Jump to content

Χρήση υπολογιστή για τηλεφωνικές κλήσεις μέσω PSTN γραμμής


dimitris_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΓΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. :)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.:cry:

ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ DOUBLE PLAY ΑΠΟ ΤΗΝ TELLAS (ADSL ΜΕ WIFI MODEM KAI PSTN ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΛΙΣΕΙΣ (ΟΧΙ VOIP ΤΥΠΟΥ SKYPE) ΑΠΟ ΤΟ LAPTOP MOY ΠΡΟΣ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΑ MEΣΟ ΤΗΣ PSTN ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ (ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ PSTN ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ)

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ?:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum.

 

Δεν πρέπει να γράφεις με κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καπως να δεις το ειχα κανει αλλα δεν θυμαμαι ακριβως.Πρεπει να ηταν απο το oulook express η απο ενα μενου των εποικοινωνιων.Ειχα συνδεση pstn,πληκτρολογουσα στην οθονη τον αριθμο,μιλουσα απο το μικροφονο και ακουγα απο τα ηχεια του υπολογιστη αλλα δε θυμαμαι ρε γμτ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. :)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.:cry:

ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ DOUBLE PLAY ΑΠΟ ΤΗΝ TELLAS (ADSL ΜΕ WIFI MODEM KAI PSTN ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΛΙΣΕΙΣ (ΟΧΙ VOIP ΤΥΠΟΥ SKYPE) ΑΠΟ ΤΟ LAPTOP MOY ΠΡΟΣ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΑ MEΣΟ ΤΗΣ PSTN ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ (ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ PSTN ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ)

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ?:thanks:

...Αν δεν απατώμαι γίνονταν στα Windows 98 αν επέλεγες Έναρξη ->Προγράμματα->Βοηθήματα->Επικοινωνίες->Τηλεφωνητής.Σου έβγαζε μία κονσόλα με εκονικά πλήκτρα τηλεφώνου σαν πάνελ πραγματικού ψηφιακού τηλεφώνου και έκανες κλήσεις.Δες αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο κάνοντας μία αναζήτηση στο http://www.tucows.com ή στο http://www.downloads.com για προγράμματα τύπου dialers(έτσι λέγονται τα προγράμματα αυτά εννοούμε τους καλούς και όχι τους γνωστούς κακόβουλους(malware) που γνωρίσανε τα τελευταία χρόνια δυστυχώς μεγάλη άνθηση

" Similis simili gaudet"
Link to comment
Share on other sites

...Αν δεν απατώμαι γίνονταν στα Windows 98 αν επέλεγες Έναρξη ->Προγράμματα->Βοηθήματα->Επικοινωνίες->Τηλεφωνητής.Σου έβγαζε μία κονσόλα με εκονικά πλήκτρα τηλεφώνου σαν πάνελ πραγματικού ψηφιακού τηλεφώνου και έκανες κλήσεις.

 

Μήπως εννοείς το Windows Netmeeting?Γιατί αυτό υπάρχει και στα XP.Start>Run>Conf και enter...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Όχι! Ήταν ακριβώς έτσι όπως είπε. dialer.exe ήταν το εκτελέσιμο

 

http://www.guidebookgallery.org/pics/gui/applications/networking/phonedialer/win95.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Ήταν ακριβώς έτσι όπως είπε. dialer.exe ήταν το εκτελέσιμο

 

http://www.guidebookgallery.org/pics/gui/applications/networking/phonedialer/win95.png

..Ακριβώς αυτό εννοούσα!
" Similis simili gaudet"
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμήσω στα παιδιά που προσφέρθεικαν να βοηθήσουν ότι το modem μου είναι ένα ασύρματο wifi (και τον ασύρματο χαρακτήρα της σύνδεσης θέλω να τον διατηρήσω) που δεν συνδέεται άμεσα με την τηλεφωνική γραμμή αλλά έμμεσα μετά από "spliter" οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να λειτουργίσει η λύση με τον dialer που προτείνουν. Αν όμως πιστεύουν ότι ο dialer δουλεύει και με το wifi modem θα ήθελα βοήθεια με τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην πλευρά του splitter που λέει phone, θα βάλεις ένα τηλεφωνικό καλώδιο που θα πηγαίνει στο modem του laptop. Μετά μένει να βρεις ένα πρόγραμμα όπως το dialer που αναφέρθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όμως θα χάσω τον ασύρματο χαρακτήρα της σύνδεσης μου κάτι που δεν μπορώ (και δεν θέλω) να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις κλήσεις από pstn γραμμή, χρειάζεσαι pstn modem. Αυτό σου λέει ο gkr41. Το adsl modem χρησιμοποιεί άλλες συχνότητες πάνω στο καλώδιο του τηλεφώνου. Το adsl δεν έχει σχέση με την κλασσική τηλεφωνία.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...