Jump to content

[Off-topic] Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια η γνώμη σας για τον TOSHIBA SATELLITE A300-1EG??Τον έχω...Ακόμα...Έχει τα Vista Home...Αξίζει να βάλω τα XP?Ο υπολογιστής αγοράστηκε αυτό το μήνα
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για τον TOSHIBA SATELLITE A300-1EG??Τον έχω...Ακόμα...Έχει τα Vista Home...Αξίζει να βάλω τα XP?Ο υπολογιστής αγοράστηκε αυτό το μήνα

Γενικοτερα η σειρα Α300 εχει αξιολογους υπολογιστες.

Εγω στην θεση σου τα windows θα τα εβγαζα απο την πρωτη στιγμη.αυτο να κανεις κι'εσυ,και αν δεν σ'αρεσει θα τα ξαναβαλεις αμεσως με το cd(recovery) που σου δωσανε με την αγορα του νεου σου λαπτοπ.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δε μου έδωσαν κυριολεκτικά κανένα cd...έτσι για τους drivers αναγκάστηκα να κάνω ένα backup με ένα πρόγραμμα...όσο για το recovery...έχει ένα εικονίδιο στηνεπιφάνεια που λέει recovery disc creator...με αυτό μπορώ να κ'ανω ένα dvd recovery?
Link to comment
Share on other sites

Μια συβουλη που δινω απο εμπειρια και ειδικα για τους φορητους υπολογιστες που κυκλοφορουν στην αγορα με vista basic η μονη λυση ειναι να σβησουν τα vista και να βαλουν xp.Μιλαμε για τεραστια διαφορα.Με vista ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ενω με xp ειναι πολυ γρηγορα.Απο προσωπικη εμπειρια σε AMILO FUJITSU siemens ΙΝΤΕL CELERON 1.86GHZ και 448mb RAM με vista BASIC οπως το αγορασα τον ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2007 ειχα μεγαλο προβλημα.Πολυ αργο και κολλουσε συνεχεια.Εβαλα xp και εχω ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.Προτεινω οσοι εχουν το ιδιο pc να κανουν το ιδιο.Εχω και τους drivers αν θελει καποιος pm και τους στελνω.
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ανεκδοτο της χρονια.

 

αγοραζει καποιος πισι με 512 ραμ?

 

και βαζει και βιστα?

 

ελεος!

 

τα βιστα ειναι πιο γρηγορα απο τα xp αλλα με ραμ τουλαχιστον 2αρα. για λογους που εχω εξηγησει αναλυτικα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δε μου έδωσαν κυριολεκτικά κανένα cd...έτσι για τους drivers αναγκάστηκα να κάνω ένα backup με ένα πρόγραμμα...όσο για το recovery...έχει ένα εικονίδιο στηνεπιφάνεια που λέει recovery disc creator...με αυτό μπορώ να κ'ανω ένα dvd recovery?

 

Αν δεν έχεις προγράμματα ή κάποια παλιά συσκευή που να είναι ασύμβατη με Vista δε βλέπω απολύτως κανένα λόγο να μπεις στη διαδικασία.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ανεκδοτο της χρονια.

 

αγοραζει καποιος πισι με 512 ραμ?

 

και βαζει και βιστα?

 

ελεος!

 

τα βιστα ειναι πιο γρηγορα απο τα xp αλλα με ραμ τουλαχιστον 2αρα. για λογους που εχω εξηγησει αναλυτικα.

 

Δεν το είχες εξηγήσει στη Microsoft μάλλον :p 'Vista Capable' lawsuit against Microsoft now a class action

 

Μην πηγαίνουμε από το ένα άκρο στο άλλο. Αν έπαιρνα σήμερα laptop δεν υπάρχει περίπτωση να του έβαζα XP αλλά στην αρχή (περίοδος στην οποία αναφέρθηκε ο sideras1985) υπήρχε όντως πρόβλημα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

μα 512? 512?

 

δεν μπορω να το σκεφτω. δεν ξερω υπολογιστες με 512 μνημη σημερα. εκτος απο εναν παλιο σταθερο με xp στη δουλεια.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ανεκδοτο της χρονια.

 

αγοραζει καποιος πισι με 512 ραμ?

 

και βαζει και βιστα?

 

ελεος!

 

τα βιστα ειναι πιο γρηγορα απο τα xp αλλα με ραμ τουλαχιστον 2αρα. για λογους που εχω εξηγησει αναλυτικα.

 

Φιλε δεν καταλαβαινεις.Δεν του εβαλα εγω vista.Εχουν τους φορητους με 512ram στα καταστηματα με vista και αυτο ειναι το τραγικο.Γι'αυτο εβαλα xp.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω άλλο πρόβλημα.δε μπα΄νουν τα xp...μου λεει δε βρέθηκε εγκατεστημένος σκληρός...τεσπα...κατεβάζω τα ultimate που ελπίζω να ναι πιο γρήγορα
Link to comment
Share on other sites

1. Όσον αφορά το θέμα των σκληρών δίσκων serial ata σε laptop τους οποίους δεν βλέπει το setup των windows xp (γιατί o controller λειτουργεί σε AHCI mode), υπάρχει ειδικό topic για το θέμα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189680

 

2. Δεν χρειάζεται να αρχίσουμε πάλι τη συζήτηση αν τα windows vista είναι καλό λειτουργικό ή όχι, ειδικά στο συγκεκριμένο topic που αφορά laptops. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το λειτουργικό αυτό έχει σαφώς μεγαλύτερες απαιτήσεις από τα xp. Προσωπικά από τότε που κυκλοφόρησαν δεν έχω ακούσει μία καλή κουβέντα από κανέναν, πέρα από την εμφάνιση τους, όμως δεν είναι αυτό το θέμα. Πάντως καλό θα είναι να αποφεύγετε μηχανήματα με 512ΜΒ RAM, αφού ακόμα και με xp, το μόνο που θα καταφέρετε είναι να ταλαιπωρηθείτε. Άλλωστε η RAM δεν είναι ακριβή πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...