεις - Επιλογές - Όγκοι δεδομένων - Συνολικά μεταφερθέντα).

Edited by Kostas_01
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το νέτμπουκ δεν έχει συσκευή για CD, κατέβασε τους USB drivers για 32bit από τη διεύθυνση που παρέθεσα κι εγκατάστησέ τους ως Administrator (δεξί κλικ- εκτέλεση ως διαχειριστής).

Τώρα θα σου παραθέσω το μέρος της προηγούμενης δημοσίευσής μου που σε αφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Σου δίνω τη λύση χωρίς τη χρησιμοποίηση της σουίτας της Motorola, όπως δηλαδή το προτιμώ εγώ. Αν δεν σε βολεύει, μπορείς να αντιγράψεις τα αρχεία που έχει το CD σ' ένα στικάκι USB και να κάνεις τη δουλειά σου μ' αυτό, αλλά προσωπικά θεωρώ πιο εύχρηστο το χειρισμό μέσω των ΧΡ.

Θα πρέπει να επιλέξεις από το Μενού του κινητού σου "Ρυθμίσεις-Συνδέσεις-Ρυθμίσεις USB-Μόντεμ" και να το συνδέσεις με τον υπολογιστή.

Έπειτα, θα πας στα Windows έναρξη-πίνακας ελέγχου-επιλογές τηλεφώνου και μόντεμ και αν τυχόν σου εμφανίσει ένα μενού που έχει ως προεπιλογή τόπου την Ελλάδα και σου ζητάει να συμπληρώσεις σε κάτι κουτάκια κωδικούς περιοχής, μην γράψεις τίποτα και απλά πάτα ένα ΟΚ. Μετά θα σου ανοίξει ένα μενού που θα αναγράφει κάπου η τοποθεσία μου (Βασικά, δεν θυμάμαι αν με το οκ που θα πατήσεις θα κλείσει το παράθυρο και θα πρέπει να το ξανανοίξεις ή αν στο ηεμφανίζει αυτόματα). Αν το δεις αυτό είσαι στο σωστό δρόμο. Εκεί επιλέγεις την καρτέλα μόντεμ. Κοιτάς στη λίστα αν υπάρχει ήδη το Motorola (πιθανότατα θα υπάρχει, αν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί ή έχει προστεθεί αυτόματα), ειδάλλως επιλέγεις προσθήκη κι αν όλα πάνε καλά, θα το βρει μόνο του και θα το προσθέσει στη λίστα.

Μετά θα ακολουθήσεις τα βήματα, όπως φαίνονται στον παρακάτω οδηγό της Forthnet, με μόνη αντίθεση πως εσύ θα βάλεις όνομα παρόχου (ISP name) ό,τι εσύ θες (π.χ WIND) και αριθμό κλήσης το *99# . Τα κουτάκια σχετικά με την προεπιλογή σύνδεσης κτλ άσε το όλα κενά, αν δεν θέλεις να είναι η συγκεκριμένη προεπιλεγμένη και να προσπαθεί να κάνει κλήση κάθε φορά που θ' ανοίγεις το νέτμπουκ, όπως κενά θα αφήσεις κι αυτά με το όνομα και κωδικό χρήστη. Αν δεν την ορίσεις ως προεπιλεγμένη, για να συνδεθείς θα πηγαίνεις "Έναρξη" και από το μενού στα δεξιά- "Σύνδεση με" και θα επιλέγεις τη σύνδεσή σου (αν θες, δημιουργείς και μία συντόμευσή της στην επιφάνεια εργασίας για περισσότερη ευκολία).

Οδηγός ΧΡ

 

Καλό θα ήταν να πας στο εικονίδιο της συγκεκριμένης σύνδεσης, να κάνεις δεξί κλικ πάνω του-ιδιότητες-καρτέλα γενικά- και να επιλέξεις το τετραγωνάκι "Εικονίδιο στο χώρο ειδοποιήσεων όταν γίνει σύνδεση". Κάτω δεξιά πλέον θα σου εμφανίζεται το κλασσικό εικονιδιάκι σύνδεσης (αυτό με τους υπολογιστές) και πατώντας πάνω του θα βλέπεις πληροφορίες σχετικά με τον όγκο δεδομένων κ.ά..

Φυσικά, όταν θέλουμε να ελέγχουμε τον όγκο δεδομένων, δεν ξεχνάμε να μηδενίσουμε κάθε μήνα και το μετρητή του κινητού μας για περισσότερη σιγουριά (Μενού - Κλήσεις - Επιλογές - Όγκοι δεδομένων - Συνολικά μεταφερθέντα).

 

κωστα ευχαριστω παλι αλλα δεν τα καταφερα να κατεβασω τους ντραιβερς.Εβαλα το μαιλ μου εκανα εγγραφη πηρα κωδικο αλλα στο τΕλος τιποτε.Δεν εκανα την εγκατασταση σαν αντμινιστατορ δεν μπορεσα.Την διαδικασια εγκαταστασης της συνδεσης με τον οδηγο της φορθνετ πρεπει νατον εχω σωστα

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, με συγχωρείς, αλλά πάνω στην αφηρημάδα μου δεν το πολυέψαξα και παρέθεσα λάθος διεύθυνση για τους drivers.:(

Αυτή είναι η σωστή.

http://www.motorola.com/Support/US-EN/Support-Homepage/Software_and_Drivers/USB-and-PC-Charging-Drivers

Απλά τους κατεβάζεις και τους τρέχεις χωρίς άδεια Admin κτλ. Και πάλι σόρρυ.

Edited by Kostas_01
Link to comment
Share on other sites

Ωχ, με συγχωρείς, αλλά πάνω στην αφηρημάδα μου δεν το πολυέψαξα και παρέθεσα λάθος διεύθυνση για τους drivers.:(

Αυτή είναι η σωστή.

http://www.motorola.com/Support/US-EN/Support-Homepage/Software_and_Drivers/USB-and-PC-Charging-Drivers

Απλά τους κατεβάζεις και τους τρέχεις χωρίς άδεια Admin κτλ. Και πάλι σόρρυ.

 

κωστα και παλι ευχαριστω τα καταφερα ολα οκ νασαι καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
και μενα το ιδιο μου εκανε, με λιγο ψαξιμο (βαλε στο google ve66 firmware και θα σου βγαλει καποια σχετικα φορουμ) βρηκα το τελευταιο ελληνικο στο φορουμ του modmymoto. το κατεβαζεις απο δω:

http://rapidshare.com/files/251843075/R6743_G_74.31.03R_PRDpearlP4_LP0031_GSXPERL00RTGR.rar

 

Μήπως μπορεί κάποιος να ξαναανεβάσει το firmware κάπου; Γιατί μετά από κάτι ώρες το μόνο που κατάφερα είναι να μάθω ότι το σύστημα της motorola με θεωρεί εκτός εγγύησης (υποθέτω ότι μετράει ένα χρόνο αντί για δύο) και δεν μου επιτρέπει το κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό για ποιο από τα δυο μοντέλα είναι? η κάνει και για τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι για το κανονικό VE66. Από πλευράς hardware όμως δε νομίζω ότι οι δύο εκδόσεις (κανονική και luxury) έχουν διαφορά οπότε μπορεί να κάνει και για το luxury, αν και θα του λείπουν τα σχετικά χρυσά themes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...