Jump to content

BlackBerry Curve 8900


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας! Θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να βρω τον μετρητη δεδομενων στο 8900. Εχω 250MB BIS και θα ηθελα να ξερω που βρισκομαι καθε φορα για να μην ξεπερναω το οριο.

Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Δεν έχει μετρητή δεδομένων. Η καλύτερη λύση είναι να παίρνεις τηλέφωνο στον πάροχό σου και να ρωτάς πού βρίσκεσαι. Μετά από 1-2 μήνες λογικά δε θα σε απασχολεί πλέον, αφού ούτε τα μισά δε θα χρησιμοποιείς.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θα ηθελα να μου πειτε που μπορω να βρω τον μετρητη δεδομενων στο 8900. Εχω 250MB BIS και θα ηθελα να ξερω που βρισκομαι καθε φορα για να μην ξεπερναω το οριο.

Ευχαριστω πολυ!!!

 

 

πιστευω δυσκολα θα ξεπερασεις αυτο το οριο ακομη και με βαρια χρηση , η συμπιεση που υπαρχει ειναι παρα πολυ καλη και πραγματικα πιστευω οτι θα ξαφνιαστεις οταν δεις τον πρωτο λογαρισμο με ποσα λιγα mb θα σου εχουν φυγει .Αυτο με την κληση στο παροχο σου και να σε ενημρωσουν αυτοι αντιστοιχα για το ποσα εχεις καταναλωσει μεχρι εκεινη την στιγμη δεν πιστευω να δουλευει και να σου λεω , τουλαχιστον εμενα με κοσμοτε μου εχουν πει οτι δεν γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone τουλάχιστον γίνεται κανονικότατα. Είχα την εντύπωση ότι το κάνουν και οι υπόλοιπες εταιρείες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!!! Δεν κανω καμια τρελη χρηση, απλα ανοιγω καποια e-mails και χρησιμοποιω λιγο τον browser και αυτο οχι καθημερινα. Οποτε ελπιζω να μην εχω προβλημα!

Παντως το τηλ ειναι super!!! Πρωτη φορα κατοχος bb και εχω ξετρελαθει!!! Δεν μετανιωσα καθολου για την επιλογη μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα πρέπει να δοκιμάσεις μια άλλη από τις εκδόσεις στο site του όπερα... Δυστυχώς δεν έχω 8900 και δεν ξέρω ακριβώς ποια του ταιριάζει...

 

Επανηλθα μετα απο πολλα τηλεφωνηματα και προσπαθειες στο τεχνικο τμημα της blackberry και vodafone.Αλλος μου ελεγε οτι χωρις το BIS δεν μπορω να εχω ουτε wifi ενω αλλος μου ελεγε οτι γινεται,καναμε πολλες προσπαθειες και στο τελος δεν κρατουσε καμμια ρυθμιση και καποιος απο το τεχνικο τμημα μου ειπε οτι για να γινει αυτο,να εχω wifi παρακαμπτοντας το BIS θα επρεπε να εχει μπει το λογισμικο τουλαχιστον μια φορα αν ομως εκανα reset στις ρυθμισεις θα χανοταν παλι και δεν θα μπορουσα να ξαναμπω.

 

Απογοητευθηκα και αναρωτιεμαι οι πωλητες της vodafone δεν τα ξερουν αυτα?Τωρα μου ειπαν απο τη blackberry οτι ειναι το μοναδικο κινητο που δεν μπορεις να εχεις wifi αν δεν πληρωνεις συνδρομη και στη blackberry εκτος απο τη vodafone :mad::mad::mad: Πραγματικα νομιζω οτι ειναι απαραδεκτοι!! :mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να βγάλεις τη μπαταρία για λίγο και να την ξαναβάλεις δοκίμασες; Όταν έκλεισε είχε μπαταρία ακόμα, έτσι;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1) Όχι, δε φεύγει τίποτα από τα διάφορα της Vodafone. Μην ανησυχείς όμως, είναι μόνο οπτικό το θέμα, δε θα σε επηρεάσουν κάπου αλλού. Μπορείς να αλλάξεις και wallpaper, οπότε θα μείνει μόνο η οθόνη εκκίνησης και απενεργοποίησης.

 

Φίλε thief δηλαδή με κάποιο νέο OS, απλά θα έχουμε μόνο αυτές οι οθόνες, εκκίνησης/απενεργοποίησης? Δεν θα έχουμε τίποτα επεμβάσεις της Vodafone στα μενού κλπ, σωστά?

Γιατί είχαπαλιά ένα SE T610 από Vodafone και ούτε μενού δεν μπορείς να αλλάξεις. Η Vodafone ήταν παντού στο κινητό..! Και δεν μ άρεσε καθόλου..

 

Ρωτάω γιατί βλέπω στο επίσημο site τους video-οδηγούς που σου λένε πώς να κάνεις τα βασικά πραγματάκια, και τα μενού που βλέπω μου αρέσουν πολύ.

Όπως και μερικά που βρήκα στο Elecite.com και σκέφτομαι να περάσω στην συσκευή.

:)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Κανένας carrier δεν επηρεάζει τη συσκευή σου παρά μόνο στις οθόνες εκκίνησης / απενεργοποίησης και το σηματάκι που πιθανώς έχει πάνω το τηλέφωνο. Μην ανησυχείς λοιπόν :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το είχα ένα άγχος είναι η αλήθεια... :rolleyes:

Το σηματάκι στο πίσω μέρος με ένα άλλο καπάκι το εξαφανίζεις. Αν μπορούσαμε να βρούμε τρόπο να βγάζαμε και αυτές τις 2 οθόνες θα ήμασταν κομπλέ.. Στο ΒlackberryForums δεν έχουν καταφέρει τίποτα τέτοιο?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Μετά την σημερινή "Οδύσσεια" για να ακυρώσω την φορητότητα προς Vodafone (μιας κ τελικά μου έδωσαν 130 και όχι 180-200 που μου είχαν πει αρχικά) και κυρίως να βρω κατάστημα που μπορώ να χρησιμοποιήσω την επιδότησή μου της Cosmote (160 ευρώ) ώστε να πάρω το 8900, δεν κατέληξα πουθενά, μιας και δεν το βρήκα πουθενά διαθέσιμο.. Μόνο η Vodafone το έχει και το Πλαίσιο, το οποίο δεν μπορεί να μου το δώσει με επιδότηση Cosmote, γιατί τα έχει δεσμευμένα η Vodafone..... :mad:

Τελικά έχω την επιδότηση και δεν μπορώ να πάρω το κινητό. Στον Γερμανό έχουν μόνο το 8520 και το 9000 (στα 500 ευρώ. :X )

 

Έχετε κάποια πρόταση? Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω την επιδότηση ως έκπτωση, θα βγει 13.3 ευρώ έκπτωση τον μήνα (σχεδόν όλο το BIS από Cosmote), και να πάρω με δόσεις το κινητό από εδώ, ή από εδώ.

Λογικά από εδώ δεν θα έχει και αυτά τα βιντεάκια της Vodafone στο άνοιγμα και το κλείσιμο. Συνολικά θα μου κοστίσει και λίγο φθηνότερα (σε βάθος χρόνου) μιας και εδώ η συσκευή κάνει 325, όχι 370 που είχε στην Vodafone.

Τι λέτε κι εσείς? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Είδα και άλλα κινητά, αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω "κολλήσει" στο BlackBerry τώρα.. :rolleyes:

Ευχαριστώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Κάθε εμπόδιο για καλό :p

Γιατί δεν κοιτάς τίποτα σε used?

Έχουν πολύ χαμηλές τιμές μεταπώλησης λόγω μικρής ζήτησης εδώ...(είχα δώσει το δικό μου 200 ευρώ άριστο πρίν μηνες)

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

1) Ακόμα δεν έχω όμως πρόσβαση στο Buy & Sell μιας και ενώ παρακολουθώ το φόρουμ 2.5 χρόνια τώρα, δεν έχω τα απαιτούμενα (όπως είδα προ ολίγου) 150 μηνύματα. :rolleyes:

2) Δεν ξέρω αν μπορώ με τόσα χρήματα(~200 ευρώ) να βρω κάποιο κινητό BlackBerry σαν το 8900 ή και καλύτερο σε άριστη κατάσταση. Γενικά δεν τα πάω καλά με τα μεταχειρισμένα, αλλά αν έβρισκα κάτι πολύ καλό θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Έχετε να προτείνετε κάτι μήπως?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

OK its up to you,ακόμη και το storm2 πάντως δεν παίζει πολύ παραπάνω.

Υπάρχουν κ άλλα fora/sites με αγγελίες.

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα ηθελα μια χαρη, επειδη εκαψα κατα λαθος το πανω μερος του blackberry στο σημειο που κλειδωνει αν υπαρχει καποιος (επι πληρωμη) να ξερει να αλλαζει τα εξωτερικα μερη γιατι τα service αργουν.

 

Επικοινωνια : antrenik@gmail.com

η προσωπικο μηνυμα στο site

η στο PIN που εχω στην υπογραφη

 

Ευχαριστω

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χίλια συγγνώμη, δεν έχω καν το χρόνο να ψάξω. Αν έχετε την υπομονή και την ευχαρίστηση, απαντήστε μου τις παρακάτω ερωτήσεις.

Θέλω να πάρω το Blackberry 8900 και το έχω ψάξει ελάχιστα το θέμα αλλά μόνο και μόνο επειδή βλέπω να κυκλοφορούν όλοι με ένα απ' αυτά, πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

α) Το έχω βρει εδώ, είναι 40 ευρώ πιο φτηνό από την αμέσως επόμενη φθηνότερη επιλογή (από το skroutz). Λέτε να το πάρω απ' αυτό το site ή... όχι;

 

β) Υπάρχουν σημαντικές δυσλειτουργίες στο κινητό αυτό; Π.χ. παίζει να μην έχει ελληνικά; Διάβαζω απ' αυτά τα λίγα που έψαξα κάτι για ξεκλείδωμα του κινητού. Τι σημαίνει αυτό;

 

γ) Σκεφτόμουν να πάρω το 8520 που το βρήκα με 229 ευρώ. Τι μου προτείνετε; Δεν έχω πρόβλημα να δώσω 50 ευρώ παραπάνω, αρκεί να αξίζει τον κόπο.

 

δ) Η μπαταρία του είναι καλή;

 

ε) Από ποιότητα κατασκευής τι λέει; Είναι στιβαρό τηλέφωνο ή είναι πιθανό να παίζουν τα καπάκια της μπαταρίας κτλ;

 

Όποιος γνωρίζει έστω και μια απάντηση, ας απαντήσει παρακαλώ, θα με βοηθήσει πολύ.

Edited by tipota
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε. Το κατάστημα που προτείνεις προσωπικά δεν το γνωρίζω, οπότε δεν έχω και άποψη. Από κει και πέρα, δυσλειτουργίες δεν υπάρχουν πέραν της έλλειψης 3G, κάτι το οποίο, ανάλογα τη χρήση που κάνεις, μπορεί να μη σε απασχολεί καν. Ελληνικά διαβάζει και γράφει κανονικότατα και έχει πλήρες ελληνικό μενού με την τελευταία έκδοση λογισμικού.

 

Το ξεκλείδωμα που διάβασες μάλλον αναφέρεται σε κλειδωμένες συσκευές για χρήση σε συγκεκριμένο πάροχο. Συνήθως τα καταστήματα αναφέρουν αν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, αλλιώς η συσκευή είναι ξεκλείδωτη (ακόμα κι αν δεν είναι, μπορείς να αγοράσεις κωδικό online με κόστος κοντά στα 10 ευρώ).

 

To 8520 είναι υποδεέστερο σαν συσκευή, καθώς είναι η entry level πρόταση της blackberry. Προσωπικά θα προτιμούσα το 8900.

 

Η μπαταρία του είναι καλή και η ποιότητα επίσης πολύ καλή, για την κατηγορία που μιλάμε πάντα.

 

Να έχεις υπ' όψιν πάντως ότι είναι πλέον παλιά συσκευή και σύντομα θα σταματήσει να πωλείται, αφού αναμένουμε τις νέες συσκευές από τη RIM.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τα καπάκια παίζουν πάντως σε διαφόρα bb, και δεν λείπουν οι πατέντες :p

 

http://forums.κρακberry.com/f141/battery-cover-door-fix-photos-268183/

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aπ΄ότι γνωρίζω το 8900 είναι πολύ καλή συσκευή.Καλή ανάλυση οθόνης, καλή καμερούλα, και wifi.Μόνο 3g δεν έχει, που το κάνει πιο αργό στο ιντερνετ.Αν δεν σε πειράζει αυτό ή δεν το χρησιμοποιείς πολύ, τότε είναι πολύ καλή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα ηθελα μια χαρη, επειδη εκαψα κατα λαθος το πανω μερος του blackberry στο σημειο που κλειδωνει αν υπαρχει καποιος (επι πληρωμη) να ξερει να αλλαζει τα εξωτερικα μερη γιατι τα service αργουν.

 

Επικοινωνια : antrenik@gmail.com

η προσωπικο μηνυμα στο site

η στο PIN που εχω στην υπογραφη

 

Ευχαριστω

 

Με λιγη βοηθεια απο τον κυριο you tube τελικα ειναι ευκολο να το αλλαξω μονος μου:D

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια εκδοση ποιοα ειναι που να εχει και ελληνικο μενου?Κατεβασα απο το επισημο site την 5 version,vodafone λεει,αλλα οταν το εκνανα connect με την συσκυη δεν μου εβρισκε να κατεβασω κατι.Αμα μπορει καποιος ας μου πει.
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα

 

Όταν σετάρω ενα email account (e.g. gmail) στο BB , θα μου συχρονίσει και θα μου φέρει και όλα τα παλιότερα που έχω στο inbox ή τα καινούρια μόνο??

 

σε BES ξέρω οτι το κάνει. σε BIS γίνεται??

 

ευχαριστώ

 

Yiannis

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να πάρω ένα ΒΒ (το πρώτο μου) αλλά έχω μπλέξει λίγο και θα ήθελα την βοήθειά των πιο παλιών.

 

Αρχικά έλεγα να πάρω το 8900 αλλά διαβάζοντας λίγο περισσότερο άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά και το 8520. Ο λόγος είναι ότι δεν ξέρω αν έχει σημασία για τη χρήση που θέλω να του κάνω η καλύτερη ανάλυση οθόνης και το GPS (έχω κανονικό στο auto, και δεν θα το χρησιμοποιώ). Το βασικό που με ενδιαφέρει είναι τα e-mail και λίγο browsing. Για να είμαι και ειλικρινής (χωρίς να έχω άποψη) με χαλάει λίγο η αίσθηση του trackball (μου φαίνεται λίγο χαλαρό και δεν ξέρω αν είναι βολικό) ενώ έχω πολύ καλύτερη αίσθηση με το trackpad.

Πείτε μου σας παρακαλώ αν είναι κάτι άλλο που δεν έχω υπόψη μου για τις δύο συσκευές και που θα έπρεπε να ξέρω και ποια να προτιμήσω?

 

Σήμερα όμως πήγα σε κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και είδα μία προσφορά για το Bold9000 με ΜΟΝΟ 290 ευρώ!!!! Αξίζει να το σκεφτώ ή είναι πολύυυυυ παλιο?

 

Επίσης, επειδή είμαι στη vodafone και όλες οι συσκευές της έχουν vodafone menu, μπορεί κάποιος να απαλλαγεί από αυτό και να έχει το κλασικό ΒΒ menu στις συσκευές?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Για browsing, κανένα BB σήμερα δεν είναι ιδιαίτερα καλό.

Θα προτιμούσα το bold 9000, μιας και:

 

είναι το μοναδικό 3G από αυτά που ανέφερες (θα βοηθήσει αρκετά στο browsing)

έχει καλύτερη ανάλυση οθόνης + μεγαλύτερη

καλύτερο QWERTY πληκτρολόγιο

 

:D

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...