Jump to content

Προτάσεις για καλυτέρευση του εκπαιδευτικού συστήματος


konstadinoc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά ,αν και απορώ για την ερώτηση σου. Στην Αμερική πρώτα και κύριο. ( Και από την Ελλάδα με ένα σχετικά καλό απολυτήριο μπορείς να πας σε αμερικανικά πανεπιστήμια)

 

Για δώσε μου κι ένα link που να αποδεικνύει ότι στην Αμερική με ότι βαθμο να'ναι πάω σε όποιο πανεπιστήμιο θέλω.

 

Επίσης αδυνατώ να αντιληφθώ γιατί κάποιος που έχει μέτριες γνώσεις μαθηματικών ,αλλά με μεγάλη προσπάθεια καταφέρνει να τελειώσει την ιατρική είναι δημόσιος κίνδυνος.

 

Άτοπο το παράδειγμα γιατί ο γιατρός δε χρειάζεται γνώσεις μαθηματικών. Ο οικονομολόγος όμως ΔΕΝ θα μπορέσει να σταθεί στη σχολή αν δεν έχει βάσεις στα μαθηματικά - απλά θα κοπεί από τα πρώτα εξάμηνα.

 

Σε παραπέμπω επίσης και σε αυτό που είπε ο ΤΝ97:

 

Άλλο πράγμα να έχεις μέτριες γνώσεις σε ένα ή δύο μαθήματα και άλλο να παίρνεις απολυτήριο με 10. Απολυτήριο με 10 σημαίνει ότι είσαι μέτριος σε όλα τα μαθήματα και αυτό δεν νομίζω να είναι στερεότυπο.
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε μου κι ένα link που να αποδεικνύει ότι στην Αμερική με ότι βαθμο να'ναι πάω σε όποιο πανεπιστήμιο θέλω.

 

Σου δίνω ένα link που αποδειδνύει ,ότι η ανοησία των πανεθνικών εξετάσεων στο λύκειο με σκοπό την εισαγωγή στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα δεν υφίσταται στην αμερική http://besproject.blogspot.com/2008/09/blog-post_7362.html

 

Σύντομα υπόσχομαι να πράξω το ίδιο και για λοιπές χώρες:):)

Το blog μου -> lalala.blogs.gr
Link to comment
Share on other sites

Το παραπανω δεν λεει τιποτα. Και σιγουρα οποιοσδηποτε φοιτητης ΔΕΝ μπαινει οπου θελει αλλα οπου τον δεχτουν. Δεν ειναι ελευθερη η προσβαση. Εκει μετρανε οι βαθμοι του λυκειου για το που θα μπεις μετα. Εδω μετρανε οι βαθμοι στις πανελληνιες. Σιγα την διαφορα
Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω ένα link που αποδειδνύει ,ότι η ανοησία των πανεθνικών εξετάσεων στο λύκειο με σκοπό την εισαγωγή στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα δεν υφίσταται στην αμερική http://besproject.blogspot.com/2008/09/blog-post_7362.html

 

Σύντομα υπόσχομαι να πράξω το ίδιο και για λοιπές χώρες:):)

Επειδη εχω ζησει στην Αμερικη φιλε μου κατσε να μαθεις καποια πραγματακια πρωτα.Οπως λεει και ενα αλλο μελος δεν μπαινεις οπου θελεις αλλα οπου σε δεχτουν.Στο λυκειο σε σκιζουν κανονικα οχι οπως εδω που γραφουν ενα διαγωνισμα το χρονο.Αντε να τολμησεις να αντιγραψεις και να σε τσιμπησουν να δεις ποσο δυσκολα θα βρεις αλλο σχολειο να σε δεχτει.Ανοησια δεν ειναι οι εξετασεις ανοησια ειναι που θελετε να μπαινετε στις σχολες χωρις να διαβαζετε και να κουραστειτε.Και κατι ακομα αντε πηγαιντε να κανετε καμια καταληψη σε σχολειο στην Αμερικη να δεις για το ποτε θα σε πανε μεσα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

τσ τσ τσ Ioma για τόλμα να πεις σε μαθητή και φοιτητή να μην κάνει κατάληψη στην Ελλάδα να δεις για πότε θα σε κλείσουν μέσα :lol::lol:

διαφορετική νοοτροπία...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και μια απορία (επειδή δε χρειάζεται να ανακαλύψουμε την πυρίτιδα), εφαρμόζεται σε καμία χώρα του κόσμου αυτό το σύστημα - να πηγαίνει ο καθένας σε όποιο πανεπιστήμιο θέλει και μετά να κόβεται εκεί;

Δε ξερω τι γινεται στην Αμερικη που αναφερθηκε ως παραδειγμα, αλλα στη Γαλλια ο κατοχος Baccalauréat (θεωρητικα αντιστοιχο με απολυτηριου λυκειου) εχει ελευθερη προσβαση στη τριτοβαθμια εκπαιδευση,γραφεται σε οποιο πανεπιστημιο επιθυμει και σε οποια πανεπιστημιακη σχολη θελει αναλογα με το τυπο Baccalauréat που εχει.

http://www.campusfrance.org/en/a-etudier/etudes02-2.htm

France's universities are public institutions. Enrollment is open to any student holding a French baccalauréat

 

Το κοψιμο βεβαια μετα παει συννεφο. Εκτος απο τα πανεπιστημια υπαρχουν τα Grandes écoles τα οποια θεωρουνται ως ελιτ της εκπαιδευσης, βγαζουν κυριως μηχανικους και οικονομολογους, και τα συστηματα εισαγωγης διοτι υπαρχουν διαφορα, βασιζονται κυριως σε εξετασεις μετα η οχι απο προπαρασκευαστικες ταξεις, αλλα και σε προσωπικες συνεντευξεις. Επισης τα ιδρυματα ειναι αυτα τα οποια αποφασιζουν για τις εισαγωγικες εξετασεις αλλα και για τον αριθμο φοιτητων που θα δεχτουν κατ ετος. Ειναι ενα αρκετα πολυπλοκο συστημα το οποιο εχω την εντυπωση οτι διασφαλιζει την εισαγωγη των ικανοτερων, οι οποιοι στη συνεχεια αποτελουν τα πιο ακριβοπληρωμενα στελεχη στη Γαλλικη αλλα και στη διεθνη αγορα εργασιας.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

.ανοησια ειναι που θελετε να μπαινετε στις σχολες χωρις να διαβαζετε και να κουραστειτε.

 

Αν και δε δύναμαι να φανταστώ κάτι πιο σοβαρό από το εκπαιδευτικό σύστημα σε μία δημοκρατία ,το να διαφωνεί κανείς μαζί μας χωρίς να προτείνει κάτι καλύτερο το σέβομαι.

Το να θεωρείς όμως ένα σύνολο προτάσεων ,έστω ανόητων, προσπάθεια για να "μπαίνουμε στις σχολές χωρίς να κουραζόμαστε" είναι ειλικρινά θλιβερό.

Το blog μου -> lalala.blogs.gr
Link to comment
Share on other sites

Αν και δε δύναμαι να φανταστώ κάτι πιο σοβαρό από το εκπαιδευτικό σύστημα σε μία δημοκρατία ,το να διαφωνεί κανείς μαζί μας χωρίς να προτείνει κάτι καλύτερο το σέβομαι.

Το να θεωρείς όμως ένα σύνολο προτάσεων ,έστω ανόητων, προσπάθεια για να "μπαίνουμε στις σχολές χωρίς να κουραζόμαστε" είναι ειλικρινά θλιβερό.

Γιατι αυτο δεν θελετε;Να μπαινετε στις σχολες χωρις διαβασμα.Εσεις οι ιδιοι χαρακτηριζετε το 10 βαση αξιοπρεπειας.Κρατα λοιπον την θλιψη σου για το εαυτο σου και για τα αστεια μετρα που προτεινετε.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...