Jump to content

Που θα γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2016;


tom12
 Κοινοποίηση

Που πιστεύετε ότι θα γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2016;  

92 members have voted

  1. 1. Που πιστεύετε ότι θα γίνουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2016;

    • Σικάγο (ΗΠΑ)
      18
    • Μαδρίτη (Ισπανία)
      31
    • Τόκιο (Ιαπωνία)
      18
    • Ρίο ντε Τζανέιρο (Βραζιλία)
      25


Recommended Posts

Με ποια λογική έβαλαν υποψηφιότητα το Αζερμπαϊτζάν και το Κατάρ; :confused:

 

Γιατι οχι? Εμεις πως τα καταφεραμε το 2004 ;)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Baku_2016_Olympic_bid

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Qatar

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε: μαδρίτη και τόκυο λίγο χλωμό αν σκεφτούμε ότι το 2008 και το 2012 διοργανώτριες πόλεις είναι το Πεκίνο και το Λονδίνο. Σικάγο, ναι ίσως, εξάρτάται βέβαια και απο το πως θα είναι τότε η κατάσταση απο άποψη ασφάλειας / τρομοκρατίας αν και λογικά το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και το Λονδίνο το 2012... Το Ρίο το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, μου αρέσει σαν ιδέα, είναι μεγάλη πόλη, η χώρα έχει ανερχόμενη οικονομία και θα γίνουν και πρώτη φορά στην Νότια Αμερική. Τώρα στο Κατάρ δεν νομίζω να τους δώσουν εκεί έχει τρελή ζέστη... βέβαια οι άραβες έχουν τόσο χρήμα που είναι ικανοί να φτιάξουν... κλιματιζόμενα στάδια αν το βάουν σκοπό:p . Τέλος για το Αζερμπαιτζαν αυτό έχει δρόμο μπροστα του ακόμα... σε καμιά 20αριά χρόνια και βλέπουμε...επειδή η χώρα αυτή είναι στο στάδιο της ανάπτηξης (βλέπε πετρέλαια Κασπίας ) πιστεύω ότι η υποψηφότητα της είναι συμβολική, πιο πολύ για να δώσει ένα όραμα στους κατοίκους της (το ίδιο ισχύει και για την Βραζιλία σε κάποιο βαθμό 'κοιτάξτε μπορούμε να αντιμετωπισουμε τους μεγάλους στα ίσια' )
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ψήφιζα Ρίο πρώτα και μετά Μαδρίτη...

Αν και τα μεγάλα κεφάλια αποφασίζουν... και πολύ φοβάμαι ότι θα είναι τα χαζοαμερικανάκια το 2016..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θέλω Ρίο ή Μαδρίτη!

 

Αλλά....

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι αγώνες θα πάνε στο Σικάγο.

Παρακολουθώ τον τρόπο που ψηφίζουν και τα κριτήρια με τα οποία πολλές πόλεις δεν πήραν ολυμπιακούς τα προηγούμενα χρόνια και καταλήγω στο Σικάγο.

 

Η Μαδρίτη δε θα τους πάρει γιατί η Ολυμπιακοί αλλάζουν ήπειρο σε κάθε διοργάνωση, οπότε μετά το Λονδίνο δύσκολα πάει εκεί.

 

Το Ρίο από άποψη οικονομίας δε θα το υπολόγιζα. Είναι βέβαια ανερχόμενη δύναμη αλλά και πάλι δεν είναι ούτε Αμερική ούτε Ιαπωνία. Πιστεύω ότι στα κριτήρια που θέτει η ΔΟΕ υπερτερούν άλλες υποψηφιότητες.

 

Το Τόκυο πιστεύω ότι θα είναι αυτό που θα φτάσει ως το τέλος με το Σικάγο. Αλλά το 2008 Πεκίνο το 2016 Τόκυο;;; Δε ξέρω... Άσε που έχει διοργανώσει πάλι Ολυμπιακούς...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας στην Wikipedia και γενικά στο ίντερνετ πληροφορίες για επόμενες Ολυμπιάδες (2020, 2024 κλπ...), "έπεσα" πάνω σε αυτό. Αληθεύει...;;; :worry:

 

Συγγνώμη αν είμαι offtopic...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας στην Wikipedia και γενικά στο ίντερνετ πληροφορίες για επόμενες Ολυμπιάδες (2020, 2024 κλπ...), "έπεσα" πάνω σε αυτό. Αληθεύει...;;; :worry:

 

Συγγνώμη αν είμαι offtopic...

 

Προσωπικά δεν έχω ακούσει τίποτα.

Αλλά αν ίσχυε δεν θα ακουγόταν; Δε θα γινόταν θέμα ότι η Θεσσαλονίκη θα θέσει υποψηφιότητα για τους Ολυμπιακούς του 2028?

Ίσως να είναι νωρίς ακόμη.

Θα δείξει.

Πάντως αν όντως θέλει να έχει σοβαρή υποψηφιότητα πρέπει να γίνουν πολλά πράγματα από άποψη σταδίων, συγκοινωνίας κτλ...Ε και μετά απο την Αθήνα το 2004 δε ξέρω κατά πόσο η ΔΟΕ θέλει να ξαναπεράσει τα ίδια:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...