Jump to content

Ενυδρεία!


Dragonheart
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα θέλει προσοχή, και σίγουρα να σε συμβουλέψει και κάποιος που το έχει κάνει ήδη αρκετές φορές. Προσωπικά δεν ξέρω αν χρειάζεται και ειδικές κόλες.... κάποια μαγαζιά φτιάχνουν ενυδρεία, οπότε μπορείς να ρωτήσεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια 8ελω να σας ρωτησω κατι

εχω στο ενυδρειο μου ενα ψαρι-καθαριστη(γλυφτης λεγετε)

εδω και 2-3 μερες δεν κινειται πολυ,και απο εχτες κοιμαται...ανασκελα(με την κοιλια προς τα πανω)

δεν εχει πε8ανει καθως αν τον ακουμπησει καποιο απο τα αλλα ψαρια,μετακινειται...αλλα ελαχιστα

μηπως ειναι στα τελευταια του?ξερει κανεις?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι στα τελευταια του...

Ισα ισα ετσι κανει κ το δικο μου! :p

Μαλιστα, για καμια 3-4 μερες δεν μπορουσα να το εντοπισω στο ενυδρειο!ειχε μεινει κολλημενο κατω απο κατι πετρες!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

το εχω χρονια(4-5) και δε το εχει ξανακανει ποτε...

πιο κινητικο το θυμαμαι...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως το δικο μου παει οπου εχει βρωμιες! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

τελικα αποδημησε ο συγεκριμενος γλυφτης..

αυτο ομως που με πρβληματιζει ειναι πως χτες αγορασα ενα καινουριο μικρουλη,και σημερα....και αυτος μας αφησε..

δε μπορω να καταλαβω τι φταιει..

ολα τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα..μονο αυτα μου ψοφανε..

ξερει κανεις τπτ?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τελικα αποδημησε ο συγεκριμενος γλυφτης..

αυτο ομως που με πρβληματιζει ειναι πως χτες αγορασα ενα καινουριο μικρουλη,και σημερα....και αυτος μας αφησε..

δε μπορω να καταλαβω τι φταιει..

ολα τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα..μονο αυτα μου ψοφανε..

ξερει κανεις τπτ?

 

αφου τα αλλα ψαρακια ειναι καλα.τοτε δεν εχει προβλημα το νερο σου,μαλλον ετυχε και εγινε.το εχω παθει και εγω και ειδικα αμα ειναι μικρα ειναι ακομα αδυναμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο υπεθεσα..

αντε και ο 1ος πηγε απο γηρατια(εμα8α πως οταν γεμιζουν βουλες σημαινει πως ειναι στα τελαυταια τους)

αλλα ο καινουργιος?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 6 months later...

Ψάχνω να αγοράσω ένα ψάρι.Σκέφτομαι για χρυσόψαρο ή ένα ψάρι ΝΕΜΟ.

Όποιος ξέρει , ας δώσει πληροφορίες για τιμές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα ψάρι EMO

 

http://images.wikia.com/uncyclopedia/images/6/6b/Finding_EMO_by_tinkilla.jpg

 

πρόσεχε μόνο μην σου αυτοκτονήσει. :p

Link to comment
Share on other sites

τα χρυσοψαρα υποφερουν στη γυαλα απλα ειναι ανθεκτικα και δε ψοφανε ευκολα. χρειαζεσαι ενυδρειο και πολυ διαβασμα.το ψαρι νεμο που λες ειναι ψαρι θαλασσινο. το μονο που μπορω να σου πω σε περιπτωση που θες απλα ενα ψαρακι ειναι να παρεις ενα μονομαχο αλλα και παλι θα πρεπει να ενημερωθεις. μπες εδω και αρχισε το διαβασμα.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω ένα ψάρι.Σκέφτομαι για χρυσόψαρο ή ένα ψάρι ΝΕΜΟ.

Όποιος ξέρει , ας δώσει πληροφορίες για τιμές κλπ

poloi nomizoun oti ama paroun mia mikri giala kai 2 mikra charakia p.x chrisochara oti ola einai ok.min kaneis to idio lathos chaxou ligo pare ena enidrio bale ton katalilo exoplismo kai apo tin stigmi pou mpeneis se auto ton kopo etimasou na ependisis arketa xrimata:)
Link to comment
Share on other sites

τα χρυσοψαρα υποφερουν στη γυαλα απλα ειναι ανθεκτικα και δε ψοφανε ευκολα. χρειαζεσαι ενυδρειο και πολυ διαβασμα.το ψαρι νεμο που λες ειναι ψαρι θαλασσινο. το μονο που μπορω να σου πω σε περιπτωση που θες απλα ενα ψαρακι ειναι να παρεις ενα μονομαχο αλλα και παλι θα πρεπει να ενημερωθεις. μπες εδω και αρχισε το διαβασμα.

 

Χμ!Πόσο πάει η αγορά ενός ενυδρείου; Εγώ , απλά θέλω ένα κατοικίδιο να το φροντίζω κλπ...Όμως , δε μπορώ να διαθέτω πολλές ώρες καθημερινά για τη φροντίδα!Όπως τα διάβασα , χρειάζονται τουλάχιστον 2 ώρες καθημερινά για υγιή ψάρια!;;!

Υπάρχει φωτογραφία του μονομάχου διαθέσιμη;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μονομαχος. σε καμια περιπτωση δε χρειαζεται δυο ωρες φροντιδα τη μερα. απλα πρεπει να παρεχεις τις σωστες συνθηκες διαβιωσης. και για να αρχισεις ενα ενυδρειο ΣΩΣΤΑ τοτε πρεπει να διαβασεις και να ενημερωθεις γιατι δυστυχως δεν ειναι τοσο απλο. Δεν γεμιζουμε το ενυδρειο με νερο, πεταμε μεσα και τα ψαρια και τελος. Αν οντως σου αρεσουν τα ψαρια κια τα ενυδρεια τοτε αρχισε διαβασμα. αν 8ες απλα ενα ζωακι να φροντιζεις παρε κανα πουλακι ή κανα χαμστερ.
Link to comment
Share on other sites

Και το ψαράκι Νέμο ξέχασέ το. Όσο ωραίο είναι άλλο τόσο δύσκολο είναι να το κρατήσεις (ζωντανό)... :wacko:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να αγοράσω ένα ψάρι.Σκέφτομαι για χρυσόψαρο ή ένα ψάρι ΝΕΜΟ.

Όποιος ξέρει , ας δώσει πληροφορίες για τιμές κλπ

 

pantws apopsh mou einai (epeidh oi spoudes mou exoun sxesh me to... antikeimeno) oti an einai h prwth fora poy skeftesai na pareis kapoio psari kalo einai na ksekiniseis me xrysopsaro. opws anefere kapoios se prohgoumeno post, antexoun perisotero (kai stis metaboles ths thermokrasias kathws kai stis metaboles tou ph tou nerou.)

 

o monomaxos einai psari tropiko. gi' ayto tha prepei na pareis ena thermometro kai enan thermostath gia na elegxeis thn thermokrasia tou nerou kai na thn kratas statherh. apo to pet shop pou tha to agoraseis, tha prepei na zhthseis kai ena mpoukalaki (den thymamai ti periexei) apo to opoio kathe fora pou tha allazeis to nero tha prepei na rixneis kapoies stagones wste na ginetai eynoikotero to peribalon gia ton monomaxo sou. epishs prepei na gnwrizeis oti einai ligaki monaxika psaria! a! kai kati akoma. oi trofes gia monomaxous einai skoulikakia (zwntana, apokshramena ayto einai dikia sou epilogh. ta xrysopsara trwne synthetikh trofh)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , εγώ νόμιζα ότι αν έβαζα ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα , το τάιζα καθημερινά 3-4 φορές , και το καθάριζα τακτικά , θα ήταν όλα οκ!

Αλλά , όπως προκύπτει , δεν είναι τόσο απλό.Αντιθέτως , είναι μια ακριβή ενασχόληση.Θα μου πάει κανένα 300άρι;

Πόσο κάνει ένα κανονικού μεγέθους ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να παρω ενα ενυδρειο αρκετα μεγαλο και να παρουμε ενα καρχαριακι αλλα οι γονεις φρικαρουν. Που θα παει θα τους πεισουμε.:p Το θεμα ειναι σε τι pet shop θα βρουμε κατι τετοιο.:worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να παρω ενα ενυδρειο αρκετα μεγαλο και να παρουμε ενα καρχαριακι αλλα οι γονεις φρικαρουν. Που θα παει θα τους πεισουμε.:p Το θεμα ειναι σε τι pet shop θα βρουμε κατι τετοιο.:worry:

 

an psakseis tha vreis

apla tha sou stixisei kati parapanw!

polu kalh idea pantws

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται από το πουθενά μια μέρα να αποφασίσεις πως θέλεις να ασχοληθείς με τα ενυδρεία και να πάρεις και καρχαρία. Εκτός κι αν τον βλέπεις ως "αναλώσιμο". Χαλάει-παίρνω καινούριο.

 

Αυτά τα πράγματα θέλουν δουλειά, διάβασμα, υπομονή και πάνω απ'όλα να το αγαπάς. Αν το πάρεις από ενθουσιασμό και επειδή απλά γουστάρεις να βλέπεις τον καρχαρία να φέρνει βόλτες στο σαλόνι σου, θα ταλαιπωρηθείς και θα σου ψοφήσουν και τα ψάρια.

 

Αν θέλεις να έχεις σωστό ενυδρείο θέλει πολλή δουλειά, ακόμη και με χρυσόψαρα που θεωρούνται εύκολα ψάρια. Γι'αυτό πριν κάνετε κάποια επιπόλαιη αγορά, ξανασκεφτείτε το! ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται από το πουθενά μια μέρα να αποφασίσεις πως θέλεις να ασχοληθείς με τα ενυδρεία και να πάρεις και καρχαρία. Εκτός κι αν τον βλέπεις ως "αναλώσιμο". Χαλάει-παίρνω καινούριο.

 

Αυτά τα πράγματα θέλουν δουλειά, διάβασμα, υπομονή και πάνω απ'όλα να το αγαπάς. Αν το πάρεις από ενθουσιασμό και επειδή απλά γουστάρεις να βλέπεις τον καρχαρία να φέρνει βόλτες στο σαλόνι σου, θα ταλαιπωρηθείς και θα σου ψοφήσουν και τα ψάρια.

 

Αν θέλεις να έχεις σωστό ενυδρείο θέλει πολλή δουλειά, ακόμη και με χρυσόψαρα που θεωρούνται εύκολα ψάρια. Γι'αυτό πριν κάνετε κάποια επιπόλαιη αγορά, ξανασκεφτείτε το! ;)

Δεν ειπα οτι θα το κανω επιπολαια. Οταν λες διαβασμα; Νταξει μερικα πραγματα σιγουρα πρεπει να τα ξερω αλλα δεν το βρισκω τοσο τραγικα δυσκολο να συντηρησω ενα ενυδρειο...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην το λες έτσι sofi-k. Θέλει πολύ δουλειά.

Έναν που γνώρισα που έχει ένα μεγάλο ενυδρείο, μου λέει πως κάθε Σάββατο το καθαρίζει. Και του τρώει όλην την ημέρα σχετικά.

Χώρια την καθημερινή φροντίδα που κάνει, κάθε απόγευμα. Εστω και για μερικά λεπτά.

μου είπε ακόμα πως κάθε μήνα του γεννάνε αρκετά ψάρια και τα πηγαίνει σε μαγαζί.

 

Προσωπικά πιστεύω πως δεν χρειάζετε να θέλεις κάτι όσο το να έχεις το μεράκι να ασχολείσαι με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες έτσι sofi-k. Θέλει πολύ δουλειά.

Έναν που γνώρισα που έχει ένα μεγάλο ενυδρείο, μου λέει πως κάθε Σάββατο το καθαρίζει. Και του τρώει όλην την ημέρα σχετικά.

Χώρια την καθημερινή φροντίδα που κάνει, κάθε απόγευμα. Εστω και για μερικά λεπτά.

μου είπε ακόμα πως κάθε μήνα του γεννάνε αρκετά ψάρια και τα πηγαίνει σε μαγαζί.

 

Προσωπικά πιστεύω πως δεν χρειάζετε να θέλεις κάτι όσο το να έχεις το μεράκι να ασχολείσαι με αυτό.

Αν το παρω τελικα θα ασχολουμαι με την καθαριοτητα κ.λ.π. δεν προκειται να το αφησω να βρωμισει, αν ειναι δυνατον.Αλλωστε ειμαστε 2 ατομα που θα το φροντιζουμε. :)

Με τις γεννες δεν θα εχω προβλημα γιατι 1 θα παρω.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...