Jump to content

Οδηγός: Πως θα μπείτε στο i-mode χωρίς να έχετε κινητό i-mode


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ασχετο αλλα το δικτυο της cosmote δεν αντεχει απο τις κλησεις και εσεις θελετε να το χρησιμοποιειτε και για internet?

Ας αναβαθμίσει το δικτυό της η Cosmote και κάθε εταιρία. Φίλε μου αυτό δεν είναι επιχείρημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 269
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ασχετο αλλα το δικτυο της cosmote δεν αντεχει απο τις κλησεις και εσεις θελετε να το χρησιμοποιειτε και για internet?

Ωραίο ανέκδοτο :lol:

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Ας αναβαθμίσει το δικτυό της η Cosmote και κάθε εταιρία. Φίλε μου αυτό δεν είναι επιχείρημα

 

βλεπεις να το αναβαθμιζει; οταν σταματησει και την λειτουργια του i-mode τοτε να δουμε τι θα κανουμε...:cry:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι δεν θα το σταματησει.

Το imode δεν ηταν ενα ακομη 'πορταλ-μενου', γιατι μιλαμε για ειδικες συσκευες, που διετιθονταν επι χρονια κλπ. Δεν ειναι tim imagine, το πεταμε, το ονομαζουμε wind plus κλπ. Εδω μιλαμε για συσκευες imode. Θα τους αφησει ολους ξεκρεμαστους? Εστω και για χαρη αυτων, πιστευω θα το κρατησει.

Link to comment
Share on other sites

Mitsos_The_Great νιωθω την αναγκη να σε ευχαριστησω για την πολυτιμη γνωση που μας εδωσες.

Συνεχιζε ως πρωτεργατης, να υποστηριζεις την προσπαθεια και να λυνουμε τυχον προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω οτι δεν θα το σταματησει.

Το imode δεν ηταν ενα ακομη 'πορταλ-μενου', γιατι μιλαμε για ειδικες συσκευες, που διετιθονταν επι χρονια κλπ. Δεν ειναι tim imagine, το πεταμε, το ονομαζουμε wind plus κλπ. Εδω μιλαμε για συσκευες imode. Θα τους αφησει ολους ξεκρεμαστους? Εστω και για χαρη αυτων, πιστευω θα το κρατησει.

 

για χαρη συτων ναι. ποιος ομως σημερα κραταει κινητα για πανω απο ενα χρονο; μπορει να το κραταει αλλα να το εχει σαν δευτερευων. (αφου το ειχε ηδη ενα χρονο) αρα σταματωντας την διαθεση των συσκευων σε λιγο, το i-mode δεν θα υπαρχει λογος να υπαρχει. δηλαδη με λιγα λογια κανενα χρονο ακομα κι μετα.. ετσι πιστυεω εγω...:(

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες, μην το "κουράζετε", τα πράγματα είναι απλά:

 

Θα το σκίσετε/σκίσουν κάποιοι (όπως έγινε και με το WindPlusNonStop), θα σας/τους πάρει χαμπάρι η Cosmote, και θα κλείσει την πρόσβαση εκτός του imode και των σχετικών σελίδων ή θα βάλει έναν περιορισμό (40ΜΒ?) για την πλοήγηση εκτός του imode. Απλά και όμορφα! :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η ορθη χρηση ειναι: οταν παω διακοπες, και λειπω απο το σπιτι.

Επισης, για περιοχες που δεν εχουν ακομη dsl, δυστυχως υπαρχουν καποιες. Εκει, ο επακ και η χρονοχρεωση τσακιζει.

Κατα τα αλλα, πως να γινει καταχρηση? Για web browsing μιλαμε. Σιγα το traffic.

Μονο τα κατεβαστηρια γονατιζουν ισως γενικοτερα το internet αλλα εδω μιλαμε για κοφτη στα 2mb.

Οποτε, δεν βρισκω πως μπορει να το σκισει καποιος.

 

Υπαρχει ανθρωπος που μπορει να το 'σκισει΄?

Μονο αν δεν εχει dsl, ποσοι ειναι αυτοι πια?

Στο δρομο θα σερφαρεις ολη μερα?

 

Δεν νομιζω οτι και το wind plus το εσκισαν καποιοι. Απλα η wind κανει ηλιθιοτητες, νομιζει οτι εβαλε τον κοσμο εντος, και τωρα χαρατσωνει. Αλλα θα δει οτι επεσε πολυ εξω. Η wind για μενα, εχει τελειωσει, οπως και για τους περισσοτερους χρηστες του wind plus.

 

Ειμαι χρηστης cosmote απο τοτε που πηρα κινητο, και χαιρομαι που επανερχομαι, και στο θεμα του internet.

Νορμαλ χρηση θα κανουμε ολοι. Δεν νομιζω τιθεται θεμα καταχρησης, γιατι ειναι δυσκολο να γινει καταχρηση. Να κατεβασεις ογκο δεν μπορεις. Μια φτηνη dsl εχουν ολοι. Κι επειτα, ρομποτ εισαι να σερφαρεις ολη μερα?

Αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το λές ότι δεν γίνεται κατάχρηση, σίγουρα βέβαια είναι πολύ λίγοι αυτοί που κάνουν κατάχρηση (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω..) το απεριόριστο θα κοπεί αργά η γρήγορα το πιθανότερο σενάριο είναι αυτό που λέει ο φίλος "greatst" περιορισμό στα 40 ΜΒ και μετά να είσαι σίγουρος ότι και οι ελάχιστοι που έχουνε συσκευές i-mode θα το εγκαταλήψουν. Δεν μπορώ να καταλάβω πέραν αυτών που δεν έχει φτάσει το adsl στην περιοχλη τους, όλοι οι υπόλοιποι πως μπορούν να περνάνε όλη την μέρα τους σερφάροντας από ένα κιν. αντιλαμβάνονται ότι ίσως δεν έχουνε όλοι την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουνε για dsl αλλά αγοράζοντας μια συσκευή 200 - 500 ευρώ είναι λίγο πολύ τα λεφτά μια σύνδεσης για ένα χρόνο. Γενικά ότι αρχίζουν να το χρησιμοποιούν πολλοί άνθρωποι αρχίζει και χάνει την ποιότητα του. όπως και με τα αυτοκίνητα. από ένα αυτοκίνητο ο κάθε άνθρωπος. κίνηση , δυσκολία στο πάρκινγκ...ε κάτι ανάλογο συμβαίνει και με το απεριόριστο. κάποιοι χάνουν το μέτρο...ή απλά δεν το είχανε ποτέ...

 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπικές απόψεις και δεν αναφαίρονται σε κανέναν που τα διαβάζει...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Υπαρχει ανθρωπος που μπορει να το 'σκισει΄?

Μονο αν δεν εχει dsl, ποσοι ειναι αυτοι πια?

Ένας είμαι εγώ :mad:

 

Ενα msn θέλω και πλοήγηση, τίποτ'άλλο. Και να θέλω κι άλλα δηλαδή, πως να τα έχω? Με το plus, το imode ή τον επάκ που είναι φωτιά?

 

Ο οτές τα ξύνει, τι να κάνουμε...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Με τις ευλογιες μας PCMan....εσυ το χρειαζεσαι πιο πολυ απο ολους, εν ετει 2008, ολοι εχουν δικαιωμα σε σερφαρισμα διχως παραλογες χρεωσεις. Δεν ειναι dsl, αλλα τουλαχιστον ειναι flat rate, κατι ειναι κι αυτο...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο 1313 (γιατί στο 1212 που είναι δωρεάν δεν απαντούν) μου ζήτησαν αριθμό κινητού, αριθμό χρήστη, μοντέλο κινητού και αριθμό IMEI. Τους είπα ότι έχω το Sony k550i και τους έδωσα το IMEI από το Nokia 3110c πατώντας το *#06#. Μου λένε ότι σε 2 ώρες θα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Ρωτάω αν θα χρεωθώ στην κάρτα και μου λέει η κοπελιά, ότι θα χρεώνομαι κάθε φορά που μπαίνω, και ότι υπάρχει πακέτο μόνο με 3.50€ για απεριόριστο. Την ρώτησα πως θα ενεργοποιήσω αυτό και μου είπε μέσα από το μενού του i-mode.

 

Ερώτηση... Πως θα το ενεργοποιήσω αφού δεν έχω συσκευή i-mode, οεο?

 

Μετά από λίγο με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα με το IMEI της συσκευής, και με ρώτησαν αν το είδα πίσω από την συσκευή. Είπα ναι και μου είπε να το δω χρησιμοποιώντας το *#06# για να το διασταυρώσει. Της είπα λοιπόν ξανά το ίδιο (χεχεχε). Με ρώτησε από ποιο κατάστημα πήρα την συσκευή, και είπα πως μου την έχουν κάνει δώρο και μάλλον είναι από εξωτερικό γιατί έχει μόνο αγγλικά. Μου είπε πως αν υπάρξει πρόβλημα θα ξανάεπικοινωνήσουν διαφορετικά σε 2ώρες θα έχει ενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο σήμερα στο 1313 (γιατί στο 1212 που είναι δωρεάν δεν απαντούν) μου ζήτησαν αριθμό κινητού, αριθμό χρήστη, μοντέλο κινητού και αριθμό IMEI. Τους είπα ότι έχω το Sony k550i και τους έδωσα το IMEI από το Nokia 3110c πατώντας το *#06#. Μου λένε ότι σε 2 ώρες θα έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία. Ρωτάω αν θα χρεωθώ στην κάρτα και μου λέει η κοπελιά, ότι θα χρεώνομαι κάθε φορά που μπαίνω, και ότι υπάρχει πακέτο μόνο με 3.50€ για απεριόριστο. Την ρώτησα πως θα ενεργοποιήσω αυτό και μου είπε μέσα από το μενού του i-mode.

 

Ερώτηση... Πως θα το ενεργοποιήσω αφού δεν έχω συσκευή i-mode, οεο?

 

Μετά από λίγο με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα με το IMEI της συσκευής, και με ρώτησαν αν το είδα πίσω από την συσκευή. Είπα ναι και μου είπε να το δω χρησιμοποιώντας το *#06# για να το διασταυρώσει. Της είπα λοιπόν ξανά το ίδιο (χεχεχε). Με ρώτησε από ποιο κατάστημα πήρα την συσκευή, και είπα πως μου την έχουν κάνει δώρο και μάλλον είναι από εξωτερικό γιατί έχει μόνο αγγλικά. Μου είπε πως αν υπάρξει πρόβλημα θα ξανάεπικοινωνήσουν διαφορετικά σε 2ώρες θα έχει ενεργοποιηθεί.

Απ΄την αρχή έπρεπε να πεις ότι η συσκευή είναι απο εξωτερικό.

Τώρα ξέρει ότι πρόκειται για ένα νοκια 3110 και ότι είναι ελληνικό και ότι δεν υπάρχει k550..

 

Αφου κάνεις σωστά τις ρυθμίσεις και βάλεις για αρχική σελίδα την http://portal.imode.gr , θα μπορεις να μπαίνεις στην σελίδα του Imode.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινησουμε κατι:

η μεν μηνιαια ενεργοποιηση με χρεωση 3,90, γινεται απο το μενου 'το δικο μου imode'.

το δε σερφαρισμα με χρεωση 'εισοδου', γινεται απο μονο του, αν δεν εχεις ενεργοποιηση μηνιαιο πασο, σωστα? καθε φορα που συνδεεσαι χρεωνει 0,40 και ΔΕΝ απαιτει να κανεις κατι εσυ ως χρηστης(οπως στην περιπτωση του μηνιαιου πασου). Τα λεω καλα?

 

Ειμαι ο μονος που ενω του παιζουν ολα καλα στον υπολογιστη, στο κινητο δεν μπορω να σερφαρω?

Δινω μια διευθυνση στον browser του κινητου, εστω http://portal.imode.gr, μου πετα παραθυρο με ποιο σημειο προσβασης θελω να συνδεθω, του επιλεγω αυτο του imode, και μετα μου βγαζει 'δεν διατιθεται συνδεση δεδομενων'.

 

Επειδη μαλλον θα ειναι κανενα χαζολαθος, εχει κανεις νοκια να μου πει τι ακριβως κανει, και βγαινει στο νετ?

Περα απο το προφιλ imode, τι αλλες ρυθμισεις?

Οταν θες να βγεις ιντερνετ, τι ακριβως κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινησουμε κατι:

η μεν μηνιαια ενεργοποιηση με χρεωση 3,90, γινεται απο το μενου 'το δικο μου imode'.

το δε σερφαρισμα με χρεωση 'εισοδου', γινεται απο μονο του, αν δεν εχεις ενεργοποιηση μηνιαιο πασο, σωστα? καθε φορα που συνδεεσαι χρεωνει 0,40 και ΔΕΝ απαιτει να κανεις κατι εσυ ως χρηστης(οπως στην περιπτωση του μηνιαιου πασου). Τα λεω καλα?

 

σωστά τα λές...νομίζω ότι 0,40 χρεώνει όταν βγεις από το wap, και λογικά πιστεύω απο εκεί και πέρα χρεώνει κανονικά τα ΚΒ που κατεβάζεις εκτός του i-mode.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με τα 3,90, στον υπολογιστη (κι οχι για το πορταλακι στο κινητο κλπ), το σερφαρισμα ειναι απεριοριστο?

 

To συστημα του imode πως το εκλαμβανει? Ως κινηση γενομενη εντος των περιορισμων για να μην ξεφυγεις απο την χρεωση των 3,90, ή το καταλαβαινει αλλιως και ερχονται τρελες χρεωσεις?

 

mitsos the great, ή αλλος που το εχει χρησιμοποιησει με pc, περαν της δωρεαν δοκιμαστικης περιοδου, τι εχει να πει γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ναι, με κόφτη as usual στα 2ΜΒ...εμένα πάντως περισσότερο για εφιάλτη μου μοιάζει παρά για σερφάρισμα μέσω υπολογιστή...σαν να γυρίσω απο την 24άρα πίσω στο 1997 με x-tream διαφημήσεις και κάνοντας μια ώρα να πιάσω γραμμή...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία! Μπήκα και στο portal επέλεξα το μηνιαίο με τα 3.90€ αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω χρεωθεί τίποτα, παρά μόνο τα 0.12€ που πήρα στο 1313. Μου φαίνεται πως η ταχύτητα είναι πολύ πιο γρηγόρη απ'ότι στο Wind Plus. Το 6600 πάντως αρνείται να συνδεθεί από εφαρμογή, όπως ακριβώς γίνονταν με την Wind. Στην σελίδα του OperaMini για ρυθμίσεις της COSMOTE αναφέρει σαν διεύθυνση την 195.167.65.194 και όχι την 172.19.43.6. Αν βάλω αυτην μάλλον θα συνδέεται το κινητό απ'τις εφαρμογές. Αλλά υπάρχει περίπτωση να με χρεώνει;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με τα 3,90, στον υπολογιστη (κι οχι για το πορταλακι στο κινητο κλπ), το σερφαρισμα ειναι απεριοριστο?

Ναι. Και απ'το ψυγείο να μπεις στο ίντερνετ, εφ'όσων έχεις πληρώσει 3,9€ και είσαι με proxy τον 172.19.43.6 , δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω.

 

Τελικά ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία! Μπήκα και στο portal επέλεξα το μηνιαίο με τα 3.90� αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω χρεωθεί τίποτα, παρά μόνο τα 0.12� που πήρα στο 1313. Μου φαίνεται πως η ταχύτητα είναι πολύ πιο γρηγόρη απ'ότι στο Wind Plus. Το 6600 πάντως αρνείται να συνδεθεί από εφαρμογή, όπως ακριβώς γίνονταν με την Wind. Στην σελίδα του OperaMini για ρυθμίσεις της COSMOTE αναφέρει σαν διεύθυνση την 195.167.65.194 και όχι την 172.19.43.6. Αν βάλω αυτην μάλλον θα συνδέεται το κινητό απ'τις εφαρμογές. Αλλά υπάρχει περίπτωση να με χρεώνει;

Γιατί πήγες να πληρώσεις? Απ΄την στιγμή που το ενεργοποιείς έχεις 1 μήνα δωρεάν.

Όταν λες εφαρμογή εννοείς τον opera mini? Εμένα κανονικά συνδέονται όλα τα τηλέφωνα μου.

Να συνδέεσαι πάντα με αυτά που γράφουμε εδώ, δηλαδή το 172.19.43.6. Δεν ξέρω τι είναι η άλλη ΙΡ που δίνεις ούτε σκοπεύω να δοκιμάσω αλλά αυτή είναι η σωστή.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πήγες να πληρώσεις? Απ΄την στιγμή που το ενεργοποιείς έχεις 1 μήνα δωρεάν.

 

Γιατί δε μου το διευκρίνισε η έξυπνη που με εξυπηρέτησε!

 

Όταν λες εφαρμογή εννοείς τον opera mini? Εμένα κανονικά συνδέονται όλα τα τηλέφωνα μου.

 

Εννοώ OperaMini eBuddy Gmail κτλ. Δυστυχώς το 6600 συνδέεται με αυτές μόνο όταν χρησιμοποιείς ρυθμίσεις ίντερνετ και όχι wap, δηλαδή χρεώνεσαι.

 

Δεν ξέρω τι είναι η άλλη ΙΡ που δίνεις ούτε σκοπεύω να δοκιμάσω αλλά αυτή είναι η σωστή.

 

Άκυρο. Εκεί που δίνει την IP αυτην, λέει... "APN: internet" (και οχι i-mode). Είναι το αντίστοιχο Wind-Internet που έπρεπε να σβήσουμε γιατί χρεώνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μου το διευκρίνισε η έξυπνη που με εξυπηρέτησε!
:p

Εννοώ OperaMini eBuddy Gmail κτλ. Δυστυχώς το 6600 συνδέεται με αυτές μόνο όταν χρησιμοποιείς ρυθμίσεις ίντερνετ και όχι wap, δηλαδή χρεώνεσαι.
Ουπς... όντως δεν μπαίνει το 6600. Το έχω ξαναπει κιόλας ότι δεν μπαίνει, μόνο η εφαρμογή του κινητου μπαίνει...

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

 

Ειμαι ο μονος που ενω του παιζουν ολα καλα στον υπολογιστη, στο κινητο δεν μπορω να σερφαρω?

Δινω μια διευθυνση στον browser του κινητου, εστω http://portal.imode.gr, μου πετα παραθυρο με ποιο σημειο προσβασης θελω να συνδεθω, του επιλεγω αυτο του imode, και μετα μου βγαζει 'δεν διατιθεται συνδεση δεδομενων'.

 

 

Καμια ιδεα ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα ρε παιδια?

 

κανε τις ρυθμισεις για s60 που λεει ο PCman στην σελιδα 2 καπου κανεις λαθος

Link to comment
Share on other sites

κανε τις ρυθμισεις για s60 που λεει ο PCman στην σελιδα 2 καπου κανεις λαθος

 

τις ξανακοιταξα, μια μια, δεν μπαινει internet το κινητο με τιποτε, ενω στον υπολογιστη, δινει κανονικα! Ωραιο αυτο, να μην εχεις εσυ, και να δινεις στους αλλους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...