Jump to content

beta test σε ιστοσελίδα με Μαθηματικά


giorgaras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, δεν ήξερα που ακριβώς να κάνω post αλλά πιστεύω εδώ ταιριάζει πιο πολύ. Λοιπόν έχω σχεδόν τελειώσει μια εργασία η οποία αφορά αριθμητική γραμμική άλγεβρα και συγκεκριμένα την επίλυση γραμμικών συστημάτων με διάφορες μεθόδους μέσα από ιστοσελίδα με PHP. Προτού να συνεχίσω να πω ότι αυτή την στιγμή δεν έχω γράψει την θεωρία, δηλαδή πως πρέπει να συμπληρώνονται τα δεδομένα από χρήστες που δεν ξέρουν αυτές τις μεθόδους για αυτό προς το παρόν (για να μην δυσκολεύονται οι άλλοι χρήστες) απευθύνομαι σε χρήστες που ξέρουν τις μεθόδους που έχω κάνει, δηλαδή τις

Gauss απλή μορφή

 

Gauss με μερική οδήγηση

 

Gauss με φυσική οδήγηση

 

LU ανάλυση

 

Jordan με φυσική οδήγηση

 

Ορίζουσα με Gauss φυσική μέθοδο

 

Ορίζουσα με Gauss μερική μέθοδο

 

Υπολογισμός αντίστροφου ομαλού πίνακα Α και λύση συστήματος ΑΧ=Β

 

Μέθοδος Jacobi

 

Μέθοδος Gauss-Seidel

 

Μέθοδος SOR

 

Όποιος θέλει και έχει όρεξη θα ήθελα να πάει στην σελίδα να δοκιμάσει όποια μέθοδο θέλει και να μου πει την γνώμη του, ακόμα δεν έχω τελειώσει την εργασία αλλά θέλω να δω αν έχω κάνει τίποτα λάθος σε κάποιο κώδικα και δεν βγλαζει σωστά αποτελέσματα (εγώ αυτά που έχω δοκιμάσει βγαίνουν) οτιδήποτε γενικά ενοχλεί να το αλλάξω. Η σελίδα είναι

αριθμητική γραμμική άλγεβρα

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

Υστερόγραφο: είναι η πρώτη επαφή μου με την PHP.

Link to comment
Share on other sites

Εύγε! Πολύ καλό απ'όσο δοκίμασα δουλεύει σωστά
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αξιέπαινη προσπάθεια! Το μόνο που δεν δούλεψε ηταν η εισαγωγή της ακρίβειας. Και να σου προτείνω και ένα δυο πραγματάκια:

 

  • Βάλε τίτλο σε κάθε σελίδα.
  • Περιόρισε τον μέγιστο αριθμό εξισώσεων (10 νομίζω είναι αρκετές) και χρησιμοποίησε pop-up για την επιλογή.
  • Δεν ξέρω αν γίνεται αλλά θα ήταν πρακτικότερο η εισαγωγή των στοιχείων και η εμφάνιση των αποτεσμάτων να είναι στην ίδια σελίδα.
  • Επέτρεψε στο πρόγραμμα να μεταφράζει τα κενά σε μηδενικά.
  • Για τις έμμεσες μέθοδους βάλε και τον μέγιστο αριθμό επαναλήψεων που μπορούν να γίνουν.
  • Για τις έμμεσες τύπωνε και την φασματική ακτίνα του επαναληπτικού πίνακα (θα βοηθήσει λίγο στον βαθμό!)

 

Και να σε ρωτήσω και κάτι, αν ασχολήσε με Matlab : Στην Matlab μπορείς να κάνεις πολύ ωραία γραφικά περιβάλοντα (GUIs). Κσέρεις αν αυτα τα GUIs μπορείς να τα "ανεβάσεις" σε μια σελίδα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Θα ψάξω να δω τι γίνεται με την ακρίβεια.

Φίλε σε κάθε σελίδα θα μπει τίτλος αλλά και η θεωρία της κάθε μεθόδου.

οκ συμφωνώ για τον περιορισμό σε 10 εξισώσεις φαντάσου ότι στην αρχή δεν είχα βάλει καθόλου περιορισμό, τώρα είναι 99.

Έχεις ένα δίκιο για την εμφάνιση των αποτελεσμάτων στην ίδια σελίδα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται (πιστεύω ότι γίνεται αλλά είμαι αρκετα πιεσμένος για να ψάχνω πολλά πράγματα).

Δεν έχω επιτρέψει στο πρόγραμμα να μεταφράζει τα κενά σε μηδενικά γιατί μπορεί κάποιος να ξεχάσει να συμπληρώσει ένα κενό και να του βγάλει άλλα αποτελέσματα.

 

Λες: Για τις έμμεσες μέθοδους βάλε και τον μέγιστο αριθμό επαναλήψεων που μπορούν να γίνουν.

 

Αυτό γιατί? αφού με βάση τύπο βγαίνουν οι επαναλήψεις...

 

Θα βάλω και την φασματική ακτίνα απλώς σε ένα παράδειγμα ενώ έπρεπε να βγει 0,37 μου βγήκε 0,5 (βέβαια αφού βγήκε κάτω από μονάδα όλα καλά :P ) και με χάλασε άλλα σε άλλα παραδείγματα δούλευε σωστά.Έχω χρησιμοπιήσει την βασική παραλλαγή της μεθόδου των δυνάμεων για την εύρεση της φασματικής ακτίνας δεν είναι καλή μέθοδος?

 

Φίλε δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Matlab μόνο με Mathematica αλλά όχι και σε πολύ καλό βαθμό.

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

φίλε για ποια μέθοδο δεν δουλεύει η ακρίβεια γιατί νομίζω μόνο στην SOR είδα ένα μικρο πρόβλημα.

Ευχαριστώ!!

 

Τελικά βλέπω ότι ίσως αν έχεις βάλει ακρίβεια 2 και βγάλει 1.2 εννοεί 1.20.

 

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς αριθμό επαναλήψεων. Θα βάλω και να γράφει ο χρήστης αριθμό επαναλήψεων αλλά να βγάζει και την λύση που συγκλίνει.

 

Λοιπόν έβαλα στις επαναληπτικές μεθόδους να δείχνει αποτέλεσμα μετά από επαναλήψεις που ζητάει ο χρήστης και να δείχνει την φασματική ακτίνα του επαναληπτικού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...