Jump to content

Μνήμη RAM: 2 ή 4GB;


tsintsIgnis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα από το πλαίσιο ένα λάπτοπ με μνήμη 4GB DDR3. Έχω Vista 32-bit και ενώ στις ιδιότητες του συστήματος μου εμφανίζει την κάρτα ως 4GB, αν ανοίξω ένα παιχνίδι-πρόγραμμα, μου λέει ότι το PC έχει 2 ή 2,5GB RAM. Ρώτησα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι ως 4άρα μπορεί να δουλέψει μόνο στα Vista 64-bit ή στα 32-bit Ultimate.

Ισχύει αυτό; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι. Θες 64-bit για να δεις τα 4GB μνήμης. Για 32-bit Ultimate δεν είμαι σίγουρος.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα από το πλαίσιο ένα λάπτοπ με μνήμη 4GB DDR3. Έχω Vista 32-bit και ενώ στις ιδιότητες του συστήματος μου εμφανίζει την κάρτα ως 4GB, αν ανοίξω ένα παιχνίδι-πρόγραμμα, μου λέει ότι το PC έχει 2 ή 2,5GB RAM. Ρώτησα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι ως 4άρα μπορεί να δουλέψει μόνο στα Vista 64-bit ή στα 32-bit Ultimate.

Ισχύει αυτό; :worry:

 

Στα 64 θα δουλέψει σίγουρα. Και στα 32-bit Ultimate θα λειτουργήσει με SP1 μαζί. Όμως όπως όλα τα win32 μπορούν να διαχειριστούν 3.3GB περίπου. Με τα 32-bit Ultimate θα σου λέει πως έχεις 4GB αλλά στην πραγματικότητα θα είναι μέχρι 3.5 το πολύ. Σίγουρα όμως πολύ καλύτερα απ' το να χρησιμοποιείς μόνο τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Στα 64 θα δουλέψει σίγουρα. Και στα 32-bit Ultimate θα λειτουργήσει με SP1 μαζί. Όμως όπως όλα τα win32 μπορούν να διαχειριστούν 3.3GB περίπου. Με τα 32-bit Ultimate θα σου λέει πως έχεις 4GB αλλά στην πραγματικότητα θα είναι μέχρι 3.5 το πολύ. Σίγουρα όμως πολύ καλύτερα απ' το να χρησιμοποιείς μόνο τα 2.

 

 

οποιοδηποτε 32 bit μηχανημα βλεπει μεχρι 4gb μνημη στο συνολο

δηλαδη ram και μνημη καρτας γραφιμων

 

αν εχεις μια απλη καρτα των 256 mb

ε τοτε τα win βλεπουν τα 3.75 gb της ram

που σημαινει οτι τα υπολοιπα 256 πανε στραφι

 

εγω αυτα ξερω

αν ξερει να διορθοσει καποιος ας το πει

Link to comment
Share on other sites

Στα 64 θα δουλέψει σίγουρα. Και στα 32-bit Ultimate θα λειτουργήσει με SP1 μαζί. Όμως όπως όλα τα win32 μπορούν να διαχειριστούν 3.3GB περίπου. Με τα 32-bit Ultimate θα σου λέει πως έχεις 4GB αλλά στην πραγματικότητα θα είναι μέχρι 3.5 το πολύ. Σίγουρα όμως πολύ καλύτερα απ' το να χρησιμοποιείς μόνο τα 2.

 

Καλημερα...

 

Ομολογω πως αυτο δεν το ηξερα :confused:

 

Πολυ καλη ενημρωση μιας και τις προσεχως ημερες ηταν να παω για αναβαθμιση ενα Toshiba του αδερφου μου για αναβαθμιση απο 2GB Ram σε 4GB Ram :rolleyes:

 

Οποτε μιας και τα Windows Vista που "φοραει" ειναι 32Bit βλεπω να παραμενει στα 2GB Ram :O

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

οποιοδηποτε 32 bit μηχανημα βλεπει μεχρι 4gb μνημη στο συνολο

δηλαδη ram και μνημη καρτας γραφιμων

 

αν εχεις μια απλη καρτα των 256 mb

ε τοτε τα win βλεπουν τα 3.75 gb της ram

που σημαινει οτι τα υπολοιπα 256 πανε στραφι

 

εγω αυτα ξερω

αν ξερει να διορθοσει καποιος ας το πει

Δεν είπα πως δε βλέπουν τα 32bit 4gb - αλλά ότι δεν τα διαχειρίζονται. 'Ισως να μην το διατύπωσα σωστά.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά (βάσει μαθηματικών) θα μπορούσαν να τα δούν/διαχειριστούν (όπως θέλετε πείτε το) μιας και 1GB = 1.073.741.824 bytes και 4*1.073.741.824 = 4.294.967.296 = 2^32.

 

Πρακτικά δεν συμβαίνει γιατί μνήμη καταλαμβάνουν και τα άλλα ΙΟ devices. Όποιος έχει όρεξη για διάβασμα: http://blogs.msdn.com/hiltonl/archive/2007/04/13/the-3gb-not-4gb-ram-problem.aspx

 

Η ουσία κι αυτό που ενδιαφέρει είναι αυτό που αναφέρθηκε στα πρώτα ποστ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :)

 

Η 9800 GTS που έχω μπορεί να διαθέσει μέχρι 1533MB.

Αν είναι έτσι όπως λέτε, τότε δεν αξίζει να μπει Ram πάνω από 3GB σε 32-bit. Αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό με τα Ultimate. Το άκουσα και από άλλον ότι μπορεί να διορθωθεί με το service pack, γιατί όχι και στα Home;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...