Jump to content

Αγορά υπολογιστή μέχρι 430 ευρώ


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω υπολογιστή μέχρι 430 ευρώ. Τα χρήματα μπορώ να τα διαθέσω άμεσα. Στην διεύθυνση http://www.e-shop.gr/sql/show_pcs.phtml?id=PCS.00002 έχω βρει ένα σύστημα το οποίο ικανοποιεί εν μέρει τις απαιτήσεις μου. Τα χαρακτηριστικά του είναι:

 

ΟΘΟΝΗ: PROVIEW PX-772N 17 TCO99

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ: WESTERN DIGITAL 40GB WD400BB 7200rpm ATA100

DVD: SONY DVD 16x DDU1612 BULK

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ: JETWAY P4MDPT - SOCKET 478 - RETAIL

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ – CPU: INTEL CELERON 2.4GHz - 478 - BOX

MODEM: MICROCOM INPORT PCI V.92 56K + 6 ΜΗΝΕΣ HOL

ΜΝΗΜΗ RAM: DIMM DDR 256MB PC2700 (333MHz) GOLD

ΗΧΕΙΑ: TEAC SPEAKERS PM 100W

ΚΟΥΤΙΑ – CASES: ΚΟΥΤΙ INNOVATOR MIDI TOWER 250W ΜΠΛΕ ΣΧΕΔΙΟ

FLOPPY DISK DRIVE: FLOPPY DISK DRIVE 3.5'

ΠΟΝΤΙΚΙΑ: WHEEL MOUSE OEM BULK

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ: STADARD KEYBOARD PS2 101 KEYS

 

Θα βγάλω πληκτρολόγιο, ποντίκι, modem και ηχεία γιατί μειώνουν αρκετά το κόστος (κυρίως το modem) και γιατί έχω καλύτερα. Το πρόβλημα που έχω είναι με την μητρική. Στα χαρακτηριστικά λέει ότι έχει 3 υποδοχές pci που δεν μου φτάνουν με τίποτα. Άλλα πιθανά motherboard έχουν 5 pci αλλά δεν έχουν on board κάρτα γραφικών... Λεφτά για κανονικά κάρτα γραφικών ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ. Ένα άλλο σημαντικό για εμένα είναι το cd recorder. Αν στο συγκεκριμένο pc αφήσω το motherboard που έχει, αφαιρέσω πληκτρολόγιο, ποντίκι, modem και ηχεία και προσθέσω και το cd recorder μου βγαίνει 425,52 ευρώ ΤΕΛΙΚΗ. Τι προτείνετε να κάνω; Επαναλαμβάνω ότι το pc θα αγοραστεί άμεσα με όποιες τροποποιήσεις κάνω (πιθανό και μέσα στην επόμενη εβδομάδα).

 

Υ.Γ.

Ένας καλός φίλος μου είπε ότι είναι πιθανό να πουλήσει ο πατέρας του ένα pc με τα παρακάτω χαρακτηριστικά ( στο περίπου. Σίγουρα χαρακτηριστικά αύριο ):

 

CPU - Pentium III 833

RAM: 192 MB

HARD DISK: 2 με συνολικό μέγεθος 30 GB ( αν θυμάμαι καλά ο ένας είναι 20 GB και ο άλλος 10 GB )

DVD

CD-ROM

CD RECORDER ( 52x24x52 )

PCI MODEM

κάρτα ήχου: creative pci ( μάλλον η PCI 128. Την είχα και ήταν πολύ καλή )

Πληκτρολόγιο

Ποντίκι

Οθόνη: Sony 17"

Κάρτα wirelles lan: dlink 520+ ( σημαντικό πλεονέκτημα για εμένα καθώς έχω άλλη μια τέτοια στο τωρινό pc και μπορώ να στήσω ασύρματο lan )

Κάρτα τηλεόρασης

 

Το παραπάνω pc το σκέφτομαι πολύ σοβαρά κυρίως για την κάρτα wirelles lan, το cd recorder, το dvd, την κάρτα τηλεόρασης . Και κυρίως για το ότι η τιμή μπορεί να είναι και ποιο χαμηλή από 430 ευρώ... Περιμένω τις προτάσεις σας γιατί μου είναι απαραίτητο ένα pc αποκλειστικά δικό μου...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ena cd-r 52x tis sony apo to idio katastima kanei giro sta 40 euro,opos kai mia karta gforce 4 mx440 kanei giro sta 40.Eheis provlima me aftes tis times??
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (23 Ιαν. 2004 , 23:13)

 

Ena cd-r 52x tis sony apo to idio katastima kanei giro sta 40 euro,opos kai mia karta gforce 4 mx440 kanei giro sta 40.Eheis provlima me aftes tis times??

 

 

Να μου βγαίνει ΤΕΛΙΚΗ 430 ΕΥΡΩ . Για το κόστος του κάθε κομματιού δεν με πειράζει, αρκεί φυσικά να αξίζει τα λεφτά του. Ξαναλέω ένα σημαντικό τμήμα του πρώτου μου μηνύματος:

 

θα βγάλω πληκτρολόγιο, ποντίκι, modem και ηχεία γιατί μειώνουν αρκετά το κόστος

 

Αν έχεις και καμιά πρόταση για motherboard με 5 pci αλλά να βγαίνει τελική 430 ευρώ πες. Αν χρειάζεται να αφαιρεθεί κάποιο εξάρτημα για να μου βγει η τιμή που θέλω, να βγει το dvd.

 

EDIT

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια στο pc.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (23 Ιαν. 2004 , 23:35)

 

Vasika me afta pou sou eipa ego kai an vgaleis aftapou les sou vgainei +30 euro peripou.Mazepse ta...Aksizei.

 

 

Εννοείς αν βγάλω πληκτρολόγιο, ποντίκι, modem και ηχεία; Ή και το dvd; Θέλω και μια πρόταση για motherboard με 5 pci θύρες ή αν υπάρχει κάποια συσκευή που να τις επεκτείνει.

 

EDIT

 

Ακόμα ποιο πολύ από την κάρτα γραφικών με ενδιαφέρει η κάρτα ήχου γιατί ακούω πολύ μουσική από το pc και είναι φυσικό να θέλω ποιότητα :) Για cd recorder θα αφήσω αυτό που προτείνει το e-shop λόγω κόστους και θα αφαιρέσουμε το dvd αν χρειαστεί

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (23 Ιαν. 2004 , 21:35)

 

Vasika me afta pou sou eipa ego kai an vgaleis aftapou les sou vgainei +30 euro peripou.Mazepse ta...Aksizei.

 

 

exei dikio o aggelopas, aksizei na mazepseis kati parapanw gia na pareis ena mhxanima pou 8a sou krathsei gia erketo kairo. den kserw giati akribws to 8es (douleia, diaskedash, eksaskhsh ktl) kai den mporw na sou pw an einai ok opws einai h 8elei allages.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να κάνεις ότι μπορείς για να μην βάλεις μητρική Jetway. Έχω πολύ κακή εμπειρία από αυτές. Επίσης είναι λάθος να μην βάλεις dvd, είναι πολύ φτηνά πλέον. Το ίδιο ισχύει και για το cdrw. Ακόμα και τα επώνυμα είναι φτηνά. Άλλο ένα σημείο είναι ο επεξεργαστής. Θα προτιμούσα έναν φτηνό Athlon από τον Celeron. Γενικά είναι υπερβολικά λίγα τα χρήματα για ένα σύστημα ειδικά όταν συμπεριλαμβάνει οθόνη. Θα πρέπει να κάνεις πολύ σοβαρές παραχωρήσεις. Όμως ακόμα κι έτσι πιστεύω ότι θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου (που δεν μας είπες ποιά είναι) γιατί υποθέτω ότι θα έχεις σκεφτεί τι μηχάνημα θα αγοράσεις και τι δυνατότητες έχει. Tέλος καλό θα είναι να προσέξεις πάρα πολύ το θέμα της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (3.42.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την mcde

Θα έλεγα να κάνεις ότι μπορείς για να μην βάλεις μητρική Jetway. Έχω πολύ κακή εμπειρία από αυτές. Επίσης είναι λάθος να μην βάλεις dvd, είναι πολύ φτηνά πλέον. Το ίδιο ισχύει και για το cdrw. Ακόμα και τα επώνυμα είναι φτηνά. Άλλο ένα σημείο είναι ο επεξεργαστής. Θα προτιμούσα έναν φτηνό Athlon από τον Celeron. Γενικά είναι υπερβολικά λίγα τα χρήματα για ένα σύστημα ειδικά όταν συμπεριλαμβάνει οθόνη. Θα πρέπει να κάνεις πολύ σοβαρές παραχωρήσεις. Όμως ακόμα κι έτσι πιστεύω ότι θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου (που δεν μας είπες ποιά είναι) γιατί υποθέτω ότι θα έχεις σκεφτεί τι μηχάνημα θα αγοράσεις και τι δυνατότητες έχει. Tέλος καλό θα είναι να προσέξεις πάρα πολύ το θέμα της οθόνης.

 

To theko kirios gia mousiki,internet,antigrafi cd,office xp (kirios gia to frontpage),corel 8 kai alla.Ta parapano xero oti tha einai ok giati ola ektos apo to office xp kai tin antigrafi cd,ta ekana teleia me pentium III 450...AMD den vazo giati akouo diafora pou den mou aresoun.Ego afti tin stigmi pano apo 430 euro den mporo na doso.Tha ithela tin gnomi sou kai gia to pentium III 833 to opoio eho dei oti afta pou thelo ta kanei teleia kai ehei plousio exoplismo.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατάλαβα ότι το κόστος είναι ο καθοριστικός παράγοντας. Απλά έκανα μερικές παρατηρήσεις για την περίπτωση που θα μπορούσες να ξοδέψεις μερικά χρήματα παραπάνω. Αφού όμως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, θα επιμείνω μόνο στο θέμα τους επεξεργαστή κυρίως επειδή στην κατηγορία που κινείσαι ο athlon είναι καλύτερη value for money λύση. Προβλήματα μπορεί να έχεις με οποιαδήποτε πλατφόρμα. Όμολογουμένως έχω ακούσει περισσότερα από κατόχους μηχανημάτων AMD, όμως δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ώστε να μην αξίζει να πάρεις αυτό το -ομολογουμένως μικρό- ρίσκο.

Τώρα για το Ρ3 μηχάνημα, είμαι της γνώμης ότι καλύτερα να μην το κοιτάς καθόλου. Είναι πολύ παλιό πλέον και μπορεί τώρα να κάνει τη δουλειά που θέλεις, όμως αυτό θα αρχίσει να γίνεται δύσκολο όσο περνάει ο καιρός. Δυστυχώς, οι απαιτήσεις λειτουργικού και προγραμμάτων αυξάνονται συνέχεια (γιατί άραγε; :whistle: ). Το μηχάνημα με τον 2,4GHz celeron σίγουρα θα αντέξει περισσότερο στον χρόνο από τον Ρ3.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (24 Ιαν. 2004 , 14:59)

 

Ναι, κατάλαβα ότι το κόστος είναι ο καθοριστικός παράγοντας. Απλά έκανα μερικές παρατηρήσεις για την περίπτωση που θα μπορούσες να ξοδέψεις μερικά χρήματα παραπάνω. Αφού όμως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, θα επιμείνω μόνο στο θέμα τους επεξεργαστή κυρίως επειδή στην κατηγορία που κινείσαι ο athlon είναι καλύτερη value for money λύση. Προβλήματα μπορεί να έχεις με οποιαδήποτε πλατφόρμα. Όμολογουμένως έχω ακούσει περισσότερα από κατόχους μηχανημάτων AMD, όμως δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ώστε να μην αξίζει να πάρεις αυτό το -ομολογουμένως μικρό- ρίσκο.

Τώρα για το Ρ3 μηχάνημα, είμαι της γνώμης ότι καλύτερα να μην το κοιτάς καθόλου. Είναι πολύ παλιό πλέον και μπορεί τώρα να κάνει τη δουλειά που θέλεις, όμως αυτό θα αρχίσει να γίνεται δύσκολο όσο περνάει ο καιρός. Δυστυχώς, οι απαιτήσεις λειτουργικού και προγραμμάτων αυξάνονται συνέχεια (γιατί άραγε; :whistle: ). Το μηχάνημα με τον 2,4GHz celeron σίγουρα θα αντέξει περισσότερο στον χρόνο από τον Ρ3.

 

 

Κοίτα ένα e-mail που έστειλα στο e-shop και την απάντηση του υπευθύνου... :

 

Αγαπητέ κύριε,

Θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι μπορείτε να κάνετε αλλαγές στην σύνθεση του Office Value, απλά δίνοντας την παραγγελία σας τηλεφωνικά ή από online επιλέγοντας ένα τεμάχιο της σύνθεσης και κατόπιν από το καλάθι αγορών προσθαφαιρώντας τα τεμάχια που επιθυμείτε. Τα τεμάχια που επιθυμείτε μπορούν να συναρμολογηθούν και να ελεγχθούν από εμάς χωρίς επιπρόσθετη επιβάρυνση, με απλή επιβάρυνση του χρόνου παράδοσης κατά 4-5 ημέρες.

Οι αποστολές εντός Αθηνών είναι δωρεάν για παραγγελίες άνω των 90 ευρώ ενώ έχουν κόστος 3 ευρώ για παραγγελίες κάτω των 90 ευρώ. Οι αποστολές εκτός Αθηνών μπορούν να γίνουν με ΕΛΤΑ, courrier ή πρακτορεία μεταφορών. Στην περίπτωση που η αποστολή περιλαμβάνει οθόνη, θα πρέπει να διακινηθεί αυστηρά μέσω Courrier ή πρακτορείο μεταφορών. Σημειώστε ότι η αποστολή με Courrier πλήρους συστήματος κοστίζει 60-65 ευρώ ενώ με πρακτορείο μεταφορών 15-20 ευρώ. Η πληρωμή μπορεί να γίνει με αντικαταβολή, χρέωση πιστωτικής κάρτας ή με κατάθεση σε τραπεζικό μας λογαριασμό πριν την αποστολή (αποστολή με Courrier) ή με κατάθεση σε τραπεζικό μας λογαριασμό πριν την αποστολή ή χρέωση πιστωτικής κάρτας (αποστολή με πρακτορείο μεταφορών). Η παράδοση γίνεται σε 1-2 εργάσιμες για αποστολή εκτός Αθηνών με Courrier και 2-3 ημέρες με πρακτορείο μεταφορών.

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

 

Με εκτίμηση,

Τσιούρης Στέργιος

Για το http://www.e-shop.gr

 

 

 

----- Original Message -----

From: dimangelid

To: sales@e-shop.gr

Sent: Saturday, January 24, 2004 1:16 AM

Subject: Ηλεκτρονικός υπολογιστής OFFICE FOR VALUE

 

 

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον υπολογιστή OFFICE FOR VALUE και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες, πολύ σημαντικές για εμένα:

 

1) Επιθυμώ να αφαιρέσω κάποια εξαρτήματα και πιθανότατα να προσθέσω κάποια άλλα. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

2) Ο υπολογιστής θα συναρμολογηθεί από τεχνικούς σας ή θα πρέπει να κάνω μόνος μου την συναρμολόγηση;

3) Πόσο θα κοστίσει η αποστολή του υπολογιστή στο σπίτι μου και με ποιον τρόπο καθώς και σε πόσες μέρες θα τον παραλάβω;

 

 

Με τιμή,

Δημήτρης Αγγελίδης

 

Αυτή η απάντηση για το κόστος αποστολής είναι σκότωμα... Με κάνει λοιπόν να σκέφτομαι περισσότερο το pentium III 833 . Από ότι μου είπε η τιμή θα είναι κοντά στα 350 ευρώ. Με αυτά που έχει πάνω το σκέφτομαι σοβαρά γιατί αυτά που θέλω τα κάνει με το παραπάνω.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Επειδή από όλα αυτά καταλαβαίνω ότι η μεταφορά του μηχανήματος είναι πρόβλημα (δηλαδή δεν μπορείς να πας εσύ να το πάρεις), θα ήταν καλύτερα να βρεις κάποιον φίλο σου να πάτε να το πάρετε μαζί. Δυστυχώς, το courier κοστίζει...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (3.42.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την mcde

Επειδή από όλα αυτά καταλαβαίνω ότι η μεταφορά του μηχανήματος είναι πρόβλημα (δηλαδή δεν μπορείς να πας εσύ να το πάρεις), θα ήταν καλύτερα να βρεις κάποιον φίλο σου να πάτε να το πάρετε μαζί. Δυστυχώς, το courier κοστίζει...

 

Genika kai me filo einai provlima na pao logo ton goneon mou.Eho kai mia prosfora gia pentium III 800 me 200 euro me othoni.Einai poli pithano na tin protimiso

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εμπόδια μπορεί να υπάρχουν αλλά καταλαβαίνω ότι είναι σοβαρά. Πάντως αν το χρηματικό είναι ένα από αυτά το μόνο σίγουρο είναι ότι όποιος υποστηρίζει ότι πρέπει να δώσεις 200-300 ευρώ και να πάρεις έναν Ρ3 αντί να δώσεις 430 για ένα νέο μηχάνημα κάνει μεγάλο λάθος. Έχω συναντήσει κι άλλες φορές αυτή τη λογική αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστή. Τι να σου πω, καλά ξεμπερδέματα.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα άμα δεν ήθελες οθόνη κάτι μπορούσε να γίνει και με μια καλή προσφορά από το πλαίσιο!!! Ένα φιλαράκι έφτιαξε ένα pc πολύ φτηνά από εκεί!!! Βέβαια αν πάρεις αυτό το pc που λες να προσέξεις την μητρική γιατί παίζει έναν πολύ σημαντικό ρόλο στις μετέπειτα αναβαθμίσεις!!! Το p3 ούτε να το σκέφτεσαι τα μοναδικά που θα πρέπει να αξίζουν πάνω του θα είναι οι σκληροί και αν!!! πάντως ρίξε και μια μάτια στο πλαίσιο η και σε κανένα άλλο μαγαζί μήπως βρεις κάτι καλό και σε καλή τιμή!!!
leeco max2 x820 4/32 Miui8 v.6 7.4.24 by C.B.G.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (3.42.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Epsaxa kai horis othoni alla osa eho petihei ehoun mono 3 pci (vrika kai me 2 pci !!! ).To pc me pentium 3 pou leo sto proto minima to eho dei kai afta pou thelo ta kanei teleia.Den sernetai katholou.An to paro tha kostisei giro sta 350 euro.Afto pou anevazei arketa tin timi einai i othoni i opoia einai sony 17" kai einai korifaia...Tha epairna apo to eshop horis othoni alla gia kapoious logous den tha to kano.O pateras mou otan kathomai sto torino pc kai eimai polles ores kleinei ton geniko diakopti tou revmatos...Opote afou tha paro pc tha kanei heirotera kai ena ups tha einai aparaitito.Tha sas enimeroso gia to ti tha kano.Efharisto poli olous gia tis apantiseis sas :)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (26 Ιαν. 2004 , 21:05)

 

O pateras mou otan kathomai sto torino pc kai eimai polles ores kleinei ton geniko diakopti tou revmatos...

 

Θα αποφύγω να σχολιάσω τέτοιου είδους συμπεριφορά... Nα του εξηγήσεις όμως ότι με αυτό τον τρόπο θα καταστρέψει τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού, όπως τηλεοράσεις και ψυγείο και ότι μόνο ζημιές μπορεί να προκαλέσει έτσι τις οποίες θα αναγκαστεί να πληρώσει ο ίδιος.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (3.42.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την mcde

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (26 Ιαν. 2004 , 21:05)

 

O pateras mou otan kathomai sto torino pc kai eimai polles ores kleinei ton geniko diakopti tou revmatos...

 

Θα αποφύγω να σχολιάσω τέτοιου είδους συμπεριφορά... Nα του εξηγήσεις όμως ότι με αυτό τον τρόπο θα καταστρέψει τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού, όπως τηλεοράσεις και ψυγείο και ότι μόνο ζημιές μπορεί να προκαλέσει έτσι τις οποίες θα αναγκαστεί να πληρώσει ο ίδιος.

 

Oups,den prosexa ti egrapsa prin!To ekane sto palio pc,tou opoiou o epexergastis kaike apo afto... Otan to ekane kai erihna kantilia katalavaine?Ekleine to revma,to xananoige,anava to pc,xanaekleine to revma :mad: :mad: tote pou kaike o allos epexergastis (antexe 3 kalokairia me 40 vathmous exo,horis air condition sto saloni kai kaike apo afto... ) pire allo pc meta apo enamisi mina gia na me timorisei kai kala kai tin evgaza kathe 2 meres se internet cafe... To kalokairi pou mas perase afise apliroto to stathero gia na min mporo na mpaino sto internet kai tin evgaza pali se internet cafe,polles fores kathe mera... Kai meta apo poli kairo pou elega gia to gprs evale.Kai meta mou elege 'afti i douleia tha ginetai kathe mera?Tha eisai exo sineheia?' kai otan elega 'an thes na min vgaino kathe mera na pliroseis to stathero' elege 'afto eheis na peis?' kai pote ta elege? TO KALOKAIRI. Mporo na sou po kai polla alla,tha vgoume entelos off topic omos.An thes sou leo efharistos me pm!Tin simperifora afti sholiase tin opos theleis.Ego den eho kanena apolitos provlima :) anipomono na erthei o epomenos noemvrios pou tha kleiso ta 18. 8/11/2004 tha kano to megalitero party...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Η δωρεάν αποστολή του μηχανήματός απ'το η-σοπ (αφού είναι >90€ κι είσαι Αθήνα) εννοείται μόνο μέσω ελτά? Ήμαρτον...

Παρόμοιο πισί δίνει πάντως και το ίνφοσοπ, εδώ. Τέσπαν, αυτό με τον πατέρα σου δεν το καταλαβαίνω, κάνε πως βγαίνεις μια απλή βόλτα και πάνε πάρτο μόνος σου απ'το μαγαζί. Αλλά σε καμία περίπτωση μην πάρεις τον π3. Επίσης, ψάξε και γι'αλλα μεταχειρισμένα, με 430€ μπορείς να βρεις αρκετά καλά πισιά...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (3.42.1) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την sallax

Η δωρεάν αποστολή του μηχανήματός απ'το η-σοπ (αφού είναι >90€ κι είσαι Αθήνα) εννοείται μόνο μέσω ελτά? Ήμαρτον...

Παρόμοιο πισί δίνει πάντως και το ίνφοσοπ, εδώ. Τέσπαν, αυτό με τον πατέρα σου δεν το καταλαβαίνω, κάνε πως βγαίνεις μια απλή βόλτα και πάνε πάρτο μόνος σου απ'το μαγαζί. Αλλά σε καμία περίπτωση μην πάρεις τον π3. Επίσης, ψάξε και γι'αλλα μεταχειρισμένα, με 430€ μπορείς να βρεις αρκετά καλά πισιά...

 

Perimeno apantisi apo ton allo gia to pentiumIII . Ekeino tou infoshop tha ehei sigoura 3 pci pou den ftanoun oute gia plaka...Epanalamvano oti to pentiumIII afta pou thelo ta kanei mia hara.Epeisis i othoni tou einai ola ta lefta...Pistevo na xero simera ti tha ginei

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το pentiumIII που λέω στο πρώτο μήνυμα δεν θα το πάρω γιατί δεν το δίνουν. Ένα μέλος του forum μας μου έστειλε ένα pm ότι πουλάει υπολογιστή με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Επεξεργαστής : AMD Athlon XP 1600+ (=1,4GHz) με cooler

 

Μητρική : Gigabyte 7 VTX-E (AMD/@266)

 

Socket A for AMD Duron/Athlon processor

VIA KT266A/8233 chipset

Support DDR266 memory

AC97 audio chip

 

Μνήμη : Dimm 256MB DDR @266MHz

 

Σκληρός Δίσκος: Western Digital WD-400 BB 40 GB @ 7200 rpm

 

Κάρτα Γραφικών : GeForce 2 MX-400 64MB με TV-OUT

 

DVD-ROM: Pioneer 106 S (16x ανάγνωση DVD, 40x ανάγνωση CD)

 

Κάρτα ήχου : SoundBlaster 128 PCI

 

Κουτί : Midi Tower ATX

 

Modem: Crypto Access 56k .v92 ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Monitor: Fujitsu-Siemens 172 E ( 17'')

 

Το σύστημα μου φένεται πολύ καλό και το δίνει 400 ευρώ. Τι λέτε εσείς;

 

EDIT

 

παρακάτω είναι τα χαρακτηριστικά του motherboard από το site της Gigabyte:

 

Processor

Socket A for AMD Athlon™/Athlon™XP/Duron™ 200/266 MHz FSB processors

 

Supports 500MHz ~ 1.5GHz CPU and faster

 

FSB adjustable by BIOS up to 161MHz(no guarantee)

 

CPU voltage overclockable by adding 5%, 10% CPU voltage

 

 

Chipset

VIA KT266A(VT8366A) System controller north bridge

 

VIA VT8233 V-Link south bridge

 

RealTek ALC201A audio codec

 

 

Memory

Supports PC1600/DDR200 or PC2100/DDR266 DDR memory

 

Supports up to 3GB DDR memory

 

3DIMMs of 184-pin DDR sockets

 

 

Expansion Slots

1 x AGP 4X slot

 

5 x PCI slots support 33MHz & PCI 2.2 compliant

 

 

I/O

2 x UDMA ATA 66/100 bus master IDE ports on board

 

1 x FDD, 2 x COM, 1 x LPT, PS/2 Keyboard, PS/2 Mouse on board

 

1 x joystick, 1 x line-in, 1 x line-out and 1 x MIC on board

 

2 x USB ports on board, 2 x USB ports by cable

 

1 x IrDA connector

 

 

Power

ATX power connector

 

Power-on by LAN, RTC, Modem and Switch

 

Power-off by Windows ® 95/98/Me/2000/NT/XP shut down and Switch

 

 

Form Factor

ATX form factor, 4 layers PCB (21 x 30.40 cm)

 

 

H/W Monitoring

2 cooling fan connectors

 

System health status detect and report by BIOS

 

H/W detect and report power-in voltage, CPU voltage and CMOS battery status

 

 

BIOS

Dual BIOS, 2 x 2Mbit flash ROM, enhanced ACPI feature for PC98/Win98/Win2000 compliance, Green, PnP, DMI, INT13 (>8.4GB) and Anti-Virus functions

 

IDE#1~#4, SCSI, LS120, ZIP & CD-ROM bootable

 

AC recovery ON/OFF control

 

Auto-detect and report system health status

 

Supports @BIOS™

 

 

Other Features

Suspend-To-RAM (STR)

 

Supports USB KB/MS Wake up from S3

 

Poly fuse for keyboard over-current protection

 

Supports EasyTune III™

 

 

Driver

VIA 4 in 1 service pack utility

 

Hardware monitor utility

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (30 Ιαν. 2004 , 16:02)

 

Συμπαθητικό μου φαίνεται και σίγουρα καλύτερο από το Ρ3.

 

 

Λες να πάω να το πάρω; Η τιμή πως σου φένεται για αυτά που έχει;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πάντα υπέρ του νέου μηχανήματος, δεν αλλάζει αυτό. Πάντως το συγκεκριμένο είναι καλή περίπτωση. Έχει καλά επί μέρους τμήματα, οθόνη 17" και καλή τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (30 Ιαν. 2004 , 16:11)

 

Είμαι πάντα υπέρ του νέου μηχανήματος, δεν αλλάζει αυτό. Πάντως το συγκεκριμένο είναι καλή περίπτωση. Έχει καλά επί μέρους τμήματα, οθόνη 17" και καλή τιμή.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Θα κανονίσω πως να πάω να το πάρω και θα σου πω!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...