Jump to content

Κολύμβηση


gregcg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κάποιος που δεν γνωρίζει να κολυμπά κατά πόσο εύκολο είναι και πόσο διάστημα παίρνει έστω για τα βασικά.

Σίγουρα θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον καθηγητή γυμναστικής που ασχολείται με την κολύμβηση, θα προσπαθήσω από την επόμενη εβδομάδα να βρω κάποιον για πληροφορίες, αν και δύσκολα λόγω 15αυγουστ., οποτε κάθε γνώμη θα με βοηθούσε περισσότερο.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κάποιος που δεν γνωρίζει να κολυμπά κατά πόσο εύκολο είναι και πόσο διάστημα παίρνει έστω για τα βασικά.

Σίγουρα θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον καθηγητή γυμναστικής που ασχολείται με την κολύμβηση, θα προσπαθήσω από την επόμενη εβδομάδα να βρω κάποιον για πληροφορίες, αν και δύσκολα λόγω 15αυγουστ., οποτε κάθε γνώμη θα με βοηθούσε περισσότερο.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

καλα θα ηταν να γνωριζες ήδη. απο μικρος οτι παρεις ειναι. ηξερα ενα παιδι που ειχε φτασει στα 25 και δεν ηξερε κολυμπι. δεν ξερω τι εκανε διοτι χαθηκαμε.

 

καλα θα ηταν να δοκιμασεις μονος σου σιγα σιγα (εκει που πατας που λενε) και μετα ριξε καμια βουτια απο καμια σκαλα ή κανενα καθαρο λιμάνι...

 

τωρα γιιατι να δινεις αδικα τα λεφτα σου σε καθηγητες αφου μπορεις να μαθεις μονος; ή πες εναν φιλο να σε βοηθησει... οσο ειναι καλοκαίρι ακομα!

Link to comment
Share on other sites

άλλο το ''επιπλέω'' και ''κάνω απλωτές'' και άλλο το ''κολυμπάω''..!!

αν θες απλά να επιπλέεις το μαθαίνεις μόνος σου σίγα σιγά και ξεκινώντας από εκεί που πατάς...

αν θες να μάθεις να κολυμπάς με όλη την σημασία της λέξεως πρέπει όπως είπες να απευθυνθείς σε δάσκαλο...ελεύθερο,ύπτιο και πρόσθιο θα τα μάθεις σχετικά σύντομα (αν και θα ζοριστείς λίγο να μάθεις να ''αναπνέεις'' σωστά)...για πεταλούδα φαντάζομαι γνωρίζεις ότι είναι πολύ δύσκολο στυλ και θέλει πολύ προπόνηση στο νερό..;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Σίγουρα θέλω να μάθω να κολυμπώ, και όχι απλά να επιπλέω. Θέλω δηλ. να πάω μέχρι ενα σημείο που δεν πατάω και να επιστρέψω πάλι πίσω με ασφάλεια.

 

Θα προσπαθήσω να βρω δάσκαλο για να μου μάθει τις τεχνικές, γιατί μόνος μου όσο και να προσπαθώ δεν θα καταφέρω ποτέ κάτι. Ελπίζω έστω και μέχρι τα τέλη του Σεπτεμβρίου που μπορεί κάποιος να κάνει άνετα ένα μπανακι, να μπορέσω να το απολαύσω και εγώ μια φορά κολυμπώντας, εαν ξεκινησω αυτες τις ημερες την εκπαιδευση.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφερεις μονο αν δεν φοβασε. Προσπαθουσα να μαθω την κοπελα μου αλλα δεν μπορουσε επειδη φοβοταν νομιζε οτι θα πνιγει.
ΕΛΛΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο, αλλα θέλει το χρόνο του. Δεν μαθαίνεται 'σε μία βραδιά'. Φαντάσου οτι είναι κάτι σαν το ποδήλατο, στην αρχή ειναι δύσκολο, αλλα αν το μάθεις, δέν το ξεχνάς. Φυσικά θα σου πρότεινα να επισκευτείς το κοντινότερο κολυμβητήριο της περιοχής σου, μιας και το κολύμπι δεν είναι κάτι που μαθάινεται έξω απο το νερό.

Αυτά είχα να πώ εγώ. Αν θέλεις κάτι ποιο συγκεκριμένο, μπορείς να ρωτήσεις.

 

Α! Επείσης να ξέρεις οτι συνήθως οι συνθήκες στη θάλασσα είναι πολύ διαφορετικές απο αυτές της πισίνας. Για αυτό...πάντα με προσοχή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Α! Επείσης να ξέρεις οτι συνήθως οι συνθήκες στη θάλασσα είναι πολύ διαφορετικές απο αυτές της πισίνας. Για αυτό...πάντα με προσοχή!!!

 

Θεωρώ ότι στη θάλασσα είναι πολύ πιο εύκολο να μάθει κάποιος να κολυμπάει λόγω της άνωσης. Κολυμπάω από τα 2 μου (και μιλάμε για γερό κολύμπι με βουτιές, μακροβούτια, κωλοτούμπες κλπ κλπ) χωρίς να με έχει μάθει κανείς. Αυτοδίδακτη :p

Κι όταν ήρθε η ώρα να πέσω σε πισίνα (θεώρησα ότι μια βουτιά δεν θα ήταν τόσο δύσκολο), βούλιαξα με όλη τη σημασία της λέξεως και κατέβασα μισό λίτρο χλώριο :p

 

Γι'αυτό, καλύτερη δασκάλα είναι η θάλασσα. Πήγαινε μόνος σε κάποια παραλία, ξεκίνα από τα ρηχά και σιγά σιγά βγες στον ωκεανό :p

Και σου λέω να πας μόνος σου, γιατί όσο να'ναι, όταν έχεις μια παρέα που προσπαθεί να σου μάθει να κολυμπάς αλλά ουσιαστικά σε πιέζει να κάνεις πράγματα που ξέρεις ότι δεν μπορείς να κάνεις, δεν γίνεται δουλειά.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κάποιος που δεν γνωρίζει να κολυμπά κατά πόσο εύκολο είναι και πόσο διάστημα παίρνει έστω για τα βασικά.

Σίγουρα θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον καθηγητή γυμναστικής που ασχολείται με την κολύμβηση, θα προσπαθήσω από την επόμενη εβδομάδα να βρω κάποιον για πληροφορίες, αν και δύσκολα λόγω 15αυγουστ., οποτε κάθε γνώμη θα με βοηθούσε περισσότερο.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

καλυτερα σε κολυμβητηριο θα σου ελεγα να πας με προπονητη...υπαρχουν πολλα τμηματα για μικρους πιο μεγαλους κτλ...ετσι θα μαθεις πολυ καλα...:)

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο κολυμβητηριο στην Αθηνα? Ξερω αρκετα καλο κολυμβι αλλα θελω να ασχοληθω πιο σοβαρα(αγωνες κτλ.)

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο κολυμβητηριο στην Αθηνα? Ξερω αρκετα καλο κολυμβι αλλα θελω να ασχοληθω πιο σοβαρα(αγωνες κτλ.)

 

χμ δε γνωριζω....με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτα http://www.athensvoice.gr/guide/wellness/av,10209,%CE%9A%CE%9F%CE%9B%CE%A5%CE%9C%CE%92%CE%97%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%91.html

 

παντως απο οτι θυμαμαι η ομαδα του ιλισιακου (KOΛYMBHTHPIO ANΩ IΛIΣIΩN )ηταν παρα πολυ καλη (....δυστυχως :lol::p)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Ανοίγω αυτό το θέμα να μιλήσουμε για την κολύμβηση και για τα κολυμβητήρια....

Προσωπικά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχέτικά με ποιο κολυμβητήριο να επιλέξω από άποψη καθαριότητας.Αν γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης (σε αυτό θέλω να πηγαίνω) σχετικά με την καθαριότητα της πισίνας η με την κίνηση που έχει αν πηγαίνει θα ήθελα να μου απαντήσει.Η αν εχει κανεις να προσθέσει κάτι αλλο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ιλίσσιο Κολυμβητήριο, στου Ζωγράφου καθαρό και τζάμπα για φοιτητές του ΕΚΠΑ 11-13 κάθε μέρα...

Μόνο με κάρτα πανεπιστημιακού γυμναστηρίου και βεβαίωση παθολόγου & δερματολόγου.

Όσες/οι πιστές/οι προσέλθετε :D

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ιλίσσιο Κολυμβητήριο, στου Ζωγράφου καθαρό και τζάμπα για φοιτητές του ΕΚΠΑ 11-13 κάθε μέρα...

Μόνο με κάρτα πανεπιστημιακού γυμναστηρίου και βεβαίωση παθολόγου & δερματολόγου.

Όσες/οι πιστές/οι προσέλθετε :D

 

και δερματολόγου έτσι; σωστο,δεν το είχα σκεφτεί, στο κολυμβητήριο που πηγαίνω εγώ θέλει μόνο απο παθολόγο!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ανοίγω αυτό το θέμα να μιλήσουμε για την κολύμβηση και για τα κολυμβητήρια....

Προσωπικά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχέτικά με ποιο κολυμβητήριο να επιλέξω από άποψη καθαριότητας.Αν γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης (σε αυτό θέλω να πηγαίνω) σχετικά με την καθαριότητα της πισίνας η με την κίνηση που έχει αν πηγαίνει θα ήθελα να μου απαντήσει.Η αν εχει κανεις να προσθέσει κάτι αλλο.. :)

 

γειτονες ειμαστε, νεα σμυρνη και εγω. ρωτα τον δημο για το ωραριο λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο για πληροφορίες και οι ώρες που με βολέβουν είναι 12:30-15:00

Εσύ είσαι γραμμένος εκεί.Η πισίνα από άποψη καθαριότητας πώς είναι? Να πάω στης Ν.Σμύρνης ή στου Αλίμου?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο για πληροφορίες και οι ώρες που με βολέβουν είναι 12:30-15:00

Εσύ είσαι γραμμένος εκεί.Η πισίνα από άποψη καθαριότητας πώς είναι? Να πάω στης Ν.Σμύρνης ή στου Αλίμου?:worry:

δεν παω ,σκεφτομουν να παω την μικρη περσυ τελικα δεν την πηγα . τωρα θα την παω τον απριλιο που θα μας ερθει για το καλοκαιρι να μαθει να κολυμπαει καλα.

Link to comment
Share on other sites

το κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης δεν είναι και από τα καθαρότερα των Αθηνών... έχω κολυμπήσει πολλές χρονιές εκεί, ούτε εγώ ούτε κάποιος συναθλητής μου έπαθε κάτι που να οφείλονταν στο νερό ή στα αποδυτήρια γενικότερα. ένα κολυμβητήριο είναι καθαρό κυρίως από τον κόσμο που το χρησιμοποιεί και το πόσο σέβεται το χώρο που κολυμπάει μέσα. αν ψάχνεις το καθαρότερο κολυμβητήριο θα πρέπει να βρεις και τους καθαρότερους ανθρώπους...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτό πλέον έχει να κάνει με την γενικότερη παιδεία που έχουμε σαν άτομα στο θέμα της καθαριότητας.

Πάντως μου είναι χρήσιμη η πληροφορία που μου έδωσες.. thx btw

Οι ανοιχτές πισίνες τι πλεονεκτήματα έχουν σε σχέση με τις κλειστές? Είναι πιο καθαρές εκείνες??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ξέρετε κανένα κολυμβητήριο που να είναι ανοιχτό μετά τις 21:00...?

Μόνο για το κολυμβητηριο του Παναθηναικου στην Αλεξανδρας ξέρω ότι είναι μεχρι τις 00:00.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κανένα κολυμβητήριο που να είναι ανοιχτό μετά τις 21:00...?

Μόνο για το κολυμβητηριο του Παναθηναικου στην Αλεξανδρας ξέρω ότι είναι μεχρι τις 00:00.

Στο Γουδή, παλιότερα τουλάχιστον, αν θυμάμαι καλά ήταν μέχρι τις 10. Αυτήν την περίοδο όμως, μέχρι τέλος Μαΐου, είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Και να ειναι ανοιχτά το πιθανότερο είναι να κάνει κάποια ομάδα προπόνηση. Οι ώρες κοινού είναι συγκεκριμένες, και συνήθως είναι πολύ πρωί (6:30-8:30) και μεσημέρι (15:00-17:00).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

jimara οι ωρες που λες ειναι για ποιο κολυμβητηριο;

εχω ρωτησει στον Φλοισβο, Νεα Σμυρνη, Αγ. Κοσμα και κανεις δεν εχει τιποτα για μεσημερι 15:00-17:00

αλλα οταν λεμε κανεις εννουμε ΚΑΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...