Jump to content

Navigon 2110 Max


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα νέο ξεκλείδωμα, διαφορετικό από αυτά που είχα ανεβάσει στο παρελθόν. Ας δούμε όμως τα χαρακτηριστικά του.

1. Ξεκλειδώνει τις περισσότερες συσκευές με ανάλυση 480χ272, 480χ234, 320χ240, 800x480 και 480x800.

2. Η επιλογή της ανάλυσης γίνεται αυτόματα από το πρόγραμμα

3. Εύκολη εγκατάσταση διαδρομής των προγραμμάτων πλοήγησης, μέσω του προγράμματος

4. Περιέχει πολλά βοηθητικά προγράμματα

..............................

Μany thanks στους Lanik, Osprey, Shumman.

[code]

[/code]

 

Να ρωτήσω κάτι και εγώ, παιδιά, ως νέος κάτοχος ενoς Navigon 1400?

Τα όσα αναφέρονται πολυ παραπάνω για ξεκλείδωμα ισχύει και για το 1400?

Το έχει ξεκλειδώσει κανένας to 1400 με αυτό τον τρόπο?

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια! :)

Edited by momozo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι και εγώ, παιδιά, ως νέος κάτοχος ενoς Navigon 1400?

Τα όσα αναφέρονται πολυ παραπάνω για ξεκλείδωμα ισχύει και για το 1400?

Το έχει ξεκλειδώσει κανένας to 1400 με αυτό τον τρόπο?

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια! :)

Το 1400 πρέπει να είναι αντίστοιχο του 1200, οπότε θα ακολουθήσεις τη διαδικασία που λέω για 21χχ, 1200. Δοκίμασέ το, δεν χάνεις τίποτε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το NAVIGON MN7 ELENI FINAL 7.4.0.787 δεν είναι το software του 7300? Αν ναι μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα PM για αυτό του 3300?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! κανετε φοβερη δουλεια! θελω να σας πω την ιστορια μου! λοιπον χτες αγορασα απο το πλαισιο stock το navigon 2110 και σημερα που πηγα να το λειτουργήσω σε λειτουργεια πεζου ξεκινουσε εβγαζε την διαδρομη και μετα κολλαγε εκει και δεν προχωρουσε το βελακι. ετσι ειπα μηπως θελει καποια αναβάθμιση και μπηκα στο fresh maps και παταω στην αναβαθμιση και μου βγαζει ο διακομιστης δεν απαντα δοκιμαστε αργοτερα. τι παιζει ρε μαγκες εφαγα φολα?:worry:

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?????:(

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! κανετε φοβερη δουλεια! θελω να σας πω την ιστορια μου! λοιπον χτες αγορασα απο το πλαισιο stock το navigon 2110 και σημερα που πηγα να το λειτουργήσω σε λειτουργεια πεζου ξεκινουσε εβγαζε την διαδρομη και μετα κολλαγε εκει και δεν προχωρουσε το βελακι. ετσι ειπα μηπως θελει καποια αναβάθμιση και μπηκα στο fresh maps και παταω στην αναβαθμιση και μου βγαζει ο διακομιστης δεν απαντα δοκιμαστε αργοτερα. τι παιζει ρε μαγκες εφαγα φολα?:worry:

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?????:(

 

Κατ' αρχη καλως ηρθες στην παρεα.

Αν σου λεει το fresh maps αργοτερα μπορει να υπηρχε προβλημα στο site. Τωρα πια δεν νομιζω να υπαρχει.

Αν διαβασεις λιγο τις δημοσιευσεις εδω θα καταλαβεις οτι δεν εφαγες φολα. Υπαρχουν ενα σωρο πραγματα που μπορεις να κανεις με το μηχανακι που αγορασες περα απο το 2110. Πριν απο ολα ομως αν υπαρχει προβλημα στο εργαλειο θα προτεινα να το πας στο σερβις αφου εχεις εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Λεω μηπως εφαγα φολα γιατι το πηρα απο το stock πλαισιο. Παντως ακομα μου βγαζει το ιδιο προβλημα. δεν με εφηνει ουτε και εκει που λεει οτι μπορω να κανω την δηλωση του. θα το πεταξω απο το παραθυρο!!!
Link to comment
Share on other sites

Λεω μηπως εφαγα φολα γιατι το πηρα απο το stock πλαισιο. Παντως ακομα μου βγαζει το ιδιο προβλημα. δεν με εφηνει ουτε και εκει που λεει οτι μπορω να κανω την δηλωση του. θα το πεταξω απο το παραθυρο!!!

 

Το stock Πλαισιο δε λεει τιποτα. Προφανως εχει σταματησει το μοντελο και γι' αυτο το πουλουν εκει. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σε αφηνει να συνδεθεις το NavigonFresh. Μηπως σου κανει κολπα το τειχος προστασιας; Δοκιμασε και μονο την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

λες να θελει μεσω card reader? θα απενεργοποιήσω και το firewall να δω. παντως μου κανει εντυπωση να μην μπορω να μπω! με βλεπω να αγοραζω αλλο καινουριο!
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.Ηθελα να ρωτησω για ποιο λογο οταν τυχον χρειαστει reset,ενω ολα τα προγραμματα παιζουν οκ,το navigon με το λογισμικο του 3300 θελει ξανα ολες τις ρυθμισεις(γλωσσα.ωρα κτλ).Και το κυριοτερο,πρεπει να ξαναμπω μεσα στο

mnsettings και να ρυθμισω port και baud και το oldmapdrwer σε 0 για το panoramaview.Μου το κανει στο mio 505,στο 2100 max δεν ετυχε να κανω reset για να δω αν το κανει και εκει.Ισως ο dade ειναι ο ποιο ειδικος γιατι και στα δυο μηχανακια χρησιμοποιω το δικο του unlock.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.Ηθελα να ρωτησω για ποιο λογο οταν τυχον χρειαστει reset,ενω ολα τα προγραμματα παιζουν οκ,το navigon με το λογισμικο του 3300 θελει ξανα ολες τις ρυθμισεις(γλωσσα.ωρα κτλ).Και το κυριοτερο,πρεπει να ξαναμπω μεσα στο

mnsettings και να ρυθμισω port και baud και το oldmapdrwer σε 0 για το panoramaview.Μου το κανει στο mio 505,στο 2100 max δεν ετυχε να κανω reset για να δω αν το κανει και εκει.Ισως ο dade ειναι ο ποιο ειδικος γιατι και στα δυο μηχανακια χρησιμοποιω το δικο του unlock.

 

Τι reset κανεις; Οταν κανεις soft reset δεν γινεται κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι reset κανεις; Οταν κανεις soft reset δεν γινεται κατι τετοιο.

 

Φιλε niko καλησπερα.Μετα απο κρασαρισμα στο automapa 6.2 εγιναν αυτα που ανεφερα στο mio spirit 505 μονο στο προγραμμα του navigon.Στο 2100 δεν εχω κανει καποιο reset για να δω τι θα γινει.Ξεκινα το προγραμμα στα Αγγλικα και χρειαζονται ολες αυτες οι ρυθμισεις που ειπα.....

Link to comment
Share on other sites

Το stock Πλαισιο δε λεει τιποτα. Προφανως εχει σταματησει το μοντελο και γι' αυτο το πουλουν εκει. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σε αφηνει να συνδεθεις το NavigonFresh. Μηπως σου κανει κολπα το τειχος προστασιας; Δοκιμασε και μονο την καρτα.

 

Θα σου πρότεινα να το πας πισω στο Πλαισιο..... Ολα εχουν εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανω! πιστευω οτι το πλαισιο κανει μια εξυπνη κινηση σε δελεαζει με τις χαμηλες τιμες του stock (επισκευασμενο) τα οποια μαλλον ειναι αχρηστα και μετα σε δεσμευει να πας να παρεις απο εκει αφου συμπληρωσεις το υπολοιπο το οποιο θα ειναι αρκετο αφου βλεπεις τα τσακαλια βαζουν χαμηλες τιμες για το "καλο" του πελατη. Τι να πεις? παντως για το fresh δεν εφτεγε οτι εχει κολλησει κατι αφου το παλευω απο χτες βραδυ. λιγο δυσκολο να εχει η navigon ελλατωμα στην σελιδα της απο χτες το βραδυ.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε niko καλησπερα.Μετα απο κρασαρισμα στο automapa 6.2 εγιναν αυτα που ανεφερα στο mio spirit 505 μονο στο προγραμμα του navigon.Στο 2100 δεν εχω κανει καποιο reset για να δω τι θα γινει.Ξεκινα το προγραμμα στα Αγγλικα και χρειαζονται ολες αυτες οι ρυθμισεις που ειπα.....

Συγνωμη δεν προσεξα οτι ηταν για Mio. Στο 2100 το soft reset δεν πειραζει τιποτα απο τις ρυθμισεις

Μαλλον αυτο θα κανω! πιστευω οτι το πλαισιο κανει μια εξυπνη κινηση σε δελεαζει με τις χαμηλες τιμες του stock (επισκευασμενο) τα οποια μαλλον ειναι αχρηστα και μετα σε δεσμευει να πας να παρεις απο εκει αφου συμπληρωσεις το υπολοιπο το οποιο θα ειναι αρκετο αφου βλεπεις τα τσακαλια βαζουν χαμηλες τιμες για το "καλο" του πελατη. Τι να πεις? παντως για το fresh δεν εφτεγε οτι εχει κολλησει κατι αφου το παλευω απο χτες βραδυ. λιγο δυσκολο να εχει η navigon ελλατωμα στην σελιδα της απο χτες το βραδυ.

Η σελιδα δεν εχει τιποτα. Τη δοκιμασα.

Δεν ξερω αν το stock εννοει επισκευασμενο. Ακομη και ετσι δεν σημαινει οτι πρεπει να εχει προβλημα. Αν εχει προβλημα δεν εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις κατι αλλο. Αν θες μπορεις να απαιτησεις επιστροφη χρηματων εφοσον δεν μπορουν να σε καλυψουν. Αν θες το μηχανακι ειμαι της γνωμης να πας με την αποδειξη αγορας στο σερβις της μαμας και οχι στο Πλαισιο. Κατι περισσοτερο ξερουν αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Να ρωτήσω πάλι που μπορώ να κατεβάσω το λογισμικό του 3300 και το τα αρχεία Terrain_EU.nfs καi panorama View για Q1 2010. Έχω το 2110 ΜΑΧ. Αν μπορεί κάποιος μου στέλνει ένα ΠΜ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν προσεξα οτι ηταν για Mio. Στο 2100 το soft reset δεν πειραζει τιποτα απο τις ρυθμισεις

 

Η σελιδα δεν εχει τιποτα. Τη δοκιμασα.

Δεν ξερω αν το stock εννοει επισκευασμενο. Ακομη και ετσι δεν σημαινει οτι πρεπει να εχει προβλημα. Αν εχει προβλημα δεν εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις κατι αλλο. Αν θες μπορεις να απαιτησεις επιστροφη χρηματων εφοσον δεν μπορουν να σε καλυψουν. Αν θες το μηχανακι ειμαι της γνωμης να πας με την αποδειξη αγορας στο σερβις της μαμας και οχι στο Πλαισιο. Κατι περισσοτερο ξερουν αυτοι.

 

Φιλε niko εχεις δικυο.Εκανα επιτυδες reset στο 2100 και δεν αλλαξε τιποτα.Μονο στο mio μου το κανει.Αλλη μια φορα ευχαριστω για την παντα γρηγορη βοηθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανω! πιστευω οτι το πλαισιο κανει μια εξυπνη κινηση σε δελεαζει με τις χαμηλες τιμες του stock (επισκευασμενο) τα οποια μαλλον ειναι αχρηστα και μετα σε δεσμευει να πας να παρεις απο εκει αφου συμπληρωσεις το υπολοιπο το οποιο θα ειναι αρκετο αφου βλεπεις τα τσακαλια βαζουν χαμηλες τιμες για το "καλο" του πελατη. Τι να πεις? παντως για το fresh δεν εφτεγε οτι εχει κολλησει κατι αφου το παλευω απο χτες βραδυ. λιγο δυσκολο να εχει η navigon ελλατωμα στην σελιδα της απο χτες το βραδυ.

 

 

Πριν το δώσεις πίσω, δοκίμασε να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών Νavigon (βρες το τηλ. στην ιστοσελίδα τους). Παρόμοια προβλήματα αντιμετώπισα και εγώ.

Πήρα οδηγία να μη χρησιμοποιήσω τον firefox για κατέβασμα και εγκατάσταση του navigon fresh, αλλά τον ΙΕ. Στο τέλος, με τα πολλά μου δώσανε και δωρεάν αναβάθμιση για όλη την Ευρώπη και όχι μόνο για Ελλάδα που δικαιούμουν :D.

Είναι σίγουρα εξυπηρετική η κοπέλα εκεί.

 

Γνώμη μου: μη το αλλάξεις το μηχανάκι σου αν δεν έχει τελικά πρόβλημα (δεν μας είπες λειτουργεί σωστά κατά τα άλλα.). Το πλεονέκτημά του είναι ότι "ξεκλειδώνεται" εύκολα και μπορεί να παίξει και άλλα προγράμματα.

Εγώ με το 1400 ακόμα παλεύω να το ξεκλειδώσω... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χθες πηρα (2) max 2100 απο το stock house του εν λογω μαγαζιου με (6) μηνες εγγυηση.Σημερα τρεχουν ηδη (4) προγραμματα σφεντονα.Τι μπορει να βγει στην πορεια το μελλον θα δειξει.Καμμια παντως διαφορα απο το πρωτο καινουργιο max που ειχα παρει στην αποδωση.
Link to comment
Share on other sites

Γείτονα πήρες φεράρι?

 

Ναι παντα κυκλοφορω με Ferrari !!!!:D:D:D

 

Πριν το δώσεις πίσω, δοκίμασε να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών Νavigon (βρες το τηλ. στην ιστοσελίδα τους). Παρόμοια προβλήματα αντιμετώπισα και εγώ.

Πήρα οδηγία να μη χρησιμοποιήσω τον firefox για κατέβασμα και εγκατάσταση του navigon fresh, αλλά τον ΙΕ. Στο τέλος, με τα πολλά μου δώσανε και δωρεάν αναβάθμιση για όλη την Ευρώπη και όχι μόνο για Ελλάδα που δικαιούμουν :D.

Είναι σίγουρα εξυπηρετική η κοπέλα εκεί.

 

Γνώμη μου: μη το αλλάξεις το μηχανάκι σου αν δεν έχει τελικά πρόβλημα (δεν μας είπες λειτουργεί σωστά κατά τα άλλα.). Το πλεονέκτημά του είναι ότι "ξεκλειδώνεται" εύκολα και μπορεί να παίξει και άλλα προγράμματα.

Εγώ με το 1400 ακόμα παλεύω να το ξεκλειδώσω... :cry:

 

 

Στην αρχή ναι ήθελε Internet explorer...... αλλά το εχουν βελτιώσει.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Δουλεύει αψογα (τουλάχιστον σε μένα) και με Mozila.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα για το navigon 2100 max 2110 max .

Navigon 21xxmax Upgrade σε 4310 την εχει στο shop 69.95eyro η navigon.

ΕΔΩ

http://www.navigon.com/portal/int/shop/addons/produkt.html?produktFamilieId=15676&produktId=8705352

Λοιπον τρεχει πολυ καλα και ταχυτατα. Οταν γινεται update στο orig 7.012 η'' 7.0.13 δεν θα εχει picture view πλεον .

Προσοχη ενα backup πρωτα και μετα την αναβαθμιση.

Τα αρχεια γινονται copy στην sd card μεσα .

Edited by DPF
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα για το navigon 2100 max 2110 max .

Navigon 21xxmax Upgrade σε 4310 την εχει στο shop 69.95eyro η navigon.

ΕΔΩ

http://www.navigon.com/portal/int/shop/addons/produkt.html?produktFamilieId=15676&produktId=8705352

Λοιπον τρεχει πολυ καλα και ταχυτατα. Οταν γινεται update στο orig 7.012 η'' 7.0.13 δεν θα εχει picture view πλεον .

Προσοχη ενα backup πρωτα και μετα την αναβαθμιση.

Τα αρχεια γινονται copy στην sd card μεσα .

 

 

Όποιος το έχει δοκιμάσει και πέτυχε ας μας βάλει εντυπώσεις και λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Οντως το συγκεκριμένο update ακούγεται πολύ καλό!

Αυτο που με 'ανησυχεί' είναι το οτι κατα την αναβάθμιση σβηνει αρχεια απο τη My flash disk και τοποθετεί εκει μερος της εγκατάστασης.

 

Μετα γίνεται 'ξεκλείδωμα' για να βάλουμε και άλλα προγράμματα?

Οσοι εχουμε κανει ήδη το ξεκλείδωμα και εχουμε περάσει καποιο απο τα μενού που εχουν προταθεί εδω στο φορουμ, πως θα κάνουμε την αναβάθμιση?

Επίσης, οσοι εχουν κάνει την τροποποίηση με το virtual com port για να παίζει garmin κτλ και κανουν την αναβάθμιση θα χάσουν τη λειτουργία αυτή? (απ'οτι θυμάμαι είχαμε προσθέσει καποια αρχεία στη My Flash)

 

Οποιος το εχει δοκιμάσει με σιγουριά ας μας πει..

Link to comment
Share on other sites

Οντως το συγκεκριμένο update ακούγεται πολύ καλό!

Αυτο που με 'ανησυχεί' είναι το οτι κατα την αναβάθμιση σβηνει αρχεια απο τη My flash disk και τοποθετεί εκει μερος της εγκατάστασης.

 

Μετα γίνεται 'ξεκλείδωμα' για να βάλουμε και άλλα προγράμματα?

Οσοι εχουμε κανει ήδη το ξεκλείδωμα και εχουμε περάσει καποιο απο τα μενού που εχουν προταθεί εδω στο φορουμ, πως θα κάνουμε την αναβάθμιση?

Επίσης, οσοι εχουν κάνει την τροποποίηση με το virtual com port για να παίζει garmin κτλ και κανουν την αναβάθμιση θα χάσουν τη λειτουργία αυτή? (απ'οτι θυμάμαι είχαμε προσθέσει καποια αρχεία στη My Flash)

 

Οποιος το εχει δοκιμάσει με σιγουριά ας μας πει..

 

 

Λοιπον μετα την αναβαθμηση ολα δουλευουν οπως πριν μονο που θα αντιγραψετε παλι τα δυο αρχεια VirtComMgr.exe και VirtComMgrTMC.exe μεσα στην My Flash Disk για να τρεχει το Garmin. Το ξεκλειδωμα ειναι το ιδιο μονο που τωρα θα διορθωσετε το Path στο UpdateMe.mscr η" οποιο αλλο ξεκλειδωμα εχετε σε My Flash Disk\Navigon\navigon.exe για να βρισκει το Navigon. Τωρα για να κανει και exit θα αλλαξετε την τιμη <ExitBehaviour>1</ExitBehaviour> σε <ExitBehaviour>4</ExitBehaviour> στο αρχειο ApplicationSettings.xml που βρισκεται My Flash Disk\Navigon\Settings\

 

Εκτος την Upgrade 21xxmax to 4310 κανει και αναβαθμηση στο δεκτη gps Nemerix.

Edited by DPF
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα την αναβαθμηση ολα δουλευουν οπως πριν μονο που θα αντιγραψετε παλι τα δυο αρχεια VirtComMgr.exe και VirtComMgrTMC.exe μεσα στην My Flash Disk για να τρεχει το Garmin. Το ξεκλειδωμα ειναι το ιδιο μονο που τωρα θα διορθωσετε το Path στο UpdateMe.mscr η" οποιο αλλο ξεκλειδωμα εχετε σε My Flash Disk\Navigon\navigon.exe για να βρισκει το Navigon. Τωρα για να κανει και exit θα αλλαξετε την τιμη <ExitBehaviour>1</ExitBehaviour> σε <ExitBehaviour>4</ExitBehaviour> στο αρχειο ApplicationSettings.xml που βρισκεται My Flash Disk\Navigon\Settings\

 

Εκτος την Upgrade 21xxmax to 4310 κανει και αναβαθμηση στο δεκτη gps Nemerix.

 

Επειδή όλα αυτα που γραφεις σε πολλούς (μεταξυ και αυτών ειμαι και εγω) μπορεινα μην ειναι κατανοητα μήπως σου ειναι εύκολο να κάνεις εναν οδηγό βήμα-βήμα για το upgrade?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...