Jump to content

Νέος ενοικιαστής


ktselios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά θέλω τη βοήθειά σας...

 

Πρόκειται να ενοκιάσω ένα σπίτι για πρώτη φορά στη ζωή μου. Όπως καταλαβαίνετε έχω μερικές απορίες:

 

1) Από όσο γνωρίζω έχει καταργηθεί το τέλος χαρτοσήμου από 1-1-2008. Σωστά;

2) Τι ποσό δίνω στην αρχή; Συνήθως 2 ενοίκια και αν είναι καινούριο το σπίτι 3;

3) Κάνω κάποιο συμφωνητικό; Αυτό το καταθέτω μήπως στην εφορία;

4) Τι ποσό εκπίπτει από την εφορία; Μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα;

5) Έχω το δικαίωμα να βάψω μερικούς τοίχους ή θα πρέπει να πάρω άδεια από τον ιδιοκτήτη; Θα είμαι υπερβολικός αν κάνω μερικές τρύπες στους τοίχους για να κρεμάσω μερικά ράφια; Εσείς τι κάνετε συνήθως;

6) Να αλλάξω κλειδαριές; Πρέπει να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη;

 

Ευχαριστώ :)

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Για το 5 και 6 δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα αλλα για καλο και για κακο ρωτα και τον ιδιοκτητη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3. γίνετε ενα συμφωνητικό εις τριπλούν όπου υπογράφετε τα πηγαίνει στην εφορία ο ιδιοκτήτης και σου φέρνει το ένα από αυτά να το κρατάς εσύ.

Το συμφωνητικό κλείνετε για 2 τουλαχιστον χρόνια και πληρώνεις 2 ενοίκια αν δεν με απατά η μνήμη μου.

5. Μπορείς να βάψεις τους τοίχους, μπορείς να κάνεις τρύπες να κρεμάσεις ο,τι θέλεις, αρκεί να είναι με μέτρο, ό,τι προβλήματα προκύψουν τα διορθώνεις και κάνεις ότι είναι μέσα στα πλαίσια του λογικού. Πλαίνεις, σκουπίζεις, σφουγγαρίζεις.

Για ΅χοντρά΅ θέματα, καλό είναι να ρωτήσεις τον ιδιοκτήτη και αναλογα τι θα σου πει αυτός, τι ελευθερίες θα σου δώσει.

6. Φυσικά και μπορείς να αλλάξεις κλειδαριές. Αρκεί όταν αποφασισεις να αλλάξεις σπίτι να του παραδώσεις τα κλειδιά.

 

Κλείνωντας να σου πω , να είσαι τυπικός στις πληρωμές σου. Να μην δίνεις δικαίωματα στον ιδιοκτήτη, διότι πολλές φορές ενοικιαστές που έφυγαν για αλλού αφήσαν σπίτι αχούρι.

Ο πατέρας μου σε έναν ενοικιαστή που έφυγε μόνο νυχτεριδες και αράχνες που δεν μπόρεσαν να κάτσουν εκεί μέσα. Ξόδεψε 3000 ευρώ για να το φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. ο,τι συμφωνηθει, δεν υπαρχει στανταρ

3. απαντηθηκε

4. Εως 250 ευρω φορου (αν θυμαμαι καλα). Πρακτικα σημαινει οτι ειτε δηλωσεις 300 το μηνα ειτε 1000 την ιδια επιστροφη θα παρεις.

5. Ναι, ναι. Συνηθως αν το παρεις βαμενο/αβαφο το επιστρεφεις στην ιδια κατασταση.

6. Μονο αν βαλεις καποια ακριβη ασφαλειας και θελεις να συμμετεχει στα εξοδα ο ιδιοκτητης (δεν ειναι υποχρεωμενος παντως). Σ αυτην την περιπτωση συνηθως βαζετε απο μισα και η κλειδαρια μενει στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση ακόμα:

 

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ γράφει κάτι για ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΟΥΣΙΑΣ.

 

Αυτό το πληρώνει ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης;;

Εσείς που νοικιάζετε σπίτια τι κάνετε;

 

Ευχαριστώ

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Σε όσα σπίτια έμεινα με ενοίκιο, πλήρωνα πάντα το συνολικό ποσό της ΔΕΗ.

Για να είμαι ειλικρινής δεν το είχα σκεφτεί ποτέ να κάνω τέτοιο διακανονισμό (σε αντίθεση με τα κοινόχρηστα, που περιλαμβάνουν έξοδα και για τον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή, ανάλογα με την εργασία που έγινε στο διαμέρισμα/πολυκατοικία).

 

Πάντως, αν βάλεις την ΔΕΗ στο όνομά σου, να μην ξεχάσεις να την διακόψεις φεύγοντας. Δεν θες να μείνει στο δικό σου όνομα για πάντα ένας λογαριασμός σε ένα άσχετο σπίτι.

 

Επίσης, σε σχέση με το βάψιμο των τοίχων-

συνήθως ο ιδιοκτήτης παραδίδει στον ενοικιαστή το σπίτι βαμμένο, αλλά μπορεί να συμφωνηθεί να το αναλάβεις εσύ (εγώ σε αυτήν την περίπτωση θα ζητούσα έκπτωση στο ενοίκιο. Δεν μπορεί να ζητάει ακριβώς τα ίδια με άβαφο και φρεσκοβαμμένο σπίτι).

Τώρα αν εννοείς ότι θέλεις να βάψεις μερικούς τοίχους σε άσχετα, σκούρα χρώματα, καλό θα ήταν να το πεις στον ιδιοκτήτη. Κανονικά είναι δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι θες (από τη στιγμή που δεν καταστρέφεις το σπίτι ή δεν προκαλείς φθορές πέρα από τις συνήθεις), όμως πολλοί γκρινιάζουν με τα χρώματα στους τοίχους γιατί υποτίθεται ότι θα χρειαστεί περισσότερη δουλειά όταν θα πρέπει να το ξαναγυρίσουν σε λευκό χρώμα.

Φυσικά μπορείς να συνεννοηθείς να αναλάβεις εσύ το βάψιμο στο κανονικό χρώμα όταν θα φύγεις, εξάλλου είσαι υποχρεωμένος να το παραδώσεις όπως το παρέλαβες, όπως είπε και ο pro.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι θες (από τη στιγμή που δεν καταστρέφεις το σπίτι ή δεν προκαλείς φθορές πέρα από τις συνήθεις)

 

Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με αυτό;

 

εξάλλου είσαι υποχρεωμένος να το παραδώσεις όπως το παρέλαβες
Link to comment
Share on other sites

Χμμ όχι.

 

Είσαι υποχρεωμένος να το παραδώσεις όπως το παρέλαβες- δηλ. σε μια αξιοπρεπή κατάσταση, χωρίς να έχεις σπάσει το νιπτήρα ας πούμε ή (στο θέμα που συζητάμε), αν έχεις παραλάβει το σπίτι με τοίχους σε υπόλευκο χρώμα, καλό θα ήταν να μην το επιστρέψεις με τον έναν τοίχο μαύρο και τον άλλο κεραμιδί.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όσο μένεις στο σπίτι δεν συμπεριφέρεσαι σα να είναι δικό σου.

Αρκεί όποια ζημιά κάνεις να την αποκαταστήσεις (το σπάσιμο του νιπτήρα, το βάψιμο σε εξτρίμ χρώματα κλπ).

 

Στις ζημιές δεν περιλαμβάνονται οι συνήθεις φθορές που προκαλούνται από τη χρήση και που δεν βαραίνουν τον ενοικιαστή.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Χμμ όχι.

 

Είσαι υποχρεωμένος να το παραδώσεις όπως το παρέλαβες- δηλ. σε μια αξιοπρεπή κατάσταση, χωρίς να έχεις σπάσει το νιπτήρα ας πούμε ή (στο θέμα που συζητάμε), αν έχεις παραλάβει το σπίτι με τοίχους σε υπόλευκο χρώμα,καλό θα ήταν να μην το επιστρέψεις με τον έναν τοίχο μαύρο και τον άλλο κεραμιδί.

Αυτό δεν σημαίνει ότι όσο μένεις στο σπίτι δεν συμπεριφέρεσαι σα να είναι δικό σου.

Αρκεί όποια ζημιά κάνεις να την αποκαταστήσεις (το σπάσιμο του νιπτήρα, το βάψιμο σε εξτρίμ χρώματα κλπ).

 

Ενώ συμφωνώ ως προς τα extreme χρώματα, θεωρώ ότι το ίδιο πρέπει να συμβαίνει για οποιαδήποτε ... χρωματική αλλαγή, ακόμα κι αν δεν είναι extreme. Δλδ το λευκό δεν μπορείς να το αλλάξεις ούτε σε ένα πολύ ανοιχτόχρωμο μπεζάκι χωρίς να πάρεις την προηγούμενη έγκριση του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Νοικιαζα σπιτι στην αμερικη και εχει ως εξης,

για να το νοικιασεις κανεις ενα συμφωνητικο που να αναφερει το ποσο και τη δειρκεια του συμβολαιου, δηλαδη ποσο καιρο θα μεινεις. Πληρωνεις συνηθος το πρωτο και το τελευταιο ενοικιο, και κατι ακομα σε περιπτωση που χαλασεις η σπασεις κατι να στο κρατησει μετα. Αν το σπιτι ειναι στην ιδια κατασταση οπως το πηρες παιρνεις αυτα τα χρηματα πισω. Το τελευταιο νοικι που πληρωσες το χρησιμοποιεις για να μεινεις "τσαμπα" το τελευταιο σου μηνα, η πληρωνεις κανονικα και το παιρνεις πισω, το ιδιο πραγμα δηλαδη. Σε μερικες περιπτωσεις δε πληρωνεις καν το τελευταιο νοικι μπροστα, κανε μια συμφωνια και προσπαθησε να πληρωσεις μονο το πρωτο.

 

Οσο για το βαψιμο του σπιτιου δε νομιζω εχεις δικαιωμα ουτε αναγκασμενος να το βαξεις εσυ, ποσο μαλλον παρδαλα χρωματα. Ετσι ειναι στην αμερικη ο νομος, δε ξερω για 'κει. Εχεις το δικαιωμα ομως να ζητησεις να σου το βαξει ο ιδιοκτητης πριν μετακομισεις για λογους υγειηνης (το ιδιο χρωμα που υπαρχει). Και επισης δε νομιζω εχεις το δικαιωμα να τρυπησεις τοιχους να βαλεις ραφια, τα ραφια ειναι μερος του σπιτιου και οπως ειναι το παιρνεις και βολευεσαι..Για καντρο μπορεις στις περισsοτερeς περιπτωσεις.

 

Κλειδαρια δε μπορεις να αλλαξεις νομιζω, απλα σου δεινει ο ιδιωκτητης το κλειδι και κανεις αντικλειδια για την υπολοιπη οικογενεια. Ο ιδιωκτητης κραταει ενα κλειδι σε περιπτωση που τα χασεις τα δικα σου να βγαλει αλλα αλλα αν μπει στο σπιτι χωρις την εγκρυση σου μπορεις να του κανεις μηνυση.

 

ΔΕΗ κτλ. τα πληρωνεις ολα εσυ, και αν νοικιαζεις μονοκατοικια πληρωνεις τον κυπουρο η προσεχεiς το κηπο εσυ. Οτι σπασεις το πληρωνεις (τζαμια, πλακακια κτλ) αλλα αν καti σταματησει να δουλευει (ψυγειο, αιρ condition, πιεση νερου κτλ) ειναι δουλεια ιδιωκτητη.

 

Ολα ειναι σχετικα και αναλογα με το τι ανθρωπος ειναι ο ιδιωκτητης και το ποσο ok ειναι να κανεις αλλαγες στο σπιτi.

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση ακόμα:

 

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ γράφει κάτι για ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΟΥΣΙΑΣ.

 

Αυτό το πληρώνει ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης;;

Εσείς που νοικιάζετε σπίτια τι κάνετε;

 

Ευχαριστώ

 

Παιδιά βρήκα την απάντηση:

 

www.synigoros.gr/dimotis/docs/keimena_nomoi_10.pdf

 

Διαβάστε τα άρθρα 3 και 14. Είναι σαφές ότι είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη.

 

Να σας πω επίσης ότι και η ΔΕΗ μου το είχε επιβεβαιώσει στο τηλεφωνο 10500, αλλά έψαχνα μια γραπτή αναφορά. Τώρα βρήκα τον νόμο, οπότε είμαι οκ...!

 

Καλημέρα

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες, αυτό το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας. Για τι ποσό μιλάμε περίπου; Ξέρω ότι θα διαφέρει από ακίνητο σε ακίνητο, αλλά έτσι ενδεικτικά για ένα διαμέρισμα;
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες, αυτό το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας. Για τι ποσό μιλάμε περίπου; Ξέρω ότι θα διαφέρει από ακίνητο σε ακίνητο, αλλά έτσι ενδεικτικά για ένα διαμέρισμα;

 

Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στο λογαριασμό της ΔΕΗ που πλήρωσες τελευταία; Για να ξέρεις ακριβώς για το διαμέρισμά σου...

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

μια που λετε για εξτριμ χρωματα...νοικιαζα ενα σπιτι σε μια κοπελιτσα.

οταν ειδε το σπιτι- το οποιο ηταν φρεσκοβαμμενο- της ειπα πως στην κατασταση που το δινω,σε αυτην θελω να το παραλαβω.

επειδη ειχα βαψει το σπιτι λευκο-μπεζ μου ζητησε την αδεια για να το βαψει σε αλλο χρωμα.

της εδωσα το οκ με την προυποθεση να μην το καταστρεψει..

και ομως .εφυγε 16 μηνες μετα(χωρις προειδοποιηση και αφηνοντας ενα καρο απληρωτους λογαριασμους-ενδεικτικα λεω πως δεν ειχε πληρωσει ποτε κοινοχρηστα και νερο-,αφηνοντας τα κλειδια στην διαχειριστρια και λεγοντας της ψεμματα πως "εχω κανονισει εγω με την νοικοκυρα μου"

 

το σπιτι ειχε βαφει μεν αλλα...το σαλονι μαυρο με κατι χρυσες νοτες που και που,η μια κρεβατοκαμαρα μπορντω.η κουζινα καφε,το αλλο δωματιο μπλε ηλεκτρικ και το αλλο ευτυχως ειχε μεινει μπεζ..

ηταν τοσο εξυπνη που εβαψε τα ολοκαινουρια ντουλαπια της κουζινας με πλαστικο χρωμα(ενα αχνοκιτρινο) και την μπροστινη επιφανεια του ψυγειου!!!

στο μπανιο αφησε τον νιπτηρα σπασμενο στα δυο και τον μπιντε ξηλωμενο!!

 

τι να μου φτασει το ενα ενοικιο που ειχε αφησει ως εγγυηση...οταν πηρα τηλεφωνο τους γονεις της,δηλωσαν αγνοια και πολυ απλα με ενα συγγνωμη θεωρησαν οτι ξεμπερδεψαν.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στο λογαριασμό της ΔΕΗ που πλήρωσες τελευταία; Για να ξέρεις ακριβώς για το διαμέρισμά σου...

 

Γιατί δεν μένω στην Ελλάδα και δεν πληρώνω ΔΕΗ. Απλά έχω απορία πόσο να πλήρωνα όταν νοίκιαζα στην Ελλάδα (πάνε χρόνια).

 

Εντελώς ενδεικτικά θέλω να μάθω. :)

 

...

 

Το συμβόλαιο ήταν στο όνομα της κοπέλας ή των γονιών της;

Link to comment
Share on other sites

της κοπελας...

ξεχασα να πω το πιο αστειο.

οταν μπηκαμε στο σπιτι,εκτος του σοκ που παθαμε με τα μαυρα ντουβαρια, το επομενο των σκουπιδιων που ηταν πεταμενα δεξια αριστερα,οταν μπηκαμε στην κουζινα να καθαρισουμε πανω στο ψυγειο ειχε κολλημενα χαρτακια post it που πανω ειχε γραψει "ειμαι πουτ@να"

"ειμαι πουτ@να"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

της κοπελας...

 

Nόμιζα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (ξέρεις φοιτητές και τέτοια) αποφεύγουν οι ιδιοκτήτες να κάνουν το συμβόλαιο στο όνομα του ίδιου του ενοικιαστή και ζητάνε να γίνει στο όνομα των γονιών. Τουλάχιστον και σε μένα (Θεσσαλονίκη) και στην αδερφή μου (Αθήνα) έτσι είχαν κάνει.

 

Τέσπα, σε δικηγόρο απευθύνθηκες; Θα κινηθείς νομικά;

Link to comment
Share on other sites

Όσο ήμουν φοιτήτρια πάντως το έκανα το συμβόλαιο στο δικό μου όνομα, αλλά ίσως και να μην είναι ο κανόνας, δεν ξέρω.

Κανονικά αυτού του είδους τις φθορές, Freak, μπορείς να τις αναζητήσεις, αλλά φοβάμαι ότι στην πράξη θα ταλαιπωρηθείς και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

 

Όσο για τα χρώματα που λέγαμε, ναι μεν καλό είναι να μην κάνεις τέτοιες αλλαγές γενικά, αλλά αφού έτσι κι αλλιώς ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να το ξαναβάψει για τον επόμενο ενοικιαστή, δεν θα αντιμετωπίσει και τόσο μεγάλο πρόβλημα αν έχεις απλώς κάνει ένα μπεζ πάνω από το λευκό. Με τα μαύρα, κόκκινα, μπλε κλπ ίσως να τα χρειαστεί να τα περάσει πολλές φορές από πάνω για να φύγουν- με αυτή την έννοια είπα ότι καλό ειναι να αποφεύγονται χωρίς προηγούμενη συνεννόηση.

Πάντως, καλό είναι για οποιαδήποτε τέτοια πρωτοβουλία, να ενημερώνεται πρώτα ο ιδιοκτήτης.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

 

Τέσπα, σε δικηγόρο απευθύνθηκες; Θα κινηθείς νομικά;

ο αδερφος μου ειναι δικηγορος(llm)

 

Κανονικά αυτού του είδους τις φθορές, Freak, μπορείς να τις αναζητήσεις, αλλά φοβάμαι ότι στην πράξη θα ταλαιπωρηθείς και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
αυτο ακριβως
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μένω στην Ελλάδα και δεν πληρώνω ΔΕΗ. Απλά έχω απορία πόσο να πλήρωνα όταν νοίκιαζα στην Ελλάδα (πάνε χρόνια).

 

Εντελώς ενδεικτικά θέλω να μάθω. :)

 

 

Για ένα σπίτι 100τμ περίπου και 40ετών σχεδόν το ΤΑΠ είναι 5ευρώ/2μηνο.

Το ΤΑΠ νομίζω πως εξαρτάται από τον δήμο, την παλαιότητα και την επιφάνεια του διαμερίσματος. Φαντάζομαι ότι για ένα μέσο διαμέρισμα δε θα ξεπερνά τα 10ευρώ/δίμηνο.

Ψιλά πράγματα όντως, αλλά δεν παύει να είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη...

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτού του είδους τις φθορές, Freak, μπορείς να τις αναζητήσεις, αλλά φοβάμαι ότι στην πράξη θα ταλαιπωρηθείς και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

 

ο αδερφος μου ειναι δικηγορος(llm)

 

αυτο ακριβως

 

Αν ο αδερφός σου είναι δικηγόρος, νομίζω ότι με ένα εξώδικο (που δεν κοστίζει τίποτα) μπορεί να κόψεις αντιδράσεις του άλλου και μετά να κρίνεις αν θα προχωρήσεις σε αγωγή / μήνυση.

 

Για ένα σπίτι 100τμ περίπου και 40ετών σχεδόν το ΤΑΠ είναι 5ευρώ/2μηνο.

Το ΤΑΠ νομίζω πως εξαρτάται από τον δήμο, την παλαιότητα και την επιφάνεια του διαμερίσματος. Φαντάζομαι ότι για ένα μέσο διαμέρισμα δε θα ξεπερνά τα 10ευρώ/δίμηνο.

Ψιλά πράγματα όντως, αλλά δεν παύει να είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη...

 

Thank you :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη και στο παρελθον,οταν εγω με τον αδερφο μου ειμασταν παιδια του δημοτικου,ειχαμε κανει αγωγες και δικαστηρια σε ενοικιαστες για μη καταβολη των ενοικιων(που ειναι πολυ πιο τρανταχτο απο τις φθορες) μας ειχε παρει χρονια...

 

δεν εχω ειλικρινα την διαθεση να ασχοληθω με ατομα τετοιου "ειδους"

τουλαχιστον στους αυτοχαρακτηρισμους της επεσε μεσα:!:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κάνω μια ερώτηση:

 

Μπορεί κάποιος να φύγει από ένα σπίτι που νοικιάζει σε χρόνο μικρότερο από αυτόν που αναφέρεται στο συμφωνητικό; Για παράδειγμα το συμφωνητικό είναι για 2 χρόνια και κάποιος αποφασίζει να φύγει στους 4 μήνες. Έχει αυτό το δικαίωμα ο ενοικιαστής; Υπάρχουν επιπτώσεις για τον ενοικιαστή; Η εγγύηση επιστρέφεται στον ενοικιαστή (αν δεν έχει προξενήσει ζημιές και δεν έχει εκκρεμότητες);

 

Πρέπει να γίνουν τίποτα χαρτιά που θα αποδεικνύουν τη "λύση" του συμφωνητικού; Γιατί φαντάζομαι ότι κάπως θα πρέπει να αποδεκνύει και ο ιδιοκτήτης το γεγονός ότι δεν έχει ενοικιαστή ώστε να μην φορολογηθεί για ένα ανοίκιαστο διαμέρισμα.

 

Ευχαριστώ

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Aν θυμαμαι καλα μπορει.η εγγυηση δεν επιστρεφεται και ο ενοικιαστης επωμιζεται τμημα του ενοικιου...αυτο ομως θα πρεπει να αναφερεται στο συμβολαιο σου.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

... ο ενοικιαστης επωμιζεται τμημα του ενοικιου...αυτο ομως θα πρεπει να αναφερεται στο συμβολαιο σου.

 

Τι εννοείς "επωμίζεται" τμήμα του ενοικίου; Αν μείνει 4 μήνες ολόκληρους, πληρώνει 4 ενοίκια συν κάτι ακόμα; Γιατί;; Πάντως το συμφωνητικό που έχω υπογράψει δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο. Επίσης δεν βλέπω πουθενά να αναγράφεται ότι η εγγύηση παραμένει στον ιδιοκτήτη. Από που προκύπτει ότι η εγγύηση μένει στον ιδιοκτήτη; ...εκτός και αν δεν ερμηνεύω κάτι σωστά ;) μιλάω για το γνωστό συμφωνητικό που βρίσκεις και στα περίπτερα.

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...