Jump to content

latency των WLAN


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικό-ασχετο:

 

Κάπου είδα αναφορά για τα Ping στα wlans.Λοιπόν αυτό που γράφεις για το ping δεν ισχύει.Ίσως έχει σχέσει με τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείς.Γενικά τα wireless-lans μπορούν να ανταπεξέλθουν άνετα σε ότι αφορά το θέμα του inet sharing και όχι μονο..

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε. Internet Sharing ναι.

Για απαιτητικούς gamers που ψάχνουν για ping στα 30ms με εξωτερικό όχι δε γίνεται.

Χαρακτηριστικά σου αναφέρω ότι παίζω μέσω wlan F1 και το ping είναι στα 20-60ms. Και αυτό είναι τοπικό και όχι internet

Απλά το αναφέρω γιατί έχω δει πολλά threads που ψάχνει ο κόσμος και μετράει servers του εξωτερικού ή και ελληνικους για το πόσο καλό ping έχουνε μέσω adsl.

Εγώ που χρησιμοποιώ εδώ και 6 μήνες σπίτι μου wlan δεν έχω κάνενα απολύτως πρόβλημα με downloads/browsing και οι ταχυτητές μου είναι γύρω στα 450kb/sec = 3.6Mbit στη καλύτερη και πρακτικά παίζουν μεταξύ 300-400kb/sec = 2.4-3.2Mbit. Ταχύτες πολύ καλές όπως καταλαβαίνεις.

Δυστηχώς online παιχνίδια ΔΕ μπορώ να παίξω διότι είναι πολύ αργά.

Από την άλλη μεριά του ασυρμάτου όπου βρίκσεται το καλωδιωμένο δίκτυο παίζω internet παιχνίδια χωρίς προβλήματα.

 

Βρήκα και αυτό το σχετικό που είναι ενδιαφέρον.

 

Why does my WLAN have such 'high' latency compaired with a wired LAN?

 

Ping times (latency) will always be higher in wireless due to the nature of the fully acknowledged MAC protocol and the uncertainty of the medium. Additionally, you have the potential for MAC level retries and an RTS/CTS exchange. All of these things are in place to handle the uncertainties of the wireless medium. Additionally, if you are accessing a node on the wired network, there are bridging/routing delays to consider as well.

 

Wireless will _never_ be as fast as wired networks. That's like trying to ask why oceangoing boats/ships can't go as fast as cars/trucks on an interstate highway. The interstate highway system is an expensive, fully maintained, infrastructure that limits where you can go. But if you're going somewhere that the highway goes, it can get you there quickly and reliably. The ocean, on the other hand, is an inexpensive, unmaintained and risky travel medium. But, it _is_ highly flexible with the ability to take you to a vast number of destinations.

 

Εαν έχεις κάτι υπόψιν μπορώ να κάνω κάποιο test για να το δοκιμάσω και να σου πω αποτελέσματα...

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχω δοκιμάσει να παίξω game από Internet που είναι shared wireless,μπορώ να το δοκιμάσω όμως.Ενδεικτικά όμως σου αναφέρω ότι εαν κάποιος σηκώσει server μέσα sto wlan παίζουν άνετα πολλά άτομα με 10 ms το πολύ ping.Και επειδή το πρώτο μεγάλο ping το παρατηρώ και εγώ αλλά μόνο όταν έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα που έκανα μεταφορά data.Όσο για το RTS/CTS υπάρχουν συσκευές που το αλλάζεις και πειραματίζεσαι ανάλογα..

 

Όσο για τις ταχύτητες για indoor περιβάλλον δεν είναι και τόσο καλές.Εδώ σε outodoor σε link 2,74km έχω πιάσει σταθερά 700kb/sec και στην χειρότερη 600..

Link to comment
Share on other sites

Το link είναι εξωτερικό και είναι 802.11b. Οι ταχύτητες που λες είναι 5.6Mbit που εγώ από ότι γνωρίζω το max που μπορείς να πίασεις με ένα ασύρματο link 11Mbit είναι 11/2*0.8=4.4Mbit.

Και το εξηγώ. Το 11Mbit αναφέρεται σε τιμή half-duplex το οποίο σημαίνει ότι παίζουμε στο μισό δηλαδή 5.5 Mbit και αν βγάλουμε και τα overheads είμαστε στα 4.4Mbit.

Μπορεί βέβαια να παίζεις με 802.11b+ (π.χ. D-Link) και να είσαι στα 22Mbit οπότε λογικό η ταχύτητα που πιάνεις.

 

Έχουμε κάνει εγκατάσταση σε μία εταιρία 8 AP 802.11g με 50 κάρτες δικτύου 802.11g και παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα (αν και αρχικά δεν είχαν εμπιστοσύνη ότι θα έπαιζαν)

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις δε κατηγορώ τα ασύρματα καθώς είναι ότι καλύτερο για τη χώρα μας και τα projects awmn kai pwn όπως και σε άλλες πόλεις τις Ελλάδος είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.

 

Θα παίξεις δικτυακά παιχνίδια μέσα στο pwn χωρίς πρόβλημα. Δοκίμασε το όμως και με internet sharing και δες διαφορά που θα έχεις στη ταχύτητα.

 

Μπορούμε να ξεκινήσουμε ένα θέμα στο awmn για να δούμε και απόψεις των άλλων πάνω στο θέμα...

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εδώ στην Πάτρα, κυρίως όταν το σήμα μας το επιτρέπει παίζουμε και στο mode 22.Θα κοιτάξω και εγώ μέσα στο pwn να το δοκιμάσω (αν και λιγο δύσκολο όλοι έχουν πάει διακοπές :devil: ;))

 

Εγώ που χρησιμοποιώ εδώ και 6 μήνες σπίτι μου wlan δεν έχω...

 

Απλά οπως το έγραψες κατάλαβα ότι παίζεις σε indoor περιβάλλον και γι αυτό σου έγραψα για την ταχύτητα..

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω post μεταφέρθηκαν από τους Διαξιφισμούς :|: ΟΤΕ - τον αγαπάμε;

Συνεχίστε εδώ λοιπόν :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Τα παραπάνω post μεταφέρθηκαν από τους Διαξιφισμούς :|: ΟΤΕ - τον αγαπάμε;

Συνεχίστε εδώ λοιπόν :)

 

 

χε χε κουφαθηκα.Είδα topic με δημιουργό εμένα χωρίς να το έκανα ποτέ :lol:

 

Πάντως δεν είμασταν και τοσοο off-topic αφού και τα WLan's είναι ένας άλλος καλός τρόπος για να μην σκάμε ευρωλεπτό στον πΟΤΕ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, εγώ πάντως έπιασα τα 980 kb/s (~8 MBp/s) με 22 MBps μηχανάκι, στα 21.7 χιλιόμετρα (Ωραιόκαστρο Θεσ/νίκης - Χορτιάτης Πάρκο κεραιών). Στάθμη λήψης -64 dBm με δικές μου κεραίες :cool: :)

Τα ping ήταν <10 mS.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μιας και η συζήτηση είχε ξεφύγει από το latency των WLAN, τα άσχετα μηνύματα μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα.
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...