Jump to content

Προσοχή στην χορήγηση φαρμάκων!


Γιάννης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αφορμη κατι σημερινο...

 

Ξυπνησα με τον ουρανισκο μου σαν...."τσαρουχι".

 

Ηπια καφε και μου εδωσε η γυναικα μου μια καραμελα Lysopaine !!!!

 

Στην αρχη την εγλειψα αλλα επειδη ηθελα να τελειωσω τον καφε μου την μασησα.

 

Μετα πο λιγο πηγα να φυγω και γυρισα πισω σε 5 λεπτα κακην κακως !!!! Κατι μαλακο αλλα κολλημενο αισθανομουν να εχει κολλησει στον λαιμο μου πισω και δεν μπορουσα να το βγαλω.Οσο εβηχα για να βγει τοσο χειροτερο γινοταν το αισθημα του πνιγμου.

 

Συμπωματικα καταλαβα οτι αν προσπαθουσα να καταπιω ηταν καλυτερα.

 

Με χιλα βασανα εφτασα το "Σωτηρια" που εφημερευε ΩΡΛ και η διαγνωση ηταν πρηξημο της σταφυλης μαλλον απο κατι αλεργικη φυσεως.

 

Μου εβαλα ορο με κορτιζονη και υπεγραψα και εφυγα . Ειμαι ηδη καλυτερα....

 

Μου ειπαν οτι δεν αποκλειεται η "καραμελλα" να προξενησε αλεργια χωρις να ειναι και σιγουρο.

 

Πριν λιγο στο χαρτακι διαβασα οτι αυτες καταπινοντε ή γλειφοντε αλλα δεν τις μασαμε. Μπορει να εφταιξε και αυτο....

 

 

Οπως και ναχει η προσοχη εστω και σε αθωα φαρμακα και για τυχον παρενεργειες και για τον τροπο χρησης τους ειναι απαραιτητη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

το lysopaine πρεπει να λιωσει κατω απο την γλωσσα(ή αν αυτο δεν ειανι δυνατο στην στοματικη κοιλοτητα γενικα)δεν το σπαμε με τα δοντια,δεν το μασαμε,δεν το καταπινουμε.

 

γενικοτερα για τα φαρμακα θα σου πω πως ειναι καλο να αμς τα συνταγογραφει γιατρος και φυσικα (κατι που πολλοι αγνοουν) να αποφευγεται η καταναλωση καφε κατα την ληψη τους ;)

 

 

 

περαστικα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το lysopaine πρεπει να λιωσει κατω απο την γλωσσα(ή αν αυτο δεν ειανι δυνατο στην στοματικη κοιλοτητα γενικα)δεν το σπαμε με τα δοντια,δεν το μασαμε,δεν το καταπινουμε.

 

γενικοτερα για τα φαρμακα θα σου πω πως ειναι καλο να αμς τα συνταγογραφει γιατρος και φυσικα (κατι που πολλοι αγνοουν) να αποφευγεται η καταναλωση καφε κατα την ληψη τους ;)

 

 

 

περαστικα!

 

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αλλεργικός μπορεί να είναι κανείς σε πολλές ουσίες χωρίς να το γνωρίζει καν. Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να είναι φάρμακο...μπορεί να την πάθεις και από ξηρό καρπό ή φρούτο που δεν έχεις ξαναφάει.

 

Όπως και να 'χει περαστικά...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Όπως και να 'χει περαστικά...

 

 

Ευχαριστω.Για αυτο κι εγω οταν με ρωταει γιατρος για αλεργιες μεχρι τωρα απαντουσα "σε τιποτα τουλαχιστον γνωστο" !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως συγκεκριμενα πραγματα τον ενδιαφερουν..αν εχει οποιαδηποτε αμφιβολια θα σε στειλει για τεστ ..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που πήρες lysopaine? Τον ρώτησες γιατί σου έδωσε κορτιζόνη; :confused:

 

 

Γιατί δεν κάνει να την μασάμε;

Με το σπάσιμο της καραμέλας αλλάζει η χημική σύσταση και προκαλεί αλλεργίες;

Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω, είναι πως με το σπάσιμο της καραμέλας, αυξήθηκε η επιφάνεια της, άρα και η δόση της δραστικής ουσίας ανά χρόνο, με αποτέλεσμα τον ερεθισμό από υπερβολική δόση. :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

γιατι το νοημα ειναι να διαλυθει αργα αργα με το σαλιο και να γινει ετσι η καταποση του φαρμακου.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που πήρες lysopaine? Τον ρώτησες γιατί σου έδωσε κορτιζόνη; :confused:

 

 

Γιατί δεν κάνει να την μασάμε;

Με το σπάσιμο της καραμέλας αλλάζει η χημική σύσταση και προκαλεί αλλεργίες;

Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω, είναι πως με το σπάσιμο της καραμέλας, αυξήθηκε η επιφάνεια της, άρα και η δόση της δραστικής ουσίας ανά χρόνο, με αποτέλεσμα τον ερεθισμό από υπερβολική δόση. :worry:

 

 

Χωρις βεβαιοτητα μαλλον εχω ξαναπαρει lysopaine.

Το οτι δεν την μασαμε το διαβασα εκ των υστερων που γυρισα σπιτι.

Δεν ρωτησα γιατι μου εδωσε κορτιζονη.

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτησα γιατι μου εδωσε κορτιζονη.

 

Ευχαριστω.

γιατι εχει αντιφλεγμονωδη δραση.

 

η κορτιζολη αλλωστε ειναι στεροειδες που παραγεται απο τον οργανισμο του ανθρωπου και η παραγωγη της αυξανεται σε περιοδους στρες για τον οργανισμο, ουτως ωστε να αντιμετωπισει ο οργανισμος ενδεχομενες βλαβες που μπορει να επελθουν.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω οι κορτιζόνες έχουν παρενέργειες.

Τελευταία έχουν γίνει πανάκεια όμως. Έτσι κι εγώ γίνομαι ιατρός. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω οι κορτιζόνες έχουν παρενέργειες.

Τελευταία έχουν γίνει πανάκεια όμως. Έτσι κι εγώ γίνομαι ιατρός. :D

μονο που αν ηταν τοσο ευκολο να γινεις γιατρος θα ηξερες πως παρενεργειες εχει μονο οταν χορηγειται συστηματικα(μεγαλες δοσεις για ,μεγαλο χρονικο διαστημα)

και οι παρενεργειες ειναι : καταστολη της παραγωγης κορτιζολης απο τα επινεφριδια,υπεργλυκαιμια,οιδημα,οστεοπορωση,λοιμωξεις,ψυχολογικες διαταραχες...

 

 

σημασια δεν εχει αν καποιο φαρμακο το δινεις συχνα,αλλα να ξερεις ποτυ,ποτε και γιατι να το δωσεις.τοτε γινεσαι γιατρος:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Lysopaine εχω παρει παλιοτερα πολλες φορες. Ποτε δεν τις ειχα βαλει κατω απο τη γλωσσα για να λιωσουν μονες τους αλλα τις ελιωνα σαν καραμελες. Πολλες φορες ετυχε να σπανε και αναγκαστηκα τις μασουσα.

 

Τεσπα το θεμα ειναι οτι δεν ειχα ποτε προβλημα. Παντως δεν κανουν και καλη δουλεια οποτε και δεν ξανα πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Lysopaine εχω παρει παλιοτερα πολλες φορες. Ποτε δεν τις ειχα βαλει κατω απο τη γλωσσα για να λιωσουν μονες τους αλλα τις ελιωνα σαν καραμελες. Πολλες φορες ετυχε να σπανε και αναγκαστηκα τις μασουσα.

 

Τεσπα το θεμα ειναι οτι δεν ειχα ποτε προβλημα. Παντως δεν κανουν και καλη δουλεια οποτε και δεν ξανα πηρα.

 

Πολλες φορες παει η σταμνα στην βρυση αλλα μια δεν γυριζει λεει ο λαος μας !!!!! Μπορει να μην σου τυχει ποτε τιποτα αλλα σε συνδιασμο με ασταθμητους παραγοντες ποτε δεν ξερουμε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα! Απλα σαν φαρμακο δεν ειδα να κανει και δουλεια, τζαμπα τις επερνα.
Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα! Απλα σαν φαρμακο δεν ειδα να κανει και δουλεια, τζαμπα τις επερνα.

 

Εμενα μου την εδωσε η γυναικα μου...Λες να ηθελε να με ξεκανει ?????

 

Αν κρινω απο το κλαμμα μολις με ειδε σε τι κατασταση ημουν μαλλον οχι , αλλα ποτε δεν ξερει κανεις με τις γυναικες.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαριεσαι κανε τα τεστ για να δεις σε τι εισαι αλλεργικος...

ειναι πιθανο να σε πειραξε κατι που εφαγες η που ηρθες σε επαφη...

πχ μπορει να ετρωγε η γυναικα σου ξηρους καρπους και να σου εφτιαχνε τον καφε....

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαριεσαι κανε τα τεστ για να δεις σε τι εισαι αλλεργικος...

ειναι πιθανο να σε πειραξε κατι που εφαγες η που ηρθες σε επαφη...

πχ μπορει να ετρωγε η γυναικα σου ξηρους καρπους και να σου εφτιαχνε τον καφε....

 

Ευχαριστω.Γινεται με απλη εξεταση αιματος αυτο ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νωμιζω τωρα ειναι ευκολο. Οταν ειχα κανει εγω παλιοτερα ηταν επωδυνο αρκετα...
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη κατι σημερινο...

 

Ξυπνησα με τον ουρανισκο μου σαν...."τσαρουχι".

 

Ηπια καφε και μου εδωσε η γυναικα μου μια καραμελα Lysopaine !!!!

 

Στην αρχη την εγλειψα αλλα επειδη ηθελα να τελειωσω τον καφε μου την μασησα.

 

Μετα πο λιγο πηγα να φυγω και γυρισα πισω σε 5 λεπτα κακην κακως !!!! Κατι μαλακο αλλα κολλημενο αισθανομουν να εχει κολλησει στον λαιμο μου πισω και δεν μπορουσα να το βγαλω.Οσο εβηχα για να βγει τοσο χειροτερο γινοταν το αισθημα του πνιγμου.

 

Συμπωματικα καταλαβα οτι αν προσπαθουσα να καταπιω ηταν καλυτερα.

 

Με χιλα βασανα εφτασα το "Σωτηρια" που εφημερευε ΩΡΛ και η διαγνωση ηταν πρηξημο της σταφυλης μαλλον απο κατι αλεργικη φυσεως.

 

Μου εβαλα ορο με κορτιζονη και υπεγραψα και εφυγα . Ειμαι ηδη καλυτερα....

 

Μου ειπαν οτι δεν αποκλειεται η "καραμελλα" να προξενησε αλεργια χωρις να ειναι και σιγουρο.

 

Πριν λιγο στο χαρτακι διαβασα οτι αυτες καταπινοντε ή γλειφοντε αλλα δεν τις μασαμε. Μπορει να εφταιξε και αυτο....

 

 

Οπως και ναχει η προσοχη εστω και σε αθωα φαρμακα και για τυχον παρενεργειες και για τον τροπο χρησης τους ειναι απαραιτητη.

 

το γενικό συμπέρασμα είναι καλό αλλά το lysopaine άσχετο. Ξύπνησες με οίδημα για κάποιον λόγο και ο καφές το επιδείνωσε. Μάλλον αλλεργία με κάτι σχετικό με το κρεβάτι σου. Τσίμπημα στον ύπνο, η μήπως άλλαξε απορρυπαντικό η γυναίκα σου? εκεί είναι ο ένοχος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

house md το καναμε...και οπως παντα καταληξαμε στο συμπερασμα "ΠΑΡΑΣΙΤΟ".....Θα στειλουμε το Foreman να ψαξει το κρεββατι του Γιαννη!!!Παντως καποιος στην πρωτη σελιδα εδωσε πολυ λογικη απαντηση...Hint:τα 5 λεπτα που λεει ο Γιαννης δινουν τη λυση
Link to comment
Share on other sites

house md το καναμε...και οπως παντα καταληξαμε στο συμπερασμα "ΠΑΡΑΣΙΤΟ".....Θα στειλουμε το Foreman να ψαξει το κρεββατι του Γιαννη!!!

Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Γινεται με απλη εξεταση αιματος αυτο ???

 

Νωμιζω τωρα ειναι ευκολο. Οταν ειχα κανει εγω παλιοτερα ηταν επωδυνο αρκετα...

η συνηθης μεθοδος που χρησιμοποιειται ειναι αυτη των τσιροτων στην πλατη.

πας την πρωτη μερα και αφου ο γιατρος σου παρει το ιατρικο ιστορικο,σου βαζει κατι αυτοκολητακια(3 αν θυμαμαι σωστα) στην πλατη.απο κατω αυτα εχουν αλλεργιογονες ουσιες.

σου λεει να μην βρεξεις την περιοχη για 24 ή 48 ωρες και ξαναπας.

αυτος βγαζει τα τσιροτακια και βλεπει σε ποιο σημειο εχουμε αλλεργικη αντιδραση.εκει που εχει,σημαινει πως εισαι αλλεργικος στην αλλεργιογονο ουσια που βρισκοταν εκει..

 

 

αλλη μεθοδος -που σπανια χρησιμοποιειται- ειναι αυτη οπου με μια βελονα,ΔΕ ΣΕ ΤΡΥΠΑΕΙ απλα σε χαιδευει ουτως ωστε να γινει κατι σα γρατζουνιτσα(δεν φαινεται φυσικα)εκει ενσταλασουμε καποια αλλεργιογονα και αν εχουμε αλλεργικη αντιδραση ,συνεπαγεται αλλεργια

 

αλλεργικο τεστ μεσω του στοματος ελαχιστοι γιατροι εφαρμοζουν στην ελλαδα.αλλωστε δεν ειναι τοσο για αλλεργικες αντιδρασεις στο σωμα αλλα στο στομα(φαινομενο παθογαλβανισμου,αλλεργικη αντιδραση σε μονομερες της οδοντοστοιχειας κτλ κτλ)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κανει το δευτερο και πιστεψε με δεν ηταν σαν γρατζουνιτσα αλλα σα να σε τρυπουσε κυριολεκτικα. Μαλιστα ηταν πανω απο 20 μπουκαλακια με διαφορες ουσιες οποτε συνεπαγεται σε αντιστιχα τσιμπιματα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...